Duomenų saugojimo direktyva – grubiai pažeidžia žmogaus pagrindines teises (0)

TelefonasŠiandien, balandžio 8 d. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas priėmė sprendimą, kad pastaraisiais metais Europoje daug ginčų dėl privataus gyvenimo gerbimo sukėlusi Europos Sąjungos (ES) direktyva dėl duomenų saugojimo yra negaliojanti.

Pagal šią direktyvą ir ją įgyvendinančius nacionalinius įstatymus telefoninio ryšio, interneto prieigos ir kitų elektroninių ryšių paslaugų teikėjai privalo tam tikrą laiką neatlygintinai saugoti taip vadinamus meta-duomenis apie savo klientus ir teikti juos kompetentingoms teisėsaugos institucijoms kovos su sunkiais nusikaltimais ir visuomenės saugumo tikslais. Iš vadinamųjų meta-duomenų, apimančių srauto, vietos nustatymo ir kitus susijusius duomenis, galima lengvai nustatyti, kam žmogus skambino, kaip dažnai buvo skambinama konkrečiais numeriais, kiek laiko trukdavo pokalbiai, iš kokios vietos buvo skambinama, kokiuose interneto puslapiuose buvo lankomasi ir panašiai.

Lietuvoje tokius duomenis telefono ryšio ir interneto prieigos tiekėjai šiuo metu privalo saugoti 6 mėnesius, kitose ES šalyse tokių duomenų saugojimas gali trukti net iki 24 mėnesių.

Teisingumo Teismas pripažino, kad tokių duomenų rinkimas grubiai pažeidžia žmogaus pagrindines teises į privataus gyvenimo gerbimą ir asmens duomenų apsaugą, todėl yra neproporcingas ir pažeidžia ES teisę. Toks duomenų kaupimas gali sukelti jausmą, kad žmogus yra nuolat stebimas, iš jų galima sužinoti konkretaus žmogaus gyvenimo įpročius, gyvenamąją ir lankymosi vietas, kasdieninį judėjimą, vykdomą veiklą, turimus socialinius ryšius ir kitą asmeninę informaciją.

Prieš kelerius metus Vokietijos Konstitucinis Teismas taip pat pripažino, kad tokių duomenų rinkimas ir saugojimas prieštarauja Vokietijos konstitucinei teisei, todėl Vokietija iki šiol nebuvo iki galo perkėlusi minėtos direktyvos į nacionalinę teisę.

Šiuo sprendimu ES Teisingumo Teismas išsklaidė bet kokias abejones dėl srauto duomenų tvarkymo teisėtumo ir padėjo galutinį tašką, pripažindamas, kad tokia praktika yra neteisėta. Dabar beliks ES valstybių narių įstatymų leidėjams išbraukti iš nacionalinių įstatymų prievolę elektroninių paslaugų teikėjams tam tikrą laiką saugoti srauto duomenis arba surasti kitą tokią praktiką pateisinantį teisinį pagrindą.

Komentarą parengė Paulius Galubickas, advokatas, patentų konsultantas

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: