K.Daukšys. Ar dalinsimės žeme su užsieniečiais? (21)

K.Daukšys | Alkas.lt, A.Sartanavičiaus nuotr.

K.Daukšys | Alkas.lt, A.Sartanavičiaus nuotr.

Kažin, ar dažnas mūsų šalies pilietis, balsavęs referendume dėl Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES), yra perskaitęs sutartį ir joje užfiksuotus mūsų šalies įsipareigojimus. Ką gi, atėjo laikas vykdyti tai, ką įsipareigojome, o kitaip tariant – prisiimti tą atsakomybę ir naštą, kurią mums visiems ant pečių užkrovė buvę vyriausieji derybininkai su ES.

Referendume už narystę ES balsus lietuviai atidavinėjo už cento vertės alų ir skalbimo miltelius, o dabar už tą lengvabūdiškumą gali tekti brangiai susimokėti.

Viena opiausių ir kiekvienam bent kiek prie žemės prisilietusiam lietuviui problema – žemės pardavimas užsieniečiams. Kaip gyvenimas Lietuvoje pasikeistų, jei nuo šių metų birželio, kaip numatyta Lietuvos stojimo į ES sutartyje, žemė mūsų šalyje būtų prieinama užsieniečiams?

Niekam, o ypač rimtiems ūkininkams, ne paslaptis, kad iki šiol tie užsieniečiai, kurie norėdavo Lietuvoje įsigyti žemės ūkiui tinkamos žemės, sukurdavo kokią nors uždarąją akcinę bendrovę, kurios vardu ir įsigydavo žemės. Tačiau užsieniečiai anksčiau susidurdavo ir su tam tikromis problemomis – norėdami įsigyti žemės, jie turėdavo rasti žmonių, kurie jiems padėdavo susikurti įmonę, susipažinti su Lietuva. Visas šis procesas būdavo pusiau legalus, todėl iki šiol Lietuvoje žemės yra įsigiję tie užsieniečiai, kurie, mano galva, norėjo rimtai ūkininkauti arba smulkūs spekuliantai.

Neabejočiau, kad, jeigu  žemės pardavimas užsieniečiams būtų įteisintas oficialiai, ją supirkinėti tuoj pat pradėtų stambios užsienio kompanijos arba rimti perpardavinėtojai, kurie siektų iš žemės pardavimo labai rimtai užsidirbti. Ir, žinoma, jie žemę perpardavinėtų ne lietuviams, o kitiems užsieniečiams. Nes kažin, ar dažnas Lietuvos ūkininkas išgalėtų už žemę sumokėti užsienio, o ne lietuviškomis kainomis. Juk vargu, ar patys šiandien žinome, kokia reali žemės paskirties kaina mūsų šalyje.

Referendumui dėl žemės pardavimo užsieniečiams jau surinkta 300 000 parašų. Būtų labai išmintinga, jei jis vis dėlto įvyktų ir tautai būtų leista pareikšti savo nuomonę šiuo gyvybiškai svarbiu klausimu.

Žinia, dabar iš pačių aukščiausių valdžios tribūnų esame gąsdinami, esą, jei neleisime užsieniečiams įsigyti mūsų žemės, Briuselis taikys žiaurias sankcijas, kurios pirmiausia kirstų rimtiems ūkininkams ir atseit gal net tektų sugrąžinti gautas iš ES išmokas, kurios jau siekia dešimtis milijardų litų.

Bet kas trukdo su Briuseliu derėtis? Juk, kai stojome į ES prieš beveik dešimtmetį, ši sandrauga buvo visai kitokia. Ir Lietuva tuomet buvo kitokia. Kažin, ar dabar paaukotume savo balsus už centą kainuojantį alaus butelį ar skalbimo miltelių pakelį. Esu tikras, kad ne. Todėl, mano įsitikinimu, jeigu referendumo rezultatai bus neginčytini, Vyriausybei tektų sėsti prie derybų stalo su ES vadovais.

Bet dar ir iki referendumo galime šį tą nuveikti. Būtina kovo 10 dieną prasidėsiančioje Seimo sesijoje priimti įstatymų pataisas, kad žemės ūkio paskirties žemės galėtų įsigyti tik fiziniai asmenys. Taip pat derėtų pataisyti įstatymus, kad žemės Lietuvoje galėtų įsigyti tik tie užsieniečiai, kurie mūsų šalyje gyvena nuolatos ir moka mokesčius.

Manau, dabar referendumo labiausiai bijo tie, kurie Briuselyje derėjosi dėl Lietuvos narystės ES, ir tie, kurie pastarąjį dešimtmetį ten nuolatos posėdžiaudavo. Jie greičiausiai puikiai supranta, kad apginti prigimtinius mūsų tautos interesus bus labai sunku, todėl tauta pagaliau gali pamatyti, kad tie vyriausieji derybininkai absoliučiai nieko neišsiderėjo.

Nors netrukus įsibėgės Prezidento ir Europos Parlamento rinkimų kampanija, manau, jų vajus neužgožtų rimtos diskusijos su už žemės ūkį atsakingais ES komisarais. Tokia diskusija būtų labai naudinga ir lietuviams ūkininkams, ir jau Lietuvoje sąžiningai ūkininkaujantiems užsieniečiams. Gaila, kad panaši diskusija nebuvo organizuota Vilniuje, Lietuvai pirmininkaujant ES.

Bet laiko dar yra. Juolab, kad jau prasidėjo pakankamai „sveikos“ diskusijos ir tarp Lietuvos politikų. Jau nebekimbame vienas kitam į atlapus, o bandome aiškintis tarpusavyje ir aiškinti tautai, kad ne visas sutartis privalu vykdyti paraidžiui ir besąlygiškai. Dar turime keturis mėnesius. Tą laiką privalome išnaudoti produktyviai, kad vėliau nekamuotų sąžinė dėl prarastos protėvių žemės.

Daug kas laukia Konstitucinio Teismo verdikto. Šioje institucijoje dirba iš tikrųjų aukščiausios kvalifikacijos teisininkai ir Konstitucijos žinovai, tačiau būtų labai gerai, jei jie sugebėtų žemės pardavimą užsieniečiams įvertinti ne tik paraidžiui įstatymams ar tarptautinėms sutartims, bet ir atsižvelgtų į tai, kaip ir kuo gyvena Lietuvos ūkininkai bei ką mums visiems reikštų prarasti šimtus, o gal ir tūkstančius hektarų protėvių iš kartos į kartą išsaugotos žemės.

Autorius yra Seimo Darbo partijos frakcijos narys, Energetikos komisijos pirmininkas, Ekonomikos komiteto narys

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .

21 komentaras

 1. ANTIPROTEKCIONISTAS:

  Tie kairiųjų bandomi įbrukti “saugikliai” (“žemė tik tam, kas ją dirba” ir pan.) – dar blogiau, nei žemės nepardavimas užsieniečiams. Visuomet teigiau, kad didžiausia mūsų valdžios yda – protekcionizmas (vienam – leidžiu, kitam – ne). Jis reiškiasi visur (pvz. moksle – vieni moka už studijas, o kiti – ne, prieš porą dešimtmečių įsigyjant butus – vieni – už čekius (kitaip tariant – gavo dovanų iš valstybės), o kiti – darbuose ilgam prapuolė ir į skolas sulindo, kad nusipirkti tą butą)… Dabar – tai vėl bandoma grąžinti per šituos “saugiklius”. Pamenat – prieš keliolika metų taip jau buvo (galėjo žemę pirkti tik kaime gyvenantys). Tuomet ir atsirado tie didieji žemgrobiai… Juk ne miestiečiai jie yra 🙂

  TAI DEMORALIZUOJA VISUOMENĘ. PO TOKIŲ PROTEKCIONISTINIŲ VEKSMŲ JAU NEBEGĖDA NEI KYŠĮ IMTI, NEI JĮ DUOTI. NEBEGĖDA PIRKTI KONTRABANDINĮ DIZELINĄ, STABDYTI SKAITLIUKUS (VANDENS IR T.T.). NIEKAS NEBEGĖDA IR VISI ŽIŪRI TIK NAUDOS SAU. O JEI JAU VISIŠKAI “UŽVEIKIA” – TAI TIESIOG EMIGRUOJA. BE JOKIO GAILESČIO, AR SENTIMENTŲ ČIA LIEKANTIEMS.

  TOKS PROTEKCIONIZMAS IR DEMORALIZAVO, SUGRIOVĖ MŪSŲ VISUOMENĘ. KAIP TAUTOS IŠRINKTIEJI IR JOS PROETINGIEJI ŠITO NESUPRANTA. O TAUTININKAI TURĖTŲ BŪTI PIRMIEJI, KURIE SIEKTŲ SUSTABDYTI ŠIĄ TAUTOS CIROZĘ. BET JIE – NEMĄSTO, NESUVOKIA. Na, nebent kažkiek dar liberalai tam priešinasi. Bet ir tai – jų pasipriešinimas labai jau menkas.

 2. Patriotas:

  O aš kažkada maniau, kad už Darbo partiją iš bėdos galima balsuoti. Dabar už juos – jokiu būdu nebalsuočiau. Tipiški populistai. Ypač blogą įspūdį paliko Griaužinienė.

 3. bartas:

  Daukši, aš su svetimšaliais Lietuva nesidalinsiu. O Tamsta? Aš sutikčiau , kad visą Lietuvos žemę supirktum vienas ir sau ir gintum kaip savo kūną, savo šeimą. Aš sutikčiau Tau tarnauti , kaip Lietuvos Valdovui, Aš sutikčiau, kad nukapotum galvas visokiems spekuliantams ir išdavikams. Aš sutikčiau ir tarnaučiau Karbauskiui, kaip Lietuvos Žemės valdovui , sutikčiau tarnauti bet kuriam kitam Lietuviui , kad tik jis būtų Lietuvos Žemių gynėjas.
  Matot europiaudai ar kas jūs tokie. Aš už Lietuvą, o ne už jūsų su***** iškrypėlių eu. Laukit ir sulauksit – subirės, ta, jūsų išsigimusi eu.

 4. Geras:

  pono Daukšio rašinys. To rašinio pobūdį nulėmė bemaž tikra žinia apie surinktus 300 000. Esama rašiny būtinų reveransų. Neblogai. Tik atkakliai braunasi mintis – išsigando politikieriai. Irgi neblogai, nes suįžūlėjimo oi būta. Dabar lauktina panika. O kaltas – Šliužas. Pražiūrėta. Tinka laukti.

 5. gyventojas:

  Kai jau alkas Daukšį “spausdina” tai jau visai nusivažiavimas…
  Nejaugi galima lankstytis kiekvienam kaimo berno charakterio politikui, kuris tik ištarė burtų frazę “žemės pardavimas”???? “Alkai”, gėdykites bent kiek.

 6. Miškų katė:

  Netikiu Daukšiu, o ypač – po šito pakankamai jį demaskuojančio sakinio: ,,Taip pat derėtų pataisyti įstatymus, kad žemės Lietuvoje galėtų įsigyti tik tie užsieniečiai, kurie mūsų šalyje gyvena nuolatos ir moka mokesčius.”
  Žinant, kaip sėkmingai apeinami mūsų įstatymai, šita ,,skylutė” įstatyme prilygtų užtvankos griuvimui – laikykite nuolatos šliures Lietuvoj, kartais atvažiavę pasisveikinkit su kaimynais, ir po metų ar dešimties – pirkit žemių į valias.

 7. spąstukai:

  kai partines gaujos pajuto, kad “la fa” arteja link pabaigos, kai pamate, kad nei tatos puolantys rusai, nei Butkeviciaus “grazintini milijardai” neduoda ju geidaujamo poveikio mastantiems, bandoma megint cykiai plauti smegenaites tokiu subalansuotu ir be jokios agresijos Dauksio straipsnuku. A gal gi pakibs keliasdesimt tukstanciu zmogiuku, balsavusiu uz darbo partija, – Dauksys gi gerietis, gi darba partija. Skaiciau letai ir idemiai, bandydamas surasti kada gi vis tik islys tikrieji autoriaus ketinimai. Bingo !!! Paskutine pastraipa parodo viska. Jei autorius laukia KT sprendimo, kartu su ta uzurpatoriu mazuma, kuri megina pripiesti Konstituciniam teismui jo neturimas nei pagal Konstitucija, nei pagal KT Istatyma galias, ir tokiomis neteisetomis galiomis ketina remtis veikiant pries SUVERENA – TAUTA – tak s etogo nado bylo i nacinatj, tavarisc Dauksys. Kam tiek daug cukraus pudros tikruju ketinimu preambuleje…

 8. jonas:

  dėmesio budėkite, jau reiškiasi IŠVERSTSKŪRIAI.

 9. faustas:

  Vagys tiesiog privalo turėti greitą orentaciją, o ir š. turi savybę visada į paviršių išplaukti. Manau, kad Daukšys tipiškas tiek vienų, tiek kitų atstovas: gerai orentuotas ir visada paviršiuje.

 10. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Lietuvos zinose, po V.Landsbergio straipsniu “Antieuropa” palikau toki komentara:
  V.Landsbergis “Kam iš­ties skau­da šir­dį dėl tė­viš­kės, te­gul tik nie­kam ne­par­duo­da, ir prob­le­mos nė­ra.” ———————————- Labai gaila, taciau V.Landsbergio samprotavimai nei logiski, nei teisingi, nei patriotiski, nei atsakingi. Jeigu jau zmogus nesupranta apie ka kalba, tai geriau NEKALBETU, nedemonstruotu savo isdavikisku nuostatu! Pastaruoju metu spaudoje yra gana daug informacijos apie tuos reikalus ir tas kas nori susigaudyti tai is karto pamato ta pavoju, kuri kelia sitokia is esmes NEATSAKINGA pono V.Landsbergio kalbesena. Niekas nenori isstoti is ES. Taciau mazai valstybei, kaip Lietuva, ta nuostata del zemes pardavimo uzsienieciams yra MIRTINAI pavojinga. Manyciau, kad V.Landsbergis pateikdamas OLANDO pavyzdi veikia kaip AFERISTAS! Ne olande esme, o cia pat uz sienos didzialenkiai pasirenge uz tos pacios Europos pinigus supirkti Lietuvos zemes ir be Suvalku sutarties sulauzymo antra karta uzimti Lietuva! O kad lenkai taip darys…. tai net ASILAS turetu suprati! Jei V.Landsbergis to nesupranta…. tai pirmiausiai jam labai toli iki Vytauto Didziojo, kuris aiskiai buvo nustates, kad lenkai NEGALI tureti zemes nuosavybes Lietuvoje ir taip isgelbejo Lietuva nuo sunaikinimo. O va V.Landsbergis jau pasiruoses sunaikinti Lietuva! Nesupranta? Nepatikeciau. O ka Lietuva? O Lietuva valdoma KOLOBORANTU jau pasiruosusi 13-14 tukstanciu hektaru gabalais parduoti Lietuva. Kaip zemes ukio ministras sake…. jauniesiems ukininkams Lietuvoje jau NERA ZEMES! Matyt zino ka kalba. Tai labai nemalonu isreiksti mintis, kai darai tokia nemalonia isvada…. V.Landsbergis su savo burtininkais stoja i Lietuvos isdaviku gretas. Taciau jis cia nevienintelis…. I tas gretas maloniai istos ir kitos valdancios gaujos…. skuduriniai, vogdarbai, tualetininkai ir liberastai. Ka, ponas V.Landsbergis vis dar nezino, kad skuduriniu vyriausybe jau pradejo laviruoti ir jau zada net SAUGIKLIUS del zemes pardavimo uzsienieciams…. tam, kad tuos saugiklius kada nori ir kam nori uztrumpintu ar sudegintu! Patys nori ideti – patys nores ir ISIMTI! Tik duok jiems teise! Ispardave strateginius objektus, beliko paskutinis dalykas….. Lietuvos zeme! Kitos isvados padaryti, kad Lietuva valdo koloborantas – NEIMANOMA! O koloboruojama su tuo, kas daugiau sumoka ar kas laiko paemes uz skaudzios vietos. —————————– Ka atsakyti i ta V.Landsbegio auksciau pacituota minti? Atsakymas yra pacio Landsbergio tekte!!!: “Lie­tu­vos bu­vi­mo Eu­ro­pos Są­jun­go­je prieš­inin­kai ku­rį lai­ką slaps­tė­si po už­kam­pio pa­trio­tiz­mo vė­lia­va – že­mė, jei kas par­duos, rea­liai ga­li pri­klau­sy­ti tik mū­sų pa­čių tur­čiams dva­ri­nin­kams, tai­gi dau­giau­sia dviem pro­cen­tams di­džių­jų sa­vi­nin­kų – su­pir­kė­jų;” ————————– Lietuvoje zeme jau supirkta ir priklauso 2 procentams turciu! O del zemes nepardavimo uzsienieciams ratavoja tie likusieji 98 procenta! Tai ir belieka pakalausti pono ismaningojo V.Landsbergio: KAIP NEPARDUOTI ZEMES IR ISSAUGOTI TEVISKE, KURIOS JAU NETURI!? Pasiklausykime dar karta SKAMBIU V.Landsbergio zodziu: “”Gė­da že­mės par­da­vė­jams!” – tai jau gir­dė­jau iš vie­no li­te­ra­to. Bet ne gė­da (?) tin­gi­niams, li­gi šiol ne­pa­si­da­riu­siems kon­tro­liuo­jan­čios įsta­ty­mi­nės tvar­kos.” ——————————– Ka tai reiskia? Jau 10 metu si problema yra ZINOMA ir jo PARTIJA buvo valdzioje, o jis buvo tos partijos GARBES pirmininku, IR NEPADARE kontroliuojancios istatymines tvarkos!!! Ka tas reiskia? KALTINA PATS SAVE, kad yra TINGINYS!!! Taciau problema yra visai kitame! Cia jokio TINGEJIMO NERA, cia yra SAMONINGAS, apskaiciuotas ir vykdomas LIETUVOS ISPARDAVIMAS is esmes LIETUVOS VALSTYBES NAIKINIMAS! Ir V.Landsbergis yra ju gretose ir ATSAKINGAS. Tai mano tokia nuomone apie sita V.Landsbergio straipsneli, spjuvi i Lietuviu tautos sirdi, krauju aplaistyta Lietuvos zeme.

 11. ADA:

  visai pasenę žinios. p. Daukšiui reikėtų ,,revizuoti“ savo žinias. pagarbiai ….

 12. VytautasVe:

  Jeigu lenkai jau atsidūrė Kalvarijos regione, tai jiems belieka sulaukti 2014 m. gegužės 1-osios. Tada jiems nupirkti, t. y. įteisinti sandorį su išdavikais (gaila, ir V. Landsbergio?), tada būtų kaip Šalčininkai arba dar blogiau – kaip Punsko kraštas. Lietuva prarastų dalį pasienio žemės, nes viskas – „teisėtai”. Gerai V. Landsbergio oponentas sakė: „Durnių laivas”.

 13. Komentaras:

  Dabar kiekvienas politikierius stengsis atrodyti kuo gražiau šioje situacijoje su išsisakymais oi , kokie negei buvo tie,kurie derėjosi tada dėl narystės ES arba oi, mes viską padarysim, nes dar yra kelimėnesiailaiko. bet, p Daukšy, kur buvai pats, juk ne vieną kadenciją trynei kelnes seime? Ar bent jau parašu, palaikančiu referendumo idėją, prisidėjai?

 14. Komentaras:

  Ir dar – nkaip galima tikėti Daukšiu, jei jo partijos vadas pasisako UŽ žemės parceliavimą?

 15. Netikėta:

  Netikėta,, bet žodžiai teisingi, ačiū Daukšiui. Maloniai nustebinti.

 16. erikas:

  Daukšy, paklausk, kaip pasisekė koalicijos kolegai Skardžiui pasidalinti lietuviška žeme su… kaip juos ten… armėnų kilmės Rusijos svarščikais.

 17. Dangerus:

  Kęstuti – žemės su užsieniečiais nesidalysim, nes ES prispausti mūsų politikai ją taip išparduos kad nebus kuo ir dalintis. Vienareikšmiškai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: