Ar ateityje tapsime panašūs į dievus? (18)

JAV fizikas M.Kaku | Spiegel.de nuotr.

JAV fizikas M.Kaku | Spiegel.de nuotr.

„Likimo valia 2100 m. tapsime panašūs į tuos dievus, kuriuos kadaise garbinome ir kurių bijojome“, – tokią prognozę savo knygoje „Ateities fizika“ pateikia žinomas kvantinės fizikos specialistas M. Kaku (Michio Kaku). Ir čia nėra jokios mistikos. Anot profesoriaus, neįsivaizduojamais šuoliais besivystančios šiuolaikinės technologijos žada pasauliui neįtikėtiną būtį – vien mintimis galėsime valdyti objektus, pamiršime, ką reiškia sunkios ligos, o kosminės kelionės taps įprastu laisvalaikio praleidimo būdu.

Nestokodamas optimizmo knygos autoriaus piešia įspūdingos ateities paveikslą. Kad pateiktų kuo tikslesnį ir tikroviškesnį ateinančio šimtmečio scenarijų, jis remiasi daugiau nei 300 geriausių pasaulio mokslininkų, tyrėjų, ekspertų žiniomis ir idėjomis. Moksliniais faktais grindžiami vaizdingi pavyzdžiai stebina – tai, kas ne per seniausiai buvo laikoma moksline fantastika, šiandien atrodo visiškai įmanoma. Knygoje apžvelgiamos visos su technologijomis susijusios sritys – nuo dirbtinio intelekto iki planetinių civilizacijų formavimosi.

M. Kaku „Ateities fizika“ yra viena iš mokslo populiarinimo serijos „Mokslas visiems“ knygų. Šią seriją sudaro dvylika žinomų užsienio autorių knygų, kurias kruopščiai, pagal griežtus kriterijus atrinko, į lietuvių kalbą verčia ir leidžia Lietuvos mokslų akademija. Knygos parašytos aiškia, paprasta ir kiekvienam suprantama kalba, be sudėtingų mokslinių terminų, todėl jas su malonu skaitys ne tik mokslininkai ar dėstytojai, bet ir mokiniai, studentai ir visi kiti, norintys praturtinti žinias ir geriau suprasti šiuolaikinėje visuomenėje vykstančius procesus.

Serijos „Mokslas visiems“ knygų temos itin įvairios. Pavyzdžiui, Džeremis Rifkinas (Jeremy Rifkin) knygoje „Trečioji pramonės revoliucija“ pristato modelį, kaip pertvarkyti pasaulinės energetikos sistemą. Metas Ridlis (Matt Ridley) knygoje „Raudonoji karalienė“ nagrinėja žmogaus prigimtį ir jos vystymąsi, skirtingų lyčių individų elgseną žmonių bendruomenėje. Spenseris Velsas (Spencer Wells) knygoje „Pandoros sėkla“ kviečia į pažintinę kelionę per žmonijos istoriją, kuri atskleidžia esminius gyvenimo būdo pasikeitimus, nulemtus perėjimo nuo medžioklės-rinkimo prie žemdirbystės. Biochemikas Nikas Leinas (Nick Lane) knygoje „Gyvybės triumfas“ bando atsakyti, iš kur atsirado gyvybė, kaip susikūrė DNR, kas yra sąmonė, kodėl mirštame, ir kt.

Serijos „Mokslas visiems“ kiekvienos knygos tiražas – 1000 egzempliorių. Jos nemokamai dalijamos Lietuvos mokslų akademijoje (Gedimino pr. 3, Vilnius). Šių knygų taip pat galima rasti daugelio universitetų, mokyklų ir kitose bibliotekose. Ar Jūsų biblioteka turi mokslo populiarinimo knygų, galite pasitikslinti elektroniniu paštu moksloknygos@lma.lt.

Mokslo populiarinimo knygos leidžiamos įgyvendinant projektą „Nacionalinės mokslo populiarinimo priemonių sistemos sukūrimas ir įgyvendinimas“. Pagal jį taip pat sukurtas vaizdo reportažų ciklas „Mokslas iš arti“, surengtas mokslo populiarinimo priemonių konkursas, vykdomos kitos veiklos. Projektą vykdo Lietuvos mokslų akademija kartu su partneriais pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 3 prioriteto „Tyrėjų gebėjimų stiprinimas“ priemonę „Žinių apie mokslą ir technologi­jas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“. Jis finansuojamas Europos socialinio fondo ir LR valstybės biudžeto lėšomis.

Kai kurias knygas galima atsisiųsti iš mokslo populiarinimo knygų sąrašo.

Kategorijos: Kultūra, Literatūra, Mokslas, Mokslo darbai, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

18 komentarų

 1. Tęsėjas:

  Užuot Lietuvos Mokslų Akademijos “akademikai” susidomietų lietuvių kalbos deka atskleistą Žemės praeitimi ir ateitimi, bei lietuvių kalbos deka atrastais Pasaulyje dar nežinomais III-ju ir IV-ju Žemės ašies fiziniais judėjimais, kurie duotų naudos ir mokslo pasauliui, ir mūsų jaunimo patriotiniam auklėjimui, mūsų akadėmikai užsiima smegenų “plovimu” jaunimui !!!
  Jau dešimt metų kap kaunietis inžinierius Romualdas Zubinas įminęs seniausiųjų kultūrų šaltinius atrado III-jį bei IV-jį Žemės judėjimus ir parašęs bei už savo lėšas išleidęs knygas “Perkūnas” (priešistorija), “Pažadinta praeitis”(proistorija) bei “Pažadinta praeitis”(III-sis ir IV-sis Žemės judėjimai) neranda ir nedasimuša šių atradimų pripažinimo Lietuvos Mokslų Akademijoje ir Lietuvos Mokslų Taryboje (autoriui – pensininkui jų pinigų nereikia ir jis jų neprašo!), mūsų garbiosios instirucijos leidžia milžiniškas lėšas ne Lietuvos kultūros ir Lietuvos bei pasaulio praeities pažinimui, bet mūsų jaunimo proto devalvavimui!? Tai dasigyvenome!!!

  • Ženklas:

   Matai Zubinai, akademikai tai yra mokslas, o tavo sapalionės apie besivartančius žemės ašigalius, net šalia mokslo negulėjo. Jeigu jaunimo galvose būtų tokia berazumė košė, tada tikrai Lietuva būtų be ateities. Tu nepretenduok į mokslą, tavo rašliavose juo net nekvepia. Pavadink savo epistoliarinę kūrybą mokslinės fantastikos sritimi – ,,fentezi,, ir atrodysi esas sveiko proto, sąžiningai užsiimantis savo hobiu- pomėgiu.

 2. Tęsėjas:

  Gerbiamasis, ar Tamsta esi skaitęs Zubino nors vieną knygą? Tikriausiai- neturėjai laiko?! Suprantu, esi profesorius ar gal net akademikas!? O knygos rašytos tiktai eilinio INŽINIERIAUS .
  Ar Tamsta žinai apie Žemės ir Visatos magnetinių laukų asinchronišką veiklą?
  Tikriausiai žinai, kad dabartiniu laiku Žemės magnetinio lauko šiaurinis ašigalis yra (beveik!) orientuotas ne į Visatos šiaurę bet į jos pietus?! Kodėl? Gal Tamsta atsakysi? Manau, kad NE!!! Neranda atsakymo ir dabartinis mokslas!
  O štai Zubino knygose atsakymas į šį klasimą yra duotas!
  Mokslininkai negali atsakyti ir į klausimus:
  – kodėl klimatas Žemėje kinta?
  – kodėl Žemėje būna globaliniai apledėjimai?
  – kodėl Žemėje būna globaliniai tvanai?
  – kodėl Žemės gyventojai (ir žmonės, ir žvėris, ir augalai) periodiškai keliausja iš vietos į vietą?
  – kodėl prieš mus būvusi civilizacija Žemėje išnyko ir žmonija prarado istorinę atmintį? Ir t.t.,ir t.t.!
  O štai Zubino knygose ne tiktai atsakoma į šuos kalusimus bet ir paaiškinama kodėl tai vyksta, kada tai vyksta ir kada tai vyks ateityje!!!
  Zubino knygos tai ne kūryba bet mūsų protėvių mums paliktos informacijos iš tolimiausios praeities sintezė!!!
  Kitaip sakant, Zubino knygos bei atradimai, tai mūsų istorinės atminties atgimimas!!!

 3. ne čia - arba kaip tik čia pakliuvo :D:

  straipsnis labiau tiktų DELFI

 4. Ženklas:

  Ponas Zubinai, turiu Jūsų knygą ,,Pažadinta praeitis,, tai kai noriu skaniai pasijuokti, tai paskaitau. Štai ir čia Jūs kalbate apie Visatos šiaurę, kas aiški nesąmonę, nes Visata begalinė ir pas ją nei pietų nei vakarų nėra. Tos kryptys gamtoje neegzistuoja, tai tik susitarimo reikalas. Jeigu ,,Visatos šiaurė dar ir su kažkuo sinchronizuota (t.y. vienalaikė), tai tokius vaizdinius kuriantis protas aiškiai ,,nesinchronizuotas,, su realybe.

 5. Tęsėjas:

  Patariu Tamstai dabar paimti į rankas Zubino knygą “Perkūnas” ir pasijuokti iš visų mūsų, suprantama ir iš saves! Mat, mūsų protėviai gamtos jėgoms duodavo žmonių vardus ir taip iki mūsų laikų visus mus laikė ir , kaip matau iš Tamstos, tebelaiko tamsoje! Gaila mūsų jaunosios kartos!!!

 6. Tęsėjas:

  Gerbiamasis, gaila, kad Tamsta pradėjai skaityti ne nuo pirmosios mano knygos “Perkūnas” bet nuo paskutinės (tiksliau- nuo priešpaskutinės). Tai tas pats kas pradėti mokytis ne nuo pirmosios klasės bet nuo gimnazijos. Tačiau dar ne vėlu!
  Žinome, lad Visata turi savo, mums žemiečiams, pastovų magnetinį lauką. Tačiau mūsų Žemės magnetinio lauko ašigaliai kas 6000 metų keičiasi vietomis- vyksta Žemės magnetinio lauko ašigalių inversija. Taip teigia mūsų laikų mokslininkai! Su pasaulio mokslininkais Tamsta negali nesutikti!
  Negali Tamsta nesutikti su pasaulio mokslininkais ir dėl to, kad mūsų laikais Žemės magnetinio lauko šiaurinis polis “žiūri” į Visatos pietus, tuo tarpu kai pačios Žemės šiaurinis ašigalis beveik nukreiptas į Visatos šiaurę!? Kodėl yra toks “nesusikalbėjimas” tarp pačios Žemės ašigalių ir Žemės magnetinio lauko ašigalių?
  Būtent šį “nesusikalbėjimą” aš ir pavadinau “asinchroniškumu”.
  Tad, gerbiamasis, Tamsta nori ar ne, tačiau esamą “realybę” pripažinti teks!!!

  • Ženklas:

   Pažadėjau nesijuokti,- Visatos ,,šiaurė,, Visatos ,,pietūs,, Kokiais prietaisais tai nustatėte?. Kiek hausų sudaro Visatos magnetinio lauko stiprumas? Ar Magelano debesys iškreipia Visatos ,,magnetinį lauką,,?.Kokie esminiai eksperimetai buvo atlikti šio tyrimo plano centre? Kokiuose moksliniuose leidiniuose publikuoti tyrimų rezultatai, kad būtų galima susipažinti su recezentų nuomone? Oi numirsiu..chi chi – Visatos šiaurė!

 7. Arūnas:

  Neduok Dieve tokią ateitį … Jau dabar žmogus nuprotėja, ypač Europoje.

 8. Žemaitis:

  Alko misija turėtų būti ne propaganda dar vienos nesamonės- dirbtinio intelekto (per gerklę jau lenda iš vakarų plaukiančios nesamonės!) bet mūsų garbingiausio ikikrikščioniškojo praeities laikotarpio pažinimas!

 9. Kęstutis:

  Prisiminiau indų filosofą Šri Aurobindą. Jis žmonijos ateitį matė kaip… išnykimą. Dar jaunystėje jį aplankė regėjimas, kad po 250 metų žmoniją keis, kaip jis pats vadino – pusdieviai. (liko 170 metų) Visą likusį gyvenimą, po regėjimo, jis paskyrė ieškojimui kelio į pusdievius. Jis manė, jei nors vienas žmogus pasieks pusdievio lygį, žmonijai kelias bus atvertas, jei ne – išnyksim kaip neandertaliečiai…
  Dar viena jo nebloga mintis – kai jo paklausė apie naujausius technikos pasiekimus ir ką jis apie tai mano (metai buvo kokie 1955) tai jo atsakymas buvo – vis tik nuosavos kojos geriau už patį geriausią invalido vežimėlį. Man tai priimtina, nes bet koks savasties atidavimas kažkam, veda į degradaciją. Kaip patvirtinimas to, 2010 metų atradimas – per paskutinius 10 000 metų žmogaus smegenų tūris sumažėjo 10 proc…

 10. Tęsėjas:

  Vasario 1d. per TV kanalą REN LIETUVA teko matyti ir girdėti rusų pasiekimus etnologijoje bei proistorijoje. Jie mažai ko skiriasi nuo Romualdo Zubino knygose atskleistų Lietuvos priešistorinių bei proistorinių tiesų ir net jas papildo, o kai kur ir nedatraukia iki jų.
  Išvada vienareikšmė – jeigu Lietuvoje etnologai, istorikai, archeologai, klimatologai ir kitų humanitarinių mokslų specialistai ir ateityje praeities mokslo srityse minkis tą patį “molį” bei tupčios mūsų vakar dienos istorijoe, Lietuvos praeitis ir jos šaknys atsidurs mūsų kaimynų rankose. Suprantama, laikui bėgant tose pat rankose gali atsidurti ir pati Lietuva.
  Mūsų ikimindauginė (ikikrikioniškoji) praeitis turi nedelsiant gauti valstybinį statusą ir būti įtraukta į visų Lietuvos universitetų humanitarinių fakultetų programas!!!

 11. Žemaitis:

  Jeigu žmogus nusimano apie hausus, tai jis privalėtų žinoti ir tai, kad kompasų rodyklė rodo ne Žemės magnetinio lauko šiaurinį polį, bet Visatos šiaurinį polį! O gal yra dar koks kitas orientyras Visatoje?
  Žemės gi magnetinio lauko šiaurinis polis, mūsų laikais, yra orientuotas į Visatos pietus. Kodėl taip yra? R.Zubinas visiškai teisus – tai yra todėl, kad Žemė vartosi per ašigalius!!!
  Tai patvirtina ir pasaulio mokslininkai teigdami, kad – Žemės magnetinio lauko ašigaliai kas 3000 metų keičiasi vietomis, o laike 6000 metų – įvyksta pilna Žemės magnetinio lauko ašigalių inversiją!

 12. Tęsėjas:

  Jeigu ir ateityje taip pat kaip ir iki šiol garbinsime vakarų kultūrą bei plėtosime kompiuterinį “mastymą”, ne dievais tapsime bet “lipsime atgalios į medį”! Deje, šis procesas jau vyksta!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: