Nauji turistiniai objektai ir pramogos pritraukė daugiau lankytojų į Žematijos nacionalinį parką (0)

Tiltas prie Beržoro ežero | A.Brazdeikytės nuotr.

Tiltas prie Beržoro ežero | A.Brazdeikytės nuotr.

Besibaigiantys 2013 metai džiugina geromis naujienomis turizmo srityje Žemaitijos nacionaliniame parke.

2013 m. vykdyta daug projektų, finansuojamų iš Europos Sąjungos lėšų. Pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas (II etapas)“ visoje parko teritorijoje buvo įrengta  nauja informacinė sistema: pastatyti nauji stendai, rodyklės, kelio ženklai, 15 metrų aukščio apžvalgos bokštas prie Platelių, trys 5 metrų aukščio apžvalgos bokšteliai skirtingose parko vietose, įrengti Gegrėnų piliakalnių takas, takai prie Barstytalių pelkės ir Jogaudų apžvalgos bokštų, takas prie Platelių vinkšnos, pastatyti keli lieptai prie Platelių ir Beržoro ežerų. Nors ir pavėluotai, baigiama parengti nauja ekspozicija „Žemaitijos žemės slėpiniai“ Platelių lankytojų centre. Ji suteiks galimybę susipažinti su parko gamtos ir kultūros paveldu, išsirinkti, kokiais pažintiniais takais keliauti, sužinoti apie turizmo paslaugas, įsigyti parko leidinių ir suvenyrų.

Naujai sutvarkytas Šeirės pėsčiųjų-dviračių takas priviliojo nemažai lankytojų. Nors dar ne visi informaciniai stendai sustatyti ir nesuspėta įrengti žaidimų aikštelių, tačiau ilgai užsitęsęs šiltas šių metų ruduo leido atvykstantiesiems ir vietiniams džiaugtis vaizdingu  4,1 km taku, vingiuojančiu per mišką Platelių ežero pakrante, nuvedančiu link paslaptingojo Piktežerio ir lieptu per Gaudupio  pelkę parvedančiu atgal. Viena šio tako atkarpa pritaikyta dviratininkams. Ji įsilieja į 23 km dviračių taką, žiedu apjuosiantį Platelių ežerą. Nors šį dviračių taką numatoma pabaigti įrengti tik kitų metų pabaigoje, tačiau didžioji darbų dalis jau padaryta. Ne vienas pasidžiaugė, sumanęs dviračiu pakeliauti po Žemaitijos nacionalinį parką ir išbandęs šį taką.

Jogaudų apžvalgos bokštas ir takas | A.Brazdeikytės nuotr.

Jogaudų apžvalgos bokštas ir takas | A.Brazdeikytės nuotr.

Prie Babrungo, vienintelės upės ištekančios iš Platelių ežero, pastatytas naujas hidroįrenginys ir gražiai sutvarkyta aplinka. Ne vienas keliautojas čia stabteli, važiuodamas į Šaltojo karo muziejų. Jau du metai po remonto naujai įrengtą šią ekspoziciją, t. y. buvusią požeminę raketų paleidimo aikštelę, šiemet aplankė 34,5 tūkst. žmonių, iš jų net penktadalis užsieniečių. Tai net 6,5 tūkst. daugiau nei pernai.

Ne mažiau dėmesio sulaukė ir Platelių dvaro sodyba. Prieš dvejus metus sutvarkytuose dvaro svirne ir arklidėje atidarytas Žemaitijos nacionalinio parko, Užgavėnių ekspozicijas šiemet, preliminariais duomenimis, aplankė apie 7,5 tūkst. žmonių.Ypač džiugina edukaciniai užsiėmimai dvaro svirne ir amatų centre, įsikūrusiame buvusiame rūsyje. Mokoma austi, drožinėti, lieti žvakes, velti, siuvinėti, megzti riešines, iš popieriaus išsilankstyti eglutės žaislų ir kitų dalykų, kurių pageidauja ne tik vietinės moterys, nebeįsivaizduojančios savo laisvalaikio be širdžiai mielų užsiėmimų.

Šiemet prieš Naujuosius duris po remonto atvers kultūros centras, įsikūręs buvusioje jaujoje. Sutvarkyta ir jaujos bei rūsio aplinka. Teigiamomis permainomis stebėjosi lietuvių ir užsienio turistai, kurie nuo čia keliavo į dvaro parką, taip pat į apžvalgos bokštą prie Platelių. Šį bokštą šiemet aplankė keli šimtai žmonių – sunku visus ir suskaičiuoti.

Akį džiugina ir Antano Vaškio iš ąžuolo išdrožtas koplytstulpis su Platelių globėju šv. Petru ir Rūpintojėliu Žemaičių krikšto 600 metų jubiliejui paminėti, pastatytas prie Platelių bažnyčios.

Gegrėnų piliakalnių takas | A.Brazdeikytės n.

Gegrėnų piliakalnių takas | A.Brazdeikytės n.

Šiemet žymiai padaugėjo lankytojų ir pernai po remonto duris atvėrusiame rašytojos Žemaitės muziejuje. Jį aplankė apie 2600 žmonių. Be naujai įrengtų ekspozicijų lankytojus vilioja žemaitiški valgiai. Iš anksto užsisakę jie gali paragauti kastinio, spirginės, cibulynės su neluptom bulvėm, taip pat varškės sūrio su medumi, įvairių žolelių arbatos. Žemaitiškų valgių galima užsisakyti ir kai kuriose kaimo turizmo sodybose. Išsikepti žemaitiškos ruginės duonos mokoma sodyboje Paplatelės kaime. Šioje sodyboje šį rudenį atidarytas vandens pramogų parkas. Vienoje sodyboje veikė sūrinė. Kaimo turizmo sodybose šiemet pastebimas didesnis lankytojų skaičius: jose apsilankė apie 16 tūkst. žmonių.

Preliminariais duomenimis, 2013 m. Žemaitijos nacionalinį parką aplankė apie 143 tūkst. lankytojų. Tai apie 17 tūkst. lankytojų daugiau nei pernai.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: