R. Garuolis. Kodėl euro įvedimas Lietuvoje pradžiugins V.Putiną (25)

Ričardas Garuolis | Alkas.lt nuotr., J.Vaiškūno nuotr.

Ričardas Garuolis | Alkas.lt nuotr., J.Vaiškūno nuotr.

Prasidėjus agresyviems Rusijos veiksmams Ukrainoje,  Lietuvoje  kilo  diskusijos dėl krašto apsaugai skiriamų lėšų. Pagaliau buvo atkreiptas dėmesys, kad Lietuva jau daugelį metų nevykdo savo įsipareigojimų NATO skirti  2%  savo BVP krašto apsaugai. Krašto apsaugos ministrui Juozui Olekui  padejavus, kad gal reikėtų kariuomenei papildomai skirti kokius 100 mln. lt, Finansų ministras Rimantas Šadžius paaiškino, kad tokių pinigų biudžete nėra, bet pažadėjo, kad jei metų pabaigoje į biudžeto įplauks daugiau mokesčių, J. Oleko prašymas bus svarstomas. Diskusijas pabaigė Prezidentė D.Grybauskaitė, pareiškusi, kad artimiausiais metais Lietuvos krašto apsaugai bus skiriamas didesnis finansavimas.

Tačiau toks pažadas gali būti sunkiai įgyvendinamas Lietuvos valdantiesiems nutarus įvesti  eurą nuo 2015 metų.

Nuo A.Brazausko laikų, kai buvo ketinama įvesti eurą  2007 metais, pasikeitė stojimo į euro zoną reikalavimai. Kilus pasaulinei finansų krizei atsirado taip vadinamasis Euro stabilizavimo mechanizmas (ESM) dar vadinamas Euro stabilizavimo fondu, į kurį euro zonos šalys turi pervesti  jų ūkio dydį atitinkantį vienkartinį mokestį, skirtą iš skolų neišsivaduojančioms šalims paremti. Remiantis Lietuvos banko duomenimis, tapusi euro zonos šalimi Lietuva privalės pervesti į šį fondą vieną milijardą litų.  Palyginimui, šiuo metu Lietuvos krašto apsaugai skiriama mažiau t.y.  950 mln.lt.

Tačiau didesnė problema yra ne šio milijardo pervedimas į Euro stabilizavimo fondą, o taip vadinamieji Lietuvos kreditiniai įsipareigojimai apmokėti  kitų euro zonos šalių skolas vos tik Europos centrinis bankas to pareikalaus. Lietuvos centrinio banko duomenimis, tai sudarys  8.6 mlrd.lt arba pusę į Lietuvos biudžetą per metus surinktų mokesčių. Lietuvos ūkiui augant augs ir ši suma.

Nors Lietuvos žiniasklaida kažkodėl nenori  to pastebėti, tačiau euro zona yra tapusi didžiausių skolininkų klubu. Euro zonos šalių skolų vidurkis dabar sudaro 93%  nuo BVP, t.y.  dvigubai daugiau negu Lietuvoje  (40% nuo  BVP).  Kol kas, išskyrus tik Vokietiją, skolos auga visose  euro zonos šalyse.

Šešerius metus Europos sąjungoje tęsiasi  iki šiol neregėto masto krizė ir galo jai nematyti.  Ekspertai pastebi tik pirmuosius atsigavimo pradžios ženklus kai kuriose šalyse, bet ir jie dar yra labai trapūs.

Todėl prasidėjus net nedideliam ekonominiams sukrėtimui,  Lietuvai, kaip dvigubai mažiau įsiskolinusiai šaliai, gali tekti pervesti pusę savo biudžeto pajamų nebesugebančioms savo skolas apmokėti euro zonos šalims gelbėti. Aišku, kad tokios milžiniškos Lietuvai 2.5 mlrd. eurų  (8.6 mlrd.lt) lėšos vargu ar turės bent kokį poveikį milžiniškam euro zonos šalių įsiskolinimui mažinti, nes bendros euro zonos skolos sudaro  8 850 mlrd. eurų, tačiau tai neabejotinai pablogins Lietuvos gyventojų gyvenimo sąlygas.

Ekspertai prognozuoja, kad jau 2015 metais, tik Lietuvai įsivedus eurą, gali tekti gelbėti Italiją, kurios skolos sudaro  2 000 mlrd. eurų t.y.  133% BVP, vien dėl to, kad  JAV Federalinis bankas nutraukia ūkio skatinimo politiką.

O įsismarkavus  agresijai Ukrainoje ir įvedus griežtesnes sankcijas Rusijai, neigiamas poveikis euro zonos šalims dar sustiprės, todėl gali tekti gelbėti ir kitas euro zonos šalis. Labiausiai nukentės Baltijos šalys,  glaudžiausiai  Europos sąjungoje prekiaujančias su Rusija.

Taigi, gali atsitikti taip, kad agresijos akivaizdoje, Lietuva negalės skirti lėšų savo gynybai, nes privalės pusę savo metinio biudžeto pajamų pervesti turtingesnių, tačiau labiau prasiskolinusių euro zonos šalių skoloms padengti. Nei didinant mokesčius, nei karpant socialines išmokas ir atlyginimus tokios sumos surinkti neįmanoma. Net jei visi valstybės pareigūnai sutiktų metus dirbti be atlyginimo, tai leistų sutaupyti tik vieną milijardą litų. Todėl Lietuvai tektų skolintis. O tokiu metu palūkanos finansų rinkose bus rekordinės, panašiai, kaip Andriaus Kubiliaus valdymo laikais. Tai, be abejonės, bus naudinga bankams, todėl visi bankų analitikai taip karštai agituoja už euro įvedimą Lietuvoje. Vien per metus už savo skolas Lietuva sumoka 2.3 mlrd. litų palūkanų bankams.  Už šiuos pinigus jau dabar būtų galima daugiau nei tris kartus padidinti išlaidas Krašto apsaugai arba tiek pat kartų padidinti atlyginimus valstybės tarnautojams,  policininkams, gaisrininkams ir net teisėjams, neleidusiems rinkti parašų referendumui dėl lito išsaugojimo.

Gal euras apsaugos Lietuvą nuo Rusijos agresijos? Kaip? Atvažiuos Rusijos tankai į Lietuvą ir pakeis eurus į rublius. Nei eurui, nei euro zonos šalims tai neturės įtakos. Koks skirtumas ar juos naudoja Lietuva, ar Rusija. Nuo to eurų nei padaugėja, nei sumažėja. Tik agresoriaus grobis bus didesnis, nes pakeitus litus rubliais, litas taptų bevertis popierėlis,  o užgrobus visus Lietuvos apyvartoje esančius 4.35 milijardų eurų ( apie 15 mlrd.lt), iš karto ir su kaupu atsipirktų visos agresijos išlaidos. Už šiuos pinigus Rusija galėtų nusipirkti dar septynis „Mistral“ tipo lėktuvnešius arba 1000 naujausių vokiškų tankų „Leopard 2“. Taigi, su euru Lietuva tik taptų labiau geidžiamu grobiu, nei turėdama litą.

Neapsaugos euras ir nuo prekybinio karo.  Rusija bet kada gali atsisakyti pirkti lietuviškus maisto gaminius, vežti krovinius per Klaipėdos uostą ar naudotis Lietuvos vežėjų paslaugomis, nepriklausomai nuo to Lietuva turi litą ar eurą.

Nuo agresijos Lietuvą gali apsaugoti tik jos piliečių ryžtas ir sugebėjimai ginti savo šalį bei karinė NATO organizacija, kurios du trečdalius gynybinių pajėgumų sudaro JAV,  turinti ne eurą, o  dolerį. Tačiau net didžiausi naivuoliai turbūt netiki, kad JAV Lietuvą gintų, tik dėl to, kad ji pakeistų litą doleriu.

Taigi, euras ne apsaugos, bet priešingai – susilpnins Lietuvos galimybes gintis, neleis Lietuvai didinti Krašto apsaugos finansavimo, ilgam užkirs kelią Lietuvos įsipareigojimams NATO skirti 2% savo BVP gynybai, pablogins Lietuvos gyventojų gyvenimo sąlygas bei ryžtą ginti savo šalį ir puikiai išpurens dirvą priešo propagandai. Įsivedusi eurą Lietuva agresijos akivaizdoje bus priversta ne skirti daugiau lėšų šalies gynybai, o pradėti A.Kubiliaus laikų „karpymus”  bei mokesčių didinimus, sukeldama gyventojų nepasitenkinimą, naudingą priešui.

Sunku tikėtis, kad Prezidentė ar Premjeras viešai pareikštų, kad šiuo metu svarbiausias Lietuvos interesas yra stiprinti savo saugumą, o ne skirti milijardus turtingesnių šalių skoloms padengti, ir atsisakytų planų dabar įvesti eurą, skiriant tas lėšas  Krašto apsaugai ir gyventojų gerbūviui didinti, kad į Lietuvą pradėtų grįžti emigrantai, galintys ginti savo šalį, o likusiųjų Lietuvoje ryžtas ginti savo gerovę augtų.

Daug paprasčiau būtų tiesiog nustoti slėpti valstybės skolas pensininkams, pareigūnams, savivaldybėms ir už euro įvedimą atsakingoms institucijoms atskleisti, kad Lietuva iš tikrųjų neatitinka Mastrichto reikalavimų.

Jeigu ir šiam žingsniui Lietuvos pareigūnai nesiryžtų, liktų dar viena galimybė, kuria netrukus galės pasinaudoti Lietuvos piliečiai. Būtent naujasis Europos parlamentas privalės balsuoti dėl Lietuvos priėmimo į euro zoną su visais iš to išplaukiančiais įsipareigojimais. Taigi, balsuodami už partijų, kurios inicijavo referendumą dėl lito išsaugojimo, kandidatus rinkėjai suteiks jiems galimybę Europos parlamente atskleisti, kad Lietuva neatitinka Mastrichto reikalavimų, o jos gyventojai nenori euro, ir įtikinus kitų šalių parlamentarus laimėti balsavimą už lito išsaugojimą Lietuvoje.

Autorius yra ekonomistas, Tautininkų sąjungos tarybos narys.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

25 komentarai

 1. euras bus:

  Kad ir kas ką rašytų ar kalbėtų, valdžia įves eurą, nes ji to nori. Ko mes norime? Jie net nenori žinoti. Neįdomu. Emigruosime? Na ir kas, Kubiliui nė motais,pats prisipažino.Jis tiki,kad sugrįšime. Na,tai kas,kad taip nebus. Valdžiažmogiai kaip grobė,engė, plėšė Lietuvą,taip ir plėš. O koks skirtumas,kokios tautybės juodadarbiai ir visokie samdiniai? Destabilizuota Ukraina didelė, privažiuos bėglių, Afrikoje ir Azijoje laisvų darbo rankų taip pat apstu. Akivaizdus tik vienas euro privalumas: turtingiesiems nereikės keisti litų į eurus važiuojant į Europą atostogauti ar apsipirkti.

 2. Doc (Vilniaus universitetas):

  Sveiki, seniai pas jus bebuvau. Vis darbai, darbai, o dar ir išvykęs buvau 🙂

  Tai gerai, kad kai kas Lietuvoje vis dar nepasidavė Rusijos propagandai ir neskuba išlaidžiauti Krašto apsaugai.

  Nekalbėkit čia kaip įžymaus veikėjo anūkas reklaminiame klipe. Kaip tik TS-LKD ir kiti veikėjai ir pasidavė Rusijos propagandai. Dar labiau, nei bet kas kitas. Juk putkos tikslas ir buvo mus išprovokuoti išlaidauti krašo apsaugai. Dabar ir vykdot jo planą.

  Joks išmintingas žmogus neabejoja, kad Rusija kaip nors labiau mus paveikti neturi jokių galimybių. Per daug silpna tą šalis. Tad išklaidauti Krašo apssaugai – absurdiška. Geriau remiam idėją kuo greičiau sukurti galingas ES federalines ginkluotąsias pajėgas, visiškai atsisakant nacionalinių.

  • dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

   Docentas is VU yra be smegenu ir visiskai nemastantis. Greiciau skleidzia kgbistine propaganda. Kuo remdamasis taip sakau? Ogi rusija tarse Gruzija, tarso Ukraina…. pries kuria Lietuva viso labo nykstukas! Jei nemaitinsi savo kariuomenes, maitinsi svetima! Ginkla privalo valdyti ir tureti kiekvienas Lietuvos gyventojas, o miestai ir miesteliai turi tureti savigynos burius su sunkesne ginkluote.

   • N:

    Na tik nereikia čia aiškinti, kad Lietuva apsigins nuo Rusijos. “Docentas” kleidi, bet dėl Lietuvos kariuomenės jis teisus. Ji neapgins. O dėl raginimo kiekvienam valdyti ginklą, tai atmink Čečėniją. Kuo viskas baigėsi – Rusija sutvarkė ją, tačiau kraštas nutėkštas atgal 50 metų visomis prasmėmis. Protingi priešinasi tada, kai priešą gali sunaikinti, o durni patys lenda po kulkomis. Plataus masto priešinimasis jėga stiprėjančiai Rusijai – Lietuvių tautos sunaikinimo garantas. To siekia kai kurie trumparegiai patriotai. Užsienis mums padės??? Taip, kaip “padeda” Ukrainai, kuri vis tiek bus Rusijos. Bet prieš tai “savi” “patriotai” jau sukėlė kruviną karą, kuris dar pareikalaus dešimčių tūkstančių aukų ir jos bus veltui.

 3. Doc (Vilniaus universitetas):

  Taip, EURO Lietuvai labai reikia ir jis bus! Jo įvedimas mąstantiems žmonėms bus didžiulė šventė 🙂

 4. wikswa:

  Nevyniokit žodžių į vatą. Euro stabilizavimo fondas tai politikų “vata”. Iš tikrųjų tai – svetimų skolų mokėjimas. Graikija, Portugalija, Ispanija, Italija, Prancūzija. Spėkit, kiek dešimtmečių reikės juos “stabilizuoti”. Muštas nemuštą neš. Tokia euro įsiveisimo kaina. Skurdas Lietuvoje užprogramuotas ilgiems dešimtmečiams į priekį. Komunistų dėka.

 5. wikswa:

  Kolaboruojančių raudonų docentų pilnos aukštosios.
  Beje, EParlamentarai jums nepaaiškino dar vieno esminio dalyko – Briuselis imasi kontroliuoti gyventojų indėlius. Jei eurui bus riesta – o jam bus riesta – Briuselio maišai pasiima sau teisę nusavinti indėlius. Oficialiai teigia, kad tik tuos, kurie viršija 100.000. Bet iš tikrųjų bet kuriuos. Kad euras blogis, suprato daugelis ES narių. Bet kadangi Lietuvoje nekontroliuojamai viešpatauja senoji šutvė, tai Jeivrosojūzo užmačias vykdo su malonumu.
  O nuo Putino neišgelbės nei narystė ES, nei auras. Net Nato – neaišku.

 6. Jonis:

  Euro įvedimas, žinoma, naudingas Putinui. Tai apsaugo Rusijos rublį nuo reikalo teikti brolišką pajamą litui. Laikykitės, laukite kol didźioji motulė Rusija sustiprės ir priims vėl savo globon. Keikit ir spjaudykit vakarus ir supuvusią išsigimėlišką europos pseudemokratiją. Jokio euro, jokios vakarų kultūros, jokio laisvo kapitalo judėjimo! Šiandien iškilus tautiškumas, priešiškumas supuvusiems vakarams, ryt šviesus ir sotus gyvenimas broliškoje šeimoje

  • LosAngeles:

   Smaisktuolis esate 🙂
   Kas cia ta vakaru kutura? Eurovizijoje viena mateme… Na dar vienas jaunuolis Katedros aiksteje parode pacia kulturingiausia savo vieta, o teveliai, kaip dera kulturingiems zmonems, su pasigerejimu ziurejo i savo sunelio ‘svieciamaja veikla’… Nu kazkaip nesinori tokios ‘kulturos’
   Euras? wikswa komentare esme parase. Komentaras pakankamai trumpas, tad daug jusu brangaus laiko neuzims, paskasitykite…
   Kazkodel kazkas bando prastumti ideja, kad moketi kitu skolas- tai Lietuvai isganymas 🙂 Kas prisidare, lai patys ir susimoka. Jiems ‘manjana, siesta-fiesta’, o kai reikia susimoketi- ieskoma draugu? Nu kazkaip nelabai kulturinga, nemanote? Teisingai sake gerb. Vaisvila: ‘..pasakiskai turtinga valstybe esame..’:
   http://alkas.lt/2014/03/21/z-vaisvila-euro-mums-iveda-vadovaujantis-ne-ekonomine-logika-bet-politiniu-sprendimu/
   Jei kazkuri ideja atkakliai stumiama, reiskia uz jos stovi tie kas ja stumia. O jei jie ja atkakliai stumia, reiskia ji jiems labai naudinga. Kam siuo atveju naudinga uzkrauti Lietuvos gyventojams kazkieno skolas… Pamastykime

  • pušis:

   Joni, Joni, pradėkit mąstyt (jei tik nesate samdytas trolis), juk ne tam galvą ant pečių nešiojat, kad į pilvą lapų nepribyrėtų. Visos informacijos priemonės užpiltos šita propaganda. Pasiskaitot, pasiklausot, o įvertint nereikia, kartojat kaip papūga ir net nepagalvojat, kad kartojat svetimus žodžius.
   Sakot laisvas kapitalo judėjimas. Kuo jis naudingas Lietuvai ir jums asmeniškai? Nebent būtumėt stambus kapitalistas, vienas iš tų, kurie valdžiai diktuoja, kokius įstatymus priimt. O visiems kitiems, mūsų valstybei? Tik nesakykit, kad nauda per mokesčius, nes turėtumėt ir pats žinoti, kas sumoka mokesčių daugiausiai, o kas mažiausiai, darbo vietos Lietuvoje ir padorūs atlyginimai taip pat nelabai siejasi su laisvu kapitalo judėjimu.
   Kokia kultūra per prievartą brukama jau matėm, LosAngeles jums priminė. Kokius įstatymus, rezoliucijas bruka ES irgi matom. O kas dėl šviesaus ir sotaus gyvenimo broliškoje šeimoje, tai galite neabejoti, tokio ir ES sulauksim, juo labiau, kad ir ES valdžia ta pati kairioji. Daugiau domėkitės, kas ES parlamente siūloma ir už ką balsuojama. Tautos jiems kliūtis. Ar nesuvokiat, kad mums ruošiama gyvulių dalia, pigios ir paklusnios nemąstančios darbo jėgos?

 7. Žmogus:

  Pritariu “viksvai”, kad nuo Putino niekas neišgelbės, o nuo euro reikia gelbėtis patiems,nes visais laikais nomenklatūra pardavinėjo Lietuvą; nepasotinamas jų godumas jei ne turtų tai medalių ar titulų; neapsakomas parsidavėliškumas

 8. AŠ VISIŠKAI PRITARIU AUTORIUI,TIK DAR NORIU PARAŠYTI,KAD LIETUVA NETENKA SAVO AUKSO ATSARGŲ.

 9. Tomas J.:

  Valdžia išsiduoda esanti demokratijos priešė – įvedinėja eurą prieš visuomenės valią. Taip Grybauskaitė, Butkevičius, Kubilius parodo esantys Briuselio subinIaižiai, tarnaujantys ne tautai.

  • kuku:

   todėl ir Grybauskaitė , ir Balčytis -NEVERTI būti Lietuvos prezidentais.
   į EP rinkime tautininkus – jie savo veikla parodė , kad kovoja PRIEŠ žemės pardavimą ir euro įvedimą

   aš jau balsavau savivaldybėje

 10. zinturis:

  Kodel zmones ismanydami ekonomika nesiima nieko? Juk tai kriminalinis nusikaltimas pries valstybe ir pries liaudi. Lietuvos gyventoju skaicius mazeja, nes jaunos seimos tiesiog materialiai neisgali tureti daugiau nei 1 ar 2 vaiku. Tuo tarpu pinigai yra svaistomi bet kur ir bet kam. Kai neliks lietuviu, nebereiks nei krasto apsaugos, nei ES, nei ju euro juolabiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: