J. Dapšauskas. Gal visuomenė nenori referendumų? Ko panikuojama? (11)

Juozas Dapšauskas | asmenine nuotr.

Juozas Dapšauskas

Kai vasarą prasidėjo parašų rinkimas dėl referendumo surengimo „didžioji“ žiniasklaida visai nekreipė dėmesio arba numesdavo kokią smulkią paniekinančią repliką. Šiandien tai viena iš pagrindinių temų: kai kuriose laidose jau galima matyti ir rimtą lygiateisę diskusiją (viena iš jų „LRT ekonomikos forumas“ 2014 01 27), tačiau dar nemažai ir tokių reportažų, kurie objektyviai žiniasklaidai nedera, o ypač visuomeniniam transliuotojui LRT, kuris yra išlaikomas iš visų mokesčių mokėtojų pinigų.

Štai LRT „Savaitė“ praėjusį sekmadienį parengė propagandinį reportažą apie beprasmį referendumą, kuris kainuos 14 mln. Lt (kažkaip „užmiršo“ pasakyti, kad jei šis referendumas vyks kartu su ES Parlamento, prezidento rinkimais jis tekainuos labai nedaug), pateikė tik vienpusius argumentus, kad visi teisininkai sako, kad šis referendumas yra niekinis, net jei jis ir įvyks – negalios.

Pirmiausia reikia kalbėti nuosekliai ir nekelti išankstinių panikų. Gal piliečiai visai nenori tų referendumų, dauguma nori parduoti žemę užsieniečiams ir visas reikalas išspręstas? Kodėl nuo diskusijos pradžios sisteminiai politikai yra įsitikinę, kad žmonės pritars referendumo teiginiams ir pradedama kalbėti apie milijardines baudas mūsų laisvų tautų brolybės sąjungoje?

Surinkta tikrai ženkli dalis parašų, pritariančių referendumui, tarpe jų gal tikrai bus tų, kurie balsuos prieš teiginius, kurie siūlomi, kiti, anot panikos apimtųjų, yra suklaidinti ir pasirašė todėl, kad juos apgavo, tai dar mažesnė tikimybė, kad žmonės pritars referendumo teiginiams, nes supras esą suklaidinti. O svarbiausia, turi ateiti balsuoti daugiau nei puse rinkimų teisę turinčių rinkėjų ir daugiau nei puse iš jų pritarti referendumo teiginiams. Tai ko panikuojama iš anksto?

Praėjusią savaitę premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė, jei žmonės pritartų referendumo teiginiams ES gali tekti gražinti 25 mlrd. litų, kuriuos ES iki šios dienos skyrė žemės ūkiui. O gal dar kas pagąsdins, kad gal ir visus pinigus, kuriuos skyrė per buvimo ES laiką? Manau, reikia prisiminti Sovietų sąjungos atstovų ar tik gerbėjų čia Lietuvoje dažnai kartotą mintį, kad pasitraukdami iš Sovietų sąjungos turėsime gražinti pinigus už pastatytus pramonės kompleksus ir visas investicijas, kurias padarė sovietinė valdžia per okupacijos laikotarpį.

O čia juk nekeliamas pasitraukimo iš ES klausimas, tik visa šalis išsako (jei pritartų referendumui) kai kurias derybines pozicijas, kurias Lietuvos institucijos privalėtų ginti (arba atsistatydinti). Juk, manau, mūsų padėtis nėra prastesnė nei tarybinės Lietuvos, kurios bent himne skambėjo – „Tarp lygių lygi ir laisva“ Sovietų sąjungoje, juk gyvename laisvų Europos tautų sąjungoje, kuri, suprantama, yra susijusi įvairiais įsipareigojimais, kurie gali būti diskutuojami ir kisti.

Referendumo keliamus reikalavimu valdžia galėjo išspręsti jau 10 metų, įdėti saugiklius dėl žemės pardavimo, sumažinti referendumui būtinų parašų skaičių iki 100 tūkst., bet, kaip ir kitose srityse, daugybės klausimų sisteminiai politikai neišsprendžia, nes nenori. Kad tų saugiklių nėra pripažino tiek dabartiniai tiek buvę valdantieji. Tai labiau politikams reikėtų klupti ant kelių ir prisipažinti, kad pinigus „už darbą“ gavo, o visuomenės intereso neatstovavo. Truputi kinta ir sisteminių politikų tonas: vieni dar agresyviau niekina visuomenės nuomonę, teisėtas pastabas ir reikalavimus, kiti keičiasi ir sako, kad reikia kai ką daryti, bent pavėluotai.

Liberalų ir kai kurių kitų partijų atstovai teigia, kad referendumo organizavimas kainuos milijonus litų. Atsiprašau, referendumą rengiant kartu su ES Parlamento (gal būt antruoju prezidento rinkimų turu) papildomos išlaidos bus itin minimalios. Logiškai mąstant, jau dabar Seimas turėtų šaukti neeilinę sesiją ir priimti nutarimą dėl referendumo datos.

Rengiant referendumą po šių pavasarinių rinkimų, jie tikrai kainuotų milijonus ir ta suma tiesiog nusikalstamai būtų iššvaistyta, o pasekmes turėtų prisiimti tie, kurie tuos pinigus iššvaistė, kurie stengiasi, kad referendumo surengimas būtų vilkinamas ir neįvyktu pačiu paprasčiausiu, pigiausiu ir demokratiškiausiu būdu (kartu su rinkimais).

Gal ir tada iššvaistę milijonus baksnos į Lietuvos Respublikos Konstituciją:  tie seimūnai, kurie orą gadiną gaudami dideles algas ir dar jas pasididindami, nes ne jie patys to nori, o Konstitucinis teismas juos verčia savo piniginę kas mėnesį papildomai prie didelės algos papildyti dar 2000 Lt. Ir vėl ne jie kalti ir atsakingi, o ES, LR Konstitucija, opozicija, partneriai…

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

11 komentarų

 1. Kažin:

  Nieko sau autoriaus “šeimininkiškumas, – kam čia tas sveikas protas, renkime 15-20 milijonų kainuosiantį referendumą, ko baimintis, juk gali būti, kad “piliečiai visai nenori tų referendumų”… Tai bent logika – tenkinkime užsiožiavusiųjų “pilietėlių” vaikeliškas užgaidas, – kas mums tie milijonai.

 2. Kažin:

  Taigi, kad nesigriebta “nebaudžiamos valdžiukės” pakeitimo, netraukta referenduman valdžiukės sudarymo, rinkimų, VRK, visų rinkimų komisijų sudarymo įstatymų atitinkamo keitimo klausimų.
  Pagaliau neorganizuota nors 100 visiškai kitokio tipo asmenų negu dabartinėje valdžiukėje esantys ir nesiekta sąjūdiškai (dalyvaujant ne mažiau 80%) už juos balsuoti. O griebtasi referendumo dėl žemės ir apskritai perėjimo prie valstybės valdymo referendumais, t.y. panašu į kokių “Gelbėjimo komitetų” veiksmus, juolab, kad rinkimų, referendumų balsus skaičiuoti palikta toms pačioms “nebaudžiamoms valdžiukėms” – Vaigauskui ir valdžiukių deleguotiems rinkimų komisijų pirmininkams. Tai kas čia per logika, nenuoseklumas – nemošiškumo ar kokio Lietuvai svetimo intereso “šlaistymasis” po Lietuvą…
  Kas dėl galimybės neparduoti žemės, tai kodėl čia nebuvo galima prisiminti seną nemirtingą posakį: “kiekvienam įstatymui yra “apstatymas”. Šiuo – “apstatymo” keliu dėl žemės pardavimo ir nuėjo Čekija, Estija, kt. Taigi, “apstatymo” principų keliu tiksingiausia eiti ir Lietuvai, beje, tai padaryti dar nevėlu ir šiuo metu.
  Tai tiek dėl to, kas brangiau kainuoja…
  Beje, Landsbergis man nebėra koks nors atskaitos taškas, kuo, kaip matosi, jis yra jums…

  • N:

   Nekliedėk apie jokius apstatymus. Jei parašyta, kad negalima, tai negalima. O jei užsieniečiai nelegaliai įsigiję žemės net ir dabar jau turi, tai tik atitinkamų organų neveikimo (aišku, su aukštesnių organų palaiminimu) rezultatas. Čia viskas paprasta – bus politinė valia, atims ir nubaus.

  • Unti:

   Tai ponuli, būk iniciatyvus ir griebkis…
   PS
   Ir kas pačiam trukdė to griebtis anksčiau, jei toks įžvalgus esi?
   PPS
   O referendumo rengėjams reiktų padėkoti, kad gebėjo surinkti tiek parašų ir parodyti, kad esam ne mėmių ir molių tauta, kuri tik turi paklusti aviganiams

   • Kažin:

    Manau, kad rinkėjai dirbo Lietuvai, t.y. sau, taigi tokiu atveju dėkoti nebūtų logiška…

    O dėl kitko, tai aš nesu kombainas ir kertantis, ir kuliantis, ir grūdus į maišus supilantis…
    Gi pats, kaip matosi, taikaisi „ant gatavo“ – vis maišelį su grūdais ant pečių… ant pečių, o jūs ten žinokitės…Taip atsitiko per Sąjūdį. Ar tik pats ne iš tokių besi…, raginantis kitą griebtis visko, o pats taikantis vėl „ant gatavo“…

  • bartas:

   Autorius pasakė TEISYBĘ. O “Kažin” sako , kad šita TEISYBĖ jam neteisybė. Tai va , negerbiamasai, kad nereiktų vienas kitam daužyti snukių, apklausoje (referendume) šitą ginčą ir išpręsim. Laimėsi , bus tavo valia, laimės dauguma, turėsi sėdėti tyliai ir mes, abu, džiaugsimės sveikais snukiais. Ar ne TEISYBĖ?

 3. Naujienos:

  Alkas galėtų paantrinti ekspertuose paskelbtą info – REFERENDUMAS BUS. “Kulicija” nutarė su Tauta cirkų nekrėsti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: