Referendumo šalininkai bauginami (video) (25)

Referendumo iniciatoriai neabejoja, kad valdžia bando įbauginti žmones už kitas piliečių iniciatyvas nebepasirašyti | respublika.lt, I. Sidarevičiaus nuotr.

Referendumo iniciatoriai neabejoja, kad valdžia bando įbauginti žmones už kitas piliečių iniciatyvas nebepasirašyti | respublika.lt, I. Sidarevičiaus nuotr.

Už referendumą dėl draudimo pardavinėti žemę užsieniečiams pasirašę Lietuvos piliečiai pradėti persekioti. Ant jų užsiundyta policija. Vilkaviškio rajone jau apklausti keli šimtai žmonių, išdrįsusių išsakyti savo nuomonę, neįtinkančią valdžiai. Jie ne tik kviečiami į nuovadas. Pas kai kuriuos policijos pareigūnai atvyksta tiesiog į namus. Referendumo iniciatoriai neabejoja, kad tai bandymas įbauginti žmones už kitas piliečių iniciatyvas nebepasirašyti. Beje, atitinkamą nurodymą davė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).


Masinės apklausos

Pirmas signalas apie persekiojamus žmones, palaikiusius iniciatyvą drausti pardavinėti žemę užsieniečiams, „Respubliką“ pasiekė iš Vilkaviškio rajono. Referendumo koordinatorius minėtoje savivaldybėje Alvydas Lekešys, padėjęs surinkti apie 6 tūkst. parašų, iš pasirašiusiųjų gavo daugybę skundų, kad jie kviečiami į policiją arba policija lankosi jų namuose. Tą „Respublikai“ patvirtino ir referendumo iniciatyvinės grupės narys Pranciškus Šliužas.

„Didelė dalis žmonių, pasirašiusių už referendumą, Vilkaviškio rajone kviečiami į policijos nuovadas. Jiems liepiama popieriuje pasirašyti dar po tris kartus. Kviečiami net ir tie, dėl kurių parašų autentiškumo nebuvo kilę jokių abejonių. VRK vadovo Zenono Vaigausko klausiau, kas čia darosi, tai jis dėjosi nieko nežinąs. Z.Vaigauskas aiškina, kad Generalinei prokuratūrai atidavė tik 400 rašysenos ekspertų išvadų dėl įtartinų parašų – dėl tų, kuriuos liepta patikslinti antrą kartą. Jie esą skyrėsi nuo pirmųjų parašų ir galbūt buvo pasirašyti kitų žmonių. Tačiau per visą Lietuvą tokių buvo tik 400, o čia vien Vilkaviškio rajone apklausta apie 500 žmonių. Ypač kviečiami vyresnio amžiaus žmonės. Neabejoju, kad bandoma juos įbauginti, kad niekada nebepasirašytų dėl kitų referendumų rengimo. Kai taip tampoma po policiją, tai jie niekada gyvenime nebepasirašys. Į kokius laikus grįžtame? Pasirašai dėl referendumo – esi didžiausias nusikaltėlis“ – piktinosi P.Šliužas.

Informavo ir Seimą

Ši informacija vakar pasiekė ir Seimą. Plenarinio posėdžio metu parlamentarė Aurelija Stancikienė kolegas informavo, kad referendumo šalininkai jau persekiojami.

„Praėjusį ketvirtadienį, svarstant referendumo paskelbimo klausimą, girdėjome parlamentarą Andrių Kubilių iš tribūnos gąsdinant referendumo iniciatorius baudžiamąja atsakomybe. Kas gi vyksta? Nepraėjus nė savaitei Vilkaviškyje daugiau kaip 500 pagyvenusių garbingo amžiaus žmonių terorizuojami, gąsdinami. Anot Vilkaviškio komisaro – Generalinės prokuratūros nurodymu. Žmonės kviečiami į policiją, apylinkės inspektoriai važinėja į namus. Tiems, kurie turi telefonus, skambinama, liepiama patvirtinti, pasirašė jie ant referendumo lapų ar ne. Nesakoma, dėl ko tai vykdoma. Tiesiog vykdoma gąsdinimo ir bauginimo politika“, – pranešė A.Stancikienė.

Seimo konservatorių frakcijos narė Vida Marija Čigriejienė iškart puolė viską neigti, liepdama apie Suvalkiją kalbėti tik gerai arba nieko, mat ji ten pradėjo savo gydytojos karjerą. Be to, konservatorė užtikrino, kad nieko panašaus Vilkaviškio rajone nevyksta.

Komisaras patvirtino

Deja, Vilkaviškio rajono policijos komisariato viršininkas Edvardas Gruzdys „Respublikai“ patvirtino, kad minėtoje savivaldybėje iš tikrųjų vykdoma masinė žmonių apklausa. Tiesa, jis to nevadina žmonių persekiojimu ir bauginimu.

„Mes iš prokuratūros gavome nurodymą ir atliekame parašų tikslinimą. Manau, kad tai darys ir kiti komisariatai. Buvo atvejų, kai už dalį žmonių pasirašyta viena ranka. Tai natūralu, kad mes visų klausiame, ar pasirašyta buvo su jų žinia. Pasirodo, kad dažniausiai pasirašė jų šeimų nariai. Bet mes, gavę prokuratūros nurodymus, privalome tai patikrinti“, – teigė E.Gruzdys.

Užsiundė VRK

Anot jo, tiesioginis nurodymas gautas iš Marijampolės apygardos prokuratūros, šioji pavedimą gavo iš Generalinės prokuratūros, o pastaroji vykdo VRK užklausimą. Tačiau E.Gruzdys pripažino, kad tokios apklausos, išskyrus tai, kad bauginami žmonės, jokios naudos neduos: surinktų parašų skaičius jau yra patvirtintas, o tie, už kuriuos jiems žinant pasirašė kiti, nebus baudžiami. Tačiau iš visų apklaustųjų, pasak E.Gruzdžio, policija neatrado nė vieno, kurio parašas lape atsirado prieš jo valią. Kitaip tariant, nebuvo aptiktas nė vienas parašų klastojimo atvejis.

Komisariato vadas negalėjo paaiškinti, kodėl, jei visoje Lietuvoje gali būti tik 400 klastotų parašų, vien Vilkaviškyje apklausta 500 žmonių.

„Mes gavome pavedimą, todėl privalome atlikti tokį darbą. Nei prokuratūros, nei VRK sprendimų nekvestionuojame. O kiek buvo apklausta – skaičių nežinau. Bet tai nėra bauginimas. Nesuprantu, kaip galima įbauginti žmogų, kai jo paklausiame, ar jis pasirašė ir ar jis žino, kad yra pasirašęs už referendumą. Kur čia bauginimas?“ – stebėjosi E.Gruzdys, tarsi nesuvokdamas, kad net ir absoliučiam teisuoliui iškvietimas į policiją yra milžiniškas stresas.

Nieko nežino

Zenonas Vaigauskas | Alkas.lt nuotr.

Zenonas Vaigauskas | Alkas.lt nuotr.

VRK pirmininkas Z.Vaigauskas „Respubliką“ užtikrino, kad į Generalinę prokuratūrą komisija kreipėsi tik dėl rašysenos ekspertams pasirodžiusių įtartinų maždaug 400 parašų, tačiau negalėjo paaiškinti, kodėl vien Vilkaviškyje tampoma daugiau kaip 500 žmonių. Jis paneigė, kad savo ruožtu VRK nurodymą įbauginti žmones gavo iš parlamentinių partijų.

„Jei matai, kad galbūt klastojami parašai, kad daromas nusikaltimas, negali į tai užsimerkti. O iš kur vien Vilkaviškyje tiek žmonių atrado – tikrai nežinau“, – tikino Z.Vaigauskas.

 

Parengta pagal dienraštį „Respublika

G.Paplausko (Pilietinė žiniasklaida) video:

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

25 komentarai

 1. Tęsėjas:

  Ar tai nevyksta demokratijos Lietuvoje laidotuvės?!

 2. savanore:

  aferistai -Lietuvos pardavejai rimtai issigando Referendumo ir kad ju aferos islis i Sviesa, todel ir griebiasi krastutiniu priemoniu.persekiodami pasirasiusius zmones,jie daro nusikaltima.

 3. prasmė:

  Tai Čengejienė vėl nesako tiesos?

 4. Klemas Jankūnas:

  Trūksta žodžių. Ar tie patys policininkai ne lietuviai ? Tautos šantažas vertas apkaltos. Kada baigsis velniava ” Marijos ” žemėje ? Kaip drįsta tautos išdavikai ir parceliuotojai taip terorizuoti žmones, iš kurių gero jie gyvena ? Nė blogiausiame sapne to nemačiau.

 5. Gediminas:

  Valio!
  Uz “demokratija” idijotai 😀
  Laukiu mentu tarpdury 😀

 6. lietuvis:

  Lietuviu kantrumui galima pastatyti paminkla. Bet lazda jau perlenkta, uzteks kentet! Reikia permainu! Pradziai isrinkime N.Puteiki, po to neleiskime parduoti zemes, pasilikime lita, visas siurbeles reikia nubraukti nuo Lietuvos kuno! Dabar laikas tas siurbeles isidemeti. Dalyvaukime ir bukime aktyvus.

 7. žiūrėkim pozityviau:

  Ir ko čia baugintis? 🙂 Jei jau jus pakvietė policija, tai ta proga nueikit ir perspėkit juos, kad jie ateity darbo turės vis daugiau: jei tik bus parašai renkami, pasirašysim ir už lito išsaugojimą, ir už Konstitucinio teismo naikinimą, už daugiamandačių naikinimą , ir už Seimo išvaikymą ir t.t.- tegu ruošiasi alinančiam darbui “sutikrinant” visus šimtus tūkstančių pasirašiusių… 🙂

 8. savanore:

  PAGARBA Vilkaviskiui.laikykimes )

  • s.m.:

   kai kurie komentarai “Respublikoje” buvo tikrai suvalkietiskai isdidus ir racionalus – pvz. saugoti savo privacia teritorija nuo tikrintoju, ieskanciu, ko nepamete, paleidziant sunis nuo grandines… Isvis yra isisaknijusi ydinga praktika skambineti zmonems, – liudytojai saukiami saukimais, itariamaisiais telefono skambuciu tapti irgi neimanoma. Siais laikais, kai kalejimu inamiai zvanyja ir prisistatineja policijos pareigunais, tokiu “telefoniniu skambuciu pareigunams” pakanka pasakyti du zodzius – viso gero.

 9. pensininkas:

  Jeigu nugvelbei iš biudžeto milijoną – nieko, jei pilietiškai išreiškei savo nuomonę dėl žemės nepardavimo – esi kviečiamas į nuovadą. Ir kas tą inicijuoja? Eilinis valdininkėlis, mokesis partškoloje ir apginęs disertaciją apie gerinalisumasą Staliną Vaigauskas. Gyvename baimės valstybėje. Pasirašiusius valdžios eurofilai laiko Lietuvos ir ES priešais. Tik įdomu – kur trems, atleidinės iš darbo, nemokės pensijų, uždės dideles baudas? Šiandiena advokatas Andrikis Klivečkos laidoje atvirai pasakė, kad gyvename neteisinėje valstybėje. Balsuokime tik už Puteikį, tik jis gali kai pakeisti. Išrinkus kitą, bus visiškas vamzdiec.

  • Rasa:

   klausiate, kur trems? Nesvarbu kur- svarbu, “išvalyti” Lietuvą nuo lietuvių… Daug pastangų nereikia- lietuvaičiai patys noriai TREMIASI save iš Lietuvos dėl įvairiausių priežasčių, ne vien ekonominių- politinių… Ne visi jie pilietiški, patriotiški, gali ir be jokios priežasties spjauti Tėvams, Tėvynei ir su džiaugsmu išsitremti… DEJA…

   Na, o jei tiesiogiai į temą- sistema to tik ir siekia, kad dėl mažiausių “bauginančių” smulkmenų žmonės išsigąstų, pasimestų, supanikuotų. Labai primena laikus, kai SSRS buvo paskutinėje agonijos stadijoje. Ar tada labai išsigandom? Dėl to reikia ne išsigąsti, o JUOS gąsdinti savo ramumu ir nepalaužiamu tvirtumu. JIE tam mažiausiai pasiruošę…

 10. grįžom į ten, kur buvom:

  Tegyvuoja SOVIETINĖ Lietuva.

  • pensininkas:

   Dar nevisai ten grįžome. Reikia vienytis ir priešinkimės. Tą padaryti galime jau gegužės mėnesį. Susivienykime ir priešinkimės balsuodami už vienintelį nesisteminį kandidatą į prezidentus N.Puteikį, vakarykštės laidos Išbandymas valdžia herojų, ir Tautininkų sajungos sąrašą. Sėkmės.

 11. Liepa:

  Pirmiausia kiekvienas save pasitikrinam – savo pilietiškumą, vidinę drąsą, orientavimąsi įstatymuose ir pan.

 12. vat taip:

  Prie ko viskas einama.Pasiziurekite,kas vyksta europoje. Ten paprastas zmogelis negali net prie namu pasisodint kokia nors darzove,nes bus nubaustas. Ta daryti gali tik ukininkai susimokeje mokescius , ar ne juokinga? Na tas pats laukia ir mus netolimoje ateityje.

 13. LosAngeles:

  Prigyvenome… 🙂
  Demokratija, kuo toliau, tuo labiau ‘svieciasi’
  …o gal visgi 🙁

 14. Klemas Jankūnas:

  Visiškas apsurdas. Tai gal taip patikrinkim stojimo į ES rezultatus, ar dar ką nors ? Įžūliausias paprastų, mielų žmonių šantažavimas.
  Dieve,…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: