Z. Vaišvila. Ar vyks referendumai Lietuvoje? (34)

Alkas.lt koliažas

Alkas.lt koliažas

Įsisiūbavo net dirbtinai trumpa Respublikos Prezidento rinkimų kampanija. Nutiko taip, kad vyks antras rinkimų turas. Kandidatės ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės nervai įtempti kaip niekad. Tauta mat išdrįso neišrinkti jos dar vienai kadencijai jau pirmajame rate! Gaila, kad antrajame rate liko tik toks pasirinkimas. Tačiau pasistenkime vertinti tai ir apsispręsti be emocijų, nors daugumai tai labai sunku. Realybė tokia, kad nepriklausomai nuo mūsų nuomonės vienas kandidatų – Zigmantas Balčytis ar Dalia Grybauskaitė bus mūsų Prezidentu. Todėl bandykime juos pasverti ir palyginti dėl mums, Tautai, pagrindinio klausimo, kurį Prezidento rinkimų metu bene primiršome – referendumų klausimo.

Prezidentės D. Grybauskaitės vardas Lietuvos istorijoje bus įrašytas ir dėl valstybės vadovės viešo pasisakymo, kad jai nesvarbi visiems (ir jai taip pat) privaloma Tautos valia nepritarti valdžios siekiui statyti Lietuvoje naują AE, pareikšta 2012 m. spalio 14 d. referendume. Ji atvirai spjovė mums į veidą, o mes vėl nuolankiai ją bandome išrinkti valstybės vadovu. Referendumas Tautos valia dėl žemės ir referendumo kartelės sumažinimo iki 100000 piliečių valios paskelbtas birželio 29 d. Tačiau ar jis įvyks?

Prezidentės D. Grybauskaitės valia dėl šio klausimo akivaizdi. Ji ne tik savo parašu palaimino tariamus „saugiklius“ dėl žemės pardavimo užsieniečiams (mane stebina, kad visa valdžia tyli dėl to, kad žemę šiuo metu jau gali pirkti ne tik fiziniai, bet ir juridiniai užsienio asmenys – lyg tai tie patys rusai, panorėję įsigyti mūsų žemę, to negalės padaryti Lenkijoje, Latvijoje ar Vokietijoje registruotos įmonės vardu). Prezidentė atvirai pasisakė kad ji yra prieš referendumo kartelės sumažinimą iki 100000 piliečių valios. Jai gerai yra taip, kaip buvo – 300000 piliečių valia, kuriai pasireikšti net keliasdešimt metų nebuvo galimybės. Žodžiu, referendumai Lietuvoje galimi tik valdžiai leidus. Pasakyta taip aiškiai, kad aiškiau ir nereikia – dėl euro ir dėl kitų klausimų „prie Grybauskaitės“ referendumų nebus.

Dėl politinių priežasčių, t.y. iki rinkimų pabaigos, kol kas pristabdytas Seime nagrinėjimui priimtas E. Masiulio, J. Razmos, G. Steponavičiaus, St. Šedbaro projektas kreiptis į Konstitucinį Teismą „ištirti“, ar Referendumo įstatymo 14 straipsnis, be išlygų įpareigojantis Seimą skelbti referendumą, atitinka Konstituciją. Tokiu būdu būtų sustabdytas šios įstatymo normos galiojimas, t.y bet kokio referendumo paskelbimas, ir birželio 29 d. paskelbto referendumo vykdymas. Ar išdrįs valdžia tai padaryti? Jei išrinksime D. Grybauskaitę, manau, kad tikrai išdrįs, nes „jos valstybėje“ viskas turi būti tik tai, ką ji nusprendžia. Nesu naivus ir dėl socialdemokratų, jau pademonstravusių, kad Seime jie sprendžia, leisti ar neleisti, kada leisti daryti referendumą. Taip pat ir stabdyti ar nestabdyti šią konstitucinę piliečių iniciatyvą. Z. Balčyčio netvirtumas taip pat neimponuoja, tačiau rinkimų debatuose jis bent pasakė, jog naujos AE statybai reikėtų naujo referendumo. D. Grybauskaitė tik dar kartą iš visų pasityčiojo – ji mat nematanti mūsuose „ryžto“, kas tai darytų. Mieli mūsų piliečiai, ar suvokiate, kad tokiu pareiškimu Prezidentė atvirai tyčiojasi iš mūsų – supraskite, perrinksite mane, tada aš (tikriausiai su konservatorių ir liberalų pagalba) parodysiu ryžtą, kaip tai daryti, spjaunant į lėšas, pavojus ir net Tautos sprendimą!

Priminsiu, kad 1994-07-22 Konstitucinio Teismo nutarimu nustatyta, jog niekas neturi teisės riboti Tautos teisės į referendumą, o 2006-03-14 Konstitucinio Teismo nutarimu, t.y. jau po Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą, išaiškinta, kad tarptautinės sutartys ir sutartis dėl ES negali būti aukščiau už Lietuvos Respublikos Konstituciją. Todėl 2012 m. spalio 14 d. referendume pareikštos Tautos valios vykdymas ar nevykdymas, birželio 29 d. referendumo įvykimas ar neįvykimas, jo rezultatai,  Lito išsaugojimo referendumo blokavimas ir Tautos suvereno galių ignoravimas, perduodant biurokratiniam centrui Lietuvos valstybės galias, net pažeidžiant mūsų stojimo į ES sutartį – tai Prezidentės D. Grybauskaitės ir po jos padu telefoninės teisės, kitais būdais prispausto Seimo kasdienybė.

Mus gąsdina net karu, kad tik išrinktume tą pačią mūsų „vedlę“ su šalia prilipusiu „vedliu“. Vyksta ne tik susirėmimas dėl Respublikos Prezidento posto, bet ir Tautos kaip suvereno teisių apgynimo. Rusijai ir jos „vedliams“ labai norėtųsi „maidano“ ir Lietuvoje, kad įgyvendinti savo tikslus. Todėl privalome susikaupti ne juokais ir labai rimtai. Suvokti, kas iš tikro padeda Rusijai, o kas tik deklaruoja „mūšį“ su ja.

Šią savaitę, siekdamas aiškumo dėl referendumo, žengiau žingsniuką. Tai padaryti paskatino ir bendraminčiai, ir Respublikos Prezidento rinkimų pirmasis turas, kurio metu rinkimų apylinkėse dalintas VRK lėšomis net 1,5 mln. vnt. tiražu išleistas nemokamas leidinys „Rinkimai į Europos parlamentą 2014 m. gegužės 25 d.” Leidinio 32-uose puslapiuose su gražiu spalvotu viršeliu ir iliustracijomis pateikta išsami informacija apie šiuose rinkimuose dalyvaujančias politines partijas (koalicijas), jų programas, kandidatų sąrašai ir kita kiekvienam rinkėjui svarbi ir aktuali informacija.

Atsižvelgiant į šią vertingą patirtį, raštu kaip signataras kreipiausi į VRK, siūlydamas ir prašydamas VRK išleisti leidinį apie birželio 29 d. referendumą ir dalinti jį rinkėjams rinkimų apylinkėse gegužės 25 d. rinkimų metu. Tai būtų ne tik lakmuso lapelis, padedantis sužinoti ar tikrai vyks šis referendumas, bet ir tikra mūsų žmonių pilietiškumo pamoka, priemonė tikrai, o ne „baltomis pirštinaitėmis“ įtraukti juos į apsimestinį pilietiškumą, naudingą dabartinei mūsų Prezidentei, konservatorių ir liberalų partijoms. Gegužės 16 d. bendravau su VRK pirmininku Z. Vaigausku, kuris pareiškė, jog atsakymas į šį mano raštą tikriausiai bus neigiamas, nes Referendumo įstatymas to nenumato. Tačiau visiems, susidūrusiems su teise, žinomas principas – galima tai, ko nedraudžia įstatymas. Todėl nėra formalios priežasties neišleisti tokio leidinio, suderinto su referendumo iniciatyvine grupe. Šis VRK atsakymas bus lakmuso lapelis, leidžiantis mums apsispręsti ir Prezidento rinkimuose. Mat jau ne tik pietų Lietuvoje, bet ir Klaipėdoje policija prokuratūros pavedimu pradėjo purtyti mūsų piliečius dėl pasirašymo už birželio 29 d. referendumą.

Todėl kviečiu kandidatus į Prezidentus D. Grybauskaitę ir Z. Balčytį pasakyti savo nuomonę dėl birželio 29 d. referendumo ir jo nušvietimo, diskusijų dėl jo, dėl šio referendumo išdrįsusių pasirašyti Lietuvos piliečių „purtymą“, taip pat nuomonę dėl lito išsaugojimo referendumo ir Tautos teisės į tiesioginį valstybės valdymą referendumo būdu.

Autorius yra Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

34 komentarai

 1. aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į koncentracijos stovyklą:

  Puiki mintis dėl rinkimų apylinkėse dalijamo leidinio apie birželio 29 d. referendumą.

 2. Amelija:

  Keletas pastabų:

  referendumo lankstinukus turėjo išleisti jo iniciatyvinė grupė, nes prezidento ir Eurparlamento rinkimai – valstybės reglamentuojami, o referendumą sugalvoja ir stengiasi patraukti rinkėjus būtent jo iniciatoriai;

  kadangi nei D. Grybauskaitė, nei Z. Balčytis neturi jokių teisinių priemonių stabdyti referendumą, nereikia žmonių gąsdinti, kad jie tai darys. Geriau palaukti, ką pasakys Konstitucinis teismas, jei apskritai ten bus kreipiamasi;

  kaip rodo apklausos (beje, ir raštingesnių žmonių komentarai kituose portaluose) aukštesnio išsilavinimo piliečiai referendume dalyvauti neketina, juolab kad jo klausimai yra sublokuoti iš trijų tarpusavyje “nesiklijuojančių” teiginių, ir rinkėjas neturi teisės pasirinkti, kam jis pritaria: trims viename ar tik vienam iš trijų;

  “Baltosios pirštinės” referendume turėtų rodyti itin didelį aktyvumą, nes P. Šliužas viešai pareiškė, kad balsuotojus į rinkimų apylinkes reikia atitempti, atvežti, atnešti ir pan. Tai rodo organizatorių baimę ir paniką, kaip ir referendumo aistruolių remiamų kandidatų į prezidentus gautų balsų skaičiai;

  gerb. Z. Vaišvilai vertėtų susirūpinti, ar jis pats neagituoja žmonių už “Maidaną” Lietuvoje, nes dalis referendumo šalininkų viešumoje pasirodė esą anaiptol ne stabilios psichikos asmenys, o Alko komentaruose laikas nuo laiko nuskamba raginimas “kovoti” – net su šakėmis.

  P. S. Spekuliacijos tariama tautos valia yra jau nebe vienijantis, o atstumiantis dalykas, nes niekas nėra suskirstęs Lietuvos žmonių į tautą ir netautą, juolab to nereikėtų daryti dabar, kai vienybė valstybei itin reikalinga.

  • Kemblys:

   Amelija, pati sau prieštarauji:
   ,,…nes niekas nėra suskirstęs Lietuvos žmonių į tautą ir netautą…”
   ,,..išsilavinimo piliečiai referendume dalyvauti neketina…”.

  • Zigmas Vaišvila:

   Referendumą kaip tiesioginio valstybės valdymo instrumentą “sugalvojo” Lietuvos Respublikos Konstitucija ir įtvirtino jį valstybė referendumo įstatyme. Tai nėra privatus dalykas. Ir nemanau, ponia ar panele Amelija, kad Jūs to nesuprantate.
   Visa kita savaime išplaukia iš šių Konstitucijos ir įstatymo nuostatų. Taip pat ir valstybės finansavimas, kuris (beveik 14 mln. Lt) jau patvirtintas. Tad kodėl dalelytę šio finansavimo negalima skirti šiam prasmingam leidiniui, kuriame būtų balsuotojams ir paaiškinta, koks referendumas vyks, kada jis vyks, kokios Lietuvos piliečio teisės? Manau, kad tai retorinis klausimas. Ir Jūs tai puikiai suprantate.
   Gero sekmadienio!

  • algirdas:

   Ponia/panele Amelija,
   jau V. Kudirka pastebėjo, iš ko pažinsi inteligentą.
   Iš kinkų drebėjimo!

   Nežinia, kieno “apklausomis jūs remiatės,ponia/panele, bet štai citata iš Delfi – “„Kaip tik net 62 proc. tų, kurie labiausiai didžiavosi esantys Lietuvos piliečiais, nepritarė žemės pardavimui, o tarp visiškai nesididžiuojančių Lietuvos pilietybe buvo santykinai daugiausiai tokių, kas linko pritarti žemės pardavimui – 26,5 proc. Nors ir šioje grupėje didesnė dalis – 48,6 proc. – žemės pardavimui nepritarė“, – teigia A. Krupavičius.

   Taigi, daugiausiai žemės pardavimo šalininkų (ir referendum priešininkų) tarp tų, kurie nesididžiuoja Lietuvos pilietybe (nemyli Lietuvos)….

   O spekuliacijų esama visur, tačiau tai neturi nieko bendro su Tautos Valia. Nes Valia arba yra, arba jos nėra. Ką ir pamatysime birželio 29 d.

 3. Kemblys:

  suklydau:
  ,,..aukštesnio išsilavinimo piliečiai referendume dalyvauti neketina…”.

 4. Perkūno Paukštis:

  Vakar panelė Grybauskaitė su kažkokiu Rožančium lankėsė kryžių kalne. Tai reiškia, kad jau reikia žegnotis ?

 5. Tiesos:

  Sako, kad Mergaitė paskendo baseine Vokietijoje?
  Ar tai reiškia,kad reikia kreidelėmis rašyti – Mėsos?

  • Perkūno Paukštis:

   Esu girdėjęs iš laimingų vegeterinorių tokį kruvinai profilosmintinį klausimą: kuo skiriasi jautiena, kiauliena, žvėriena, žmogiena, paukštiena… ?
   Galbūt viskas (visi gyvi ir negyvi sotvarai) – esa tiesiog energija. Ir visa kame vyksta žūtbūtinė energijos būties kaita – vienai kitą ryjant.

 6. Rasa:

  Dėl rinkimų “pasirinkimo”. Galima daug ir įvairiai mąstyti… Bet esminis klausimas yra vienas : Ar galime sau leisti, po 5 Lietuvos vidaus ir užsienio politikos NIOKOJIMO metų , užtikrintai PRATĘSTI visa tai dar 5 metus, su ta pačia diktatore ? Ar rizikuoti kitaip?

 7. Arūnas:

  Antrajame ture yra paprastas pasirinkimas kam patikėti: ar Grybauskaitei, kuri žinoma savo neigiamais ir teigiamais darbais, ar sodemui Balčyčiui su visa socdemiška “kaalycija” ir mielaisiais jų partneriais iš LRA. Aš vis dėlto renkuosi Grybauskaitę, bent dėl jos aiškios pozicijos lietuvių kalbos atžvilgiu: “Aš niekad nemaniau, kad taip reikės ginti lietuvių kalbą”. Socdemai Kirkilo asmenyje lietuvių kalbą išdavė už ordinus ir lovį

 8. Kažin:

  Akivaizdu, kad vienu metu vyks dveji atskiri rinkimai. Taigi bus rinkėjų, norinčių dalyvauti ne abiejuose rinkimuose. Pvz., norinčių dalyvauti tik prezidento arba tik ES parlamento rinkimuose. Juolab, kad šiuo atveju yra rinkėjų manančių, jog likus tokiems kandidatams dalyvauti prezidento rinkimuose nėra prasmės. Todėl aktualu žinoti, ar Vaigausko rinkimų komisijos pasirengusios fiksuoti atskirai dalyvavimą prezidento ir atskirai ES parlamento rinkimuose, ar bus, kaip ir iki šiol, kad atėjusieji balsuoti bus komisijų verčiami vienu parašu pasirašyti už du biuletenius, t.y. komisijos nesudarys galimybių atėjusiam rinkėjui pasirinkti vienuose rinkimuose dalyvauti, kituose – ne.

 9. aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į koncentracijos stovyklą:

  Referendumas bus netikras, jei per LRT nebus kasdienio kvietimo.
  Ar yra galimybė priversti LRT dirbti Tautos naudai? Kaip manot?

 10. Iš regiono:

  Balsuokime prieš DG, vadinasi pabandykime išrinkti naują prezidentą. Nors Vaiškūnas kažkodėl ragina balsuoti už DG. Negi ir jis susirgo Stokholmo sindromu?

 11. stasys:

  Ar Z.Vaišvila tikrai paprašė D,Grybauskaitės su Balčyčių pasisakyti tuo klausimų ? Sakyčiau gan keistas būdas pritraukti sau dėmesio ..žinant kad tam prašimui ir elementaraus padorumo kredito sukaupto nėra ..:)) .

 12. Kažin:

  Svarbiausia, kad būtų daug balsuojančių ES parlamento rinkimuose, tiek, kad Tomaševskio LLRA gauti balsai nesudarytų 5% nuo dalyvavusių rinkimuose skaičiaus, o tokios galimybės yra. Čia reikia prisiminti, kad sugadinti biuleteniai įskaičiuojami į dalyvavusiųjų skaičių, taigi ir jie mažintų galimybę gauti tuos 5% suteikiančius partijoms teisę dalyvauti ES mandatų dalybose.
  Tad net sugadinti biuleteniai gali nulemti, ar Tomaševskio LLRA peržengs 5% patekimo į ES parlamentą ribą.

  • Arūnas:

   kodėl vėl kalbama apie Tomaševskio koalicijai surinkti reikalingus 5% , o ne 7% ? Juk tai koalicija

   • Kažin:

    Matyt, apsijungimas koalicijomis laikomas tuo atveju, kai partijos apsijungia po to, kai jau būna VRK pateikusios dokumentus rinkimuose dalyvauti atskirai. Šiuo atveju taip nėra.
    ES parlamento rinkimuose formaliai dalyvauja LLRA sąrašas, o asmenys iš rusų alijanso yra tik įrašytais jame, tokiu atveju jis nelaikytinas koalicinis.

 13. aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į koncentracijos stovyklą:

  Štai ką rašo nežinomas komentaro autorius.
  “VILTIES REFERENDUMAS 2014 gegužės mėn. 19 d. 14:37:29
  Kuo skiriasi rinkimai nuo referendumo, ir kodėl referendume verta balsuoti? Rinkimuose tu nieko nesprendi, tik išrenki atstovą, kuris paskui už tave 4-5 metus priima sprendimus, kurie dažnai neatitinka tavo nuomonės, ir net pažeidžia tavo interesus. Referendume tu pats priimi sprendimus, tu pats sprendi. Kodėl Šveicarija yra turtinga? Todėl, kad gyventojai referendumais lengvai gali panaikinti korupcinius, valstybei ir žmonėms nenaudingus politikų sprendimus.
  BIRŽELIO 29 DIENĄ VYKS
  PIRMASIS LIETUVOS ISTORIJOJE PILIEČIŲ INICIJUOTAS REFERENDUMAS.
  Neleisk valdžiai nuspręsti už tave.”

 14. Perkūno Paukštis:

  http://www.youtube.com/watch?v=yXwOgRMol2o
  ————————————————–
  Šauni nuoroda – apie šaunius lietuvius (pagonius), kurie, žiūrėk, nepadėjo hebrajika kryžinamiems prūsams. “Atlaikėm visos Europos krikščionių lizdo spaudimą…”. Tačiau lig tol, kol neatsirado savų išdavikų – hebkr.Vytauto su hebkr.Jogeo.

 15. Elena Kazlauskaitė, Andrius Dručkus:

  Manome, kad referendumas tikrai neįvyks ir dėl to reikia apsidžiaugti bei nusiraminti. Kiekvienas savo darbais turim stiprinti ir saugoti savo Valstybę – Lietuvą.

  • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į koncentracijos stovyklą:

   Referendumas yra vienodai svarbus ir reikalingas visiems lituviams ir lietuvių priešams.
   Kviečiu visus aktyviai dalyvauti.

   • aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į koncentracijos stovyklą:

    pataisau
    Referendumas yra vienodai svarbus ir reikalingas visiems lietuviams ir lietuvių priešams.
    Kviečiu visus Lietuvos piliečius aktyviai dalyvauti.

 16. menesis:

  Nupirkite kas nors jam žadintuvą, kad pabustų iš šitokio košmaro.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: