Į Valdovų rūmų kiemą įžengė senosios baltų gentys (vaizdo įrašas) (0)

Dainų šventės ženklasLiepos 4 d. vakare Valdovų rūmų kieme įvyko ilgai lauktas teatralizuotas Baltų genčių kostiumų pristatymas.

Apsilankę didinguose Lietuvos valdovų rūmuose žiūrovai pasijuto tarsi viduramžiais – į muzikos garsų ir šviesos pripildytą rūmų kiemą išdidžiai įžengė senosios baltų gentys: lietuviai, žemaičiai, aukštaičiai, kuršiai, jotvingiai, žiemgaliai ir sėliai.

Vyko I–XIV a. baltų genčių kostiumų kolekcijos pristatymas. Geležies amžiaus, romėniškosios, vikingų bei viduramžių epochos nešioseną atskleidžianti kostiumų kolekcija atkurta remiantis archeologiniais tyrimais, istoriniais duomenimis bei Europos ikonografija. Įspūdingą kostiumų kolekciją papildo juvelyriniai dirbiniai, odiniai aksesuarai, darbo įrankiai ir ginklai.

Baltų genčių istoriją Valdovų rūmų kieme pristatys šiuolaikinio šokio ir muzikos meistrai

Kuršiai, sėliai, jotvingiai, žemaičiai, aukštaičiai, lietuviai, žiemgaliai – šios septynios baltų gentys liepos 4 dienos vakarą išdidžiai žengs Valdovų rūmų kieme: čia bus pirmą kartą pristatyta specialiai jubiliejinei Dainų šventei atkurta I–XIV a. baltų genčių kostiumų kolekcija. Teatralizuotą kostiumų pristatymą po atviru dangumi kuria žinoma režisierė ir choreografė Agnija Šeiko, muziką jam parašė vienas žymiausių šiuolaikinės lietuvių muzikos kompozitorių Antanas Jasenka.

Specialiai vakaro sutemose kuriamo pristatymo metu buvo pristatyti net 56 baltų genčių kostiumai, o reginį papuošė pripažinti šalies atlikėjai – saksofonistas Petras Vyšniauskas, perkusininkas Arkadijus Gotesmanas, choras „Brevis“, Vytauto Didžiojo universiteto kamerinis orkestras, pučiamųjų kvintetas, aktorius Vaidotas Martinaitis ir šiuolaikinio šokio šokėjai Aušra Krasauskaitė, Darius Berulis, Mantas Stabačinskas, Marius Pinigis, Petras Lisauskas ir kiti.

Vienintelį baltų genčių kostiumų kolekcijos pristatymą galėjo išvysti vos pusantro tūkstančio žiūrovų – tiek telpa Valdovų rūmų kieme.

„Baltų genčių kostiumai – tai galutinis potėpis lietuviško drabužio istorijos pristatyme. Prieš kelerius metus pradėję istorinio kostiumo atkūrimo darbus, iš įvairiausių detalių – daugiausia audinio skiaučių, papuošalų ir aksesuarų – surinkome jo ištakas menantį – istorinį – baltų genčių drabužį. Dainų šventės proga dovanosime šią ypatingą mūsų visų šaknis menančią kolekciją ir reginį“, – sako viena iš kolekcijos kūrėjų, Lietuvos liaudies kultūros centro dizainerė-tekstilininkė Danutė Keturakienė.

Renginio akimirka

Renginio akimirka

Prie kostiumo atkūrimo prisidėjo archeologė dr. Daiva Steponavičienė, archeologas-juvelyras Evaldas Babenskas, juos gamino grupė geriausių Lietuvos meistrų: audėjai, apavo konstruktoriai, juvelyrai, kalviai. Geležies amžiaus, romėniškosios, vikingų bei viduramžių epochos nešioseną atskleidžianti kostiumų kolekcija atkurta remiantis archeologiniais tyrimais, istoriniais duomenimis bei Europos ikonografija. Ją papildo juvelyriniai dirbiniai, odiniai aksesuarai, darbo įrankiai ir ginklai.

Specialiai šiam reginiui buvo įrengta scena bei podiumas Valdovų rūmų kieme – juose buvo rodoma vyro ir moters istorija, pasakojama ne tik įvairių genčių, bet ir skirtingų metų laikų, žmogaus amžiaus tarpsnių.

„Pristatymo idėja kilo iš noro pažvelgti į genčių istoriją iš dabartinio žmogaus perspektyvos – sujungti istoriją ir dabartį į viena. Šiuolaikinė muzika ir šokis ir yra arčiausiai tos archajinės dvasinės būsenos, kuri net ir negali būti priskirta konkrečiam laikotarpiui“, – sako A. Šeiko.

Genčių pristatymuose vyravo vis kita nuotaika ir simboliai. Štai sėlių gentis buvo pristatyta šokiu, muzika ir poezija, buvo išskirtas medus kaip bičiulystės simbolis. Kuršiai į sceną įžengė nešini žibintais, simbolizuojančiais iš jūros grįžtančių žvejų laukimą. Originalių spalvų suteikė ne tik choreografijos, bet ir šviesos, garso ir vaizdo sprendimai. Juos kūrė vaizdo menininkas Rimas Sakalauskas, jau įvertintas ir „Sidabrinės gervės“ apdovanojimu. Kostiumams pristatyti buvo išnaudoti ir rūmų balkonai, bokštai, kurie, nuspalvinti 3D projekcijų, tapo scenografijos dalimi. Pastatyme dalyvavo Klaipėdos jaunimo teatro aktoriai, modernaus šokio šokėjai ir Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos studentai, kurie įkūnyjo septynių baltų genčių atstovus.

Kiekvienos genties kolekciją sudaro aštuoni – 4 moterų ir 4 vyrų – kostiumai. Jie spindėjo įvairove – ir jaunų merginų bei vaikinų, ir ištekėjusių moterų bei vyrų. Taip pat buvo pristatomi ir skirtingais metų laikais dėvimi drabužiai, buvo itin svarbios detalės – nuo žiedo ant mažojo piršto iki tam tikrai genčiai būdingo apavo, specifinio audinio ir jo spalvos. Jas padėjo išryškinti ir specialios projekcijos. Genčių kostiumų pristatymams buvo naudojami skirtingi rekvizitai – konceptualūs, išdidinti daiktai: žibintai, rogės, mediniai arkliukai, net ginklai. Juos kūrė dailininkas, šio renginio scenografas Artūras Šimonis.

Baltų genčių kostiumų pristatymo vaizdo įrašas

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: