V. Portnikovas. Nuo Ukrainos – iki pakraščių (36)

Sibiras siekia autonomijos | twitter.com nuotr.

Sibiras siekia autonomijos | twitter.com nuotr.

„Žygis už Sibiro federalizaciją“, numatytas Novosibirske rugpjūčio 17 dieną, iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti išskirtinai undergroundine akcija, niekaip nesusijusi su politine Rusijos situacija.

Kaip gi šitaip – kai yra šitoks Rusijos prezidento palaikymas, įaudrintas „krymnaš“, kai yra šitokia valdžios vertikalė, kai jėgos struktūros visiškai kontroliuoja visuomenės nuotaikas, net užsiminti apie kokią nors „Sibiro respubliką“ ar kelti panašius reikalavimus gali būti vertinamas kaip separatizmas, o tiksliau – nusikaltimas?

Tačiau norėtųsi priminti, jog dabartinis vadinamosios DLR (Donecko liaudies respublikos) „vicepremjeras“ Andrejus Purginas „Donecko respubliką“ sumąstė beveik prieš dešimtį metų – anuomet į šią organizaciją ir Ukrainoje, ir Rusijoje buvo žiūrima kaip į marginalų sambūrį. Purgino išsižadėjo ir Viktoras Janukovyčius, ir kiti Donecko šulai. O šiandien Purginas – neaiškus žmogus niūriu girtuoklio veidu – iš tikrųjų įgyvendina savo projektą: „Donecko respublikai“ remti atsirado mecenatų, samdinių, tankų, o „liaudies respublikos“ dangaus apsaugai nuo Malaizijos lainerių – net priešlėktuvinių sistemų „Buk“.

Prisiminkime – visa tai Purginas ir jo draugai pradėjo palaikydami ne kartą aukščiausių Rusijos vadovų išsakytą Ukrainos federalizacijos idėją. Ir Vladimiras Putinas, ir Sergejus Lavrovas, ir kiti Rusijos valdininkai pabrėždavo: nuo valstybės subyrėjimo Ukrainą gali išgelbėti tik regionų savarankiškumas.

O Rusija jau yra federacija. Ir tai jokia didelė paslaptis, apskritai – juk Rusija taip ir vadinasi. Tad kodėl šalies regionai negalėtų reikalauti didesnio savarankiškumo ir tikėtis, jog pagrindiniai jų vystymą nulemiantys sprendimai būtų priimami ne Maskvoje, o Novosibirske, Kazanėje, Grozne, Vladivostoke? Net paties Putino įsitikinimu, regionų savarankiškumas yra sėkmės laidas. Negi tai, kas yra gerai ukrainiečiui, rusui yra mirtina?

Ir Maskvoje gyvenantys informacinės neapykantos paveikslą kuriantys propagandininkai, ir Maskvoje gyvenantys valdininkai, jiems užsakantys tokį paveikslą sukurti, ir ten pat gyvenantys šalies vadovai, įtikėję, jog šiuo paveikslu ir toliau kliausis visa Rusija, paprasčiausiai nesugeba įsisąmoninti, kokia neapykanta centrui rusena šalies provincijose – apvogtose, marginalizuotose, atiduotose laikinųjų feodalų valiai. Šią neapykantą švelnina tik viena aplinkybė – renta. Maskva skiria regionams lėšas, kad viskas liktų, kaip buvę. Jokių kitokių veiksnių, galinčių sulaikyti Rusijos regionus nuo atsiskyrimo, praktiškai nėra.

Ir čia iškyla klausimas: o ar ilgam pakaks šios rentos griežtėjančių [Vakarų] sankcijų sąlygomis, kai laukia neišvengiama bankų sferos griūtis ir energijos šaltinių prekybos smukimas? Ar žlugus finansiniam centrui Sibiro arba Tolimųjų Rytų respublikos idėjos vis dar atrodys marginalios? Aš net neužsimenu apie tradiciškai didesnį Tatarstano Respublikos ir Čečėnijos savistovumo lygmenį – tai jau visiems seniai yra žinoma.

Putinas įvarė Rusiją į loginius spąstus. Viena vertus, valstybės ekonominės griūties išvakarėse valdžia turi gyventojus įtikinti, jog išeitį iš krizės atrasti gali tik stipri ir vieninga šalis. Kita vertus, priemonė, kuri buvo pasirinkta atitraukti gyventojų dėmesį nuo ekonominės griūties, – situacijos destabilizacija kaimyninėje šalyje. Šalyje, kuri iki Rusijos įsikišimo buvo vieninga, tačiau paaiškėjo, jog autonominė respublika gali be vargo surengti referendumą ir išeiti iš šios valstybės sudėties, o bet kuri sritis centrinėje pagrindinio miesto aikštėje gali paprasčiausiai pasiskelbti – oplia! – „liaudies respublika“, ir rusiškoji televizija žavėsis tuo mitinginiu valios pasireiškimu. Tad kodėl šią televiziją žiūrintiems žmonėms, matantiems, jog visa tai vyksta ne Afrikoje, o kelių valandų kelionės atstumu, ir namie nesusikurti „liaudies respublikos“? Nejaugi jie myli vietos valdžią su prokurorais ir banditais? Negi tarp jų neatsirastų kandidatas į „liaudies gubernatorius“?

Nežinau, ar Putinas ir jo aplinka suvokia, ką jie pridirbo. Kodėl „Donecko liaudies respublika“ yra gerai, o „Sibiro liaudies respublika“ – blogai? Kodėl „Donecko liaudies gubernatorius“ – didvyris, o „Novosibirsko liaudies gubernatorius“ – nusikaltėlis? O Slovjansko „liaudies merą“ kas, atleiskit, rinko? Surkovas? O kas rinko Sevastopolio „liaudies merą“, su kuriuo pats Putinas pasirašė sutartį dėl miesto prijungimo prie Rusijos? Tegu dabar ką nors pasirašo su Vladivostoko „liaudies meru“! Ar gal Vladivostokas blogesnis už Sevastopolį? Ir kuo blogesnis – ar galima sužinoti? Galbūt Vladivostokas taip pat norėtų tapti subjektu, o ne Rusijos Federacijos objektu? Pasakysite, jog tai neįmanoma?

Ne, Vladimirai Vladimirovičiau, – jūsų dėka dabar viskas yra įmanoma. Ir net daugiau.

3republic.org.ua

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

Kategorijos: Akiračiai, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

36 komentarai

 1. N:

  Rusijoje jau priimtas įstatymas, pagal kurį už separatizmo skatinimą baudžiama laisvės atėmimu. Taigi, susems tuos aktyvistus ir bus baigtas kriukis.

  • emigrante:

   o pagal koki “istatyma” buvo pavogtas Krymas????
   Sibiriakai neprasti zmones – panores ir nupus kremlinius kaip erkes nuo savo kuno.

   • Sibiriakai yra sibiriakai. Su jais geriau nejuokauti.

   • N:

    Kodėl trini komentarą? Tiesa akis bado? Pagal kokį įstatymą Lietuva prisijungė niekada jai nepriklausiusią Klaipėdą 1923 m.?

   • Klausimas:

    Pagal įstatymą “Kas stipresnis – tas gudresnis”. Visur taip vyksta: pvz. Irakas, Afganistanas, Libija, Sirija su banditėliais kariauja. Kur bepažvelgsi visur tas pats scenarijus, tik veikėjai skiriasi ir jų šeimininkai.
    O dėl sibiriakų tai nuvažiuot ten reiktų ir pasižvalgyti į tą aprašomą separatizmą. Žmonėms būdinga vienytis, o čia siūloma skaldytis. Kam to reikia? Kas žmoniją skaldo?

    • N:

     Tai ir pagal tą patį Krymą prisijungė. Ir kodėl vieniem stipriems galima, o kitiems negalima? Būtų galimybė, Lietuva ir iš Lenkijos atsiimtų Suvalkus bent jau, ir iš Baltarusijos nemažą dalį žemių. Bet Lietuva tokios galimybės neturi ir neturės.

     • Klausimas:

      Užtat lenkai turi galimybę prisijungti Lietuvos žemes ir, panašu, naudojasi ta galimybe.
      Su Krymu gerokai lengviau gavosi: Budapešto memorandumas neratifikuotas visų pasirašytų pusių (kas nori paneigti, pateikite nuorodas į ratifikavimo dokumentus), sienos tvarkingai neregistruotos JT, Krymas pagal teisę nepriklausė Ukrainai net sovietmečiu ir ji tiesiog jį prisijungė po TSRS subyrėjimo tylint Jelcinui.

  • Kemblys:

   Ar sėmė ‘liaudies frontų’ kūrėjus prieš 27 metus, kai rusiški skaldė tsrs? Dabar irgi nesems, nes turbūt skaitė ‘kemblio’ sapną, kad jie kurs kažką panašaus į JAV, t.y. Rusija skils į 8-9 atskiras valstybes..

   • N:

    Visų pirma tai tie “liaudies frotai”, apie kuriuos kalbi, buvo provakarietiški. Tie, kas turėjo saugoti TSRS vientisumą irgi parsidavė Vakarams. Dabar padėtis kita. Nors didelė dalis Rusijos elito yra provakarietiška ir liberastinė, bet yra kita dalis – proimperinė putiniška. TSRS žlugimo metu analogiškos atsvaros nebuvo. Todėl ne taip paprasta, kaip yra.

    Beje, šiomis dienomis vėl užsidegė Kaukazas. Azerbaidžanas ir Armėnija perėjo į karo būseną dėl Kalnų Karabacho, vieni kitus apšaudo per sieną, telkia kariuomenę, yra žuvusių abiejose pusėse. Ne atsitiktinai visa tai. JAV užkūrė dar vieną konfliktą. Aišku, kad JAV palaiko Azerbaidžaną, Lietuva irgi jį palaikys. Azerbaidžanas yra antirusiškas jau seniai, radikalumas, turint omenyje visai kitą kultūrą ir religiją netgi didesnis nei Ukrainoje.
    O Armėniją palaiko Rusija. Ji vargu ar liks pasyvia stebėtoja. Tačiau kaip visada, kaltas liks Putinas ir Rusija.

    • Kemblys:

     ‘tsrs’ skaldė rusiškų slaptos tarnybos, Putinas jų statytinis – nesueina galai tavo ‘atsiliepime’…

     P.p. nerašyk, jei neturi ką rašyti.

     • N:

      Tu pats neturi, ką rašyti. Dar kartą kartoju, kad TSRS griovė Vakarai iš vidaus, o ne iš išorės. Dar kartą kartoju, kad tiek KGB, tiek partijos viršūnės, tiek kariuomenės viršūnės buvo nupirktos ir užverbuotos dar prie Brežnevo, nors viskas prasidėjo dar po Stalino mirties (nužudymo, kuo dabar jau nebeajojama). Genseku tapus Gorbačiovui, procesas išėjo į finišo tiesiąją. Na nereikia būti apmusijusiam ir nesidomėti plačiau. Pilna infomacijos apie tai, kaip TSRS iš vidaus griovė pas žydus, yra jos ir buvusių CK veikėjų pasisakymuose, netgi pats Gorbačiovas, tik vaidina durnelį, savo interviu ne kartą, galima suprasti, jei mąstai, yra pasakęs, kaip buvo iš tiesų. Iš kur Putinas, visi žinome. Tačiau nereikia manyti, kad visi spec, tanybose buvo už TSRS sugriovimą ir nebuvo bandymų tam užkirsti kelią. Buvo, tik tos jėgos pralaimėjo provakarietiškoms. Putinas gi ir atstovauja tam spec. tarnybų sparnui, kuris už imperiją, o ne gulimą po Vakarais.

      • Kemblys:

       Pagal tai, ką rašei, supratau, kad tu buvai prieš tsrs sugriovimą. Nepavydėtina tavo padėtis: prie lietuvių nepritapsi, o rusiškiems jau nereikia nei marksizmo-leninizmo, nei tsrs ir dar pavėlavai sėsti kalėjiman kartu Burokevičiumi ir Kuoleliu – anys tavęs irgi nepriglaus.

       • N:

        Tai kad nieko geriau jos vietoje neatsirado, pasaulis geresnis nepasidarė, pasaulinio karo grėsmė neišnyko, skurdo nesumažėjo, visi turtingai ir laimingai negyvena. Vieną “blogio” imperiją pakeitė kita “blogio” imperija.

        • Klausimas:

         Tuščiai čia jūs ginčijatės. Nukreipkite savo jėgas į kūrybą – pamąstykite kokią ir kaip sistemą sukurti, kurioje galima būtų gyventi ir tobulėti asmeniškai. Tobulėjant asmenybei, tobulėja ir tauta bei visuomenė.
         Buvusios TSRS vietoje nieko neatsirado mums, paprastiems žmonėms, nes nebuvo tas ir numatyta. O nebuvo numatyta, dėl TSRS territorijoje (kaip ir visame pasaulyje) įgyvendinamos sionizmo idėjos (žr. čia: http://www.mfa.gov.il/mfa/foreignpolicy/mfadocuments/yearbook8/pages/272%20summary%20of%20a%20meeting%20between%20prime%20minister%20sh.aspx).

         • Kemblys:

          Kam ta mano ‘kūryba’ parūpo? Žydai bandė kurti visuomenę, net ‘kibucus’ buvo sugalvoję, bet gavosi tik valstybė su piliečiais – jie nesuvokia tautos. Rusiški net nevadina savęs rusais (būdvardžiai: RUSKIE, RUSKII), o savo mąstančius Žmones kelis šimtmečius pjovė. Be tam tikrų žinių apie visuomenę, tautos nesukursi. Sociologija dar nesubrendo iki mokslo apie visuomenę.

          • Klausimas:

           Kalba apie žmones, o ne apie žydus.
           “Be tam tikrų žinių apie visuomenę, tautos nesukursi.” – tautos pagal jus kuriamos? Ir kas per “tam tikros” žinios?
           Iš jūsų pasakymo išteka, jog tauta tai dirbtinis žmonių sambūris.

          • Kemblys:

           Gentis Gamtos kūrinys, o Tauta ir valstybė dirbtinis – tu teisus.

          • N:

           Ne visos tautos yra dirbtinis darinys. Tiksliau vienos susidarė natūraliai, be išorės kryptingų pastangų, kitos buvo sukurtos dirbtinai, netgi sukuriant ir kalbas.

          • Klausimas:

           Kembly, jei jūs kalbate apie tautų sukūrimą, reiškiasi žinote apie šią temą, tai papasakokite plačiau kas kuria tautas, kokiu tikslu, pateikite šiandieniniame gyvenime dirbtinių tautų pavyzdžių.
           O Valstybė, sakyčiau, yra priemonė tautos tikslams įgyvendinti.

          • Kemblys:

           ,,Klausime”, kokia prasmė tau kažką pasakoti, jei tu nemoki skaityti? Negi kartoti iš naujo, kad suprastum?
           Valstybės nereikia rašyti iš didžiosios raidės 🙂
           Tavo žodelis ,,sakyčiau” rodo, kad nenusimanai, bet nesivaržai reikšti nuomonės…

          • Klausimas:

           Kembly, kiekvienas sprendžia pagal save.

           Valstybę (iš didžiosios) valdo Tauta, valstybė-prostitutė.
           Jei rašoma iš didžiosios raidės kai to pagal taisykles nereikia, reiškiasi suteikiama tam žodžiui aukštesnė prasmė nei priimta. Ar išdidumas neleidžia paklausti kokią?

       • Amelija:

        Šaunuolis, Kembly, šitas provokatorius dieną naktį garbės himnus sovietų sąjungai gieda. Palos, kol rusai rublį devalvuos, ir eis į lietuvišką biržą pašalpos prašyti. Gerai Tamsta čia jam tvokstelėjai…

        • N:

         Už eurą, dolerį mezgi vaivorykštines ir vėliavėles ir žydrus triusikėlius… Turbūt labai nori, kad tavo vaikai eitų pulti Rusijos? Eis, tam jau ruošiama patrankų mėsa.

         • Terese:

          Tu pats jau mėsa. Ir gerokai pašvinkusi… Lietuva niekada nepamirš KGB smurto prieš mūsų partizanus, vėliau – prieš inteligentiją, kunigus, jaunimą. Gal kokiam KGB-istų palikuoniui ir atrodo, kad dabar mūsų valstybė “nusigyveno”, bet atsakyk, mano asmeninis prieše, į keturis klausimus:

          1. Ką veikei ir kiek uždirbai SSRL laikais?

          2. Kur 1976-1988 pirkdavai mėsą (išskyrus karvių kanopas)?

          3. Kur buvai 1991 m. sausio 13-osios naktį ir ką tada darei?

          4. Keliose ES šalyse esi buvęs (t. y. ne jas pravažiavęs, o pagyvenęs, bendravęs su paprastais vietos žmonėmis, dalijęsis jų išgyvenimais)?

          Paskaičius tavo komentarus kyla galvon viena mintis – putiskoje chuilo, bet gal pats esi žmogus? Gal esi tėvas, vyras, senelis? Gal malonus kaimynas?

          Man Tu esi praeities šmėkla. Prašau atleisti, bet šmėklų laikas baigėsi. Jos vaikomos. Ir nenustebk, jei aš taipogi pamėginsiu tokią šmėklą atiduoti daktarams.

          P. S. Kol sėdėjai Alke.lt ir vaidinai radikalą, buvo galima suprasti. Bet išlindai, kolorade, į Delfį ir Lrytą… Va čia jau Latvių gatvės klaida – ateis vyrukai, paaiškins situaciją, gal ir susiprasi, kad tik blogas paukštis savo lizdą teršia.

          • N:

           Ne tau, Amelija-Terese, nurodinėti, ką man rašyti. Net Landsbergiui kol kas nepavyksta nurodinėti, ką rašyti internete žmonės. Kad ir kaip jam nepatiktų, ką rašo apie Lietuvą, Rusiją ir t.t.
           Nervai nelaiko? Tokie kaip tu ir pradeda masines žudynes, kitaminčių persekiojimu, raganų medžiokles.

       • Klausimas:

        Apie kokius lietuvius kalbate prie kurių reikės N pritapti? Pusiau negriukus ar arabiukus, kuriuos mergos parsiveža iš Londono? Jie niekada nebus lietuviais, kad ir kalbės ar dainuos šiandienine lietuvių kalba – kraujas neleis. Beto ES ruošiasi panaikinti tautas ir valstybes.

  • Klausimas:

   Labai jau jautriai reaguojate į straipsnius susijusius su Rusija ir Ukraina. Nusiraminkite – rusai su ukrainiečiais patys susitvarkys ir išsivalys parazitus, o mes užsiimkime savais: labai jau daug jų čia priviso.

   • Kniau:

    Grąsini? Nelabai įtikinamai. Parazituojantis asmuo tamstele, esat jūs – KOLONIZATORIAI. Atvežti iš svetimų kraštų. Tokius kaip jūs reikėtų teisti, atimti pilietybę ir deportuoti atgal Į RUSIJĄ iš kur ir buvote atvežti.

    • Kemblys:

     Tie ‘kolonizatoriai’ dar nesusigaudo, kad išseko rusiškų vidinės jėgos plėstis. Taip, jie dar gali pražudyti ne vieną tautą, bet nuo to jiems geriau nebus. Jie, rusindami kitus, prarado savo tautiškumą, t.y. susirusino save. Rusiškiems dabar reikėtų laukti, kol kitos tautos ras būdus, kaip stiprinti vidines Tautos galias. Rusiški savo tais nesibaigiančiais karais bando slėpti vidines savo visuomenės bėdas nuo savo visuomenės. Dabartiniai VISI karai primena ligonius kovos ringe – laimės ne stipresnis, bet tas kuris sugebės išsigydyti. Visuomenę gydo pasaulėžiūra, mes, lietuviai, esame pranašesni kurti pasaulėžiūrą šiuolaikinei visuomenei.

 2. Getas:

  Krymas buvo lakmuso popierėlis, o dabar prasidės Rusijos separatizmas, tai ilgas procesas, tačiau jau prasideda SIBIRE, KARALIAUČIAUS SRITYJE IR PAN. Dabar yra sukurti kiti mechanizmai, ne tie, kurie buvo naudojami SSRS skaldymui ir tai jau jaučiame. Lietuviai, nesiginčykite tarp savęs, bet daugiau mąstykite ir būkite vieningi, nors tokie, kaip Sąjūdžio laikais. SSRS žlugimas prasidėjo nuo Baltijos šalių, nejaugi dabar prasidės nuo Karaliaučiaus ir Sibiro?

  • N:

   Rusijoje separatizmui laikas jau praėjo. Jo pikas buvo pasiektas Jelcino valdymo pabaigoje, o Putinas jį užgesino. Aišku, JAV siekia Rusiją suskaldyti, bet joks separatizmas iš apačios neįmanomas. Dėl paprastos priežasties – regionai per daug menkai apgyvendinti, žmonių mažai, teritorijos didelės.

 3. Putinas, tikrai įvarė Rusiją į loginius spąstus. Jis separatizmą ne sutramdė, kaip čia kažkas teigia, o, atvirkščiai, jį paskatino: Kaukazas, Krymas… Nemanau, kad Sibiro tautelės dar ilgai kentės skursdamos ir maitindamos centrą nafta, dujomis, deimantais ir kitais žemės gelmių lobiais. Man tik įdomu kas anksčiau įvyks: atsibus sibiriečiai ar kiniečiai užvaldys Sibiro turtus?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: