Psichologai pataria: atostogos su vaikais skatina vaiko raidą ir stiprina šeimą (1)

Boeschų šeima kelionėje aplink pasaulį | kelioniumanija.lt nuotr.

Boeschų šeima kelionėje aplink pasaulį | kelioniumanija.lt nuotr.

Mūsų dienomis, stiprėjant šeimos vertybėms, stengiamasi kuo daugiau laiko praleisti su vaikais. Todėl dažna šeima nuo mažų dienų pratina vaikus ne tik prie restoranų ar svečių, bet ir atostogų svečiose šalyse. Besiruošiančius keliauti į užsienį ir nerimaujančius, kaip į skrydį lėktuvu, pakitusį klimatą ar maistą reaguos mažieji, transpersonalinio centro „Visas pasaulis“ šeimos ir vaikų psichologė Alma Želvienė ramina: „Vaikai yra labai lankstūs ir dažniausiai prie pakitusių gyvenimo sąlygų prisitaiko net geriau už suaugusiuosius. Vaikams, o ypač – mažiems, svarbiausia ne kur jie keliauja, o kad tėvai būtų šalia, nes tai jiems yra gerovės ir saugumo garantas“.

Planuodami ilgesnes, tolimesnes atostogas, tėvai labiausiai baiminasi dėl pačių mažiausiųjų – kūdikių ar vos kelių metų vaikų. Tačiau A. Želvienė pastebi, kad, kai šeimoje yra mažylių, atostogos apskritai sunkiai įsivaizduojamos atskirai, mat vaikas iki 2-2,5 metų tapatina save su mama ir nesupranta savęs kaip atskiro individo: „Tokiame amžiuje nuolatinis buvimas su tėvais yra būtinas absoliučiai viskam, nuo įgūdžių formavimosi iki saugumo jausmo užtikrinimo“. Todėl atostogas, kai abu tėvai vaikui gali skirti daugiau laiko, ypač naudinga išnaudoti ryšiui su vaiku stiprinti.

Deja, anaiptol ne kiekviena šeima, o ypač – auginanti daugiau nei vieną vaiką, gali atostogauti užsienyje.  „Atsižvelgdamas į šeimų norą atostogauti su vaikais ir norėdamas prisidėti prie svajonių išsipildymo, „Tez Tour“ skelbia akciją „Vaikas keliauja nemokamai“. Šios akcijos esmė – vienas su šeima keliaujantis vaikas iki 12 metų į svajonių šalį skris už dyka. Manau, tai palengvins finansinę naštą šeimoms, atostogaujančioms su vienu ir daugiau vaikų. O ypač – per moksleivių atostogas, kuomet  dažna šeima planuoja keliones į užsienį“, – sakė I. Aukštuolytė.

Skrydžio metu vaikams skiriamas ypatingas dėmesys. Siūlomas vaikiškas valgiaraštis, mažiesiems užimti – spalvinimo knygelės su kreidelėmis ir lėktuvo įgulos staigmenos. Taip pat vaikui priklauso neapmokestintas 20 kg bagažas. Jei vaikas iki 2 metų, jis automatiškai skrenda nemokamai, o jam priklausantis bagažas siekia 10 kg. Su vaikais skrendančios šeimos gali neštis į lėktuvą skysčius bei gabenti sulankstomus vežimėlius – tereikia apie tai pranešti registruojantis į lėktuvą. Tėvai gali užsitikrinti vietas greta vaikų lėktuve iš anksto rezervuodami jas internetu. Registruojantis, šeimoms su vaikais teikiama pirmenybė.

„Kartais tėvai neima vaikų su savimi į keliones, nes mano, kad jie ne kažin ką atsimins. Tikra tiesa, iš to, ką patyrė iki 5 metų, suaugusieji paprastai prisimena mažai. Tačiau ne mažiau svarbu yra vaiko potyriai, ryšys su tėvais, kuris išlieka. Būdamas su tėvais, vaikas jaučiasi esąs šeimos dalis, svarbus ir mylimas, kas būtina normaliai kiekvieno vaiko raidai, – sakė A. Želvienė. – Tuo tarpu mokyklos kelias klases jau išėję vaikai geba kaupti įspūdžius, prisiminimus, todėl atostogos su tėvais įsimins ilgam“.

Tiesa, prieš atostogas su vaiku, o ypač, kai jis jau savarankiškesnis, psichologė rekomenduoja įvertinti vaiko galimybes ir atsižvelgti į tai, kas jam bus įdomu, taip pat nepamiršti vaiko poreikių.
Kad poilsis būtų malonus, I. Aukštuolytė rekomenduoja prieš atostogas būtinai pasidomėti viešbučiu, kuriame ketinama apsistoti. Tėvams su mažamečiais vaikais siūloma rinktis 4 ar 5 žvaigždučių viešbučius su didesne teritorija, nes jose teikiama daugiau įvairių paslaugų visai šeimai. Dauguma viešbučių vaikus iki 2 metų apgyvendina nemokamai – skiria papildomą lovelę.

Pastaruoju metu tarp besiilsinčiųjų su šeimomis itin populiari Bulgarija, kadangi skrydis iki jos yra trumpesnis – apie 2 val., be to, Bulgarijoje nebūna pernelyg karšta. Šeimos su vaikais taip pat mėgsta atostogauti Turkijoje, Egipte ir Graikijoje, nes šių šalių kurortai siūlo didžiausią viešbučių pasirinkimą.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Kelionės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Ausma:

    Esame tie tėvai, kur vaikus kur tik įmanoma vežamės kartu. Dabar mano vaikinams 12 ir 14 metų, todėl turime ką prisiminti. Kartu plaukiojame baidarėmės, keliaujame po Lietuvą, ilgiausias skrydis lėktuvu trūko aštuonias valandas. Visur kur buvome yra gerų prisiminimų, vaikai atsimena viską, jei neįvardins vietovės, tai prisimins situaciją – kap man tada ten buvo gera. Kaip smagu kepti duonytę Arklio muziejaus sodyboje, kaip smagu šaudyti Naisiuose. Galiu pasidžiaugti užsienio valstybėmis, kurios tikrai myli vaikus – Tenerifėje Loro parke įrengta Kinderlandija (įvairios karstyklės vaikams), kelte, plaukiančiame tik valandą, įrengtas žaidimų kambarys, kavinėse už tą patį patiekalą vaikas moka mažiau, Aalborgo zoologijos sode yra teritorija kur galima gyvūnus maitinti ir glostyti, taip pat yra pasikarstymai ir staliukai savo atsineštiems sumuštiniams. Ir prisiminimai iš mūsų šalelės, kad įėjus į daugumą kavinių į vaikus žiūri, kaip į potencialius kenkėjus, su malonumu lankydavome kavinukę Panevėžyje, kur vaikams šypsodavosi ir atnešdavo spalvinimo knygelių (picerijos, kurios tikrai laukia vaikų, atsirado vėliau). O šiaip – mieli kelionių organizatoriai – paauglys pinigų neuždirba, ber dar nori keliauti su šeima, dar labai reikalingi bendri įspūdžiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: