A. Smetona apie dvikalbius pavadinimus: išleisk džiną iš butelio, prasidės nevaldomi dalykai (audio) (11)

delfi.lt, Š.Mažeikos nuotr.

delfi.lt, Š.Mažeikos nuotr.

Valdančiosios koalicijos politinė taryba pirmadienį sutarė, kad Tautinių mažumų įstatymo projektas, kuriame numatyta įteisinti dvikalbius pavadinimus tautinių mažumų gyvenamose teritorijose, bus teikiamas Seimui. Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto dekanas, lituanistas Antanas Smetona laikosi nuomonės, kad tokie projektai yra antikonstituciniai, visiškai nereikalingi ir netgi keisti.

Iki šiol nėra aišku, kur tokios lentelės galėtų atsirasti: ar ten, kur kitataučiai gyventojai sudaro 25 proc. populiacijos, ar ten, kur jų vos dešimtadalis.

Laidoje „Ryto espresso“ dalyvavęs A.Smetona tvirtino, kad, kaip ir buvusi valdančioji koalicija, taip ir dabartinė tęsia tradicijas ir priiminėja neteisėtus įstatymus. Visgi ar verta baimintis ir laužyti ietis dėl dvikalbių užrašų ant namų sienų?

„Žinoma, kad tai svarbu. Tai yra Lietuvos valstybės gyvybingumo, įvaizdžio, buvimo apskritai klausimas. Ir visokie dvikalbių užrašų svarstymai, jie yra mažų mažiausiai keisti. Ankstesnioji valdančioji koalicija buvo įsipratinusi priiminėti antikonstitucinius įstatymus, kuriuos dar šiandien mokame. Dabartiniai, matyt, irgi perima šią gražią kabutėse tradiciją“, – tvirtino pašnekovas.

Specialisto nuomone, reikėtų matyti kelias puses: Lietuvos Respublikos Konstitucijoje parašyta valstybinė kalba – lietuvių, Valstybinės kalbos įstatymas numato, kad viešieji užrašai turi būti lietuviški. „Ir taškas“, – teigė A. Smetona.

Pašnekovas tikino, kad gatvių pavadinimai turėtų būti kabinami ant specialių stulpelių, o jau tada kas norės ant namų galės kabintis ką nori, tokį klausimą, A. Smetonos nuomone, dar būtų galima svarstyti. Žinių radijo laidoje lituanistas teigė, jog, suteikus norimas privilegijas vienoms tautinėms mažumoms, kitos taip pat norės tokių teisių, o tuomet situacija taps nevaldoma.

„Pirma, dėl konflikto, nepasakyčiau, kad jis yra tarp Lietuvos ir tautinių mažumų, ne. Jis yra tarp Lietuvos ir kai kurių tautinių mažumų separatinių veikėjų. Antra, taip, jei šitą džiną išleisime iš butelio, prasidės nevaldomi dalykai. Juk ne tik lenkai gyvena Lietuvoje, yra rusų, baltarusių. Prie to pačio pamirštame, kad šios problemos yra okupacijų padarinys. Juk lenkai niekada nepripažino, kad čia prieš karą buvo okupuota teritorija. Tai daug ką pasako, jų ketinimai nėra nuoširdūs, nėra sakoma tiesa, tai kaip galima pasitikėti šitais dalykais?“, – klausė A. Smetona.

Laida „Ryto espresso“ transliuojama darbo dienomis 6.05 val.

Kategorijos: Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .

11 komentarų

 1. Getas:

  Jei socdemai, DP ir prezidento Pakso partija pritars tokiems antikonstituciniams Tomaševskio lenkomanų svaičiojimams, tai jų buvimas Seime bus paskutinis. Tautos ir visų baltų Dievai Jus nubaus. Lenkomanai atsiradę tik okupacijos ir asimiliacijų pasekoje, o pagal Europos tautinių mažumų konvenciją jie nėra tautinė mažuma. Tai po okupacijos pasilikę įvairios tautybės: rusai, lenkai, gudai ir kt. Tautinės mažumos Lietuvoje pagal Konvenciją yra čigonai, Krymo totoriai ir karaimai, dar istoriškai galėtų būti žydai, tačiau jie turi stiprią valstybę.
  Linkėčiau dabartiniai daugumai susimąstyti ir atmesti siūlomą išskirtinių lenkomanų siūlomą Konstitucijos pažeidimą.
  Atmetus, turbūt LLRA išeitų iš valdančios daugumos, tada Jūsų: socdemų, DP ir TT reitingai dar labiau pakiltų.

 2. Li Bo:

  Jo, didžiausias valdžios utėlių rūpestis, kad būtų ne savivalda, o valdymas. “Nevaldomi dalykai” paprastai yra žmonių pastangos daryti taip, kaip yra geriau jiems, o ne valdžiai ir jos prielipams. Dramatiškos intonacijos kalbant apie dvikalbystę ar daugiakalbystę man atrodo juokingos. Ne čia problemų ieškote, kinkų drebintojai.

 3. arvydas damijonaitis:

  LIETUVOJE NĖRA LENKŲ, RUSŲ, ŽYDŲ „TAUTINIŲ MAŽUMŲ“

  Terminas “Tautinė mažuma” tarptautinės teisės erdvėje yra susieta su “išorinės valstybės” sąvoka.
  Pagal tarptautinę teisę tautinės grupės Lietuvoje turinčios išorines tautines valstybes(Lenkija- 40 milijonų, Rusija – 150milijonų,Izraelis- 8 milijonai gyventojų) negali turėti „tautinės mažumos“ statusą Lietuvoje(3 milijonai). Tik žydai nevardina savęs „tautine mažuma“. Okupantų privilegijos : lietuviai išlaiko 120 lenkiškų mokyklų, kuriose lenkinami lietuvių kilmės “tuteišai“. Tai yra GINESO REKORDAS. Pvz. USA, nėra nei vienos lenkiškos valstybės išlaikomos mokyklos, jas išlaiko lenkų bendruomenė. Rusijoje yra tik 8 valstybės išlaikomos lenkiškos mokyklos.
  Lenkiškų mokyklų nusikalstamas valstybinis finansavimas yra žiaurios lietuvių kilmės „ tuteišų“ polonizacijos faktas, kurie kalba ne lenkiškai “po prostu“. Tuteišų polonizacija yra lietuvių savižudybė, o tai prieštarauja Dievo valiai.
  Lietuvoje yra tik dvi tautinės mažumos – karaimai ir totoriai, neturi išorinės valstybės. Tautinės mažumos Europos Sąjungoje turi išimtines teises, todėl darome Lietuvai meškos paslaugą neatsargiai vartodami terminą „tautinė mažuma“ vietoje tautinė grupė,bendruomenė.
  Lenkai Lietuvoje, kurie įžūliai, chamiškai laksto su tautine Lenkijos vėliava ,yra Lenkijos piliečiai ar ne? Jeigu jie yra Lietuvos piliečiai, tai lenkiškų vėliavėlių viešas brukimas yra Lietuvos pilietybės atsisakymo aktas . Kas juos klaidina? Rusijos spectarnybos, marionetes tomaševskiai. Lenkų ir rusų tautinės grupės atsirado okupacijų metu, todėl yra lietuvių priverstinės asimiliacijos baudžiamųjų bylų objektas.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

 4. Bartas:

  teisingai . Gatvių pavadinimai turi būti sukabinti ant stulpelių, kaip daugumoje Lietuvos miestelių. LIETUVIŠKAI. Man tai padeda. Važiuoji – pvz; per Kaišiadoris ir iš toli matai, kokie gatvės pavadinimai sankryžoje.
  O Tomaševskis ant savo malkinės gali ir -varšuva- pavadinimą pasikabinti.

 5. menesis:

  Okupacija ar ne, bet faktas tas, kad Šalčininkuose gyvena daug Lietuvos piliečių, kurių gimtoji kalba – lenkų, o Visagine – rusų. Neabejoju, kad visaginiečiai mielai pasinaudotų suteikta teise į rusiškus užrašus. Bet jie nepakeistų lietuviškų užrašų, o būtų šalia. Kaip yra daugybėje Europos šalių pakraščių, kur dalis gyventojų kalba ir skaito kita kalba, nei valstybine. Taip, gimtoji kalba yra vertybė, kurią reikia saugoti ir puoselėti. Bet tautinėms mažumoms gimtoji kalba yra kita.

  • Jotvingis:

   Prie ko čia lentelės tautinių mažumų kalbomis ir gimtosios kalbos puoselėjimas?! Tai ne klalbos puoselėjimo, bet grynai politinis klausimas, apsprendžiantis kalbų statusus ir Lietuvos teritorijos vientisumą; tai klausimas parodantis, ar tautinės mažumos siekia integruotis į Lietuvos visuomenę, ar izoliuotis nuo jos. Tarp kitko, niekas Lietuvoje netrukdo tautinėms mažumoms puoselėti savo gimtąją kalbą – netgi valstybinėse mokyklose daugelį dalykų vaikus moko tautinių mažumų kalbomis.

 6. Julė:

  Ačiū Smetonai už teisingus žodžius. Jei taip tvirtai visi kalbininkai gintų valstybinę lietuvių kalbą , tai gal ir politikai nedrįstų. Lenkų akcijos įstatymų projektai akivaizdžiai antikonstituciniai.
  Vieną kartą pasakytų Premjeras, Seimo pirmininkė ir PRezidentė, kad net nesvarstys tokių įstatymų, kurie prieštarauja Konstitucijai ir padėtų tašką.
  Kiek galima erzinti, piktinti ir negerbti pagrindinės tautos.

 7. arvydas damijonaitis:

  Dėl klaidinančio termino „lenkų TAUTINĖ MAŽUMA“
  (turi būti TAUTINĖ BENDRIJA, TAUTINĖ GRUPĖ):
  1.Lietuvoje nėra lenkų tautinės mažumos, yra lenkų tautinės grupės bendruomenė, nes terminas „tautinė mažuma” tarptautinės teisės erdvėje yra susieta su „išorinės valstybės” sąvoka. Tuo tautinės grupės iš esmės skiriasi: Pagal tarptautinę teisę tautinės grupės, turinčios išorines tautines valstybes(Lenkija – 40 milijonų, Rusija – 150 milijonų, Izraelis – 8 milijonai gyventojų), negali kitose valstybėse turėti „tautinės mažumos“ statusą;
  2.Buvusių okupantų privilegijos : lietuviai išlaiko 120 lenkiškų mokyklų, kuriose lenkinami lietuvių kilmės tuteišai, kurie kalba ne lenkiškai, “poprostu“. Tai yra GINESO REKORDAS (Guinness world record). Pvz., USA, nėra nei vienos lenkiškos valstybės išlaikomos mokyklos, Rusijoje – tik 8 lenkiškos biudžetinės mokyklos;
  3.Lenkiškų mokyklų valstybinis finansavimas yra žiaurios lietuvių kilmės tuteišių diskriminacijos faktas, lietuvių savižudybė, o tai prieštarauja Dievo valiai;
  4.Kodėl Lietuvos „piliečiai lenkai“ lengvai pasiduoda provokacijoms, kodėl negerbia Lietuvos įstatymų? Kas juos klaidina?
  5. Vilniuje,1994 m. balandžio 26 d. pasirašyta Lenkijos Respublikos ir Lietuvos Respublikos draugiškų santykių ir gero bendradarbiavimo sutartis prieštarauja (1995 m.vasario 1 d. Strasbure priimtai) Europos Tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų Konvencijai. Europos Tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų Konvencijos 21 straipsnis: „ Jokia šios pagrindų Konvencijos nuostata neturi būti aiškinama kaip suteikianti teisę dalyvauti veikloje ar atlikti veiksmus, kurie prieštarautų pagrindiniams tarptautinės teisės principams ir ypač valstybių suvereniteto lygybės, teritorinio vientisumo ir politinės nepriklausomybės principams“. Konvencija ,numato tautinių mažumų ,t.y. tik tautinių grupių, neturinčių išorinės valstybės, apsaugą, kitaip būtų pažeisti pagrindiniai tarptautinės teisės principai. Lenkų bendrija Lietuvoje negali turėti „tautinės mažumos“ statusą, nes tai grėstų Lietuvos nepriklausomybei, teritoriniam vientisumui ir politinei nepriklausomybei, t.y. prieštarautų pagrindiniams tarptautinės teisės principams. Lenkijos vulgarus agresyvumas yra reali tikrovė – lietuviai nežudo lenkų, nebuvo okupavę Varšuvos, nebuvo užėmę trečdalį Lenkijos teritorijos.
  6.Būtina įpareigoti LR Seimą ir Vyriausybę sustabdyti 1994 m. balandžio 26 d. pasirašytą sutartį, kuri prieštarauja minėtai 1995 m. vasario 1 d. tautinių mažumų apsaugos pagrindų Konvencijai, ir pasirašyti naują, PAKOREGUOTĄ sutartį.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *