A. Mockevičius. Ką bankas laimėtų uždraudus užsieniečiams įsigyti žemę, o ką laimėtų piliečiai? (12)

Arminas Mockevičius | asmeninė nuotr.

Arminas Mockevičius

Pirmiausia noriu atsakyti gerb. Nerijui Mačiuliui, kuris klaidina žmones, nes buvo surinkta per 300 tūkst. Lietuvos piliečių, o ne šiaip gyventojų parašų, bet šį kartą tai nėra esminis klausimas. Pasirašę žmonės išsakė nuomonę, kuri visų pirma yra nepalanki dideliems skandinavų kapitalo valdomiems bankams ir aš vėliau paaiškinsiu kodėl.

Iš tiesų pasirašė piliečiai už tai, kad būtų kuo mažiau iškreipimų rinkoje. Didelė dalis pasirašiusiųjų norėjo, kad visų pirma ES laikytųsi savo įsipareigojimų ir suvienodintų išmokas mūsų ir kitų ES valstybių narių žemdirbiams. Tada po kelių metų mūsų žemdirbiams turint vienodas sąlygas galbūt būtų galima pereiti prie tam tikro modelio, kuris įvairiose pasaulio šalyse yra įtvirtintas, pvz. įsteigti tarnybą, kuri pagal įstatymų reikalavimus (pvz. nustatytas n-metų gyvenimo Lietuvoje tarpas, n-ploto žemės ploto vienam fiziniam asmeniui nustatymas) išduotų leidimus užsienio valstybių piliečiams pirkti žemę Lietuvoje (kaip pvz. Vokietijoje, Pranzcūzijoje arba kitose valstybėse). Taigi šiuo atveju pasirašiusieji gana pragmatiškai gina Lietuvos valstybės ir piliečių interesus.

Kalbant apie užsieniečio dirbančio Lietuvoje žemę naudą, reikėtų prisiminti danų kiaulides, kurios paskaičiavo, kad joms geriau pažeisti įstatymus ir mokėti advokatams pinigus ir  net vykstant teismų procesams tęsti savo veiklą. Netgi Lietuvos Aukščiausiasis teismas nesustabdė jų veiklos, radęs tariamą teisinę spragą. Taigi karti patirtis rodo, kad užsienio valstybių subjektai ne visada laikosi įstatymų. O tiesa, būdamas visiškai korektiškas, gerbiamas Nerijus Mačiulis paminėtų, kad užsienio valstybių subjektams vykdantiems gamybinę veiklą Lietuvoje nereikia mokėti mokesčių nuo dividendų ir kad pelną jie išsiveža iš Lietuvos, taip gerindami gyvenimą ne Lietuvos gyventojams, o užsienio valstybių. Be to, gal Nerijus Mačiulis galėtų paminėti ir tai, kad užsienio valstybių žemdirbiai pila 6 kartus daugiau chemikalų į žemę. Tačiau visa tai nutylima, nes manytina, kad parduodant žemę užsieniečiams gali pakilti jos vertė ir AB „Swedbank“ balanse (2012 m.) esanti žemės vertė – 12 817 000 Lt padidės kelis kartus, o tada gerb. Nerijus Mačiulis už savo pastangas gaus kažkokį tai procentą prie algos.

Atsakant į kainos argumentą, tai pabrėžiu, kad jeigu ES sukuria iškreiptą rinką, mes turime apsaugoti savo interesus, nes kitaip nukentėsime. O dėl darbo vietų kūrimo, tai norėčiau sužinoti, kiek buvo sukurta darbo vietų iš užsienio investicijų ir kiek „optimizavus“ įmones buvo atleista, turėtų būti įdomūs skaičiai. Juk žinome, kaip elgiasi „Calsberg“ grupė su darbininkais, kuriems net streikuot neleidžia. Nerijus Mačiulis labai jau abstrakčiai kalba apie galimą naudą.

Kalbant apie dirvonuojančią žemę tai vėlgi gerbiamas ekonomistas nepateikia jokių skaičių, tik skambias frazes „Žinome“, „nuolat apleista“, „nekurianti vertės ir darbo vietų“. Taigi kalbėkime skaičių kalba, t.y. pagal Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos 2013 m. duomenis tik 3,9 proc. iš žemės, kurią galima dirbti yra nenaudojama, žvelgiant į bankų balansus galime matyti, kad didelė dalis iš jos yra bankų valdoma ir taip sukeliama iliuzija, kad žmonės nedirba žemės.

Vėlgi, šis žmogus pradeda painioti tautybę, rasę su pilietybe, taigi visiškai nėra įsigilinęs į klausimo esmę, juk kiekvienas žmogus, kuris nori čia gyventi ir dirbti žemę gali ją nuomotis, o jeigu nori tvirtesnio santykio su mūsų valstybe jis gali įgyti mūsų pilietybę ir žemę įsigyti, tam nėra jokios kliūties tik  yra tam tikri reikalavimai, kurios privalo įvykdyti bet kuris pilietis nepriklausomai nuo tautybės.

Ir pabaigai noriu atkreipti dėmesį, kad kalbame ne tik apie atskirų piliečių teisę parduoti savo asmeninę žemę, bet ir apie valstybinę žemę, kuri pagal Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos 2013 m. duomenis sudaro 37,5 proc., o ji priklauso visiems Lietuvos piliečiams ir dėl šios žemės naudojimo turi būti priimtas bendras sprendimas. Taip pat noriu  pabrėžti, kad Juridiniai asmenys priešingai nei teigia daug žmonių nėra supirkę labai daug žemės, t.y. jų dalis sudaro tik 3,9 proc. bendro Lietuvos žemės ploto.

O ką mes Lietuvos piliečiai laimėtume? Visų pirma aiškumą, kad mūsų žemė nebus parduota užsienio aferistams, kad visada turėsime atsarginį planą ir galėsime prasimaitinti iš savos žemės, kad pelnas liks Lietuvoje ir kad mūsų ūkininkai galės stiprėti ir kurti Lietuvoje.

Taigi gerb. Nerijau Mačiuli iš Jūsų kaip analitiko kitą kartą tikiuosi daugiau skaičių ir argumentų, nes kaip tokio banko atstovas turėjote atsakingiau išanalizuoti situaciją.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

12 komentarų

 1. Nepolitikas:

  Kur tik pažiūrėsi – visur užsienio bankai. Esu įsitikinęs, kad antra referendumą reikia dėl Lietuvos komercinio banko steigimo.

 2. Reikia:

  Nacionalinio banko.Bet ar gerai supratau,kad Europa jau pasišovusi ir tuos centralizuoti.

  • N:

   Nacionalinis bankas arba centrinis bankas – Lietuvos bankas – yra. Tik kad jis jau veikia pirmiausia pagal ES teisės aktus, o tik po to pagal Lietuvos. Tas įrašyta banko įstatyme. Tai kas gi gaunasi? Kad kaip ir viena iš valdžios šakų (finansinė) jau yra ne Lietuvos jurisdikcijoje. Ji jau yra okupacinio rėžimo dalis.

 3. emigrante:

  Labai geri pastebejimai.
  Skandinavu (o gal nevisai?) bankai elgiasi kaip patiltes plesikai aplupinejantys Lietuvos zmones ir nuplestus pinigus isvezantys is Lietuvos. Kas juos atleido nuo mokesciu musu valstybei? Kas cia per cirkas?
  Kodel leidziama siauteti “maximoms” ir pan,kurie irgi plesikauja lupdami nezmoniskas kainas uz maisto produktus ir susigrobta kapitala isvelka is Lietuvos nemokedami jokiu mokesciu!??
  Danija,kuri ES nare yra,berods,nuo 1972, taip pasitvarkiusi,kad praktiskai Danijoje zeme jokiems uzsienieciams neparduodama.Nebent po pastatais ar labai ypatingais atvejais. Juo labiau danu zemes negali pirkti jokie uabai ar AS.
  Danai juokauja,kad jei nebutu grieztai apriboje zemes pardavimo uzsienieciams, vokieciai jau seniai butu visa Danija supirke…..
  Danijoje vienas hektaras zemes,priklausomai nuo derlingumo,vietos ir pan. kainuoja nuo 50 000 DKK (apie 25 000 LTL) iki 150 000 DKK (apie 75 000 LTL) uz 1 hektara!
  Taciau Danijoje nei norinciu pirkti nei parduoti nera daug.
  Danu zeme gali pirkti ju bankai bet uzsieneiciams isparduoti irgi neturi teises.

 4. Egidijus:

  Ačiū už labai informatyvų straipsnį su skaičiais. Labai įdomus.

 5. Parašykim ekspertams, paremkim idėją...:

  Pasidžiaugdamas ekspertai.eu portalo išmoningumu ir drąsa įvedant Metų korumpo konkursą , noriu pasiūlyti jiems nominacijas papildyti dar viena- tiesmuka ir kovinga :
  :Metų vagis ,
  arba METŲ SUKČIUS
  arba METŲ LIOKAJUS
  Ir siūlau būtent dėl to, nes visi neakli žmonės būtent referenduminių parašų fone pamatė, kokio lygio niekšą su partškolos diplomu sistema yra ,, įcementavusi” į VRK piramidę. Vaigausko parankiniai iš VRK, vykdydami korumpuotos politinės ir administracinės nomenklatūros užsakymą , įvykdė akivaizdų ir kraupų pagal mastą nusikaltimą. Tai baisiau už miljonines aferas, nes vagiama aiškiai pareikšta tūkstančių piliečių valia , vagiamos mūsų sielų svajonės . Manau ,kad jo talkininkai giliai širdyje žino, kokio masto nusikaltimą valstybei ir žmoniškumui jie atliko.. Asmeninė atsakomybė tenka pirmiausia Vaigauskui, todėl jis ypač tiktų galimai naujai nominacijai ir jį verta būtinai įvertinti..
  .Juk nežiūrint į tai, kad niekšų ir jų parankinių , ginančių ir tvirtinančių ,,valdomos demokratijos” santvarką Lietuvoje , skleidžiamas melas ir tamsa vyrauja šalyje, mes matome ir šviesos nešėjų. Juos reikia dvasiškai paskatinti bent vieno portalo ribose
  Tam galėtų pasitarnauti ir ekspertuose įvestas konkursas Metų šviesuolis (arba Metų deimančiukai)
  Atskiros nominacijos Metų šviesuolio konkurse gali būti :
  1. Metų drąsa ( politikų nominacija) Tiktų N. Puteikis, A. Patackas, R. Kupčinskas ,V. Matulevičius ir pan…
  2. Metų plunksna ( publicistams -demokratams) . Tiktų V. Rubavičius. L. Jakimavičius, T. Viluckas, I. Vasinauskaitė . E. Drungytė ir pan…
  3. Metų visuomenininkas (arba Metų pilietis ) Už pilietinį- visuomeninį atkaklumą ir pasiaukojimą ginant teisingumą ,demokratiją, Tautos ir piliečių teises ( tiktų P. Šliužas, R .Kaulinis , D. Kuolys, sesuo Nijolė, kun. A.Svarinskas, J. Valiušaitis , Evelina Matjošaitienė, A. Balčiūnienė, Saulius Dambrauskas. Jonas Vaiškūnas, R. Maceikianec. ir pan…)
  Demokratiški šalies sluoksniai turi tokių iškilių žmonių- juos Tumas- Vaižgantas vadino ,, deimančiukais'” (be kabučių) ir jiems verta viešai padėkoti ir parodyti pavyzdžiu kitiems…
  Šias idėjas nemokamai 🙂 perleidžiu ir kitiems demokratiniams portalams ( alkas.lt. tiesos.lr ir pan) , jei ekspertams jos jau pavėluotos arba neįdomios… Geriečių nominacijos įdiegimui esu pasiruošęs paaukoti pinigų ekspertams ir raginu taip padaryti visus (jei taip bus padaryta).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: