KT vėl turės paaiškinti kaip reikia rašyti Lietuvos piliečių pavardes (18)

Lietuvos Respublikos Konstitucija | diena.lt, D.Vasiliauskienės nuotr.lt

Lietuvos Respublikos Konstitucija | diena.lt, D.Vasiliauskienės nuotr.

Vasario 13 d. Kontitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad grįžta prie asmenų vardo ir pavardės rašybos tapatybės dokumentuose klausimo. Nuo teismo išaiškinimo priklausys, kokių veiksmų imsis Teisingumo ministerija.

Valstybinei lietuvių kalbos komisijai (VLKK) atsisakius pateikti siūlymus dėl nelietuviškų asmenvardžių rašymo Lietuvos piliečių dokumentuose, Teisingumo ministras Juozas Bernatonis pats kreipėsi į Konstitucinį Teismą dėl išaiškinimo.

Priminsime, kad Teisingumo ministerijai VLKK paaiškino, kad  ji negali priimti dokumento, prieštaraujančio Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo 1999 m. spalio 21 d. nutarimui „Dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1991 m. sausio 31 d. nutarimo „Dėl vardų ir pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase“ atitikimo Lietuvos Respublikos Konstitucijai“. Kaip žinia šiame nutarime yra pabrėžta, kad „Lietuvos Respublikos piliečio pasas yra oficialus dokumentas, patvirtinantis asmens ir valstybės nuolatinį teisinį ryšį, t. y. asmens pilietybę, kad pilietybės santykiai yra viešojo valstybės gyvenimo sritis, asmens vardas ir pavardė piliečio pase turi būti rašomi valstybine kalba“.

Pasak J. Bernatonio, daugiau nei prieš 10 metų Konstitucinio Teismo priimtas sprendimas turi būti peržiūrėtas. Tuomet buvo nuspręsta, kad asmens vardas ir pavardė piliečio pase turi būti rašomi tik valstybine kalba.

Konstitucinio Teismo prašoma išaiškinti, ar nesant iš profesionalių kalbininkų sudarytos institucijos oficialių siūlymų arba nesivadovaujant tokiais siūlymais įstatymų leidėjas savo nuožiūra gali priimti teisės aktus, reglamentuojančius kalbos naudojimą.

Be to, Konstitucinio Teismo klausiama, „ar iš profesionalių kalbininkų sudaryta institucija gali save laikyti susaistyta esamo teisinio reglamentavimo tiek, kad negalėtų pateikti siūlymų, atsižvelgiant į visuomenės ir šiuolaikinių realijų pokyčius“.

Praėjusiais metais Teisingumo ministerijai Vyriausybė pavedė parengti projektą, kuris leistų dokumentuose rašyti pavardes ne vien lietuviškais rašmenimis, todėl ministerija siekia išsiaiškinti, ar tai teisiškai įmanoma.

Tokių veiksmų imtasi dėl Lietuvos lenkų rinkimo akcijos (LLRA) ir Lenkijos respublikos nuolatinio spaudimo Lietuvai.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

18 komentarų

 1. N:

  Ir vėl eilinį kartą KT užsiims tuo, kas jam nepriklauso pagal Konstituciją. Ir prie ko čia kalbininkai? Ką įstatymų leidėjas gali leisti rašyti nelietuviškai? Kai Konstitucija to neleidžia ir pats KT anksčiau pasakė, kad tik lietuviškai? Ar įstatymo leidėjas, nusispjovęs ant kalbininkų, specialiai pavardžių ir vardų rašymui sukurs naują lietuvių kalbos gramatiką, kurią taikys tik asmenvardžių rašymui?

  • Buržuazinis nacionalistas:

   Yra toks rusiškas posakis “povtariaju dlia osobo tupyh”. Kiek dar reikės kartoti tą patį? Ar čia tikimasi, kad suveiks patarlė “lašas po lašo ir akmenį pratašo”. Bet ar ne pirmiau persipildys lietuvių tautos kantrybės taurė? O gal lietuviams nusispjaut, nors kuolus jiems ant galvų tašyk?

 2. „Vasario 13 d. Kontitucinis Teismas (KT) paskelbė“ — kur? „Alke“? http://www.lrkt.lt/Prasymai.html nėra, nors čia visi skelbiami. http://www.tm.lt/naujienos/pranesimaispaudai irgi nėra.

 3. Algimantas Končius:

  Laikas rinkti Konstitucijos gynimo savanorius.

  • Kemblys:

   Gynyba pergalės neatneša. Atskiri savanorių atsimušinėjimai visuotino nuosmukio nesustabdys. Reikia ieškoti neįprastų kovos būdų. Bet kuriuo atveju visuomenės klausimai sprendžiami keičiant visuomenės pasaulėžiūrą ir tarpusavio santykius. Valstybinė visuomenė dirbtinis, gamtai nebūdingas darinys ir per kelis šimtmečius savęs nepateisino. Santvarkų kaita buvo tik laikinas savęs apgavimas.

 4. Rasa:

  Bjaurybės, vieną po kitos naikina vertybes.
  Mikalojus Daukša. „Postilės“ prakalboje dar XVI a. pabaigoje klausė: „Kuri pagaliau pasaulyje yra tokia prasta ir niekinga tauta, kuri neturėtų šių trijų, lyg įgimtų dalykų: tėvų žemės, papročių ir kalbos?

 5. jo:

  Kad yra Lenkijos spaudimas, gal užkulisiuose ir Rusijos, tai – suprantama, bet vis tiek nesuprantu ir nerandu pateisinimų tokiam nuoširdžiam kolaborantiškam uolumui, su kokiu bernatonis ir kt. ieško būdų apeiti Konstituciją, išprievartauti KT kaip nors pakeisti ankstesnius išaiškinimus.
  Jau galėtų savo draugams lenkams pasakyti, kad jus mylime, gerbiame ir draugaujame, bet mūsų įstatymai neleidžia rašyti svetimomis kalbomis ir baikime šią temą. Bet ne, dabar atrodo, kad Lenkijos pakalikai iš kalbininkų norėtų gauti išvadą, jog lenkiškas užrašymas taip pat yra lietuvių kalba, kaip ir lietuviškas užrašymas? Absurdas, bet ko tik mūsų valstybėje kolaborantai nepadaro dėl svetimų interesų, todėl neramu ar Konstitucinis Teismas ir šį kartą liks ištikimas Konstitucijai, ar išvedžios kokias nors demagogijas pagal tariamus „šiuolaikinių realijų pokyčius“.

  • N:

   Ankstesnio išaiškinimo KT tikrai nekeis. Tiems kas nesuprato teikiamo klausimo esmės. Konstitucinio teismo yra klausiama, ar įstatymo leidėjas (Seimas) gali pats (be VLKK ir kalbininkų) sukurti naują lietuvių kalbos gramatiką, skirtą asmenvardžių rašybai.

 6. O as maniau,:

  kad Valstybes Konstitucija yra pamatas ilgam. Pasirodo, kad po desimties metu ji nusidevi ir reikia ieskoti priezasciu, kaip nurasyti kai kuriuos pamatinius pagrindus. Kazin ar bus AKCIJA ziemos ispardavimui?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: