Savivaliaujančiam Šalčininkų savivaldybės administracijos direktoriui teismas kirto per piniginę (63)

Boleslavas Daškevičius | Salcininkai.lt nuotr.

Boleslavas Daškevičius | Salcininkai.lt nuotr.

Vilniaus apygardos teismas Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriui Boleslavui Daškevičiui skyrė baudą už ankstesnio teismo sprendimo pakeisti dvikalbes gatvių pavadinimų lenteles nevykdymą – po 100 už kiekvieną uždelstą dieną. Kadangi teismo sprendimas priimtas dar 2008 m. rugsėjo 25 d. ir turėjo būti įvykdytas per mėnesį, tačiau B. Daškevičius nė nemanė to daryti, iš viso jis turės sumokėti 43 400 litų.

2013 m. gruodžio 23 d. priimta nutartimi Vilniaus apygardos teismas panaikino pirmosios instancijos teismo – Šalčininkų rajono apylinkės teismo – 2013 m. kovo 7 d. nutartį, kuria Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriui už 2008 m. rugsėjo 25 d. teismo sprendimo nevykdymą buvo skirta tik 500 Lt bauda bei nustatytas naujas trijų mėnesių terminas sprendimo įvykdymui arba pasiūlyta B. Daškevičiui per šį terminą kreiptis dėl teismo sprendimo vykdymo tvarkos pakeitimo.

Tuo tarpu Šalčininkų rajono savivaldybę valdančios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) atstovai tokį teismo sprendimą vadina „finansinėmis represijomis ir žmogaus teisių pažeidimu“.

Pasak Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje Audriaus Skaisčio, teismas sprendimą priėmė atsižvelgdamas į tai, kad Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriui jau buvo skirtos trys baudos, tačiau jos jokios įtakos neturėjo ir administracinio teismo sprendimas nebuvo įvykdytas. Teismas sprendimo įvykdymui nustatė vieno mėnesio terminą, skaičiuojamą nuo 2014 m. sausio 6 d.

LLRA interneto svetainėje skelbiama, jog savivaldybės administracijos direktorius yra ne kartą pabrėžęs, jog „neturi svertų reikalauti iš gyventojų nuo jų namų nukabinti lenteles su gatvių pavadinimais“, o nuo savivaldybės pavaldumo pastatų dvikalbės lentelės esą nuimtos dar 2008 m.

Pasak Seimo narės, LLRA pirmininko pavaduotojos Vandos Kravčionok, teismo sprendimas „skandalingas ir parengtas pagal nacionalistinių jėgų užsakymą“. Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje kreipimąsi į teismą ji vadina „tautinės nesantaikos kurstymu“.

„Ši teismo nutartis yra ne tik sunkiai suvokiama, bet ir žalinga, nes visiškai kompromituoja mūsų šalį tarptautinėje arenoje. Drakoniškų baudų skyrimas už gimtosios kalbos vartojimą šalia valstybinės kalbos užrašuose, teikiamuose ant privačių namų, yra neleistinas. Atrodo, kad ši teismo nutartis yra grynai politinė, o tai meta šešėlį ant mūsų šalies teismų, nes civilizuotame pasaulyje sunku įsivaizduoti situaciją, kuomet aukštesnės instancijos teismas baudą padidina beveik šimtą kartų. (…) Matome, kad yra vykdomos represijos ir pažeidžiamos pagrindinės žmogaus teisės, teisė vartoti gimtąją kalbą. Ši provokacinė teismo nutartis jau sukėlė didelį nepasitenkinimą ir protestus, kurie, atrodo, tik stiprės“, – LLRA pranešime cituojama V.Kravčionok.

Kaip skelbiama partijos svetainėje paskelbtame pranešime, pernai lapkritį Lietuvos lenkų sąjunga, siekiant „išreikšti savo paramą už dvikalbius užrašus baudžiamiems asmenims“ atidarė banko sąskaitą, į kurią „visi geros valios žmonės, solidarizuojantys su asmenimis, baudžiamais už dvikalbes gatvių pavadinimų lenteles“ gali pervesti pinigines lėšas litais, Lenkijos zlotais, eurais ir JAV doleriais. Tuo pačiu tikslu banko sąskaitą atidarė ir Lietuvos lenkų sąjungos Šalčininkų rajono skyrius.

Teismui yra apskųsta ir LLRA kontroliuojamos Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorė Liucina Kotlovska, kuri į teismų sprendimų vykdymą žiūri taip pat, kaip ir jos kolega Šalčininkuose.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

63 komentarai

 1. Stasys:

  Lenkų akcijos pareigūnai sąmoningai ir piktybiškai nevykdo teismų sprendimų.
  Tuo jie parodo, kad nepripažįsta Lietuvos įstatymų ir negerbia Lietuvos valstybės.

  • Gars:

   Jokia savivaldybės ar valstybės institucija neturi sąrašo nekilnojamojo turto, ant kurio sienų yra pakabintos lentelės tautinių mažumų kalba. Per pastaruosius trejus metus Lietuvoje suaktyvėjo veiksmai, nukreipti prieš Lietuvos lenkų tautinės mažumos teisę naudoti dvikalbius informacinius užrašus tose vietovėse, kuriose Lietuvos lenkai sudaro net 90 proc. gyventojų skaičiaus. Šalčininkų rajone lenkų tautinė mažuma sudaro daugiau kaip 80 proc. visų gyventojų, Vilniaus rajone – per 60 proc.

 2. Jie dar drįsta skelbti sąskaitas. Normalioje valstybėje – lėktų iš darbų.

  • Gars:

   Idiotinis teismo sprendimas. Visų pirmą – tos lentelės jau KABO, o tai reiškia kad jų nuėmimas kainuos pinigus. Kam reikia iš valstybės biudžeto leisti pinigus nuimti lenteles, kurios NIEKAM NETRUKDO? Argi ant tų namų NĖRA lietuviškų pavadinimų? YRA! Todėl argumentai – visų tų kurie sako kad Lietuvoje valstybinė kalba yra lietuvių ir reikia naudoti lietuvių kalbą – netinkami. Ten lietuvių kalba YRA naudojama. O konstitucijoje NĖRA parašyta kad NEGALIMA naudoti kitos kalbos papildomai. Siūlau priimti įstatymus taip kad GALIMA naudoti dvi kalbas, bet tik tada jeigu tai nesudaro PAPILDOMŲ išlaidų biudžetui (mokesčių mokėtojams). Jeigu dvikalbė lentelė kainuoja tiek pat kaip ir vienkalbė (lietuviška) lentelė – galima kabinti dvikalbę. O jeigu dvikalbė kainuoja daugiau – norintys namų savininkai gali primokėti, arba patys užsakyti ir patys savo lėšomis pakabinti dvikalbes lenteles. Manau sąžininga ir logiška. Priminkim (tik kaip pavyzdys) Sovietų Sąjunga – tada Lietuva buvo Sovietų Sąjungos teritorijos dalimi, bet juk neuždraudė naudoti lietuvių kalbos kaip antros, t.y. papildomos kalbos. Pamenat – netgi parduotuvių iškabos buvo dviem kalbomis. Tai nejaugi Lietuva yra BLOGESNĖ nei Sovietų Sąjunga? Pasvarstykim, ir atsakykim – ar kažkam bus blogiau nuo dvikalbių lentelių?

 3. Nelegalios gatvių ir kaimų pavadinimų lentelės * (oficialių informacinių ženklų klastotės) * ir oficialūs užrašai nevalstybine kalba ant valstybinių įstaigų Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose iki šio laiko dar nenukabinti.
  Paminklas Armijai Krajovai Vilniaus rajone iki šio laiko dar nenugriautas.

  Kas už tai, kad paleisti Vilniaus ir Šalčininkų rajonų savivaldybių tarybas ir įvesti Tiesioginį valdymą?

  • Gars:

   Seimo narė Vanda Kravčionok teismo sprendimą pakomentavo taip:
   – Ši teismo nutartis yra ne tik sunkiai suvokiama, bet ir žalinga, nes visiškai kompromituoja mūsų šalį tarptautinėje arenoje. Drakoniškų baudų skyrimas už gimtosios kalbos vartojimą šalia valstybinės kalbos užrašuose, teikiamuose ant privačių namų, yra neleistinas. Atrodo, kad ši teismo nutartis yra grynai politinė, o tai meta šešėlį ant mūsų šalies teismų, nes civilizuotame pasaulyje sunku įsivaizduoti situaciją, kuomet aukštesnės instancijos teismas baudą padidina beveik šimtą kartų. Tenka tik apgailestauti, kad baudos yra skiriamos už tai, kad tautinės mažumos savo gimtąją kalbą vartoja rajone, kurio 79 proc. gyventojų sudaro lenkai. Ir visa tai vyksta Europos Sąjungos valstybėje narėje. Matome, kad yra vykdomos represijos ir pažeidžiamos pagrindinės žmogaus teisės, teisė vartoti gimtąją kalbą. Ši provokacinė teismo nutartis jau sukėlė didelį nepasitenkinimą ir protestus, kurie, atrodo, tik stiprės. Atsakomybė už tautinės nesantaikos kurstymą tenka konservatoriui, Vyriausybės atstovui Vilniaus apskrityje, kuris į politinius procesus įtraukė teismus, taip pat pačiam Vilniaus apygardos teismui, kuris, kaip matome, sprendimus priima pagal politinį užsakymą. Šia tema plačiai buvo rašoma ir žiniasklaidoje, šiuo klausimu portale L24.lt pasisakė, pavyzdžiui, tris kadencijas Seimo nariu dirbęs, sovietų disidentu buvęs dr. Jan Mincevič („Šventa karvė” iš Veriškių, arba veidmainystės anatomija), Nepriklausomybės akto signataras, buvęs Seimo narys ir ministras Vidmantas Žiemelis („Ar administraciniai teismai pateisina tautos lūkesčius?”, portalas 15min.lt).

   Vsiškai pritariu gerbiamos Seimo narės mintims.

   • N:

    Gatvių pavadinimų lentelės, nesvarbu kur pakabinti, yra oficialūs užrašai, o ne privatūs.

    • Algis:

     Deja, paskutiniai įvykiai rodo, kad tautinių mažumų ištikimybė nepriklausomai Lietuvai, padorus ir sąžiningas darbas Lietuvos labui nėra įvertinti. Tautinių mažumų įstatymo nauja redakcija nėra priimta, o ruošiamojoje bandoma atsisakyti nepriklausomybės laikotarpiu priimtų nuostatų. Net grįžimas prie 1991 m. sausį priimtų ir 20 metų veikusių normų yra blokuojamas

     • Sėlis:

      Liankai nera istikimi Lietuvai, nuo pat Nepriklausomybes atkurimo. Vien maskatavimasis, progai pasitaikius, Lenkijos veliavomis, o valstybinemis sventemis, Lietuvos veliava laaaaaaabai retai pas juos pamatysi, daug ka irodo. Pastovus kirsinimas, antikonstituciniu istatymu prastuminejimai, smeiztas, lietuviu diskriminacija Salcininku ir Vilniaus rajonuose visai nekvepia lojalumu. Jus esate bukas llra samdinys, tokia pati kvaila demagogija.

  • N:

   Ir Armijos Krajovos veteranai švenčia savo “šlovingų” pergalių minėjimus Lietuvoje…

 4. savanore:

  elgiasi kaip kiaules,kurios pamirso,kad randasi sveciuose.

 5. Ele:

  Niekas taip nebjauroja LIETUVOS veido kaip tie autonomininkai iš Vilniaus ir Šalčininkų rajonų Tai baisūs istorijos klastotojai.Pagal 1897m Rusijos gyventojų surašymą Lietuvoje gyvenol lenkų 8,2 procento ,obaltarusų 56,1 procento. Surašant gyventojus 1916m neva vokiečiai taidarė,bet lenkiškai,Lietuvojejau buvo 58procentai lenkųir 6,4procento baltarusų.Per 19metų lenkų prisidaugino Lietuvoj ,kaip grybų po lietaus

 6. Andrius:

  Iš esmės kalba juk eina apie piktybišką LR teismo sprendimo nevykdymą. Kol galiojantys įstatymai nurodo, kad dvikalbiai informaciniai ženklai negali būti naudojami ir vienintelė oficiali kalba yra lietuvių, tol ir turi būti daroma taip, kaip nurodyta. Jei įstatymai pasikeistų, tada būtų nauja kalba. Pagaliau gal bent piniginėmis baudomis pavyks pasiekti, kad įstatymų būtų paisoma.
  O “Gars” paistalai apie 80proc lenkų Šalčininkų rajone yra eilinė LLRA dūmų uždanga jų siekiamai autonomijai. Bent 60proc tų “lenkų” iš tikrųjų yra baltarusiai, po karo atsikėlę/atkelti į Lietuvą, šnekantys rusiškai arba po prostu, o jų vaikai mokykloje (jei eina į lenkišką) yra verčiami mokytis svetimos kalbos bei tapti lenkais.

  • Algis:

   Tenka apgailestauti, kad mūsų šalyje po 23 nepriklausomybės metų yra pažeidžiamos žmogaus teisės, žmonės yra persekiojami už savo gimtosios kalbos vartojimą net tose vietovėse, kuriose tautinės mažumos sudaro 80 proc. ir daugiau gyventojų. Tai yra nepriimtina, tai yra skandalinga. Labai gerai, kad šiandien mūsų valdžios vyrai, t.y. vakar Seimo pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas, šiandien premjeras Algirdas Butkevičius pasmerkė teismo sprendimą.

   • Sėlis:

    Tikras lenkomanu klapciukas, greiciausiai pacios llra pasamdytas, kad pustu ta apgailetina demagogija. Kas ten jus persekioja, kas draudzia kalbeti “lenkiskai”? Jums tik lenteles liepia nukabinti ir VISKAS, o cia spygauja iki apsimyzimo del velniai zino ko… Ir siaip jus ten, “lenkai”, rusiskai ir tuteisiskai daugiausiai balbatuojat.

    • Algis:

     Nelietuviškų rašmenų bei dvikalbės gatvių pavadinimų lentelių įteisinimas jokios žalos nepadarytų. Nemanau, kad lietuvių kalba ir yra tokia silpna, kad „w“ kažkieno pase ją sunaikintų. Ir nemanau, kad lietuvių tapatybė tokia silpna, kad „w“ jai pakenktų.

   • savanore:

    taip ,labai pazeidziamos lietuviu teises,kai Lietuvoje tenka ziuret i kazkokius lenkiskus uzrasus.kisa per prievarta ta savo slykscia kalba(mano nuomone) net vimdo.

 7. teisingai:

  Seniai reikėjo nubausti ir nukabinti.
  Jau du metai, kaip nusispjauna į Lietuvos įstatymus.
  Kuria Šalčininkų rajone savą lenkišką tvarką.
  Kuria autonomiją ir dar skundžiasi

  • Algis:

   Visokio plauko autonomijų kaip ugnies bijoma visų pirma todėl, kad autonomija sukuria prielaidas laisvam, autonomiškam, žmogui rastis. O laisvas žmogus tai ne juokas, toks gali gyventi pats savaime- be ponų, be viršininkų, be prezidentų, ir net, o siaube, be tautų ir be valstybių. Laisvi žmonės yra visų pasaulio nacionalistų didžiausias siaubas. Pastarieji, eigu galėtų, kabintų ant medžių visus laisvus žmones, vardan Lietuvos. Pavyzdžių toli ieškot nereikia. Kai Lietuva plūkėsi sovietų liūne, manau, kad nacionalizmo idėjas palaikė didžioji gyventojų dalis. Įvykus pokyčiams, laisvėjant visuomenei, nacionalinio gardo idėjos prarado žavesį ir dauguma nuo jų nusisuko. O kodėl? O todėl, kad nacionalizmas labai sunkiai dera su asmenine laisve, su laisvu pasirinkimu, ir kartu prisiimama atsakomybe ir pasekmėmis. Nacionalizmas be vadų neįmanomas. Kas jie bebūtų- Ozolas, Panka, ar koks kitas gudrutis. Žmonės supranta, kad iš tikro nacionalistai niekam nereikalingi, kad jie lygiai taip pat atiminės jų pinigus ir niokos gyvenimus, tik ne vardan komunistinio rytojaus, didžiojo Reicho, ar laisvosios/šventosios rinkos, o vardan Lietuvos. Todėl mano pozicija visiškai priešinga tavo verkšlenimams. Visi gali siekti laisvės ir autonomija kaip priemonė yra visai tinkamas būdas. Ne tik lenkų, bet ir žemaičių, dzūkų, net atskirų miestų ar kaimų autonomijos man atrodo visai priimtinos. Taip, ir su savo kalba ar kalbomis, savo pinigais, savais įstatymais ir savomis struktūromis. Jums baimė, o man džiaugsmas.

   • Sėlis:

    Lietuvos teritorinio vientisumo skaldymas tos tavo autonomijos bei visuomenes kirsinimas.

    • Algis:

     Absoliučiai daugumai Lietuvos žmonių dvikalbės gatvių pavadinimų lentelių problema Lenkų tautinės mažumos gausiai gyvenamose vietovėse yra menkavertė, nes jiems labiau rūpi jų gyvenimą lemiantys klausimai – šildymo kainos, darbo ir socialinės problemos, o ne tai, ar jų kaimynai savo pase galės įrašyti lenkiškas raides.

     • Kemblys:

      Algi, kiek teko būti Vilniaus krašte, negirdėjau, kad vietiniai kalbėtų lenkiškai. Kalbėjo daugiausia rusiškai arba, kai kurie, kažkokia tarme, panašia į lenkų kalbą. Kodėl jie nereikalauja tas lenteles pakeisti rusiškomis ir pavardes dokumentuose rašyti rusiškomis raidėmis?

     • savanore:

      oi ne .kai pades Lietuvos pilietybe ant stalo,gales rasytis,kad ir …………….raidemis.

     • N:

      O aš pasakyčiau, kad absoliučiai lenkų daugumai irgi labiausiai rūpi “jų gyvenimą lemiantys klausimai – šildymo kainos, darbo ir socialinės problemos, o ne tai, ar” jie ” savo pase galės įrašyti lenkiškas raides”. Tačiau yra gauja politikanų-šovinistų, kurie ir kelia triukšmą už Judo zlotus.

 8. Tuteiša:

  Čia liankų demagogiją dėstantis vadinamasis algis yra toks Imantas, daug prisidedantis prie Lietuvos liankinimo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: