VRK atsisakė įregistruoti referendumo dėl lito/euro iniciatyvinę grupę (tiesioginė transliacija, video) (27)

Referendumo dėl lito iniciatoriai VRK | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Referendumo dėl lito iniciatoriai VRK | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Balandžio 7 d., 17 val. įvykusiame posėdyje  Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) svarstė klausimą „Dėl iniciatyvinės grupės privalomajam referendumui (dėl lito/euro) paskelbti įregistravimo“ ir nusprendė neregistruoti šios piliečių iniciatyvinės grupės.

Už iniciatyvinės grupės registravimą balsavo 5 VRK nariai, prieš – 5, susilaikė 4 nariai.

Nors Referendumo įstatymas nustato, kad referendumo iniciatyvinei grupei pateikus galutinį sprendimo tekstą VRK ne vėliau kaip per 15 dienų privalo ją įregistruoti ir  pateikti jai parašų rinkimo lapus, tačiau VRK atsisakė tai padaryti motyvuodama tuo, kad esą iniciatyvinės grupės teikiamas įstatymo tekstas prieštarauja Konstitucijai…

Referendumo iniciatyvinės grupės nariai ketina šį VRK sprendimą skųsti Vyriausiam administraciniam teismui.

VRK posėdyje pasisakę iniciatyvinės grupės nariai tvirtino esą nėra nusiteikę nei prieš Eurą nei prieš Litą  ir sakė keliantys sau tikslą atsiklausti Tautos nuomonės šiuo svarbių Lietuvai klausimu.

„Mes nesame prieš narystę (ES – Alkas.lt ), labai daug Europos šalių neįsiveda euro. Švedija, Danija, mūsų kaimynė Lenkija, Anglija. Nereikia demagogiškai kalbėti apie kažkokį pseudo išstojimą iš ES. Prašome, remiantis Lietuvos Respublikos referendumo įstatymu, registruoti iniciatyvinę grupę ir išduoti parašų rinkimo lapus“, – kalbėjo iniciatyvinės grupės narys Gintaras Jonas Aleknavičius.

„Mes Lietuvoje nesakome, kad apskritai nebus įvestas euras. Mes norime, kad prieš įvedant būtų pasiruošusi mūsų tauta ir ji dėl to apsispręstų referendume. Jūs nerasite žodžio, kad referendumas yra prieš eurą, referendumas rengiamas tam, kad tauta apsispręstų“, – sakė Tautininkų sąjungos pirmininkas Julius Panka.

Primename, kad referendumo dėl lito iniciatyvinė grupė kovo 24 d. VRK pristatė galutinį sprendimo tekstą, kuris bus teikiamas privalomajam referendumui. Referendumo iniciatoriai siekia, kad prieš numatomą euro įvedimą būtų surengtas referendumas ir galutinis sprendimas dėl šio Tautai ir Valstybei svarbaus klausimo būtų priimtas piliečių referendume, kaip tai numato Konstitucija. Referendumui bus teikiamas sprendimas priimti „Lietuvos Respublikos Konstitucijos 125 straipsnio ir Lietuvos respublikos konstitucinio akto „Dėl Lietuvos respublikos narystės Europos Sąjungoje“ pakeitimo įstatymą“.

Įstatymo projekte nustatyta, kad Lietuvos nacionalinis piniginis vienetas yra litas ir kad nacionalinio piniginio vieneto galima atsisakyti tik privalomuoju referendumu. Parengiant šio įstatymo galutinį tekstą, buvo atsižvelgta į visas Teisės departamento pastabas.

Referendumui teikiamo įstatymo projektas numato galimybę, kad šalia lito, atsiskaitymams gali būti naudojami ir kiti piniginiai vienetai, jei tą nustato tarptautinės sutartys.

Referendumo įstatymas nustato, kad referendumo iniciatyvinei grupei pateikus galutinį sprendimo tekstą VRK ne vėliau kaip per 15 dienų privalo ją įregistruoti, pateikti jai parašų rinkimo lapus.

Vienas iš Iniciatyvinės grupės koordinatorių Gintaras Aleknavičius teigia, kad referendumo iniciatoriai nėra prieš eurą: „Euras galėtų būti naudojamas šalia nacionalinio piniginio vieneto, jei tai numato tarptautinės sutartys, tačiau sprendimą dėl nacionalinio piniginio vieneto pakeitimo kitais pinigais gali priimti tik visa tauta“.

Dar vienas Iniciatyvinės grupės koordinatoriaus, Tautininkų sąjungos pirmininkas Julius Panka sako: „Valdžia nepaisydama nieko skubinasi pakeisti litą euru ir šiurkščiai pažeidžia Lietuvos Respublikos Konstituciją“.

Pasak jo, vadinamoji fiskalinės drausmės sutartis, kurią ratifikavo praėjusios kadencijos Seimas, numato, kad Europos Komisija gali automatiškai pakeisti eurozonai priklausančios šalies valstybės biudžetą, o tai pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją yra išimtinė Vyriausybės ir Seimo kompetencija; Seimas savo nutarime dėl šios sutarties ratifikavimo buvo numatęs prieš euro įvedimą pakeisti Konstituciją, o dabar tai pamiršo. J.Panka teigia, kad Konstitucinis teismas šių metų sausio 24 d. neteisėtai panaikino Lietuvos Respublikos Konstitucijos 125 straipsnio  2 dalį, kuri nustato Lietuvos Bankui išimtinę pinigų emisijos teisę. „Konstitucinis Teismas neturi kompetencijos naikinti ar keisti Konstitucijos straipsnių“, – teigia J.Panka.

Referendumo iniciatyvinės grupės nariai įsitikinę, kad surinks referendumui reikalingą piliečių parašų skaičių (ne mažiau 300 000), o rudenį įvyks referendumas.

Žiūrėkite tiesioginės šio VRK posėdžio transliacijos vaizdo įrašą:


Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

27 komentarai

 1. rokas:

  Žiūriu VRK posėdį ir nesuprantu: lito referendumo iniciatyvinėj grupėj Vaišvilos nėra?

 2. albinas:

  “buldozeris” važiuoja toliau… tik per rinkimus dar kažką galim pakeisti.

 3. pijus:

  Ca tinka tik vienas zodis apgailetina

 4. išvados:

  Vadinasi, VRK “nustatė”, kad litas Lietuvoje yra nekonstitucinė, nelegali, draudžiama valiuta, kurią skubiai reikia pakeisti.
  Pirma mintis: netruksim sulaukti valdžios sprendimų, kad Lietuvos Himnas, Vėliava, Herbas, o taip pat Lietuvos pilietybė, kaip ir Nacionalinė Valiuta Litas- taip pat neteisėti ir skubiai keistini į Briuselio kremliui tinkamus.

 5. Kažin:

  Kada pagaliau VRK nariai supras, kad referendumais ne “Tautos nuomonės” atsiklausiama, o priimami aukščiausios galios teisės aktai.

 6. Žvakė:

  Esu “ekstrasensė”, tai maždaug paprognozuosiu, kaip viskas vyks toliau: po ilgų spyriojimųsi, maivymųsi ir gumos tempimo, gal net teismų prireiks, VRK visgi išduos lapus. Bet guma bus tempiama maždaug iki birželio ar liepos. Tada jau fiziškai bus neįmanoma suspėti išsaugoti litą. Gaištam laiką brangūs broliai ir seserys. Matom, kad sudaromos kliūtys, kurių neįmanoma peršokti, tai liečia tiek žemės Referendumą, tiek visus kitus. Tačiau kiekviena kliūtis – tai nauja galimybė. Pagalvokim, gal yra kitas būdas? Mūsų Konstitucija aiškiai deklaruoja, kad Tauta gali valdyti tiesiogiai. Tad Referendumas turėtų būti visai kitu klausimu.

 7. Juozas:

  Udris vėl apsimelavo . Sutartyje su Eurosojūzu nėra nustatyti euro įvedimo terminai . Lenkija, Vengrija, Švedija pasakė, kad euras šiuo metu turi problemų . Negi mes privalome gelbėti eurą ?

 8. karnavyžis:

  Teisingai padarė, pritariu.

 9. steps:

  visiskai isitikines ,, zvakelem , maldom ir dainom, laikas seniai baigesi ,, stebetina , kiek dar pasitikejimo ir vilciu yra visuo tuo dar tikinciu mastyme bei veiksmuose , viskas ,, nagi dar neaisku ,, ,, valdzia nieko nedaleis ,tyciosis, dergsis , maivysis , veidmainiaus ,, zades ir neteses , ,,,, morales neber , teises neber ,
  Konstitucijos , Lietuvos neber ,, tik simboliai ,, kurie su teritorijos isparceliavimu , valiutos sunaikinimu , beliks tik liudnas istorijos priminimas ,,, ir Lietuvos ,,kaipo buvusios valstybes zuties artifaktas ,,,, ir tautos ,, su cigonu taboro bei indenu rezervato teisem , nagi dar abejojam ,, rubikonas perzengtas ,, ,, delsimas darosi tolygus mirciai ,, ,, deja , ,, vienybes ner ,,, rietenos ,, del menkaverciu ivykiu , personaliju ,, ukrainos , ,, ,, ,, priesu paieskos ,, kada vardan vieno tikslo ,, teritorijos , zemes , valiutos , turetu susivienyti ir balti ir raudoni ,, i viena kumsti ,, ,,gasdinanti ,, i konkretu planinga veiksma , begalinti bent ka nors pakeisti , metoda , pripazystant , kad tik vardan Lietuvos isaugojimo jau pravartu , velniop pa siusiusti , o juk uz ,, miltelius ir alu ,,, nupirkta visa diktaturos simboli ,,, eurosajuzo elita ,, paskelbti , non grata ,, visus musu part saiku sudmalius ,ignoruoti ju sprendimus , rinkti parasus ju net neatsiklausus ,, tik kada tie ir anie , ir ten ir cia , gatvese pajus musu panieka , pasislykstejima , kaipo ju tautos valios nepaisymo ir del sotesnio lovio padlaiziavimo pasekmiu rezultata ,, bent maza viltis dar ka nors lietuviska isaugoti , , ..liudna ,,su kiekviena diena klausiant ,, kas mes ,,, jau ,, isakmiai ,, isniekinti ir paniekinti ,, atsilikusiais ir sunauja ivardinti ,, suriedinti supjudyti , beteisiai , ,,, su aiskia perspektyva ,,, chamiskai duris parodant , isvarginant ir vilti atimant ,, tik anu indenu bei cigonu likima , kaip avinam , iprudinant ,, nagi taip ir isnyksim ,, kol kas dar ,, broleliai ir seses ,, kvailiu motina vadinama ,, viltim ,, dar gyvenantys ,, ,, be , galo , skaudu ir pikta ,, ,,,

 10. Amelija:

  Tenka pastebėti, kad Alko radikalų komentarai išsisėmė. Sunku nustatyti, kuri iš priežasčių tai lėmė: aiškus Rusijos puolimas prieš Ukrainą, daugumai tariamo neutraliteto gerbėjų atvėręs akis; referendumų organizatorių dvasinė menkystė, tapatintina su “tituškų” elgesiu; paties Alko vadovų blaivus požiūris į radikalų siautėjimą pavojaus valstybei akivaizdoje.

  Šiaip ar taip, gražu, kad referendumas dėl euro niekam nerūpi, o žemės pardavimu užsieniečiams kliedi keli angažuoti asmenys (rūšiuoti juos į parsidavusius ir nukvakusius nesinorėtų).

  Pagaliau Alkas tampa kultūros, tautinės minties, istorijos nagrinėjimo portalu – tuo, kuo ir turėtų būti. Pagarba J. Vaiškūnui, nors esu kieta katalikė, labai gerbiu istorinę Lietuvos praeitį, domiuosi jos tyrinėjimais, jaunimo įtraukimu į mūsų krašto istorijos pažinimą. Pamirškim laikus, kai Jūsų vardu abejotinų tikslų vedami veikėjai bandė laimėti politinių pergalių. Sėkmės Jums, Jonai. Išlaikykite laisvą portalą.

 11. Amelija:

  Tenka pastebėti, kad Alko radikalų komentarai išsisėmė. Sunku nustatyti, kuri iš priežasčių tai lėmė: aiškus Rusijos puolimas prieš Ukrainą, daugumai tariamo neutraliteto gerbėjų atvėręs akis; referendumų organizatorių dvasinė menkystė, tapatintina su “tituškų” elgesiu; paties Alko vadovų blaivus požiūris į radikalų siautėjimą pavojaus valstybei akivaizdoje.

  Šiaip ar taip, gražu, kad referendumas dėl euro niekam nerūpi, o žemės pardavimu užsieniečiams kliedi keli angažuoti asmenys (rūšiuoti juos į parsidavusius ir nukvakusius nesinorėtų).

  Pagaliau Alkas tampa kultūros, tautinės minties, istorijos nagrinėjimo portalu – tuo, kuo ir turėtų būti. Pagarba J. Vaiškūnui, nors esu kieta katalikė, labai gerbiu istorinę Lietuvos praeitį, domiuosi jos tyrinėjimais, jaunimo įtraukimu į mūsų krašto istorijos pažinimą. Pamirškim laikus, kai Jūsų vardu abejotinų tikslų vedami veikėjai bandė laimėti politinių pergalių. Sėkmės Jums, Jonai. Išlaikykite laisvą portalą.

 12. Kemblys:

  Dar taip negirdėjau: ,,esu kieta katalikė” – tu mane nužudysi 😀

 13. Žvakė:

  Tik gerokai virš žemės pakilęs žmogus gali rašinėti panašias nesąmones, kaip kad “šiaip ar taip, gražu, kad referendumas dėl euro niekam nerūpi, o žemės pardavimu užsieniečiams kliedi…”. Jei žmogus skaito Alką, ir skaito straipsnius, o ne antraštes, tai tiesiog neįmanoma, kad jis (šiuo atveju atseit ji) skrajotų anapus realybės. Tad kam gi rašinėti visokias pievas? Tam kad sujaukti protą, sudrumsti, sumutinti ten, kur neturėtų būti jokių diskusijų. Valstybingumas, valstybinė žemė – teritorija, kalba, nacionalinės vertybės, valstybės turtai – nedaloma, neiškraipoma, neparduodama, nespekuliuojama.

 14. Žvakė:

  Šiuo atveju, VRK pažeidė Konstituciją, mūsų valstybės pagrindinį įstatymą. Tai kas mes tokie, jei plojam tam pažeidėjui? Ar netampa kiekvienas valstybės išdaviku, palaikantis nusikaltėlio poziciją?

 15. S:

  Gal pagaliau verta įtraukt tą VRK brukamą klausimą apie Lietuvos narystės ES nutraukimą? Užtenka vieno TAIP ir jokia ES stojimo sutartis negalioja, žemės pardavimas užsieniečiams užsidaro, euro mums niekada neįves, o visas >6000 ES rezoliucijų – į makulatūrą. Atstatome Lietuvos Nepriklausomybę ir lietuvių tauta greitai susitvarkys!

 16. LosAngeles:

  ‘..VRK atsisakė tai padaryti motyvuodama tuo, kad esą iniciatyvinės grupės teikiamas įstatymo tekstas prieštarauja Konstitucijai..’

  Ka cia bepridursi. Jau zodziu truksta apsakyti kas dedasi. Kaip sake vienas zinomas ‘veikejas’: kazkas negerai sioje karalysteje… Tai tipo Litas priestarauja Kostitucijai? Ar pilieciu valia priestarauja Konstitucijai? Nes jei tik tekstas, tai ji galima greitai pataisyti (nekeiciant esmes)
  🙂
  Aisku, tai pajuokavimas (toks truputi pro asaras). Tai elementarus laiko tempimas. Vieni duos i teisma, kiti ‘atsisaudys’, tempsis laikas, bus panaikintas Litas, ivestas euro… Tada, jei teismas tures bent kiek sarmatos, nuspres, kad reikia leisti (jei neleis, tai velgi sistemai tik pliusas), bet ‘traukinys bus isvaziaves’ ir sistema eilini karta bus pasinaudojusi ‘savo sukurtais teisiniais metodais’ savo tikslam pasiekti. ‘Maistininkas zuvo, slove DRAKONUI’. Tai tikros demokratijos, kuria turime siai dienai, pavyzdys. Pilieciu valia ivairiais budais ignoruojama ir juodinama, apsaukiant juos pradedant nesusiprateliais, baigiant isdavikais. O rezultatas bus kaip visada- viskas kris ant eiliniu zmogeliu galvu, nes ‘isrinktieji’ pakankamai ‘prikaupe riebaliuko’ ir bet kokiu atveju sunkumu nepajus. Va, pavyzdys kam idomu:
  http://alkas.lt/2014/02/22/l-zemonis-propaganda-pries-referendumus-kas-meluoja-audio/
  cia dar vienas ‘demokratinio valdymo’ pavyzdys:
  http://alkas.lt/2014/04/07/g-songaila-prof-v-landsbergiui-apie-referenduma-ir-apie-panieka-ii/
  istrauka: ‘..Iš kai kurių nuotrupų prof. V. Landsbergio tekste galima suprasti, kad jis iš tikrųjų baiminasi, jog referendumas dėl žemės gali „išmušti“ Lietuvą iš Europos sąjungos…Jis mato tik du pasirinkimus: arba sužlugdyti referendumą, arba išstoti iš ES. Kitų ES šalių referendumų patirtis jam nerūpi. Lietuvos atveju, esą pirma reikėtų inicijuoti referendumą dėl išstojimo iš Europos sąjungos, o po to jau siūlyti tokias Konstitucijos pataisas. Netrukus šią mintį pasigavo ir Konstitucinis Teismas, šių metų sausio 24 d. pareiškęs, kad negalima siūlyti jokių Konstitucijos pataisų, jeigu jos gali prieštarauti „europiniams įsipareigojimams“…Žodžiu, jeigu kas nors ką nors siūlo, o tas siūlymas gali prieštarauti „europinei teisei“, tuomet prieš tai reikėtų surengti referendumą konstitucinio akto „Dėl Lietuvos Respublikos dalyvavimo Europos sąjungoje“ panaikinimui. Tiesa, Konstitucinis Teismas nutylėjo, kad šis „konstitucinis aktas“ buvo priimtas ne referendumu ir kad jis buvo priimtas praslinkus keturiolikai mėnesių po Tautos referendumo dėl stojimo į Europos sąjungą. Galite pasitikrinti – visos ES šalys jau buvo ratifikavusios Stojimo sutartį, Lietuva jau buvo Europos sąjungos nare, o šio akto dar nebuvo. Mums, tautininkams, tai nėra jokia naujiena, nes mes dar prieš 2004 metų liepos 13d. viešai protestavome dėl šio projekto, neteisėtai nustatančio Europos teisės viršenybę, kadangi dėl tokios viršenybės ir dėl tokio akto Tauta 2003m. gegužės 10-11d. referendume nebalsavo…’
  kitaip tariant valdzia sulauze Konstitucija be referendumo priimdama teisini akta, kuriuo LR Konstitucija nustumiama i antra plana ir panaikinama jos virsenybe pries kitus teisinius aktus, o dabar mojuodama siuo teisiniu aktu aiskina, kad dabar bandomas organizuoti referendumas yra neteisetas, nes pazeidzia ta (priimta pazeidziant LR Konstitucija) teisini dokumenta. Tai stai kur ir kokiais keliais mus jie veda. Ir galima pasakyti vienareiksmiskai, kad iteisinant zemes pardavima ar euro ivedima tokiu ‘demokratinio valdymo perlu’ taip pat bus. Tik siai dienai neteisetu teisiniu aktu apgynimui jau pasitelkiamas ir konstitucinis teismas. Pazanga akivaizdi: institucija, kurios pasaukimas priziureti ar vykdoma Konstitucija, tarnauja jos pazeidejams.

 17. Žmogus:

  Gerbiu J.Jasaitį, nesitveriu džiaugsmu, kad yra ir VRK protingų, mus, Lietuvos žmones, palaikančių narių. Tai kol kas tik demokratijos daigeliai , jų tik 5 žmonės tai tik 30%. Tikiu , kad ateis laikas ir DEMOKRATIJA įveiks KLANO DIKTATŪRĄ.

 18. Atgalinis pranešimas: Teismas nagrinės VRK veiksmus užkertant kelią referendumui dėl lito išsaugojimo | Alkas.lt

 19. Atgalinis pranešimas: Nors Lietuvai leista įsiveti eurą – visuomenininkai sieks referendumo | Alkas.lt

 20. Atgalinis pranešimas: Nors Lietuvai leista įsiveti eurą – visuomenininkai siekia referendumo | Alkas.lt

 21. Atgalinis pranešimas: ES lyderiai davė politinį pritarimą euro įvedimui Lietuvoje | Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: