Vydūno 146-osioms metinėms Kintuose Čiurlionio muzika suskambės džiazo ritmu (0)

2014 m. kovo 21 d., 19 val. M. K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas bei Kintų Vydūno kultūros centras, minėdami Vydūno 146-ąsias gimimo metines,  Kintų vidurinės mokyklos salėje (Kintai, Šilutės rajonas) kviečia išgirsti Druskininkų džiazo kolektyvo savitai atliekamą programą „Čiurlionis kitaiP“

Vydūno draugijos  garbės pirmininkas dr. Vacys Bagdonavičius primena, kad Kintai yra pirmoji įžymaus lietuvių mąstytojo, rašytojo ir kultūros veikėjo Vydūno darbo vieta.

„Tai buvo jo kelio į didį žygį „kelti garbėn lietuviškumą“ – pradžia. Būtent Vydūno santykis su Čiurlioniu yra kitoks negu bet kurio čiurlioniškųjų vizijų suvokėjo ar vertintojo. To santykio ypatingumas yra tas, kad abu kūrėjai, nors ir reikšdamiesi skirtingose kūrybos sferose – vienas filosofijoje ir dramaturgijoje, kitas dailėje ir muzikoje – buvo likimo į tą pačią dvasios šalį atvesti klajūnai, ragavę tų pačių šaltinių gaivą, išvydę tuos pačius visatos sąrangos principus ir pro jų prizmę žvelgę į žemiško gyvenimo vyksmus, regėjo vos ne tas pačias būties raiškos vizijas“, – saki dr. V.Bagdonavičius.

Su programa „Čiurlionis kitaiP“ M. K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas jau jau lankėsi ne viename Lietuvos kampelyje: Klaipėdoje, Kaune, du kartus Zyplių dvaro sodyboje Šakių rajone, Rietavo dvare (dabartiniame Oginskių kultūros istorijos muziejuje), rašytojo Tomo Mano memorialiniame  muziejuje Nidoje, Bikuškio dvare Utenos rajone, Kurtuvėnų dvaro parke Šiaulių rajone, Švėkšnos dvaro viloje „Genovefa“ Šilutės rajone, Užpalių Šv. Nikolajaus cerkvėje, Stebukladario cerkvėje Utenos rajone, Briuselyje, pačiuose Druskininkuose bei Vilniuje.

Šis Druskininkų džiazo kolektyvo sumanymas – gana drąsus ir rizikingas. Kur gi matyta – ne fortepijonu, ne orkestro ar choro, o džiazo grupės atliekama M. K.Čiurlionio muzika! Bet atrodo, kad žiūrovai kaskart lieka sužavėti. „Tai buvo tikrų profesionalų muzikavimas. Ypač smagu, kad jie – kompozitoriaus kraštiečiai, neabejingi tam, ką groja“, – pasipylė atsiliepimai po pirmųjų koncertų. Ypač tai akcentavo Kaune, Teatro klube, klausiusieji šios programos. O po paskutinio pasirodymo Rietave, Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkaukas stebėjosi ir džiaugėsi, kad jaunas Druskininkų džiazo kolektyvas M. K. Čiurlionio kūrinių aranžuotes sugebėjo pateikti ne tik įtaigiai, bet ir pakankamai subtiliai.

Projekto „Čiurlionis kitaiP“ idėja kilo 2013-ųjų pavasarį, rengiant druskininkiečio muzikanto L. Bankausko autorinį koncertą. Repeticijos vyko kurorto M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus patalpose ir, kaip „duoklę“ tiems namams, buvo nuspręsta atlikti vieną M. K. Čiurlionio miniatiūrą – preliudą F-moll. Rengėjų manymu ir pagal autoritetingų svečių vertinimus premjera pavyko. Tad muzikantai nutarė sudaryti ir parengti valandos trukmės M. K. Čiurlionio miniatiūrų programą „Čiurlionis KitaiP“  –  t.y. kompozitoriaus temas groti džiazo stiliumi, jas praplečiant improvizacijomis. Pasak atlikėjų, M. K. Čiurlionio preliudų ir styginių kvarteto temos, jų citatos yra palankios plėtoti improvizuojant.

Koncerto programoje – septynių M. K. Čiurlionio preliudų aranžuotės, tarp jų – ir iš Druskininkų kūrybos periodo, styginių kvarteto temų ir ekspromto citatos aranžuotės. Iš viso – devynios pjesės.

Programos „Čiurlionis kitaiP“ kompaktinė plokštelė pristatyta 2013 metų sausio pabaigoje Druskininkuose ir ją atliko Druskininkų džiazo kolektyvas: Linas Bankauskas (aranžuotojas ir gitaristas), Tomas Čiukauskas (tenorinis saksofonas), Ričardas Meškerys (bosinė gitara), Valdas Meškerys (mušamieji), Rokas Barzdžius (saksofonas). Šis kūrybingas jaunimas atvyksta ir į jaukų Kintų miestelį.

„Apie Čiurlionies kūrybą daug turėčiau pasakyti“, – 1936 m. rašė Vydūnas. Įdomu, kokiomis mintimis šis kūrėjas „palydėtų“ M. K. Čiurlionio kūrinių skambesį džiazo ritmu?..

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: