D. Paukštė. Atsakymas R.Vainienei: Kol banginiai plaukios darbdavių godumo jūrose – emigrantai negrįš (8)

Dainius Paukštė | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Dainius Paukštė | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Savo komentare Lietuvos radijui, o vėliau visuose lietuviškuose internetiniuose tinklapiuose išplatintame straipsnyje „Kokiais banginiais parplukdysime emigrantus?“, R.Vainienė dar kartą atkreipia visuomenės dėmesį į neseniai vyriausybės nutarimu patvirtintas Lietuvos migracijos politikos gaires. Autorė lieka ištikima pasirinktai ideologijos krypčiai. Nenuostabu, kad net ir tuomet, kai reiškinio diagnozė nustatoma teisinga, prelegentės siūlomas gydymo būdas jai neleidžia peržengti siaurą laisvosios rinkos instituto mąstymo akiratį. Todėl ligą gydant jos siūlomais metodais, ligonis – Lietuva – ilgai netrauktų ir greitai išleistų paskutinį kvapą. Bet apie viską iš pradžios…

R.Vainienė pareiškia: „visų pirma žmogui svarbus ir svarbiausias yra pajamų šaltinis“. Net paplot norisi nuo tokio atradimo! Toliau, paėmusi kaip pavyzdį, kurį nors atokesnį Lietuvos rajoną, R.Vainienė išvardina dabartines jo bėdas: „savivaldybėje nėra veikiančių įmonių… Nes nėra verslo, nėra darbo. Nėra pajamų, nėra pirkinių. Nėra pirkinių, traukiasi paslaugos… Jei norėsi atidaryti įmonę – nebus galinčių dirbti žmonių“. Beje, ir man šis paveikslėlis atrodo taip pat.

Pareiškusi „užuojautą“ migracijos politikos gaires kūrusiai darbo grupei dėl tekusios nelengvos užduoties, R.Vainienė pareiškia, kad darbo grupė į problemą pažiūrėjo per daug „techniškai“. Ir vėl šioje dalyje aš sutinku su ja ir net galiu papildyti, kad gairėse nesimato politikų vaidmens, nes būtent jie, o ne techniniai vykdytojai, turi priimti būtinus politinius sprendimus, kurie darys įtaką padėčiai emigracijos srityje.

Tačiau nuo šios vietos mūsų požiūriai kardinaliai skiriasi. Pareiškusi, kad burtų lazdelės emigracijai įveikti ji neturi, R.Vainienė skaitytojams pristato tris banginius, kurių kiekvienas turi ir savo vardą. Pirmasis – Darbo santykiai, antrasis – Mokesčiai, trečiasis – Teritorijų planavimas (statybos). Ką jie reiškia ir ko nori laisvos nuo bet kokios atsakomybės rinkos apologetai, skaitytojams neaiškinsiu, bet banginių vardų prasmė aiški – būtina viską liberalizuoti ir tik verslo naudai. Šioje vietoje noriu politikus įspėti, jeigu jie ir vėl neatsakingai ir neapdairiai pasirinks laisvosios rinkos instituto parengtus tik dabar jau „kovos su emigracija priemonių brėžinius“, emigracijos bangą tik padidinsim. Nuo tokių priemonių ir paskutiniai žmonės bus išvaryti iš savo gimtųjų vietų. Kirba mintis: gal Laisvosios rinkos institutas (LLRI) šito ir siekia, norėdamas į atsilaisvinusias teritorijas atsivežti iš trečiųjų šalių XXI amžiaus vergų, garantuosiančių darbdaviams pastovius viršpelnius?

Nesigauna ramiai skaityti, kai įžūliai tvirtinama: „sveikas migracijos lygis turėtų būti matuojamas ne procentais ar saldo (nors taip daroma visame pasaulyje – D.P)…, o kiek ir ar Lietuvoje taikomi bet kokios kūrybinės iniciatyvos suvaržymai yra mažesni nei šalyse, su kuriomis mes konkuruojame“. Na, ko jau ko, o šitos „kūrybinės iniciatyvos“ ne tik jūs – žmonės iš LLRI – turite užtektinai. Pakanka žvilgsnį nukreipti į mūsų nuteistuosius, sugebančius net bausmės atlikimo vietose ir mobiliuosius susikombinuoti, ir vieno aktoriaus teatro spektaklius suorganizuoti, ir dar žiūrovus (klausytojus) priversti savo noru visus pinigus jiems atiduoti… Šiame talentų šou LLRI turi savęs vertą varžovą.

Visa ši liberalistinė fantasmagorija man primena paveiksliuką iš vaikystės knygos apie gilią senovę: LLRI siūlo mums sugrįžti į tuos laikus, kai žmonės žemėlapių dar neturėjo ir manė, kad žemė yra plokščia ir kad nuo jos krašto galima nukristi, ir kad pačią Žemę laiko tie patys trys banginiai!

Ponia Rūta, saugodamas jūsų sveikatą ir nervus, rekomenduočiau pasiskaityti ne savo, o emigrantų pasiūlymus apie tai, kokios permainos Lietuvoje galėtų priversti juos apsispręsti sugrįžti į Lietuvą. Toli ieškoti nereikėtų Štai, kad ir tas pats Delfi.lt 2013-10-07 išspausdino emigranto straipsnį „10 pokyčių, kurie priverstų emigrantus susimąstyti grįžti namo“. Pasidomėkite, bendram išprusimui tikrai pravers.

Ir dar apie vieną principinę nuostatą, nuo kurios, mano manymu, ir turėtų prasidėti emigracijos mažinimo politika Lietuvoje. Ir tai neabejotinai taptų teigiamų permainų signalu emigrantams. Gerai žinoma: teisingai į pamatą įmūryta pirmoji plyta leidžia pastatyti tvirtą namą. O jeigu ji įmūryta kreivai – koks gausis namas? Kiek dar laiko vyks cirkas ir nesibaigiančios spekuliacijos aplink MMA? Lietuvoje esantis MMA dydis privalo atitikti dvi sąlygas: 1. MMA turi būti mokamas už žemiausios kvalifikacijos darbą; 2. MMA privalo pakakti (sumokėjus mokesčius už paslaugas) pragyventi iki kito atlyginimo. Ir tai yra neginčytina ir nediskutuotina – tai aksioma. Nuo tokios pamatinės nuostatos prasideda bet kuri civilizuota atlyginimų sistema. Ar Lietuva dar ES narė? Jeigu MMA neatitinka išvardintų sąlygų, tie pinigai tėra pašalpa arba išmalda – ne daugiau. Tai visiškai sukompromituoja (iškreipia) darbo ir atlyginimo už jį esmę ir leidžia darbdaviams (privatininkui ir valstybei) savotiškai peržengti civilizuotumo ribą – pateisinti ir pripažinti dirbančiųjų išnaudojimą. Niekas nenori gyventi tokiame nesaugiame name.

Dar neteko girdėti, kad kas nors Lietuvoje sau reikalautų šveicariškų standartų ar garantijų, kaip tvirtina ponia R.Vainienė. Bet, sakau, gal ši ekspertė norėjo mums pasakyti, kad esame neverti nešioti net ir pigių šveicariškų laikrodžių ar reikalauti iš valdžios šveicariškų pilietinių teisių, pavyzdžiui, teisės į šveicariškus referendumus? Turime suprasti: kuo ilgiau bus delsiama su priemonėm Lietuvoje, tuo daugiau išvykusių tautiečių apsispręs negrįžti. Todėl laikas nelaukia. Tai gal ir gerai, kad ponios R.Vainienės banginiai yra ištempti ant seklumos? Bent jau man šie banginiai labiau primena ne juos, o ryklius-žmogėdras, plukdančius per darbdavių godumo vandenis į Lietuvą pigią darbo jėgą.

Autorius yra migracijos klausimų ekspertas, LSDS pirmininko pavaduotojas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. specialistai:

  Kaip nusibodo visokių specialistų – vainienių, bložienių, nausėdų ir pan. patarimai, ne tas žodis. Jei anksčiau nebuvo minčių, tai dabar tikrai manau, kad LT teritoriją siekiama atlaisvint nuočia tūkstančius metų gyvenusios tautos. LT su tokiais specais ir tokia valdžia eina į Niekur.

 2. Arūnas:

  Ponia Vainienė pagal vardą – tikra lietuvė, bet mastymas – arti šizofrenijos. Gaila. O dabartinė padėtis juk ir atsirado “dėka sveiko proto” liberalų primestos nusikalstamai liberalios valstybinės politikos (kad ir privatizavimas pelningų valstybinių įmonių, nors jau dabar ponia Rūta skundžiasi valstybinių ir savivaldybių įmonių trūkumu). Taip ir neaišku, ar čia fanatizmas, ar nedoras elgesys.

 3. Doc (Vilniaus universitetas):

  Kol Lietuvoje konservatyvios jėgos diktuos savo madas ir puoselės tik savas senamadiškas “vertybes” – tol jaunimas taip pat negrįš. Dirbu VU, esu puikiuose santykiuose su studentais, pats dar pakankamai jaunas esu, tad jaunimo nuotaikas puikiai žinau. Ir tokius kaip Vainienė, Nausėda, Mauricas, Šilėnas, Leontjeva, Šimašius, Mačiulis ir kt. jaunimas itin gerbia. Tikrai ne nuo jų jaunimas bėga. O greičiau nuo socialistų, nacionalistų (tarp kitko – socializmas ir nacionalizmas yra labai artimos ideologijos), o taip pat nuo tokių, kaip Jūs. Atkreipkite dėmesį – mano išvardinti žmonės taip pat dar gana jauni.
  Tad, gerb. Paukšte, Jūs visiškai nesigaudote situacijoje. Į viską žvelgiate iš vyresniosios kartos pozicijų, kurios visiškai svetimos ir nepriimtinos jaunimui. Mane stebina toks negebėjimas adekvačiai suvokti situacijos. na, ne Jūs vienas taip elgiatės. Absoliuti dauguma vyresniosios kartos politikų, mokslininkų, ekonomistų yra panašūs į Jus. bet atkreipkite dėmesį – tokia pasaulėžiūra būdinga beveik išimtinai – tik vyresniajai kartai. Na, o jūsų gretose pasitaikantis vienas kitas jaunesnis socialdemokratas, nacionalistas ar Paleckio chebros atstovas – tai tik lašas jaunimo jūroje. Tai tik nedidelės išimtys, kurios nepaneigia labai aiškios tendencijos. O ji tokia – JAUNIMAS – UŽ LAISVĄ RINKĄ IR LIBERALUS. IR AŠ SU JAIS 🙂
  Tad norint kad jaunimas Lietuvoje užsilaikytų – reikia liberalių LAISVOS RINKOS reformų, reikia GILESNĖS LIETUVOS INTEGRACIJOS Į ES (kuo greičiau įsivedant EURĄ ir pan.).
  Pradėkit mąstyti vieną kart galva, o ne primityviomis paviršutiniškomis emocijomis, gerbiamieji 🙂 Tai toks mano palinkėjimas jums 🙂

  • N:

   Būtent nuo jų vykdomos politikos bėga. Patys to nesupranta, nes išplautomis štai tokių “docentų” kaip pats smegeninis jie yra.
   Nesi joks docentas, tik eilinis propagandistas už pinigus. Beje, stumi čia ant vyresnės kartos. Palauk dar 10 metų ir tavęs pačio jaunimas nesupras, o tu – jo. Cha, cha, cha. Amžina jaunų-senų problema ir nieko daugiau. O tu čia svaigsti apie liberalizacijas, kanalizacijas ir integracijas.

  • masonų valdymas greit baigsis:

   Kur dėsitės liberalai?

  • Sėlis:

   Uz liberastus – tik homojaunimas ir visokie praplautsmegeniai “mianinynkai”. As esu jaunuolis, ir zinau, kad dauguma jaunimo isvis nesidomi politika, uz nieka nebalsuoja ir keikia visa sita liberaliai parsidaveliska valdzia, butent del JOS ir emigruoja. Tad nereikia cia tos sumautos propagandos, durniau. Uz liberoidus balsuoja tik visokie lupenos keistuoliai, homoseksualizuoti univeruose ir uzsieniuose. Tokiu yra mazuma, bet jie labai nagli ir garsiai rekiantys. Kad toki susmirdusi geju, negru, jevro ir kt. fan kluba prarasime, Lietuvai bus tik lengviau.

  • Arūnas:

   Kai jūs subręsit po kokių 30-ties metų, pamatysite jūsų palaikomos ideologijos pasekmes, jums bus labai gėda. Bet bus jau vėlu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: