V.Gedvilas. Ukraina nėra nei Rytai, nei Vakarai, todėl iniciatyvos teko imtis Seimo Pirmininkei (19)

Loreta Graužinienė Ukrainos opozicijos mitinge, Laisves aikštėje, Kijeve | Alkas.lt nuotr.

Loreta Graužinienė Ukrainos opozicijos mitinge, Laisves aikštėje, Kijeve | Alkas.lt nuotr.

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė, vykdama į Kijevą, mėgino išgelbėti žlungantį asociacijos sutarties tarp ES ir Ukrainos pasirašymą. Visi kiti, kuriems tai turėtų rūpėti, nedarė nieko. Tik tylėjo, skėsčiojo rankomis arba plepėjo apie tai, kad „dar ne viskas prarasta“, „viskas dar gali pasikeisti“, „sutartį vis dar galima pasirašyti“ ir pan. Labai konstruktyvu…

Bet apie viską – iš pradžių.

Seimo Pirmininkės bei dviejų jos pavaduotojų – Gedimino Kirkilo ir Petro Auštrevičiaus – kelionę į Ukrainą palaimino Seimo valdyba. Kitaip tariant, Valdyba komandiravo tokios sudėties delegaciją į Kijevą. Jei dar paprasčiau – Valdyba nusprendė, kad toks vizitas yra prasmingas bei reikalingas. Tam prieštaravo tik vienas Valdybos narys!

Čia tik priminsiu, jog Valdybą sudaro visų valdančiosios koalicijos frakcijų atstovai ir trys delegatai iš opozicinių frakcijų. Vadinasi, kelionei į Kijevą pritarė visos pagrindinės Seimo frakcijos. Maža to, opoziciniai liberalai delegavo savo atstovą – puikiai ES virtuvę pažįstantį Petrą Auštrevičių. Ne ką prasčiau ES reikalus išmano ir socialdemokratas Gediminas Kirkilas.

Jie sutiko vykti kartu. Jei būtų manę, kad neverta, negalima, netinkama ar negražu – būtų atsisakę. Tačiau to nepadarė. Nes tikėjosi to paties, kaip ir Seimo Pirmininkė – pakreipti įvykius kita linkme.

Skaitėte Keno Kizi (Ken Kesey) „Skrydį virš gegutės lizdo“? O gal matėte pagal šį romaną pastatytą puikų Milošo Formano filmą su Džeku Nikolsonu (Jack Nicholson)? Ten nuskamba herojaus Rendlo Patriko MakMerfio (Randle Patrick McMurphy) frazė, tarsi pagrindinis leitmotyvas: aš bent jau pabandžiau tai padaryti.

Tas pats – ir šiuo atveju. Seimo vadovė bei jos delegacija bent jau pabandė kažką padaryti ir padėti Ukrainai įšokti į nuvažiuojantį ES traukinį.

Visi kiti, kaip sakiau, nedarė nieko. Iš vienų rūmų atskriejo frazė, kad rūpinamasi santykiais su Vakarais. Iš tų rūmų, kurie neva turėtų rūpintis Rytais – tyla. Iš trečių rūmų, kurių tiesioginė funkcija ir pareiga – imtis visko, kad sutartis būtų pasirašyta, sklinda tik greitakalbės apie „išlikusias viltis“, „gaunamus teigiamus signalus“ ir t. t.

Vien kalbomis toli nenueisime. Todėl ir reikėjo vykti į Ukrainą. Bandyti susitikti su aukščiausiais šios šalies pareigūnais, susėsti prie vieno stalo ir kalbėtis. Civilizuotai, argumentuotai, pagaliau žmogiškai. Bandyti perkalbėti.

Situacija sudėtinga, tad ne viskas pavyko. Tačiau Seimo Pirmininkė vienintelė pabandė.

Beje, kai kurie politologai ir kiti etatiniai komentuotojai, šiandien kalbantys apie Seimo Pirmininkės vizitą, kažkodėl nemini labai svarbaus fakto: Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkas Volodymyras Rybakas buvo informuotas apie L. Graužinienės vizitą, buvo sutarta, kad jis priims Seimo Pirmininkę ir jos delegaciją. Viskas buvo padaryta ir suderinta. Kodėl susitikimas neįvyko, reikėtų paklausti jo paties. Mano žiniomis – dėl Pirmininko V. Rybako sveikatos problemų.

Tad tai, kas įvyko – ne Seimo Pirmininkės problema. Tai – jo rūpestis. Jis nesusitiko su ES Tarybai pirmininkaujančios valstybės vienu iš vadovų, Ukraina prarado galimybę žengti nauju, europietišku keliu, o mes vis dar aiškinamės, kas ir už ką turi būti atsakingas.

Autorius yra Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas, Darbo partijos frakcijos narys

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

19 komentarų

 1. Klaipėda:

  Neabejoju, kad ketinimai buvo geri, bet, mano manymu, ne nuo to galo pradėta. Gai reikėjo pirma aplankyti tą Rybaką, o paskui eiti į liaudį. Atrodo, kad šis vizitas kai kam pasitarnavo, nes užgožė tą negražų ”slaptos pažymos” skandalą ir visos ietys buvo nukreiptas į Graužinienę….

 2. Inga Baranauskienė:

  Rybako aplankymas nieko nebūtų davęs: Regionų partija yra Putino klapčiukai ir galvoti, kad jie sukils prieš šeimininką buvo naivu. Kaip jau rašiau, Graužinienė padarė geriausia, ką buvo galima padaryti šioje situacijoje – viešai ir atvirai solidarizavosi su Maidanu. Ir beje, jos kalba per mitingą buvo nepalyginamai korektiškesnė, negu šiandieniniai Grybauskaitės pareiškimai. Nesu Graužinienė gerbėja, bet santykiuose su užsieniu ji bent jau sugeba elgtis kaip žmogus, o ne kaip susiraukus naginė, sukryžminta su kasos aparatu.

  • lyvis:

   Betgi užsienio politika priklauso prezidentei o Ukraina lygtai yra užsienio valstybė. lyvis

  • Darijušas:

   “susiraukus naginė, sukryžminta su kasos aparatu” – tai jūsų asmeninis portretas, ar ne? Siūlau:Lapkričio 30 dieną 07:00 renkamės Daukanto aikštėje ir prie Seimo: reikalausime neliečiamybės grąžinimo Neringai, Uspaskich ir jo komandai, laisvę ponui Daktarui, Algimantui Vertelkai, Vladui Beleckui, kankiniams ir didžiavyriams! Šalin rankas nuo kankinės Nutrijos Neršos! Šalin rankas nuo kankinio Daktaro! Šalin rankas nuo šlovingosios Darbo partijos! Šalin rankas nuo gerb. Račkausko ir Ulbio! TIE-SOS! MĖ-SOS!

 3. garbė tau, Viešpatie, kad sukūrei tokią gyvių įvairovę…

 4. Petras Mureika: ekspol.pareig. .....eksavia.......:

  Štai dabar jau aišku, kad seimo valdybos sutikimu Graužinienė vyko į Ukrainą, bet kam tai daryti, jei Ukraina jau tarė savo žodį šiame klausime ???….. Važiavimo pinigai išmesti į balą……!!!

 5. Klaipėda:

  Suprantu, kad nieko nebūtų davę, bet mažiau būtų mūsų valdžiažmogių, priklausomų ” politologų” bei žurnialiūgių, spekuliacijų ta tema. O dabar nepraustaburniai šaiposi, atseit, nieko nepešę, o tik pabučiavę spynas nuėjo.

 6. pensininkas:

  Seimo pirmininkė pasielgė teisingai, o kad jos nepriėmė Ukrainos Rados pirmininkas. Tai čia jo problema – nemandagus jis.

 7. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Yra tokia taip vadinama liaudies diplomatija. Tai cia ponia Seimo pirmininke aiskiai kalbedama Lietuvos vardu gavo ukrainieciu karsta pritarima!!! Tai ilgam isirasys i ukrainieciu sirdis! Tai didelis pasiekimas. O politikos rezultatu teks palaukti.

 8. Pritariu:

  ir palaikau L.Graužinienę.Ji pasielgė krikščioniškai .Lietuva ukrainiečiams ypatinga.Laikas megzti ir atnaujinti tuos jausmus,kurie mus siejo Vytauto Didžiojo laikais.

  • Aušrius:

   Aš irgi pritariu, kad Graužinienė padarė išmintingą darbą. To Rybako rytoj jau gal ir nebus, o ukrainiečiai bus visada. Jų nuomonės mums dar prireiks. Be to, Lietuva taigi dabar pirmininkauja, tai ką – mūsų politikams tik komentarų rašinėjimu apsriboti reikėjo?

 9. Darijušas:

  Ar jau visi įiame portale su protu galutinai susipyko? Todėl kviečiu visus visus visus! Lapkričio 30 dieną 07:00 renkamės Daukanto aikštėje ir prie Seimo: reikalausime neliečiamybės grąžinimo Neringai, Uspaskich ir jo komandai, laisvę ponui Daktarui, Algimantui Vertelkai, Vladui Beleckui, kankiniams ir didžiavyriams! Šalin rankas nuo kankinės Nutrijos Neršos! Šalin rankas nuo kankinio Daktaro! Šalin rankas nuo šlovingosios Darbo partijos! Šalin rankas nuo gerb. Račkausko ir Ulbio! TIE-SOS! MĖ-SOS!

 10. bartas:

  o kaip atrodytų, jeigu į Lietuvą atvyktų Rusijos Dūmos vadovas, ar vienas iš pavaduotojų – Žirinovskis, o Paleckinis surinktų kelis šimtus pusdurnių ir pasiūlytų jungtis į Rusios glėbį. O policija juos primuštų. Klausimas – žmogaus teisės būtų pažeistos ar ne?
  Ne , rimtai . Kaimietiškas klausimas.

  • Aušrius:

   Mano kaimietišku supratimu, policija politinių klausimų nesprendžia. Tam valstybė turi politikus. O smurtą prieš taikius gyventojus jiems naudoti draudžia jų statutas ir joks politikas neturi teisės to reikalauti. Štai Lvovo specbūrys pasakė, kad jie nelaužys konstitucijos ir savo priesaikos ir prieš savo liaudį rankos nekels. Bet pas komunistus amžiais viskas aukštyn kojomis: jėgos struktūros sprendžia politinius klausimus, o politikai tuo metu… serga.

 11. Stanislovas:

  Aš palaikau Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: