Sutvarkyti Kartenos ir Imbarės piliakalniai įvertinti didžiuoju prizu (1)

Imbarės piliakalnis jau pritaikytas lankymui | Salantų RP archyvo nuotr.

Imbarės piliakalnis jau pritaikytas lankymui | Salantų RP archyvo nuotr.

Minint Tarptautinę paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos dieną buvo apdovanoti geriausių 2013 m. archeologijos paveldo išsaugojimo darbų konkurso laureatai. Apdovanojimą gavo ir Salantų regioninio parko direkcija, laureatu tapusi archeologinių vertybių tvarkymo kategorijoje ir Didžiuoju prizu apdovanota už Kartenos ir Imbarės piliakalnių tvarkymo darbų organizavimą.

Kartenos piliakalnis su gyvenviete, esantis Kartenos miestelyje, Kretingos rajone, kartu su Kartenos akmeniu, vadinamu Laumės kūliu su Karvės (kitaip – Velnio) pėda ir Kartenos Lurdu sudaro archeologinį-istorinį kompleksą.

Apie 8,5 ha šio komplekso buvo tvarkoma įgyvendinant Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas (II etapas)“. To paties projekto metu buvo tvarkomas ir Imbarės piliakalnio kompleksas. Darbai buvo finansuojami Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.

Kartenos piliakalnio kraštovaizdžio formavimo kirtimų 4,17 ha dėka, atsidengė piliakalnio siluetas, išryškėjo jį saugoję gynybiniai įtvirtinimai. Tvarkomoje teritorijoje įrengta 12 apžvalgos ir poilsio aikštelių, pastatytos rodyklės, informaciniai stendai, laiptai, tiltai. Minijos slėnyje įruošta poilsiavietė su lauko tualetu, pavėsinėmis, suolais, laužaviete, persirengimo kabina. Be to, įrengta pėsčiųjų ir apžvalgos takų sistema, jungianti pagrindinio privažiavimo sustojimo vietą su papėdės gyvenviete, piliakalniu, mitologiniu akmeniu, Kartenos Lurdu ir Minijos slėniu. Bendras takų ilgis siekia 2 800 m. Ruošiantis tvarkymo darbams, 6742 m2 dydžio plote vykdyti archeologiniai žvalgymai, o detalių tyrimų metu buvo ištirtas 149,36 m2 dydžio plotas. Be to, 2012-2013 m. Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšomis įrengtas 411 m ilgio privažiavimo kelias prie Kartenos piliakalnio.

Imbarės piliakalnio komplekso tvarkymo darbai apėmė 4,5 ha dydžio plotą. Atlikus plynus želdinių kirtimus, išryškėjo piliakalnio su priešpiliu siluetas, pilį saugoję gynybiniai įtvirtinimai – pylimai ir grioviai, atsivėrė Salanto slėnio panorama. Čia įrengtos 3 apžvalgos vietos, pastatyti mediniai suolai, laiptai, informaciniai stendai, tiltas, nukreipiančios rodyklės. Nuo automobilių stovėjimo aikštelės su lauko tualetu link piliakalnio išgrįstas akmeninis takas. Iš viso įrengta virš 1000 m pėsčiųjų takų. Prieš tvarkymo darbus, 2012 m. rudenį buvo atlikti žvalgomieji ir detalūs archeologiniai tyrimai. Iš viso archeologiniai žvalgymai vyko 2238 m2, stacionarūs archeologiniai tyrimai – 222 m2 dydžio plote.

Geriausių archeologijos paveldo išsaugojimo darbų konkursą Kultūros paveldo derpartamentas prie Kultūros ministerijos kartu su Lietuvos archeologijos draugija organizuoja jau dešimtmetį. 2013 metų konkursui archeologijos paveldo išsaugojimo darbai bei projektai buvo teikiami pagal tris pagrindines sritis: 1) nykstančių archeologijos vertybių moksliniai tyrimai ir informacijos sklaida, 2) archeologijos vertybių naudojimas, pritaikymas ir 3) archeologijos vertybių tvarkymas.

Dėkodami už įvertinimą ir pripažinimą, džiaugiamės galėdami prisidėti prie Lietuvos archeologijos paveldo išsaugojimo ir sudaryti sąlygas bei galimybes susipažinti su Salantų regioninio parko kultūros paveldo vertybėmis.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: