V.Katkus: Karas Ukrainoje gali sunaikinti ne tik Rusiją, bet ir eurą (6)

RadioSvoboda.org-nuotr

RadioSvoboda.org-nuotr.

Rusijos kariuomenei pradėjus Ukrainos okupaciją pasaulio finansų rinkas krečia karštligė. Visur kyla žaliavų kainos, o akcijų– krinta.

Finansininkas Valdemaras Katkus, valdantis investicijų fondus,  pastebi, kad javų kainos pasaulyje per dieną pakilo 5%. Tai, jo nuomone,  yra labai daug.  Jei  Rusija atkirs Ukrainą nuo Juodosios jūros, kaip spėjama prisijungiant Odesą ir kitus daug rusakalbių turinčius uostus, o Turkijai įgyvendinus savo grasinimą nepraleisti per Bosforo sąsiaurį rusų laivų, iškiltų problemos tiekiant javus iš Ukrainos.

Rusijos rublis nukrito iki rekordinių žemumų.  Daugelis Rusijos įmonių, tame tarpe „Gazprom“ ir kiti gigantai, yra įsiskolinę  JAV doleriais arba eurais, todėl  gali nebepajėgti  grąžinti paskolų.  Vladimiro Putino grasinimus, kad Rusija sukurs alternatyvą doleriui,  V.Katkus laiko „kenksmingu Rusijai nusišnekėjimu“, nes kreditoriai gali vien dėl to nutraukti skolinimą.  Tuoj po šio V.Putino pareiškimo  Rusijos vyriausybė paskubėjo jį paneigti, pranešusi, kad  Rusijos prezidento pareiškimas yra nesuderintas su vyriausybe.  Pasak V.Katkaus, šiuo metu pasaulyje JAV doleriui nėra alternatyvos.  Pasaulinės naftos ir žaliavų kainos nustatomos doleriais.

Lietuvos valdžios atstovų kalbos apie sankcijas Rusijai, neparduodant  lietuviškų produktų V.Katkaus laiko nerimtomis, nes rubliui krintant lietuviški pieno ir mėsos produktai ir taip gali greitai tapti rusams neįperkami. Tai  kartu su augančiomis žaliavų kainomis ir neigiamu karo poveikiu visai Europos ekonomikai neabejotinai paveiks Lietuvos ūkį.

Rusijai toliau siekiant aneksuoti Ukrainą ar jos dalį, į karą gali įsijungti JAV ir Didžioji Britanija, kurios pagal 1994 m. Budapešto susitarimą  privalo ginti Ukrainos teritorijos vientisumą mainais už tai, kad Ukraina sutiko sunaikinti savo branduolinį ginklą.

Nutrūkus ekonominiams ryšiams su Rusija visa Europa bus sukrėsta. Rusija yra didelė Vakarų Europos prekių ir paslaugų rinka bei svarbi dujų ir naftos tiekėja. V.Katkaus mano, kad karas Ukrainoje net gali sunaikinti euro zoną.  Euras ir taip turi daugybę problemų.  JAV  Federalinė rezervų sistema, pasak V.Katkaus, jau prieš keletą metų uždraudė  savo šalies bankams imti užstatus eurais, taip aiškiai parodydamas, kad nelaiko euro patikima valiuta. V.Katkaus nuomone, neigiamo karo Ukrainoje poveikio euras gali neatlaikyti ir išnykti, kaip pinigas.

Tačiau karo pasekmės Rusijai bus dar sunkesnės.  Rusijai  Europa yra svarbesnė negu Rusija jai. Net 80-90% viso jos naftos ir dujų eksporto tenka Europai, tuo tarpu Rusijos tiekimai sudaro apie 40% viso Europos naftos ir dujų importo, o Europa gali nesunkiai juos pakeisti  kitais.

Be to, V. Katkaus nuomone, JAV  turi pakankamai nekarinių priemonių, kad ekonomiškai sunaikintų Rusiją. Kurias iš šių priemonių ir kaip ilgai JAV naudos parodys ateitis bei V.Putino adekvatumas.

Kategorijos: Akiračiai, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

6 komentarai

 1. PЄTRVS:

  JAV Federalinė rezervų sistema, pasak V.Katkaus, jau prieš keletą metų uždraudė savo šalies bankams imti užstatus eurais, taip aiškiai parodydamas, kad nelaiko euro patikima valiuta.

  Čia reikėtų būti bent kiek sąžiningu ir pripažinti, jog draudimas bankams imti užstatus eurais yra sietinas ne su euro patikimumu, o tik dėl siekio įtvirtinti dolerio monopolį. Taip pat V.Katkaus teiginys kad, šiuo metu pasaulyje JAV doleriui nėra alternatyvos, yra demagoginis, kadangi jam alternatyvos negali atsirasti ne dėl JAV ekonominės, o dėl karinės galios…

 2. Ričardas:

  Taip kalba euro šalininkai, kurie nežino arba bando nuslėpti, tik Lietuvoje nežinomą faktą, kad visose euro zonos šalyse jau keletą metų atvirai diskutuojama ar euras išliks ir kaip jį gelbėti.

  JAV Federalinė rezervų sistema nedraudžia imti užstatais jenų, juanių, Šveicarijos frankų, Kanados dolerių, Anglijos svarų ir kt. Kaip nedraudė iki euro tai daryti su Vokietijos markėmis, Prancūzijos frankais ir kitomis tada egzistavusiomis valiutomis.

 3. kaunietis:

  Vat kad ewras žlugs tai cia gerai. Didelio karo nebus ne Ukraina nepajėgs priešintis Rusijai. Nebent i Ukrainos puse stotu jankiai. Bet ir jankiams per didele nasta, jie pas arabus smarkiai iklimpe.

 4. Šviesulys:

  Koks dar karas? Matė Katkus karą ar tik fantazuoja? Užteks tų fantazijų ir galvokime kaip gyventi toliau.

 5. kacas:

  Pagrindinė vakarų eksporto prekė yra pederastija ir moralinė degradacija. Visos galimos ekonominės sankcijos būtų dideliu gėriu Rusijai. Jos eksporto prekės-dujos ir nafta, jas nupirks Kinija, o Europa be jų neišsivers. Rusija be vakarų tik reindustrializuosis, kaip tai ji padarė praetame šimtmetyje. Pasaulio prekybos organizacija Rusijai yra apsoliutus blogis, nuo kurio kenčia tiek jos žemės ūkis, tiek pramonė.
  Jei išmes iš 8-ko, tai Rusija ten ir nebuvo: buvo 7-kas, o Rusija ten “sėdėjo ant pristatomos kėdutės”.
  Šiuo metu rusai ruošiasi priimti įstatymus dėl užsienio aktyvų įšaldymo ir konfiskavimo.

 6. remiux:

  Ir gerai būtų, kad Euras dingtu. Nebūtu Lietuvai problemos,- įsivesti eurą, ar ne. Ir pinigėliai liktų pensininkams, t.y. jiems būtu gražinta tai, kas buvo atimta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: