Kviečia basų kojų diena Kauno marių regioniniame parke (1)

Birželio 5 dieną minima Pasaulinė aplinkos apsaugos diena. Ta proga Kauno marių regioninio parko direkcija inicijuoja „Basų kojų dieną“ ir bent trumpam ragina nusiauti batus ir pajausti Žemę po kojomis. Įrodykime, kad esame dėmesingi ir neabejingi mus supančiai aplinkai.

Aš su vienu batuku nieku eiti negaliu…

Netiesa. Galite. Kai atsitinka taip, kaip visiems gerai žinomame ketureilyje – tiesiog eikite be batukų. Eikite basomis.

„Kada paskutinį kartą vaikščiojote basomis kojomis? Rodos, peržengus vaikystės slenkstį, tai darome vis rečiau. Batai tapo dar viena priemone, kuri „atskyrė“ mus nuo tiesioginio ryšio su Žeme. Mes nesiūlome jų visiškai atsikratyti – jokiu būdu, juk tai vienas svarbiausių civilizacijos išradimų (o be to, avalynės parduotuvių savininkai mus užmėtytų batais). Tačiau šiandien puiki proga priminti, kaip svarbu jausti ryšį su Žeme. Reikia tik nusiauti batukus. Kokia proga? Todėl, kad jau vasara (proga be progos), o dar ir Pasaulinė aplinkos diena, kuri primena mums – nepamirškime, kas mes esame, iš kur atėjome ir kur einame (nesvarbu, basi ar batuoti). Ar toli nueisime, nejausdami Žemės po kojomis? – sako renginio sumanytoja, Kauno marių regioninio parko vyriausia specialistė Ramunė Mikitiejeva.

„Visi žinome, koks didelis skirtumas juntamas basomis. Minkštos žolės drėgnumo suvilgyti pirštai pažadina mumyse naują suvokimą. Leidžia pamatyti gyvenimą iš kitos perspektyvos. Tas pats vaikštant šiurkščia žeme. Pėdomis minti akmenuotą takelį – kitas suvokimas. Padidėjęs jautrumas žemei, kuria vaikštome – tai ne tik maloni patirtis. Tai žinojimas ir pagarba kūrinijai, kurios dalimi patys esame“, – savo knygose „A New Harmon“ ir „The Book of Creation“ rašo mokslininkas ir poetas P. Nevelis (Philip Newell).

Pajausk žemę po kojomis basomis

„Įspraudę pėdas į kojinių ir batų šarvus, negalime visiškai pajusti nei Žemės, nei jos skleidžiamos kūrybinės jėgos. Jaučiamės saugūs, tačiau tampame abejingesni aplinkai: nebaisu užminti, įminti, bet lengva paminti (ir žolę, ir įsitikinimus). Norint „sugauti“ prarastą ryšį, retkarčiais būtina išsispirti iš avalynės. Tai ne tik smagu, bet ir naudinga (jau nekalbant apie naudą sveikatai). Rodos, nieko stebuklingo, bet mes stebuklų ir neieškokime. Tiesiog susigrąžinkime jautrumą ir atgaivinkime pojūčius, kuriuos sukelia basų kojų efektas. Tai iššūkis, reikalaujantis būti atidesniems. Vaikščiodami basomis pamatysite ir prarasto ryšio su Žeme pasekmes – net ir menkiausia šukė numesta ant žemės tampa pavojumi. O kiek tokių šukių mes nepastebime, ignoruojame ir nepajuntame, kol patys neužlipame? – samprotauja direkcijos kolektyvas.

Žinomas psichologas Karlas Jungas kartą rašė: „Kaip gali pamiršti apie Žemę, kai vaikštai basomis?“. Ir iš tiesų, daugybė mūsų šiandieninių aplinkosauginių problemų atsirado dėl to, kad mes paprasčiausiai pamiršome Žemę.

Kai kurių pasaulio religijų praktikoje yra nerašytas ritualas – prieš įeinant į šventyklą nusiauti batus. Pagarbos jausmas, yra bene vienas didžiausių religijos privalumų. Nors  retsykiais, vaikščiodami po mišką, pievą ar net savo kiemą, turėtumėte nusiauti batus, nes mūsų Žemė iš tiesų yra šventa. Todėl Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną paminėkime basomis: nusiaukime batus bent kelioms minutėms, pavaikščiokime po žolę, pabraidykime po upelio vandenį ar pamirkykime kojas miesto fontane pietų pertraukos metu.

Prisijunk ir Tu: pajausk Žemę po basomis kojomis.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .

1 komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: