Žemaičių alkui iškilo grėsmė – medinius stulpus ardo drėgmė (4)

Žemaičių Alka. „Wikipedia“ nuotr.

Žemaičių Alka. „Wikipedia“ nuotr.

Vienam iš ne daugelio atstatytų baltų tikėjimo maldos vietų Lietuvoje – Žemaičių alkui – iškilo grėsmė. Prieš beveik du dešimtmečius Šventojoje ant kopos pastatyti mediniai stulpai ėmė pūti, skelbia LRT televizijos naujienų tarnyba.

Ant kopos prie jūros pastatyti dvylika ąžuolinių stulpų – Žemaičių alkas, kurioje melstasi ir aukota dievams. Atstatytas jis prieš šešiolika metų pagal XV amžiuje stovėjusį Palangoje ant Birutės kalno. Kiekvienas stulpas skirtas vienai baltų dievybei, įkaltas taip, kad leidžiantis saulei pagal krentančius šešėlius galima nustatyti vietinių švenčių datas.

Kaip sako Šventosios seniūnas Eugenijus Čilinskas, jūrinis klimatas mediniams stulpams negailestingas – pūdo ir drėgnas oras, ir iš žemės, į kurią įkasti stulpai, kylanti drėgmė.

Kai kuriuos stulpus jau reikia pakeisti ir statyti ant pamato, kad ilgiau išliktų, tačiau tam seniūnija neturi pinigų, nes vieno jų atstatymas atsietų apie 2 tūkst. litų.

2011 m. buvo ieškoma lėšų Klaipėdos regiono rezervinių projektų biudžete, bet finansavimo tąkart gauti nepavyko.

„Ieškosime galimybių šiais metais vėl kreiptis dėl finansavimo. Jeigu nepavyktų [jo] gauti ir nematysime kitų galimybių, būtų ieškoma lėšų savivaldybės biudžete. Nes savivaldybės pozicija yra tokia, kad Žemaičių alką reikia sutvarkyti“, – aiškino Palangos savivaldybės atstovė Jurgita Vanagė.

Žemaičių alkas Šventojoje yra vienas lankomiausių ne tik turistų, bet ir vietos gyventojų. Žemaičių draugijos Palangos skyriaus nariai čia švenčia tradicines lietuvių šventes.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Mes baltai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: