Dauguma Lietuvos visuomenės pritaria nuolatiniam NATO pajėgų buvimui Lietuvos teritorijoje (36)

KAM nuotr.

KAM nuotr.

Krašto apsaugos ministerijos užsakymu atlikto visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, didžioji dauguma arba 68 proc. Lietuvos gyventojų pritaria nuolatiniam NATO sąjungininkų buvimui Lietuvos teritorijoje.

Absoliuti dauguma – 85 proc. – sutinka, visiškai arba iš dalies, su tuo, kad NATO pajėgumų dislokavimas Baltijos regione padidino Lietuvos saugumą.

Apklausa taip pat patvirtino, kad Lietuvos narystę NATO palankiai vertina didžioji dalis visuomenės – 83 proc. gyventojų. Iš jų labai palankiai narsytę vertina beveik 26 proc., palankiai – beveik 57 proc. respondentų.

Palyginti su 2013 metų analogiškos apklausos duomenimis, labai palankiai Lietuvos narystę NATO vertinančių respondentų skaičius šiemet išaugo daugiau nei dvigubai, nuo 12 proc. iki 25,7 proc. Bendras palankiai vertinančių respondentų skaičius, palyginti su praėjusiais metais, išaugo daugiau nei 12 proc., nuo 70 iki 82,5 proc.

Tyrimo duomenimis, didelį palankumą Lietuvos narystei NATO dažniau išreiškia vyrai, 18–45 metų apklaustieji, aukščiausio išsimoklinimo, didesnių pajamų grupės atstovai.

Apklausos metu taip pat dauguma tyrimo dalyvių, 69 proc., manė, kad agresijos atveju Lietuvą gintų Lietuvos kariuomenė ir NATO sąjungininkai. Beveik 12 proc. teigimu, gintų tik NATO sąjungininkai. Apie 7 proc. respondentų manė, kad gintų tik Lietuvos kariuomenė. Skeptiškiausiai nusiteikusių ir manančių, kad Lietuva nebūtų ginama, apklaustųjų dalis sudarė apie 8 proc.

Gyventojų nuomonės dėl Lietuvos narystės NATO tyrimą Krašto apsaugos ministerijos užsakymu šių metų birželį atliko bendrovė „Sprinter tyrimai“. Apklausoje dalyvavo 18–75 metų amžiaus gyventojai, iš viso 1010 respondentų. Apklausa buvo vykdoma visoje Lietuvos teritorijoje, 65 atrankiniuose taškuose.

Tyrimais buvo siekiama įvertinti nuomonių pokyčius, atsižvelgiant į saugumo situaciją po krizės Ukrainoje.

Reaguojant į pakitusią saugumo situaciją po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos, Baltijos valstybėse buvo sustiprinta NATO oro policijos misija. JAV pirmoji atsiuntė pastiprinimą ir šalia keturių budėjusių JAV naikintuvų, Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose papildomai dislokavo dar šešis naikintuvus F-15 „Eagle“.

Dabar Baltijos šalių oro erdvę saugo Šiauliuose budi keturi Lenkijos naikintuvai „Mig 29“ ir pastiprinimas iš keturių Jungtinės Karalystės oro pajėgų naikintuvų „Eurofighter Typhoon“. Po keturis naikintuvus į Estiją yra atsiuntusi Danija, į Lenkija – Prancūzija.

Nuo šių metų balandžio pabaigos Lietuvoje dislokuota rotuojama JAV pajėgų Europoje 173-iosios oro desantininkų brigados kuopa. Iš viso Baltijos regione ir Lenkijoje šiuo metu apie 600 JAV karių.

Demonstruodami tarpusavio solidarumą ir NATO pasirengimą reaguoti, pastaruoju metu Klaipėdos jūrų uoste nuolat lankos sąjungininkų laivai, priskirti NATO Greitojo reagavimo pajėgų jūriniam junginiui.

Taip pat šiemet Lietuvoje vyko didžiausios nuo jos narystės NATO tarptautinės pratybos „Kardo kirtis“, kurias vienu metu Baltijos valstybėse surengė JAV pajėgų Europoje vadavietė. Pratybose Lietuvoje treniravosi apie 2, 3 tūkst., o visose trijose Baltijos valstybėse – daugiau nei 4 tūkst. sąjungininkių karių.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .

36 komentarai

 1. N:

  Apklausos yra smegenų plovimo priemonė. Kaip reikės, taip ir paklaus, kad gauti reikiamą atsakymą. Lietuva, žiūrint iš istorinės perspektyvos visuomet stovėjo su Rusija ir rytais prieš Vakarus. Ir tai užtikrino jos ir lietuvių išlikimą, o jei būtų pasidavusi Vakarams, seniausiai lietuvių nebebūtų. Ir tam pavyzdys – prūsų tauta.

  • Amelija:

   Esi koloradinis trolis, visi paties komentarai – padlaižiavimas Putinui. Gal jau laikas susitikti su VSD pareigūnais?

   • N:

    O tu gėjropos provokatorė. Ir dar kartą čia pagrasinsi, pati susitiksi su Putinu asmeniškai.

    • Amelija:

     Aš negrasinu, aš įspėju. Tave, kitus komentatorius, reikės – įspėsiu ir specialiąsias tarnybas. Gal negirdėjai, Rusija pradėjo informacinį karą. I jei pats jame dalyvauji kaip rusų separatistas, už pinigus, tai pinigais ir atsakysi. O jei šiaip susirgęs Rusijos ilgesiu, traukiniai į Maskvą važiuoja, keliauk pas savo draugelius, gal į Ukrainą pasiųs žmonių žudyti.

     • N:

      Įstatymą ir straipsnį, prašau, pagal kurį galima bylą pasiūti.

      • Amelija:

       Kam ta byla? Anonimai labai gražiai užsiraukia ir gavę oficialų įspėjimą. Mano požiūriu, paties ardomoji veikla iki straipsnio netraukia, bet užčiaupti turgaus bobos žabtus pats laikas. Delikačiai, be skandalo, be jokios bylos, tiesiog įspėjus, kas yra valstybės interesai ir kas laukia juos niekinančių. Lietuva ne policinė valstybė, mes turime aiškią įspėjimų gradaciją, pakantumas kitai nuomonei realiai analizuojamas, taip kad pradžiai tamstai koloradui užteks ir įspėjimo. Tai mano asmeninė nuomonė, ką spręs žinybos, matysim.

       • N:

        Tai kad tai, apie ką čia rašai ir yra policinės, totalitaristinės valsybės metodai. Kam įstatymai, jei galima pasinaudoti stukačiais, pasiųsti banditus, kurie pradžioje padangą pradurtų ar automobilį sudegintų, vaikams pakeliui iš mokyklos prigrąsintų, buto duris padegtų, sumuštų gatvėje…

        • Terese:

         Aš tau banditų nesiųsiu, pakaks vieno pokalbio su pareigūnu. Jokių bylų (kol kas). jokių represijų. Jei neatsipeikėsi, bus kita kalba. Aš jau nebedirbu sistemoje, bet tvarką gerai žinau. Patariu kaip žmogui – nusiramink kol laikas. Nes paskui laikas bus ne Tavo naudai. Jei valstybė nesigintų nuo vidaus priešų, provokatorių, ji būtų ne valstybė, o durnių šaika. Laimei, Lietuvai tapus ES ir NATO nare, veikia įstatymai, kurie tariamas “nuomones” laiko grėsmėmis. Taip kad užsidaryk žiaunas, Putino samdiny. Jei nepajėgsi – aš tau padėsiu.

         • N:

          Opa. Suskilo Tereska-Amelija. Pati prisipažino, kas tokia yra. Savo amato nemetė. Viskas aišku, kuo ji užsiiėmė tarybiniais laikais. Ir dar tokie dedasi patriotais. Jei ateis Putinas, tai ir jam tarnaus. Tik dabar drąsi ant jo varyti…

         • Alvydas:

          “Jei valstybė
          nesigintų nuo vidaus priešų,
          provokatorių, ji būtų ne valstybė, o
          durnių šaika”

          vadinasi pati pateisini Putino, Lukašenkos taikomus metodus ir pati skatini taikyti tą pačią praktiką Lietuvoje.

   • Perkūno Paukštis:

    Ar žinai, kaip liaudiškai verčiasi “VSD” ?

  • Perkūno Paukštis:

   Na, ne visada – vien kad ir prisiminus Caro rūriko laikus…

 2. prašalaitis:

  Jeigu 1010 uniformuotų ruklų respondentų atspindi daugumos nuomonę, tada joooo…
  Tokios pseudo apklausos reikalingos pateisinti savo buvimą okupuotoje teritorijoje, neva, gyventojai to pageidauja. Skelbia, kad trokšta visuomenės dauguma, tai norėčiau kažkur sužinoti, kaip taip gali būti, kad per 25 metus vykdomų įvairiausių “nepriklausomų apklausų” niekas ir niekada iš mūsų plačios giminės nėra buvęs apklaustas. Draugai irgi sako tą patį. Vadinasi, kas galėtų paneigti galimybę, kad apsiklausia ir nuskaito duomenis lubose tie, kurie yra suinteresuoti stumti visuomenės nuomonę tam tikra linkme. Aš prieš, kad trečiosios šalys naudojasi Lietuva savo poreikiams patenkinti, kaip pigia pakelės… Dings interesai, nebus ir gynybos. Nieko asmeniško, tik biznis.

 3. uhu:

  Ne taip klausėte. Reikėjo klaust “ar pritariate Lietuvos pavertimui karo zona?”, būtų kitokie atsakymai. Apskritai tai melas yra tie rezultatai, manipulavimo įrankis ir tiek.

 4. Severiūtė:

  Tik referendumo būdu tokie svarbūs klausimai turėtų būti sprendžiami.

  • Amelija:

   Kadangi vienas referendumas jau sėkmingai praėjo, renkit kitą. Maskva pinigų duos.

   • N:

    A žinau, kodėl visokios Amelijos ardosi. Ogi režimui ant Lietuvos ateina galas.

    • Amelija:

     Lietuvoje nėra jokio režimo – esame laisva demokratinė valstybė, ES ir NATO narė. Jei būtų bent jau smetoniškas režimas, tai baily, bijantis pasakyti savo vardą, sėdėtum Dimitrave arba su mažu kaltuku skaldytum akmenis Žemaičių plentui. O dabar sėdi laisvas, atsipūtęs ir varai ant Lietuvos šmeižtus, žinodamas, kad nebūsi nubaustas. Bet čia vienas “plonas” niuansas – nebūk labai tikras, kartais įrodymų per kelis portalus susikaupia tiek, kad tėvelio aktyvumas ir vaikų karjerą sugadina. Nelinkiu to, bet juk pasitaiko…

     • N:

      Tai kad pati šiuo savo pranešimu prieštarauji sau ir parodai, kad režimas yra. Dabar pati esi bailė – neprisistatai. Bijai? O gal pati esi dirbi tose režimo struktūrose, kuriomis čia grasini.

      • Perkūno Paukštis:

       Ši Amenlina išties skundžia komentatorius tačiau niekad pati neprisistato – liaudiškai kalbant, pritrūksta tam “smarvės” ?
       ———————–
       Jei kviečia “pasiaiškinti” dėl komentarų policija, tai vienas tau esmių esminis patarimas: NIEKAD NIEKADA ANT JOKIŲ POPIERIŲ POLICIJOJE NEPASIRAŠYK. Pavyzdžiui, kaip patarė vienas Amelinas, galima tiesiog pasakyti, jog nesuprantu, apie ką čia kalba ir šis fantastinis reikalas, todėl NESIRAŠAU… Na, toks Rimvydas Juškauskas, puikiai pažįstantis policinę virtuvėlę, dar ir teisėtai teisiškai išsireikalaudavo, kad būtų jam pranešta, kas parašė pirminį skundą.
       ————
       Antra, jei tau “teisiškai” pasiūlo nemokamą advokatą, tai atsisakyk, nes jis tau tik PADĖS pasirašyti.

      • Terese:

       Prisistatau – Amelija Ledaitė-Grincevičienė. Dirbu ne struktūroms, o Lietuvai (žinai šūkį “Tėvynės labui”?). Niekada nepraeisiu pro elgetaujantį, sumuštą, gulintį ant gatvės – kaip ir pro idiotą, griaunantį valstybę, Taip kad laikykis, ilgai netruks, kol nustosi pūtęs Maskvos dūdą…

       • N:

        Melagė. Googlas tokio asmens neranda. 0 rezultatų išmeta. O kai aš savo vardą ir pavardę suvedu, tai suranda. Taip kad apsispręsk kas esi –
        Amelija, Teresė, o gal koks Jeronimas ar Aloyzas?

       • Klausimas:

        Kokiai tėvynei dirbsite kai ES panaikins valstybes ir tautas?
        Valstybę būtina saugoti, tas teisybė, bet kokią jūs valstybę saugote? Visiškai priklausfnčią nuo išorės (finansai, energetiniai ištekliai, dalinai maistas, technologijos) ir?
        ——————————————————
        Skaitant jūsų ir kitų komentarus, susidaro įspūdis, kad jūs visi užstrigote praeityje: vieni kalba apie režimus, kiti apie KGB ar dar ką nors iš praeities, tačiau tylite apie tai kokią savo ir valstybės ateitį kuriate (jei išvis kuriate). Išmeskite iš galvos visus kliedesius apie “laisvas” ir “nepriklausomas” valstybes – visos valstybės tarpusavyje susijusios (sienos, muitai, vizos visa tai dirbtina), net ir tos, kurios materialiai gali gyventi be kitų. Todėl būtina mąstyti kaip sugyvensime visi kartu planetoje Žemė. antraip nugarmėsime visi į karo bedugnę.

 5. prašalaitis:

  Trolynas – amelynas visai kvalifikaciją prarado – intelektas ir pasaulėžiūra infuzorijos, ambicijos ryklio. Matyt, sveika būtų pašokinėti pagal atitinkamą, debilams ir zombiams skirtą skanduotę – kas nešokinėja, tas maskolius! 🙂

  • Amelija:

   Bejėgiškos tamstos konvulsijos matant Lietuvos realybę. Vargšyti, gal nesinervink viso pasaulio akivaizdoje, kai rusai pralaimi ir eina į istorijos šiukšlyną… Lietuva yra tikrai drąsi šalis, tas vaikiškas šūkis šiandien įgauna naują prasmę, ir Putino padlaižiai yra nekenčiami kaip kadaise NKVD smogikai, kovoję prieš mūsų partizanus. Gal tu stribvaikis? Gal KGB užverbuotas karjeristas, neprisipažinęs Lietuvos valstybei? Bet kuriuo atveju tau panieka, pasibjaurėjimas ir atstūmimas. Ir joks anonimiškumas nepadės: dar keli mėnesiai, ir antivalstybininkai bus suregistruoti, nebūtinai baudžiami, bet sekami, kad ateityje žinotume, ko iš tokių koloradų laukti.

   • N:

    Skęsti iliuzijose, pasakų pasaulyje, kurį sukūrė propaganda. Ateities Lietuva neturi, tiksliau ji labai miglota. Lietuvos ateitį sunaikino dabartinis režimas, 24 metus vogdamas, sukčiaudamas, griaudamas, išparduodamas. Dabar jau žemę išparduoda, lietuvių kalbą lenkams parduoda. Todėl nauja Rusijos okupacija, nėra toks jau ir didelis blogis. Kad ir kaip būtų keista, lietuvių gausėjo prie rusų, o ne prie Lietuvos režimo.

   • Perkūno Paukštis:

    Lauki žinių ?

   • prašalaitis:

    Nu ar nesakiau, kad trolynas – amelynas sparčiais tempais bukėja, jeigu nuo argumentų perėjo prie gąsdinimų ir grasinimų? Nors argumentų niekada ir nebuvo, tik tuščios užsakovų padiktuotos frazės. Saugok savo “šmaikštumo” likučius, nes tavo žodinis ir intelektualinis rezervas ir taip labai ribotas. Tačiau, jeigu jau užpuolė žodinė tryda, tai eik pašokinėk, nes kas nešokinėja, tas maskolius. Išsišokinėsi, kelnes susitvarkysi, žiū ir galvelė palengvės. 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: