Garsūs Lietuvos mokslininkai ir menininkai ragina vienytis ir apginti Tautos teisę į referendumą (53)

Alkas.lt, T.Baranausko montažas.

Alkas.lt, T.Baranausko montažas.

Sausio 15 d. grupė Lietuvos mokslininkų ir meno kūrėjų išplatino atvirą laišką, kuriame išreiškė susirūpinimą dėl Lietuvos piliečiams daromų kliūčių pasinaudoti savo konstitucine teise į referendumą ir pakvietė visus geros valios žmones telktis, vienytis ir visomis įmanomomis teisėtomis priemonėmis ginti daugiau kaip 300 000 Lietuvos Respublikos piliečių išreikštą valią.

Skelbiame šį kreipimąsi:

DĖL TEISĖS Į REFERENDUMĄ

Atviras laiškas Lietuvos piliečiams

Politinė valdžia tolydžio tolsta nuo Tautos: Lietuvos europarlamentarai nacionalinių interesų ginti nėra pajėgūs, o didžiąją dalį Lietuvos Seimo sudaro uždaras grupiniams interesams tarnaujančių partijų ratas. Nei per Seimo, nei per Europos Parlamento rinkimus pasiekti esminių teigiamų pokyčių valstybėje yra praktiškai nebeįmanoma.

Visuomenė negali ilgiau su tuo taikstytis ir išeitį mato vienintelėje veiksmingoje Lietuvos Konstitucijos jai garantuojamoje teisėje – teisėje į referendumą gyvybiškai svarbiausiu tautos ir valstybės gyvenimo klausimu. Kokia jėga glūdi Tautoje, rodo sėkmingai įgyvendintas beveik neįvykdomas reikalavimas – surinkta daugiau kaip 300 000 visos Tautos balsavimo siekiančių Lietuvos piliečių parašų.

Referendumo priešininkai, vieningu frontu užpildę vos ne visą viešąją erdvę, vardija būtus ir nebūtus referendumų pavojus, tokiu būdu neigdami ne tik atskiro referendumo, bet ir pačios konstitucinės normos priimtinumą. Tai labai pavojinga politinė tendencija.

Lietuvos Respublikos Konstitucija vienareikšmiškai sako: Lietuvos valstybę kuria Tauta, suverenitetas priklauso Tautai. Kai Tauta mato, kad jos atstovai valstybės institucijose daro Tautai nepriimtinus sprendimus ir ji neturi galimybių jų efektyviai pakeisti, Tauta ne tik gali, bet ir privalo imtis valingo Konstitucijos jai garantuojamo veiksmo – referendumo. Šiandien susiklosčiusioje situacijoje tai pareikšti būtina visų pirma.

Remdamiesi tuo, kviečiame ir raginame visus geros valios žmones telktis, vienytis ir visomis įmanomomis teisėtomis priemonėmis ginti daugiau kaip 300 000 Lietuvos Respublikos piliečių išreikštą valią. Referendumas privalo įvykti.

Pasirašo:

EUGENIJUS JOVAIŠA
Akademikas, profesorius, humanitarinių mokslų daktaras,Lietuvos valstybinės mokslo premijos laureatas

JONAS VAITKUS
Profesorius, teatro ir kino režisierius

VLADAS GARASTAS
Lietuvos krepšinio federacijos garbės prezidentas

VYTAUTAS RUBAVIČIUS
Rašytojas, publicistas,Humanitarinių mokslų daktaras

ANTANAS BURAČAS
Akademikas, profesorius,vienas iš Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių

ROLANDAS KAZLAS
Aktorius

DAIVA VYČINIENĖ
Profesorė, habilituota humanitarinių mokslų daktarė, valstybinės J.Basanavičiaus premijos laureatė

ROMUALDAS GRIGAS
Akademikas, profesorius, habilituotas daktaras, Lietuvos mokslo premijos laureatas

LIBERTAS KLIMKA
Profesorius, fizikas, gamtos mokslų daktaras, mokslo istorikas, etnologas

GEDIMINAS STORPIRŠTIS
Teatro ir kino aktorius, režisierius, pedagogas, dainų autorius

BRONIUS GENZELIS
Habilituotas humanitarinių mokslų daktaras, Valstybinės mokslo premijos laureatas, VDU garbės profesorius

ALGIRDAS MARTINAITIS
Kompozitorius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Gedimino penktojo laipsnio ordino kavalierius

JONAS GRIGAS
Akademikas, profesorius, habilituotas fizinių mokslų daktaras

IRENA REGINA MERKIENĖ
Profesorė, habilituota humanitarinių mokslų daktarė, LKMA akademikė, Lietuvos mokslo premijos laureatė

ROMAS PAKALNIS
Gamtos mokslų daktaras

VYTAUTAS PAUKŠTĖ
Teatro ir kino aktorius

ANTANAS KUDZYS
Profesorius, buvęs LMA akademikas, LKS dalyvis

RAMŪNAS VALIOKAS
Fizikos mokslų daktaras, Fizinių ir technologijos mokslų centro skyriaus vedėjas

ALGIRDAS DEGUTIS
Profesorius, humanitarinių mokslų daktaras

DAIVA TAMOŠAITYTĖ
Humanitarinių mokslų daktarė, rašytoja, filosofė

JONAS JASAITIS
Socialinių mokslų daktaras, Lietuvos mokslininkų sąjungos tarybos narys

EIRIMAS VELIČKA
Humanitarinių mokslų daktaras, pedagogas

ROMUALDAS OZOLAS
Filosofas, Lietuvos nepriklausomybės akto signataras

ELVYRA ŽEBERTAVIČIŪTĖ
Teatro ir kino aktorė

JONAS KAUNECKAS
Vyskupas

Kategorijos: Lietuvoje, Lietuvos kelias, Naujienos, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

53 komentarai

 1. Sveiki,
  štai šia proga ir siūlau – kurti Naująjį sąjūdį už TIKRĄ LIETUVOS LAISVĘ.

 2. Grauž:

  dar graužiniene pamiršot paminėti 🙂

 3. lietuvis:

  Kur “studentas (vu)” / “docentas (vu)” su savo paistalais: “akademinis jaunimas bei visa akademinė bendruomenė prieš referendumą…”.

 4. SAVAS:

  ………..vaigauskui “duotas prikazas”,žinoma ne uždyka,pratemti laiką,kad įvyktų referendumas vasarą,…………………..tada žmonių vieningumas mažas-atostogų metas, . ………

 5. NoName:

  Occupy Sąjūdis!

  Praėjo ketvirtis amžiaus.
  Kad Sąjūdis nenugrimztų
  Alzheimerin,
  Ateik ir tapk Naujuoju
  Sąjūdžio Nariu!

  /\
  / \
  /,—.\
  /\
  / `—-‘ \
  / \
  / sąjūdis \
  /_______ __\
  ( Iluminatų simboliką pakeisime iš karto )

  Iš Sąjūdžio įstatų:

  3.1 Sąjūdis vienija Lietuvos piliečius – nepriklausomybės ir demokratijos šalininkus, telkia jų protą, sugebėjimus bei pastangas stiprinti valstybės institucijų ir visuomenės bendradarbiavimą.
  3.2 Sąjūdžio nariais gali būti aštuoniolikos metų sulaukę Lietuvos Respublikos piliečiai, nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje…..

 6. Goda:

  Laiške lyg kalbama apie konkretų referendumą dėl žemės, tuo tarpu tai konkrečiai neįvardinta, kodėl? Kad palikti galimybę kitoms interpretacijoms?

 7. Leonas M.:

  Šaunuoliai, tai geras, tiesiog šventas pareiškimas ir aš būčiau pasirašęs. Juk kas gi gali būt švenčiau, jeigu ne tėvų ir protėvių žemės gynimas. Visi, kurie pasisako prieš šį referendumą, yra šalia Tėvynės išdavimo slenksčio. Atsipeikėkite žemažiūriai politikieriai!

  • mintis:

   Pritariam.
   Pratęsiant ankstesnio savo komentaro mintį turiu pasakyti,kad dalis signatarų nepadėjo savo garbingumo ir atsakingumo į kokį užkampį, bet nuolat buvo ir yra jame.

   • Kemblys:

    Susivienysime, pasirašysime, neprarasime savo garbingumo, mes padarysime, parodysime savo nepasitenkinimą, žygiuosime, pažymėsime – šventas naivumas. Kiek jums metukų, kad manote viskas taip paprastai sprendžiama? Jau seniai būtų išspręsta, daug kartų bandė vienyti, budinti, žadinti Tautą. Po to sekė dar didesnis nuosmukis. Visuomenės klausimai nesprendžiami tame lygyje, kuriame susidarė. Reikia neįprastų sprandinių – klausimai nesprendžiami tame lygyje, kuriame atsirado.
    Pirmiau turi būti mokslu pagrįsti parengtiniai sumanymai. Dar pirmiau reikia taisyti mokslą apie visuomenę. Tik po to paruošti MOKSLININKUS. Gabius, išsilavinusius, patyrusius gyvenimo, Žmones galima paruošti maždaug per du metus. Buitinio visuomenės suvokimo jau nepakanka. Dabar per didelio masto mūsų visuomenės bėdos. Nauda iš tokios veiklos būtų – mes primestume savo pasaulėžiūrą kitoms šalims.

    • Leonas M.:

     Dar vienas bandymas užliūliuoti, nutęsti, numarinti. Tik sakoma – kol saulė patekės, rasa ir akis išės. Tad niekados rytoj, o tuoj pat šiandien. Dar yra žmonių, kuriems Lietuva, jos istorija, kultūra, laisvė ir ateitis yra šventi dalykai. Dar yra jaunų patriotų, gražių ir teisingų Lietuvos sūnų. Juk perpuvusios savanaudiškumu, vasališkumu, apsinešusios rūdimis valdančios politinės partijos jau nieko gero negali duoti Lietuvai. Tad būtini esminiai pokyčiai ir jie ateis, lietuvių tauta nemirė ir nemirs, nors liberalieji globalistai, europeizeriai to labai siekia. Tik nesukelmėti, nesukemblėti.

     • Kemblys:

      Leonai M., neliūliuok, netęsk, nemarink… Sutelk visus, ,, kuriems Lietuva, jos istorija, kultūra, laisvė ir ateitis yra šventi dalykai”, ir darykite ką nors. Ko gaišti laiką ‘atsiliepimus’ rašinėdamas? NESUKEMBLĖK

 8. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  VAGIMS – koloborantams Tautos referendumo nuomone NEREIKALINGA! Tiesa sakant tautos nuomone yra AISKI: Zemes parduoti uzsienieciams NEGALIMA, nes isnyks Lietuva. Dar galima butu kazka tokio galvoti, jeigu butu du apribojimai buvusiems ir esamiems okupantams: rusams ir lenkams. Rusai savo kariuomene jau isvede….paliko tik koloborantus, o lenkai savo kariuomenes ir po 90 metu okupacijos vis dar neisveda. Lenkai neturi tureti zemes nuosavybes teises Lietuvoje…. ta jau ir Vytautas Didysis suprato, nes uz Lietuvos issaugojima kovojo. O va vytautas mazasis pasisako uz Lietuvos zemes ispardavima…. nes atstovauja ne Lietuva, o OKUPANTUS!

 9. Renata:

  Ačiū Dievui, kad pagaliau atsirado neabejingų garbių žmonių.

 10. Reikia reikalauti tokių sąlygų, pvz. nori danas pirkti Lietuvoje 1000 Ha
  žemės – Lietuva mainais gauna Danijoje 10,000 Ha žemės.
  Reikalavimą parduoti Lietuvos žemę reikia prilyginti reikalavimui
  parduoti savo senelius, tėvus, brolius, seseris, vaikus ir anūkus.
  Pvz. klausimas : “Jums senelį / močiūtę parduoti visą ar
  dalimis?”
  Išeitis – visos Lietuvos žemės NACIONALIZACIJA (užsienio pilečiams
  nekompensuojant jokių išlaidų, susijusių su žemės įsigijimu –
  motyvuojant tuo, kad žemė nėra prekė ir ji neturi kainos, o žemę
  pardavusiems lietuviams jos atgal nebegražinti), vėliau perrašant
  dabartines Lietuvos piliečių nuosavybės teises į ilgalaikę žemės
  nuomą su teise ją pratęsti.
  Žemę išnuomoti tik tiems, kas ją realiai dirba ir tik tokį žemės
  plotą, kurį gali apdirbti konkreti šeima be samdomos darbo jėgos.

 11. Uždrausti žemės pernuomavimą tretiems asmenims.
  Panaikinti žemės ūkio bendroves, kaip juridinius asmenis, valdančius žemę. Bendroves leisti kurti tik kooperacijos pagrindu, kai keli ūkininkai apjungia savo šeimų dirbamas žemes ir pritraukia investuotojus į gamybos priemones ir perdirbamąją pramonę. Skatinti užsienio investicijas į tokias kooperatines bendroves dalininko teisėmis, nesuteikiant jiems jokių nuomos teisų į pačią žemę.
  Skatinti emigravusius Lietuvos piliečius grįžti į Lietuvą, iš valstybinio žemės fondo suteikiant jų šeimoms nuomos pagrindais dirbamą žemę.

 12. Ką veiks žemę pardavę lietuviai?
  Variantai:
  1. Pragers gautus pinigus ir emigruos visam laikui iš Lietuvos;
  2. Pragers pinigus ir gyvens šiluminėse trasose;
  3. Pragers pinigus ir išeis gyventi į mišką – varys samanę, reketuos naujus žemės savininkus užsieniečius;
  4. Pragers pinigus, bet tikėkimės, kad nenusižudys.

  • Kęstutis:

   Diplomatiškiausia dabar būtų, reikalauti žemės pardavimą užsieniečiams atidėti iki tol, kol pragyvenimo lygis Lietuvoje nepasieks išsivysčiusių EU valstybių lygio. Išvertus į žmonių kalba reikštų – niekada. Nes EU išsivysčiusios valstybės nenori, kad pakraštinių valstybių pragyvenimo lygis pasiektų “motininių” valstybių prg. lygį. Jei kartais jau taip atsitiktų, kad mes juos pasivysim pragyvenimo lygiu, tada savaime “jiems” dings noras pirkti žemę kitur už tiek, kiek pas juos pačius kainuoja ;)… Kaži kodėl niekas nepamėgino tokiomis labai svariomis mintimis paspausti butkievičiaus vyriausybę. Net nesakyčiau, kad tai gudravimas, tai paprasčiausiai būtų teisinga. Vilkas aišku liktu neėdęs, bet avis sveika :)…

 13. pAGARBA ŠVIESUOLIAMS...:

  aČIŪ JIEMS UŽ DRĄSĄ IR PROTĄ…GINKIME, REFERENDUMO IDĖJĄ… PLATINKIME TEKSTĄ PER VEIDAKNYGES, LAIŠKAIS BIČIULIAMS…

 14. ukininkas:

  Pritariu siems zmonems, kurkit ir mesjums padesim

 15. bartas:

  Aišku , sąrašas per trumpas , pasirašiusių, bet vistiek smagu . Pajudėjo . Nors “Kemblys” pranašauja pabaiga ne prasidėjus pradžiai. Geriau , kad suklystum ,Gerbiamasai.?

 16. G.P.:

  O kur Amelija? Kur Docentas (VU) ir Studentas (VU)?

  Aš jūsų pasiilgau !!!

 17. Barbora Saulė:

  Grįžau iš rajono centro, kur įsisiūliau vietos žmoniu bendruomenei pakalbėti apie žemės pardavima, ES įstatymu viršenybe ir visokias tautines ir bendražmogiškas aktualijas. Viena moteris sakė: galvojau, juk pasirašėm už referenduma, ka čia daugiau kalbèti, o pasirodo, yra tiek daug svarbiu dalyku.
  Išsiskyrėm tarsi giminės , tokia bendrystę pajutę. Žmonės viska supranta, kas protu, kas širdimi jaučia, kokie svarbūs sisteminiai procesai vyksta.
  Metas ruoštis Referendumui. Supratę esmę, piliečiai ateis balsuoti nepriklausomai nuo metu laiko ir atostogu

 18. Prusas:

  bet isivaizduojat kaip butu Lietuvai gerai, jei kas nors toks kaip breivikas iszudytu visa koncervu partija, o po to grientusi visu kitu sisteminiu

  • Amelija:

   Baudžiamajame kodekse pakankamai aiškiai yra įtvirtinta, kad “tas, kas turėdamas tikslą platinti gamino, įsigijo, siuntė, gabeno, laikė dalykus, kuriuose tyčiojamasi, niekinama, skatinama neapykanta ar kurstoma diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų arba kurstoma smurtauti, fiziškai susidoroti su tokia žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu, arba juos platino, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.” (170 str. 1 d).

   Baudžiamasis kodeksas numato griežtesnes bausmes už viešą tyčiojimąsi, niekinimą ir neapykantos skatinimą ar kurstymą diskriminuoti, dar griežtesnes – už viešą kurstymą smurtauti.

 19. Oho !:

  dar anksčiau ekspertuose.eu suskaiciavau, kad kreipimąsi pasirašė net šeši akademikai. Čia tau, kembly niurgzly, ne tavo šriūdini niurnesiai…
  Reikėjo. Verkiant reikėjo kažkokio bent kiek išjudinančio veiksmo. Svarbu, kad iniciatyvos stiprėtų, o ne sloptų, neištirptų rutinoje kiekvienam atskirai žiūrint savo sumautų egzistencinių mizerproblemėlių… Po amerikietės Ligijos laišku Tiesos portale vienas komentaras siūlo kreiptis į Dambrauskus dėl ikiteisminio zenkos chebrai užsukimo. Ogi verta. Ir yra rimto pagrindo. Laisvalaikraštyje – puiki Tomo idėja steigti elektroninių pašto adresų bazę. Kad kitą kartą netektų vėl po kaimus blaškytis ieškant Jono, Zosės ar Anupro dėl kokio kreivai parašyto gimimo datos skaičiaus ar nedailaus parašo, kurio labai nenorintys sisteminiai na niekaip be penkiolikos akinių neperskaito. Na va, gavosi kaip ir apžvalga.
  Liūdna alke paskutiniu metu, jaučiasi, ka visi padorūs žmonės išsisklaidę kas kur taisytri parašų. Net iš etatinių dzeržinskiečių tik vienas kitas beišlenda, – nėr net ką į NATO pasiųst…

 20. Oho-Prūsui:

  neperlenk lazdos, gentaini, – smurtas ne išeitis. Teisingų tikslų reikia siekti teisėtomis priemonėmis. Mirties bausmė Lietuvoje panaikinta, todėl veikiant teisėtai reikės labai mandagiai ne nušauti, o tik nuteisti ir susodinti konfiskuojant prisivogtą turtą keliasdešimt tūkstančių vagių, nepriklausomai nuo partinės priklausomybės ar kailio vartymo pagal aplinkybes. Įstatymai visiems vienodai galioja. Va šito reikia ir siekti.

 21. Ąžuolas:

  Dėkojame už patriotizmą ir kad nenusisukote nuo paprastų, bet susipratusių žmonių.
  Kol VRK karaliauja statytiniai, garbingų rinkimų nebus.

 22. Studentas:

  Jie man ne autoritetas. Tik gaila, kad prof E. Jovaiša prie jų prisidėjo. Lyg ir nebuvo radikalas. Na, per daug jo nepažįstu, bet paskaitų LEU esu klausęs.

 23. G.P.:

  Prieš garbingus šio atviro laiško signatarus jau ir pats V.Landsbergis puola. Paskaitykite “Lietuvos žinių” tinklapyje: LOŠIAM PUTINO PULKĄ.

  Arba įveskite į google paiešką.

 24. Kritikas Pikčirna:

  Reemigracijos iniciatyva: Mainome visus esamus emigrantus į Seimo narius ir Europarlamentarus, trukdančius Referendumui “Tautos valia” ir siekiančius panaikinti Lietuvos politinio bei fiskalinio suvereniteto likučius.
  Lietuvoje bus lengviau kvėpuoti, o Euro entuziastai galės tiesiogiai pasidžiaugti savo įgyvendintais troškimais.

 25. eidža:

  visi pareiškimą pasirašę Lietuvos patriotai, anot didžiosios politikės ir „ karvedės“ Rasos Juknevičienės, yra paprasčiausi „banditėliai“…Tautiečiai kada šauksime Maidaną?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: