V. Vilimas. Didžioji Lietuvos žemės afera (20)

Prof. Vladas Vilimas | lrs.lt, O.Posaškovos nuotr.

Prof. Vladas Vilimas | lrs.lt, O.Posaškovos nuotr.

Registrų centro duomenimis, 2001-2012 metais Lietuvoje parduotos žemės ūkio paskirties žemės plotas siekia 1,86 mln. hektarų (žurnalas „Valstybė“, 2014 m. Nr. 3). Vaizdingumo dėlei – parduota 18,6 tūkstančiai kvadratinių kilometrų žemės, o tai yra apie 28,5 proc. visos Lietuvos teritorijos. Kaip matome, skaičiai įspūdingi. Kam parduota – valstybės paslaptis.

Kyla klausimas, kokiais teisės aktais remtasi, parceliuojant Lietuvą? Juk žemės pardavimą šiuo laikotarpiu reglamentavo Konstitucinis įstatymas Nr. IXP-1119(3SP), kurio 17 straipsnio antroje dalyje nurodyta: „Jeigu Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą sutarties sąlygos nustato užsienio subjektams pereinamąjį laikotarpį dėl teisės įsigyti nuosavybės teise žemės ūkio paskirties žemę, Lietuvos Respublikos Konstitucijos 47 straipsnio 3 dalies įgyvendinimo konstitucinio įstatymo trečiasis skirsnis galioja iki to pereinamojo laikotarpio pabaigos, o Lietuvos Respublikos Konstitucijos 47 straipsnio 3 dalies įgyvendinimo konstitucinio įstatymo antrasis skirsnis įsigalioja nuo to pereinamojo laikotarpio pabaigos.“ Taigi, nuo 2014 metų gegužės 1 dienos. Įdomu būtų žinoti, ar per šį laikotarpį žemė buvo parduodama užsienio subjektams?

Konstitucinio įstatymo pakeitimo projekto nauja redakcija priimta 2003 m. kovo 20 d. Šiame įstatyme apie saugiklius nekalbama. Pagal 12-tą konstitucinio įstatymo straipsnį (įstatymo įgyvendinimo priežiūra) Seimas, laikydamasis frakcijų proporcinio atstovavimo principo, turėjo šio įstatymo įgyvendinimui sudaryti nuolatinę Seimo komisiją prižiūrėti ir nustatyti jos įgaliojimus.

Tačiau Seimo frakcijos nesivargino ir tokios komisijos nesudarė visą dešimtmetį! Per tą laiką buvo įvykdytas planas – minėti 1,86 mln. hektarų žemės ūkio paskirties žemės buvo parduoti be įstatyme numatytos kontrolės institucijos! Tuo būdu Lietuvos Seimas kriminalizavo konstitucinį įstatymą ir tapo Lietuvos žemės pardavimo priedangos organizacija įslaptintiems subjektams. Šiuo laikotarpiu koalicijas Seime pasikeisdamos sudarinėjo socialdemokratų ir TS-LKD partijos, įtraukdamos į savo orbitą (koaliciją) Darbo partiją ir įvairių atmainų liberalus.

Ši nusikalstama veikla buvo slepiama nuo Lietuvos žmonių. Valdantieji tikėjosi galutinai įtvirtinti savo kėslus Konstitucijos 47 straipsnio įstatymo pakeitimo įsigaliojimu. Bet įvyko nemaloni staigmena. Visuomenė, visą dešimtmetį negavusi paaiškinimo, kas daroma su Lietuvos žeme, nutarė šią problemą spręsti referendumu. Surinktas tam reikalingas kiekis parašų. Valdantieji bonzos – jų kitaip nepavadinsi – pajutę, kad jų kortos atskleistos, pasinaudojo seniai žinomu taktikos triuku, teigiančiu, kad puolimas yra geriausia gynybos forma. Taigi, jie perėjo į puolimą.

Referendumo organizatorius, atskleidusius jų aferas ir reikalaujančius uždrausti spekuliaciją Lietuvos žeme, paskelbė liaudies priešais – Kremliaus tarnais. Žinoma, esant dabartinei sudėtingai politinei situacijai toks ėjimas yra puikus. Prasidėjo galinga šantažo akcija. Valdantieji teigia, kad referendumo organizatoriai reikalauja uždrausti žemės pardavimą užsieniečiams – nevykdyti savo įsipareigojimų ES ir tuo pačiu prarasti milijardus gautų išmokų, o dar tiksliau – išstoti iš ES. Tai kasdien girdime iš partijų lyderių ir jiems nuolankiai tarnaujančių teisininkų armijos.

Valdžios atstovų noras įteisinti jau įvykdytą žemės pardavimą pagal aukščiau minėtą kriminalizuotą konstitucinį įstatymą, įsigaliojus pakeistam 47 konstitucijos straipsniui, dar kartą parodo, kokie glaudūs valdžios atstovų korupciniai ryšiai. Tikėtis geranoriško problemos sprendimo sunku. Lieka vienintelis kelias – teismas.

Konstitucijos 47 straipsnio antroje pastraipoje rašoma: „Žemę, vidaus vandenis ir miškus įsigyti nuosavybėn Lietuvos Respublikoje užsienio subjektai gali pagal konstitucinį įstatymą.“ Vadinasi, sprendžiant šį reikalą būtina pradėti nuo skaidraus konstitucinio įstatymo priėmimo. Žemės pardavimas turi būti vykdomas tik pagal skaidrius teisės aktus. Todėl pirmiausia turi būti sustabdytas kriminalizuoto konstitucinio įstatymo galiojimas, o Seimas privalėtų paruošti konstitucinio įstatymo pataisų įstatymo projektą, kuriame būtų numatytos visos žemės pardavimo užsieniečiams sąlygos. Tai būtų pagrindas teismui nukelti konstitucijos 47 str. įsigaliojimo terminą iki skaidraus konstitucinio įstatymo priėmimo.

Ruošiant konstitucinio įstatymo pakeitimo pataisų projektą, pirmiausia turėtų būti naikinami neteisėti sandoriai parduodant Lietuvos žemę, nustatyti asmenys, atsakingi už kriminalizuotą žemės pardavimą įslaptintiems subjektams. Nustačius pažeidimus, kaltininkai privalo būti išaiškinti, o jų veikla įvertinta pagal galiojančius teisės aktus. Vėliau būtina konstituciniame įstatyme sudėlioti reikiamus saugiklius. Tokių saugiklių pavyzdžių turime daugiau negu pakankamai – juk Europos valstybėse senbuvėse žemės pardavimas užsieniečiams problemų nesukėlė.

Parengus Konstitucinį įstatymą su pataisomis, privalu su naująja redakcija supažindinti visuomenę ir referendumo rengėjus. Inicijuoti tokį problemos sprendimą turėtų tik Seimas, kuriame, manau, dar yra pakankamai blaiviai mąstančių parlamentarų.

Toks kelias galėtų būti alternatyva ruošiamam referendumui. O bet koks referendumo stabdymas, tuo labiau Konstitucinio Teismo (KT) pagalba, gali tik komplikuoti situaciją, nes objektyvaus KT sprendimo šiuo reikalu sunku tikėtis jau vien dėl to, kad šis teismas visą dešimtmetį toleravo korumpuotą konstitucinį įstatymą, t. y., nevykdė to, ką yra įpareigotas vykdyti pagal Konstitucijos 105 straipsnį: „Konstitucinis Teismas nagrinėja ir priima sprendimą, ar neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti Seimo priimti aktai.“

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .

20 komentarų

 1. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  ACIU prof. Vladui Vilimui, buvusiam Kauno Sajudzio tarybos nariui uz puiku straipsni!!!!
  Lietuvos valdzia yra KOLOBORANTU valdzia, koloboruoja su tais kas daugiau SUMOKA!
  Lietuvos valdzia…. nors ir buvo istatymas draudziantis…. ISPARDAVE strateginius objektus, kad padengti savo nevykusi vadovavima. Dabar visomis isgalemis siekia isparduoti Lietuvos zeme ir tapti per amzius ISGAMOMIS!, pasipildyti savo kisenes ir padengti savo nevykusio vadovavimo kastus.
  Taigi atkovota nepriklausomybe (vertybe), istota i ES ir NATO (vertybe), energingai ruosiamasi isparduoti zeme, kad sunaikinti valstybe, padaryti Lietuva be lietuviu, kaip ir uzmane SUSLOVAS, gal ne tas pats D.Grybauskaites mokslo vadovas. Viena ir ta jau silplejanti liko lietuviu tauta beliko…. ir ta jau baigia ISPARCELIOUOTI isguidami i uzsienius.
  Tokiu isgamu, kaip valdzioje sunku surasti! Kas ta Lietuva valdo: SKUDURINIAI, kuriu vadovas AMB Lietuvos trispalve isvadino skuduru; BURTININKAI, kuriu politine taryba BURTU keliu Gabrieliu Landsbergi sieke prakisti i pirma saraso vieta i Europarlamenta. Azubaliui istraukus L raide…. visi Lietuvoje suprato.. tai gabrielius landsbergis! TUALETININKAI, tai tie, kuriu partaigenosa apsivyniojes tualetiniu popieriumi, gal panaudotu, galva priiminejo spredimus ir ypac ta, kai pries apkalta Seime pasiskyre sau padejeju borisova. VOGDARBIAI, tai tie kurie vogima supranta kaip darba Lietuvai! LIBERASTAI komentaru nereikalingi…. istikimi iskrypliu tarnai.
  O dabar del zemes ispardavimo. Tai cia V.Landsbergis pirmu numeriu isiraso kaip bolsevikinis aferistas, teigdamas ir suvinodindamas tautininkus su jedinstveninkais, kuriu atstove prezidento poste apsiseiliojes nenuilstamai remia. Aferistas dar ir todel, kad gasdina latviais, prancuzais, olandais….. taciau nepasako tikru suniteresuotu zemes supirkimu: Rusija…. pasidaryti koridoriu i Karaliauciu, Lenkija… supirkti zemes ir okupuoti Lietuva be Suvalku sutarties antro sulauzymo, ivesti lenku kalba ir sunaikinti valstybe. Laisvai plaukiojantis kapitalas, kuris superka viska, kas parduodama… o zeme didziausia vertybe, krauju aplaistyta. Tai sita V.Landsbergis NUTYLI kaip tikras bolsevikinis propagandistas….. tai cia pirkejai. O pardavejai jau PASIRUOSE… sugrobe zeme po 13-14 tukst ha ir jauniems ukininkams Lietuvoje zemes jau nera…. taip sake zemes ukio ministras, profesorius. Tai siuo Lietuvos zemes ispardavimu suinteresuoti SUPIRKEJAI ir PARDAVEJAI! Kas gi tokia jega gali iveikti? Matome, kad ju uzmacios valdzioje yra REMIAMOS valdzios KOLOBORANTU, dvasiniu iskrypeliu, korumpuotu parsidaveliu!!! Toks yra Seimas, Vyriausybe, ir Prezidentura! Viena kriminaline GAUJA!
  Lietuvos koloborantu valdzia turi tik viena problema…. vis dar gyvus Lietuvos piliecius, juos pjudo, uja, pravardziuoja!

 2. skaitytoja:

  Tai yra baisu, bet panašių aferų ir tikėtasi.

 3. nojus:

  Vadinasi BŪTINA nedelsiant kreiptis į GENERALINĘ prokuratūrą,kad sandoriai būtų pripažinti NIEKINIAIS,o kaltieji nubausti.
  Kas tai padarys?
  O šiaip,tai NETIKIU,kad dabartinė sistema ką nors darys,nes visa tai jų rankų darbas.
  Tai ką daryti?
  Po ilgų apmąstymų priėjau išvadą,kad Tiesos Žmonės turi įkurti savo valstybę(be apmokamų etatų) valstybėje,kuri tarsi feniksas iš apačios persmeigs dabartinę sisteminę Melo valstybę.Tiesos Valstybės žmonės laimės ateinančius Seimo rinkimus ir viską iš esmės pakeis.
  Su Dievo pagalba.

 4. Tęsėjas:

  Už pusės valandos Lietuvos Lietuvos prezidentė darys metinę ataskaitą. Bet ar mes neapsirikome išrinkę ją į šį atsakingą postą? Ar Lietuvai treikalingas pusinis (jug ji viešai pareiškė – “mano sfera- VAKARAI”) prezidentas? Lauksime ataskaitos!

 5. Kęstutis:

  … oi laukiam, laukiam, mes “do -cento” laukiam… ir amelijos laukiam… tegu bent pasiskaito ataskaitos – kaip iš prokuratūros. V.Vilimui – pagarba… aiškiai, trumpai ir išsamiai…

  • Liepa:

   …na, na… Kęstutis privalėtų laukti kokios Birutės ar Jūratės. 🙂 O “do-centai” iš visokių UrVų( t.y., VU) bei ” amelijos-anemijos” ypač šį pavasarį yra nepageidaujami reiškiniai…

   • Kęstutis:

    Liepa – jūs tai čia visada laukiama :)… Aš tik norėjau, kad tie patižėliai pasiskaitytų straipsnį. Vis dar tikiuosi, kad jiems blaivus straipsnis sukratys košelieną galvoje… gal jie dar mąstantys žmonės, ne zombiai?…

    • Liepa-Kęstučiui:

     Gebiamas, Kęstuti, Jūs labai tiksliai tuos neprietelius pavadinote – zombiais. Jie yra infekuoti pavojingu Kapitalo virusu. Tik pinigai, valdžia ir jėga jiems yra vertybė. O visi tie, kurie svaičioja apie meilę Tėvynei,Tautos Žemių vientisumą, lietuvio tapatybę, istoriją, tautines tradicijas , kultūrinį paveldą ir pan., jiems yra priešas Nr.1. Juk būtent šie išvardyti dalykai trukdo laisvo Kapitalo judėjimui….

 6. nojus:

  Ko bijo SISTEMA?
  Atsakau.
  Kad bus ATSKLEISTA visa tai,ką jie SLĖPĖ.
  Internetinė era apšvies jų užpakalius.Atėję į valdžią Tiesos žmonės visą informaciją įkels į internetą 100 procentų.Ypač sisteminiams patiks IŽDO išlaidų ir Registrų centro duomenų viešinimas.
  Oi bus inkštimo…
  ŠVIESOJE vogti bus nepatogu…

 7. laukiame tiesos:

  Okupuota valstybė. Manau, kad susipažinsime su JUDAIS, kurie įvykdė nusikaltimą.

 8. Rita:

  Brudai ,ATSAKYKITE ,kas ispardave Lietuvos zeme ,kas Yra tikri nieksai Tevynes isdavikai . Nesislapstykite prisidengdami referendumu ,bet pasirodykite ,nes vistiek mes jusu pavardes suzinosime .

 9. Leonas M.:

  Geras, dalykinis, nors ir labai skaudus straipsnis. Štai kur buvo padarytas pats didžiausias nusikaltimas prieš Lietuvą – spekuliatyvus žemių užgrobimas, neteisėtų, antikonstitucinių žemės paradavimo sandorių sudarymas ir dabar jų galutinis įteisinimas jau net š.m. gegužės mėn. Kai valdžia ir teisėsauga vieningai užsimerkia prieš tokius nusikaltimus, blogiau ir būti negali. Taip išduodama Lietuvos valstybė ir lietuvių tauta.

 10. Dabar visi nusikaltimai yra islaptinami.

 11. bus išparduota daugiau:

  Straipsnyje minimi 2001 – 2012 metų registro duomenys, bet juk dar buvo 2013 – ji ir šie metai. Aš nemanau, kad niekšai sustojo juodus darbus dirbę, gal dabar kaip tik paspartėjo. Taigi rezultatas gali dar labiau šokiruoti.

 12. Kemblys > Leitgiriui:

  Net negalvojau, kad viskas taip blogai… Ačiū, Vladui Vilimui už straipsnį.

 13. Klemas Jankūnas:

  Ačiū Jums už išdėstytas mintis, o tiksliau faktus. Gal kiek ne į temą noriu pasakyti. Stovėjome prie seimo, prie aukuro. Žmonės turėjo gauti iš Vilniaus miesto savivaldybės leidimą ribotam skaičiui dalyvių. Mes esme traktuojami kaip potencialūs, pavojingi. Nuo mūsų saugomi tikrieji pavojingiausi valstybiniai nusikaltėliai, ne kiek nedramatizuoju. O mus filmuoja ir psichologiškai šantažuoaja vargšė policija. NUSIGIVENOME. Prisiminkime Sausio 13-tają. Kiek mūsų ten tada buvo. Dabar gi situacija ne kiek nelengvesnė kraštui, kai jis griaunamas iš vidaus. Tai ar mums dar reikia atsiklausti ko, kad galėtume vėl stoti apginti savo žemelę. Jokiu būdu nelyginčiau tokio susirinkimo su maidanu ir nesiūlau brutalių akcijų. Bet nors keli tūkstančiai susirinktų prie seimo, kad ir nebyliai parodyti, kad mūms ne tas pats, kas dedasi už šių sienų. Laikas bėga ne mūsų naudai.
  Savanoris.

 14. Doc (Vilniaus universitetas):

  Kolega Vladai, pasakius A, reikia pasakyti ir B. Teisingai įvardijot tendencijas, tačiau kas viską supirko? Manau, toli ieškot nereiktų. Apsidairykit aplinkui. Ar tik ne tie patys jūsų žemės referendumą taip aktyviai remia? 🙂 Būčiau patvorinis – pavadinčiau „žemgrobių klanas“. Na, klanas, ne klanas, tačiau gerai pagalvokit, kas už jūsų nugarų stovi ir kam taip uoliai tarnaujat (čia ne vien Jums, čia visiems naiviems referendumininkams).

 15. arvydas damijonaitis:

  Dėmesio: Kam teko keliauti Lietuvos pažintiniais takais,turistiniais keliais,tam teko susidurti su masiškai gadinamais informaciniais stendais,kuriuose “EUROSKEPTIKAI” naikina ANGLU KALBA įrašus išimtinai už Europos Sąjungos lėšas atkurtose fantastiško grožio Lietuvos vietovėse,galinčios pritraukti turistus. Piktadariai “euroskeptikai” kenkia tarptautinio turizmo plėtotei Lietuvoje. Būtina silpnapročius prorusiškus “euroskeptikus”,svajojančius patekti į Seimą pankus,šliužus,zigmus,įspėti dėl tokios,palankios okupantams,neva “patriotinės veiklos”. Juos palaiko žemgrobių klanas,kuriam svarbus žemės monopolis Lietuvoje.Atėjo laikas nacionalizuoti neteisėtai žemgrobių už dyką prisigrobtą žemę,leisti įsigyti žemę užsieniečiams,kaip tas yra daroma civilizuotose Europos Sąjungos šalyse.Būtini sveiki saugikliai,kurie apsaugos žemės rinką Lietuvoje nuo vietinių ir užsienio oligarchų. Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: