Tyrimas rodo, kad maisto papildų vartotojai apskritai gyvena sveikiau (3)

showlove.co nuotr.

showlove.co nuotr.

Multivitaminus ir kitus maisto papildus vartojantys žmonės paprastai gyvena sveikiau, tad papildų vartojimas gali būti laikomas teigiamu ženklu, rodo nauja anksčiau atliktų tyrimų apžvalga.

Pasak mokslininkų, daugiau nei pusė amerikiečių vartoja multivitaminus, kalcį, omega-3 rūgštis, antioksidantus ir skaidulas. Tačiau ginčijantis dėl maisto papildų naudingumo paprastai nuvertinama tai, kad tokie asmenys dažniau sportuoja ir siekia išlaikyti normalią kūno masę.

„Šie duomenys grindžiami faktu, kad maisto papildų vartotojai yra linkę apskritai siekti sveikatos platesne prasme, todėl papildų vartojimas jiems daugiau yra vienas iš būdų pagerinti savo sveikatą“, – sako tyrimo vadovė dr. A. Dikinson (Annette Dickinson).

Ji yra nevyriausybinės organizacijos „Atsakingos mitybos taryba“ konsultantė ir Minesotos universiteto maisto mokslo ir mitybos profesorė.

A. Dickinson sako, kad straipsniuose, kuriuos kritiškai rašoma apie maisto papildų vartojimą, dažnai paminima, kad žmonės neturėtų papildų vartoti vietoj maisto ir neturėtų manyti, kad juos vartodami jie kompensuoja savo blogus įpročius.

„Tokie teiginiai yra teisingi, tačiau jie perša mintį, kad papildus vartojantys žmonės yra kaip tik tokie. Mes norėjome pabrėžti faktą, kad yra įrodymų, jog tai nėra pagrindinis motyvas vartoti papildus – jų vartojimas yra dalis jų bendro požiūrio į sveikatą“, – sako A. Dikinson.

Mokslininkai apibendrino 21 tyrimą apie maisto papildų vartojimą, išanalizavo vartotojų elgesį ir jį palygino su tais, kas papildų nevartoja. Apžvalgą paskelbė žurnalas „Nutrition Journal“, – praneša „Reuters Health“.

Nustatyta, kad moterys papildų vartoja šiek tiek daugiau nei vyrai, o senstant papildų daugiau ima vartoti abiejų lyčių atstovai.

Pastaraisiais dešimtmečiais papildų vartotojų padaugėjo nuo 23 proc. suaugusių amerikiečių praėjusio amžiaus 8-to dešimtmečio pradžioje iki 49 proc. 2007–2010 metais.

Tyrėjai nustatė, kad papildų vartotojų išsilavinimas geresnis. 2006 metais papildus vartojo 61 proc. turėjusių aukštesnįjį ir aukštąjį išsilavinimą, ir 37 proc. tų, kas turėjo mažesnį nei aukštesnysis išsilavinimas.

Papildų vartotojai dažniau sportuodavo ir siekė sveikai maitintis, o nutukę ir rūkantys žmonės maisto papildus vartodavo rečiau.

Nustatyta, kad beveik visi papildų vartotojai pradėjo nuo multivitaminų ir dažnai juos vartoja labai ilgai.

„Tačiau kai jie sužino daugiau, jie gali nuspręsti imtis ko nors papildomai, pavyzdžiui, omega-3, kalcio ar vitamino D – priklausomai nuo asmeninių rizikos veiksnių, to, ką jie gauna arba ko negauna su maistu, ir kaip mano tais pokyčiais galį gauti naudos“, – sako A. Dikinson.

„Kaip skelbta anksčiau, maisto papildų vartotojų sveikata dažniau yra labai gera ar puiki, jie turi sveikatos draudimą, alkoholį vartoja saikingai, nerūko ir dažniau sportuoja. Jie daugiau galvoja apie sveikatą ir labiau rūpinasi savimi“, – sako P. Kotas (Paul Coates), kuris nedalyvavo atliekant šį tyrimą.

Jis yra Nacionalinio sveikatos instituto Maisto papildų skyriaus direktorius.

P.Kotas  pastebi, kad multivitaminų ir mineralų papildų vartojimas žmonėms padeda pasiekti įvairių veikliųjų medžiagų rekomenduojamas normas, kurių jei negauna vien tik su maistu.

Kartu jis perspėja, kad didesni nei rekomenduojami veikliųjų medžiagų kiekiai mitybos prasme nėra vertingi, o kartais ir nėra saugūs. Todėl verta pasitarti su savo gydytoju, juo labiau, kad kai kurios veikliosios maistinės medžiagos gali nepageidaujamai sąveikauti su vartojamais vaistais.

JAV maisto papildų sektorių reguliuoja Maisto ir vaistų agentūra, o Europos Sąjungoje – Europos maisto saugos tarnyba.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: