N. Aukštaitytė-Puteikienė. Žydroji Sausio 13-osios parodija (audio) (45)

Nika Aukštaitytė-Puteikienė | Asmeninė nuotr.

Nika Aukštaitytė-Puteikienė | Asmeninė nuotr.

Neužmirštuolės Lietuvoje jau žydėjo šį rudenį: virtualų atviruką su trapiomis gėlelėmis valdžios žmonėms siuntė kultūrininkai – muziejų, kultūros centrų, bibliotekų darbuotojai, primindami, kad vis dar gyvena atlyginimų didinimo pažadais, nes iki krizės buvo paskutiniai sąraše ir nespėjo į tą  traukinį, kuris bent kiek priartintų juos prie oresnio gyvenimo. Maža to, atėjus sunkmečiui, sumažėjo bazinio atlyginimo dydis – kartu su juo susitraukė ir taip dažnai nė tūkstančio nesiekiantys mėnesio atlygiai. Tad kultūrininkai taip ir liko Pelenės vietoje, kai vargšams teisėjams ir parlamentarams didingasis Konstitucinis teismas primeta po porą tūkstančių prie jau esančios algos, o jiems vis neišgalima bent po porą šimtų grąžinti.

Tos kultūringos Neužmirštuolių puokštelės ir turėjo priminti, kad šitaip ignoruojant tyliai savo darbą dirbančius žmones, valstybėje gali nelikti kultūringos atminties institucijų. O jos tikrai reikalingos. Mažų mažiausiai, kaip atsvara cinizmui.

Tuo cinizmu nemaloniai nustebino Sausio 13-ajai skirta konservatorių akcija „Neužmirštuolė“.

Viešieji ryšiai mėgsta tvirtas ir vienprasmes formuluotės, ypač, kai jos siejamos su tokiu išskirtiniu ir jautriu įvykiu. Žinutė turi būti aiški, lengvai perskaitoma ir priimama be svarstymų. Vizualinė raiška privalo idealiai atitikti turinį.

Tikrai nesisegsiu jokios žydros gėlės prie širdies. Sausio 13-ają, Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją pasipuošiu tautodailininkės sukurta trispalve gėlele iš lino. Tos trys spalvos – geltona, žalia, raudona – byloja man apie viską, kas svarbu: apie šviesą, viltį ir dėl tos vilties pralietą kraują. Segiu ją tikrai išdidžiai – joje gražiausiomis spalvomis žydi mano Tėvynė. Kam labiau prie širdies žydra ar nors ir visų vaivorykštės spalvų gėlė – tegu segi. Bet, manau, kad tos spalvos dera visai prie kitų dienų ir paradų,

Šios „žydrosios gėlelės“ kūrėjai – plagiatoriai ir cinikai. Cinizmu konservatoriai viešuosiuose ryšiuose jau pasižymėjo per praėjusius Seimo rinkimus, pademonstruodami klipą su mažamete kodiniu pavadinimu „Ko nori mergaitė?“, kuriame ant lovos sėdinti keliolikos metų mokinukė, agituodama už konservatorius, klusniai kartojo didelių dėdžių parašytą tekstą, siuntė šikt, nesusipratėlius vadino gaidžiais, fonogramoje skambėjo pypt, po kuriuo, pagal numanymą, turėjo slėptis rusiškas „kietos“ mergaitės keiksmažodis.

Tokios rinkimų reklamos strategijos ideologas Mantas Adomėnas santūriai tvirtino „Tai – savotiškai žavu“.

Tai – net niekuo nedengiamas plikas cinizmas, slepiantis moralinį supuvimą, kai tikslas pateisina priemonės. Tąkart tikslas buvo paprastas – nesirenkant priemonių, sukelti skandalą. Žaisti dviprasmybėmis, apeliuojant į neaukščiausius žmogaus jausmus.

Ko dabar siekiama „žydrąja“ akcija? Ar gaivinti atmintį, ar pradžiuginti seksualines mažumas? Žydra spalva tikrai niekam nesiasocijuoja su Sausio 13-ąja. Ar laviruojant ar šios slidžios asociacijų ir patriotiškų jausmų ribos, traukti dėmesį? Lyg ir tarp kitko formuojant įvaizdį, kad konservatoriai – tai ne ta senoji landsberginė gvardija, o visai kitokio plauko ir vertybių sambūris, nebeapribojantis savęs trimis vėliavos spalvomis, lengvai žaidžiantis ir manipuliuojantis visa vaivorykštės gama. Nesiejantis spalvų simbolikos su valstybingumu, o apeliuojantis gal į Europos sąjungos, gal į kitą kokią vėliavą.

Tai – eilinis bandymas niveliuoti nacionalinius, tautinius valstybės bruožus. Be galo skaudus ir įžūlus, nes Sausio 13-oji dar gyva žuvusiųjų dėl Lietuvos artimųjų širdyse kaip neužgyjanti žaizda. Sausio 13-osios aukos užklotos ne žydromis, o jų lemtimi tapusiomis trispalvėmis.

Kalbant apie šią akciją kaip apie viešųjų ryšių projektą, brangus „copy-paste” nuo panašios akcijos Didžiojoje Britanijoje. Ten, prisimindami visus žuvusius karuose, antrąjį lapkričio sekmadienį žmonės įsisega raudoną aguonos žiedelį (ne žydrą, be abejo). Tai tik viena iš Karališkojo Britų legiono akcijų, skirtų ne tik atminties išlaikymui, bet ir realiai pagalbai surenkant pinigus veteranų šeimoms.

Tai ar nebūtų sąžiningiau ir gražiau, jeigu konservatoriai nešvaistytų valstybės pinigų žydrosioms gėlelėms, o padėtų realiai Sausio 13-osios aukų šeimoms ar nukentėjusiems ir praradusiems sveikatą?

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

45 komentarai

 1. Daiva:

  Manau ,jog labai teisingai Nika Puteikienė kelia klausimą ,, Tai ar nebūtų sąžiningiau ir gražiau, jeigu konservatoriai nešvaistytų valstybės pinigų žydrosioms gėlelėms, o padėtų realiai Sausio 13-osios aukų šeimoms ar nukentėjusiems ir praradusiems sveikatą?‘‘ Bet ar tai rūpi konservatoriams? Aišku , ne tik šiai partijai , bet ir kitoms partijoms mažių mažiausiai rūpi Žmogus , svarbiausia Lietuvos partijoms brangiai kainuojantys projektai ,, „copy-paste” . Kai Lietuvoje klesti nebaudžiamumas ir absoliutus atsakomybės nebuvimas , tai tik tokių„ copy-paste” projektų dėka atitinkami asmenys pasigerina savo gyvenimo kokybę . Kai didžioji dalis šios šalies gyventojų egzistuoja tik iš socialinių pašalpų , iš gaunamo darbo užmokesčio neišgali sumokėti už šilumą , tačiau Seimo nariai pasididina savo darbo užmokestį, nepamiršdami teisėjų ir kitų valdininkų.

 2. medus:

  Taiklios mintys, ačiū autorei.
  Konservatorių cinizmas – beribis. Koktu net galvoti. Kaip ir apie visa kita, kas šiomis dienomis daroma su švenčiausiais Lietuvai dalykais, prisidengiant “minėjimų”, “atminimų” ir “nepamiršimų” vardu.

 3. Visi puikiai žinome, kam labai patinka žydra spalva. Gal Grybauskaitė taip reklamuoja savo orientaciją?

 4. Stasys:

  Tikriausiai, konservatoriams su kubilium ir jo juknevičiene bei jų jos ekscelencija vėl gaus po riebų minusiuką nuo tautiečių už tą nesamonę su tuo žydru popieriuku. Man labai įdomu ir tai, kad buvo taip lengvai pakeista ryškiai raudona spalva į žydrą…

 5. loreta tiskuviene plechaviciute:

  tai stai link kur daejome,aukos buvo betiksles,jau tai pajuto dauguma LAISVES Lietuvoje troskusiu tautieciu

 6. Klementi:

  Straipsnio autore, Puteikiene,
  man gėda už jus, ir gaila jūsų, skaitant tokius homofobiškus kliedesius.

 7. stasys:

  o kodėl nepabandžius tame rasti gražios prasmės ? ar visada pradžioje reikia kitų pastangas suvulgarinti, tam kad str. pabaigoje imtum ir užsidėtum šventos magdelenos nekaltybės nuometą ? ..Gal Adomėnas ir ne tas kuriuo galima būtų žavėtis pasitikint ..bet žydra dangaus spalva tik homofobui sukelia tokias asociacijas ..siūlau autorei imti ir pačiai savo kiemą išsivalytį ..Gal tadal ir pavasaris žibutėmis nebus toks skurdžiai mėlinas ..:))

 8. PADĖKITE PONIAI ATSAKYTI:

  1. Kodėl prezidentė savo biografijoje slepia faktą, kad 1987 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr.1271 TSKP CK Visuomeninių mokslų akademijoje buvo įdarbinta vieniems metams etatine darbuotoja?

  2. Kodėl prezidentė, atsiskyrus LKP, liko TSPK nare?

  3. Kada prezidentė išstojo iš TSKP, jei išstojo?

  4. Kodėl po LKP atsiskyrimo nuo TSKP Vilniaus aukštojoje partinėje mokykloje, kurios veiklą finansavo TSKP, prezidentė sutiko tapti viena šios mokyklos vadovių – moksline sekretore?

  5. Kodėl prezidentė liko dirbti TSKP Vilniaus aukštojoje partinėje mokykloje po 1990 m. kovo 11-osios?

  6. Kodėl prezidentė liko dirbti TSKP Vilniaus aukštojoje partinėje mokykloje po 1990 m. kovo 25-osios, kada M. Burokevičiaus vadovaujama LKP/TSKP drauge su TSRS kariškiais išmetė iš šių patalpų Vilniaus pedagoginį institutą ir joje įkūrė perversmininkų štabą?

  7. Kada prezidentė nutraukė darbo santykius su TSKP Vilniaus aukštąja partine mokykla?

  8. Kada prezidentė vyko į vadovų kursus Džordžtauno universitete 1991 m. ir kas tai finansavo?

  9. Kas ir kur 1991 m. prezidentę įdarbino Lietuvos valdžios institucijose grįžus iš Džordžtauno?

 9. Durnas:

  Ir dar siūlau trinti visus komentarus, kurie pažymėti mėlynu ar žydru simboliu!

 10. Arnas:

  Teisingas straipsnis. Tik- vienas patikslinimas: bibliotekininkų akcija ,,Neužmirštuolė” prasidėjo dar pavasarį, balandžio mėnesį, prieš liepos mėnesį, kurį, anot Premjero, turėjo būti nuspręsta nuo 2014 m. pakelti (pirma grąžinkit) atlyginimus. Rudenį jau vyko akcija ,,Neužmirštuolė-2″, nes biudžeto projekte nebuvo jokios eilutės bibliotekininkams. Kadangi tokios eilutės nebuvo apskritai kultūrininkams, šie prisijungė prie akcijos. O iš tikrųjų, – tai cinizmas. Tie, nuo kurių priklausė biudžetas, Sausio 13 – ąją, išdidžiai vaikštinėjo su žydrais ,,bantais”. Nemanau, kad gynusieji Lietuvos valstybę, matė ją nekultūringą ir ,,dvasios pigmėjų” valdomą…
  Siaučiant Hitleriui Europoje, V.Čerčilis, kai Anglijos parlamentas pasiūlė didinti karines išlaidas kultūros sąskaita, gūžtelėjo pečiais ir pakomentavo maždaug taip: ,,Tada, ponai, pasakykite, ką mes ginsime?”

 11. gyventojas:

  Pasakysiu tiesiai šviesiai – straipsnio autorė – LIGONIS. Jei jau žydra spalva žmogui turi vienintelę asociaciją, kitaip jo nepavadinsi. O man žydros neužmirštuolės asocijuojasi su vaikyste, kai lakstydavau po sodą pilną žydinčių neužmirštuolių.

 12. Aldona,
  perspaudžiat, bičiuliai…Net neužmirštuolė tampa priežastimi pakeikt konservatorius ar dar ką nors. Aš dvi dienas nešiojau ir gražu tai buvo..Gražiai darbavosi jaunimas per visas minėjimo dienas.

  • gruožninkas:

   Tame ir esmė-žiūrint kas įsisegtų. Jei nemėgstami politikai tai yra priežastis ant jų papilti purvo. Netgi neapsisprendžiama kuo jie kalti. Iš pradžių buvo išvadinti masonais, po to kažkodėl žuvusiųjų atminimas buvo prilygintas kultūros darbuotojų algoms …Atsipeikėkit žmonės. Galų gale nuspręsta, kad tai homoseksualizmo propoganda.
   Yra tokia patarlė: kai nori, tai rasi priežasčių prisikabint ir prie stulpo. Šiuo atveju labai tinka

 13. ..čia juk žodis svarbiau, ne spalva…

 14. Petras Mureika: ekspol.pareig. .....eksavia.......:

  niekada nebalsavau už konservus ……….. …ir nebalsuosiu, nes jie Lietuvos griovėjai visomis prasmėmis….. o ta neužmirštuolė tai, kiek paaiškino žinantieji – paimta iš JAV masonų ženklo…. ir kam … ??? …. kad mus klaidinti….!!!

 15. tie, kas pradėjo šitą diskusiją – iš UAB Piguva

 16. Vaidotas:

  „Ar gaivinti atmintį, ar pradžiuginti seksualines mažumas?“

  Visai trenkta… Ir tiesiogiai, ir netiesiogiai.

 17. Valdas:

  Pagarba “Durniui” ir jo komentarams! 🙂 Puiki paranojikų parodija 🙂 Gaila, kad dalį komentarų Vaiškūno kompanija ištrynė – o būtų sveika juos čia palaikyti.

 18. Atgalinis pranešimas: N.Aukštaitytė-Puteikienė. Kaip Rasa Juknevičienė nusavino meilę tėvynei | Alkas.lt

 19. Ona:

  “Nuogoje tiesoje”su mėlyna gėlele buvo tik konservatorius ir liberalas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: