Lenkų rinkimų akcija žada skubiai prastumti antikonstitucinį Tautinių mažumų įstatymo projektą (28)

Valdemaras Tomaševskis | Alkas.lt nuotr.

Valdemaras Tomaševskis | Alkas.lt nuotr.

Spalio 9 d.vakare  nacionalistinės Lietuvos lenkų rinkimų akcijos išplatintame pranešime spaudai, piktinamasi spalio 9 d. grupės Seimo narių kreipimusi įteiktu ministrui pirmininkui Algirdui Butkevičiui reikalaujant laikytis Konstitucijos ir neteikti Seimui svarstyti Konstitucijai prieštaraujančio Tautinių mažumų įstatymo naujosios redakcijos projekto.

Trečiadienį spaudos konferenciją Seime surengę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime nariai Valentinas Stundys ir Vytautas Juozapaitis, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) iniciatyva parengtas Tautinių mažumų įstatymas prieštarauja Konstitucijos 14 straipsniui, kuriame nurodyta, kad valstybinė kalba yra lietuvių kalba.

V.Tomaševskis grupės Seimo narių veiksmus pavadino populistiniu konservatorių ėjimu, kuriuo, esą, siekiama „įgyti nacionalistiškai nusiteikusių rinkėjų simpatijas“.

V.Tomaševskis: „Tai eilinis populistinis konservatorių ėjimas, kuriuo siekiama įgyti nacionalistiškai nusiteikusių rinkėjų simpatijas. Juk ši konservatorių grupė galėjo kreiptis ne į Vyriausybę, bet į savo kolegas bei dvasinį lyderį Vytautą Landsbergį, kurie 1991 metais priėmė, o Vytautas Landsbergis pasirašė panašų į šiuo metu siūlomą Tautinių mažumų įstatymą, kuris leisdavo kabinti dvikalbes gatvių pavadinimų lenteles vietovėse, tankiai apgyvendintose tautinių mažumų atstovų. Šis įstatymas galiojo 19 metų, niekas nė neužsiminė apie prieštaravimą Konstitucijai, nes jokio prieštaravimo nebuvo ir niekada nebus. Juk niekas nemenkina valstybinės kalbos rango, o pagal siūlomą teisės aktą tautinės mažumos kalba būtų vartojama greta valstybinės kalbos“.

Renatos Sobieskos vardu pasirašytame, LLRA pranešime spaudai apie LLRA narių pastangomis slapčia rengiamą Tautinių mažumų įstatymo projektą rašoma: „Siūlomi sprendimai nėra vien LLRA postulatai: jie taip pat nurodyti Socialdemokratų partijos bei dabartinės Vyriausybės programose ir atitinka mūsų prisiimtus tarptautinius įsipareigojimus. Lietuvos socialdemokratų partijos rinkimų programoje pabrėžiama: „Neapgalvotai buvo panaikintas Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, sąmoningai vilkintas Tautinių mažumų įstatymo priėmimas (…). Šiuo metu esančią situaciją būtina nedelsiant keisti (…). Mes sieksime kuo skubiau priimti Tautinių mažumų įstatymą”. Padėtis, kai nevykdomi tarptautiniai įsipareigojimai ir įsipareigojimai rinkėjams, yra neįsivaizduojama demokratinėje šalyje, ES valstybėje narėje, todėl nekelia abejonių faktas, kad Tautinių mažumų įstatymas bus priimtas artimiausiu metu“.

LLRA jau šių metų gegužės 8 d. bandė prakišti Vyriausybės svarstymui kultūros viceministro, LLRA veikėjo Edvarso Trusevičiaus parengta Tautinių mažumų įstatymo projektą, tačiau Kultūros ministras Šarūnas Birutis tuomet šio projekto nepasirašė.

Tuo kart kultūros ministro atstovė spaudai Dalia Vencevičienė paaiškino, kad projekte esama per daug spragų, kad ministras galėtų po juo dėti parašą. Pasak atstovės spaudai ministras pasiūlė projektą dar pasvarstyti Vyriausybės strateginiame komitete.

LLRA pastangomis rengiamu Tautinių mažumų įstatymu siekiams įteisinti viešuosius užrašus tautinių mažumų kalbomis bei jų vartojimą savivaldybių įstaigose. Siūloma, kad tautinės mažumos kalba būtų plačiai vartojama savivaldybėse, kuriose tautinei mažumai priklauso bent 25 proc. gyventojų.  Kaip žinia Vilniaus, Šalčininkų, Švenčionių ir Trakų rajonuose daugiau nei 25 proc. gyventojų sudaro lenkai, o Visagino ir Klaipėdos savivaldybėje – rusai.

Prieš LLRA iniciatyvą „stumiama“ Tautinių mažumų įstatymo projektą yra nekartą pasisakiusi Lietuvos visuomenė, nusivylę šiuo projektu yra ir patys tautinių mažumų atstovai, dar šių metų balandžio mėnesį atkreipę dėmesį į tai, kad LLRA proteguojamas įstatymo projektas siekia įtvirtinti lenkų ir rusų tautinių mažumų dominavimą Lietuvoje.

Tačiau LLRA ir toliau spaudžia Vyriausybę ir Vyriausybės strateginį komitetą kuo greičiau priimti LLRA visuomenės neigiamai vertinamą tautinių mažumų įstatymą. Galutinis šio įstatymo projekto tekstas yra slepiamas nuo visuomenės bandant sudaryti įspūdį, kad šis įstatymo projektas nugulė kažkur į stalčius.

„Vilnijos“ draugijos nariai ir kiti visuomenininkai būkštaudami, kad LLRA proteguojamas projektas gali būti bet kuriuo momentu įtrauktas į Seimo rudens sesijos darbotvarkę ir paskubomis priimtas, toliau renka Lietuvos piliečių parašus po peticija „REIKALAVIMAS ginti Lietuvos Respublikos valstybinę kalbą ir teritorinį vientisumą“ raginančią: Lietuvos valdžią nenusileisti destruktyviems LLRA kėslams ir nepritarti lenkų nacionalistų brukte brukamam projektui ir ginti lietuvių valstybinę kalbą bei Lietuvos respublikos teritorinį vientisumą, neleisti iškraipyti autentiškų lietuvių žemių vietovardžių ir juos rašyti tik valstybine kalba, nekeisti lietuvių kalbos abėcėlės ir šalies piliečių vardus, pavardes dokumentuose rašyti valstybine kalba. Taip pat reikalaujama nepaversti lietuvių kalbos derybų objektu dvišaliuose Lietuvos ir Lenkijos santykiuose.

Alkas.lt redakcijai pavyko gauti minėto E.Trusevičiaus pastangomis rengiamo Tautinių mažumų įstatymo metmenis. Su šiuo projektu galite susipažinti ČIA.

Kategorijos: Lietuvoje, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Naujienos, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

28 komentarai

 1. Sakyčiau, kad nėra reikalo gaišti ties sūlomu projektu – tiesiog jį atmesti, kaip prieštaraujantį LK! Tomaševskiui su jo frakcija visai protelis pasimaišė.
  Siūlai lenkų mažumai dar kartą atidžiai paskaityti Konstituciją!

 2. Getas:

  Nejaugi Seimo nariai neatstatydins E> Trusevičiaus už Konstitucijos pažeidimą. Kiek galima terliotis, nejaugi nėra rimtesnių darbų, kaip kurti išimtines teise apsiskelbusiai LLRA Lietuvos lenkų tautine mažuma. Lietuvoje yra tik save laikančių lenkais (lenkomanais) tautybės bendrija ir jokių bendrijoms Eur. Konvencija nenumato išimčių. Tuo pačiu noriu priminti žiniasklaidai, ar nėra rimtesnių temų, kad nuolat reklamuojama Tomašaucko gauja.

 3. d:

  Paskaičius šita projektą, atrodo kad LR Konstitucija Trusevičiui negalioja.Įddomu kaip pasielgs p. Butkevičius?ar pasirašys ant tokio projekto?Žinant jo silpną charakterį tai visai įmanoma,kuriuo manau ir bando pasinaudot LLRA.

 4. Irmantas:

  O ar nebūtų galima inicijuoti kokios nors nepasitikėjimo procedūros tiems veikėjams už antikonstitucinę aktyvią veiklą? Juk jų tikslams pasiekti tėra tik vienas teisėtas būdas – inicijuoti konstitucijos pataisas, ir jie puikiai žino, kad tai Lietuvoje nepavyks 🙂

 5. Kažin:

  Tautinių mažumų įstatymas apskritai nėra galimas, nes jos yra lygios su pagrinine tauta. Yra Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencija, kurią Lietuva yra pasirašiusi ir savo atitinkamuose įstatymuose jos nuostatos yra įvertintos. Taigi atskiras įstatymas nėra reikalingas.
  Be to, visiškai neaišku kokiu tikslu įstatyme norima įtvirtinti principą, kad tautines mažumas privalu burti į atskirą organizaciją ir ją pagal teises prilyginti, tarsi, dar kažkokiai vienai atskirai tautai. Kiekviena tautinė mažuma kaip tokia gali būti atstovaujama tik atskirai, o ne kažkokiu atskiru nuo pagrindinės tautos organizuotu bendru būriu. Tokio būrio organizavimas, veikla ir valdymas negali būti numatyta Tautinės mažumos įstatymu, jeigu jau tokį priimti, nes toks būrys iš esmės yra ne tautinė mažuma, o tautinė bendrija ir tokiu atveju ji taptų Asociacijų įstatymu reglamentuojamu teisės subjektu.
  Taigi supraskite, ką darote užsibrėžę kurti tokius teisiškai supainiotus įstatymus.

 6. Netikslus terminas: Lietuvoje nėra nei vienos tautinės MAŽUMOS – tik tautinės BENDRIJOS.
  Artimiausias tautinės MAŽUMOS pavyzdys – LYVIAI Latvijoje. Visi kiti Latvijoje yra tautinės BENDRIJOS.

  Kadangi Lietuvoje nėra “tautinių mažumų” – galima denonsuoti Konvenciją:

  TAUTINIŲ MAŽUMŲ APSAUGOS PAGRINDŲ KONVENCIJA

  31 straipsnis

  1. Kiekviena Šalis bet kada gali denonsuoti šią Konvenciją, apie tai pranešdama Europos Tarybos generaliniam sekretoriui.

  2. Denonsavimas įsigalioja pirmąją mėnesio dieną praėjus šešiems mėnesiams nuo tos dienos, kai generalinis sekretorius gauna tokį pranešimą.

 7. Lietuvoje nėra lenkiškų etnografinių žemių;
  Lietuvoje nėra lenkiškų etnografinių toponimų ir hidronimų;
  Lietuvoje nėra etninių lenkų;
  “Lietuvos lenkais” vadinami vietiniai per prievartą nutautinti lietuviai ir iš Baltarusijos atkelti baltarusiai;
  “Lietuvos lenkai” nėra tautinė mažuma Lietuvoje – teisingas pavadinimas turi būti “tautinė bendrija”;
  “Lietuvos lenkai” nėra Lenkijos respublikos piliečiai;
  “Lietuvos lenkai” buityje kalba rusiškai ir “po prostu”(baltarusių kalbos tarmė);
  “Lietuvos lenkai” lenkų kalbą išmoksta mokykloje;
  Teoriškai įmanomas varijantas, kad kai kuriems Lietuvos piliečiams lenkų kalba yra gimtoji – kai mokykloje išmoktoji lenkų kalba yra vartojama buityje.

 8. manau:

  Reikia kuo skubiau vyti lauk neteisėtai į seimą patekusią lenkų šovinistų partiją, kuri rinkimuose dalyvavo kaip
  koolicija su rusais ir 7proc. balsų nesurinko.

 9. arvydas damijonaitis:

  LIETUVOJE NĖRA LENKŲ, RUSŲ, ŽYDŲ „TAUTINIŲ MAŽUMŲ“

  Terminas “Tautinė mažuma” Tarptautinės teisės erdvėje yra susieta su „išorinės valstybės” sąvoka.
  Pagal tarptautinę teisę tautinės grupės Lietuvoje turinčios išorines tautines valstybes(Lenkija- 40 milijonų, Rusija – 150milijonų,Izraelis- 8 milijonai gyventojų) negali turėti „tautinės mažumos“ statusą Lietuvoje(3 milijonai). Tik žydai nevardina savęs „tautine mažuma“. Okupantų privilegijos : lietuviai išlaiko 120 lenkiškų mokyklų, kuriose lenkinami lietuvių kilmės “tuteišai“. Tai yra GINESO REKORDAS. Pvz. USA, nėra nei vienos lenkiškos valstybės išlaikomos mokyklos, jas išlaiko lenkų bendruomenė. Rusijoje yra tik 8 valstybės išlaikomos lenkiškos mokyklos.
  Lenkiškų mokyklų nusikalstamas valstybinis finansavimas yra žiaurios lietuvių kilmės „ tuteišų“ polonizacijos faktas, kurie kalba ne lenkiškai “po prostu“. Tuteišų polonizacija yra lietuvių savižudybė, o tai prieštarauja Dievo valiai.
  Lietuvoje yra tik dvi tautinės mažumos – karaimai ir totoriai, neturi išorinės valstybės. Tautinės mažumos Europos Sąjungoje turi išimtines teises, todėl darome Lietuvai meškos paslaugą neatsargiai vartodami terminą „tautinė mažuma“ vietoje tautinė grupė,bendruomenė.
  Lenkai Lietuvoje, kurie įžūliai, chamiškai laksto su tautine Lenkijos vėliava ,yra Lenkijos piliečiai ar ne? Jeigu jie yra Lietuvos piliečiai, tai lenkiškų vėliavėlių viešas brukimas yra Lietuvos pilietybės atsisakymo aktas . Kas juos klaidina? Rusijos spectarnybos, marionetes tomaševskiai. Lenkų ir rusų tautinės grupės atsirado okupacijų metu, todėl yra lietuvių priverstinės asimiliacijos baudžiamųjų bylų objektas.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

 10. erikas:

  Tamošius Kiršintojas apsireiškė. Gal dar nesukeltų įtarimo ta LLRA skuba, bet kad viskas taip keistai susidėjo: Chevrono pasitraukimas, prekybos karas, Baltijski kanal, Uspaskicho cirkai. Matyt, tikimasi, kad tokiame jovale bus galima prastumti, gal galvojama, kad visų galvos užimtos tais reikalais ir dar artėjančiu viršūnių susitikimu dėl asocijuotos partnerystės. Negalėčiau paneigti, kad ir šita Tamošiaus Kiršintojo akcija nėra koordinuota iš Maskvos būtent dabar.

 11. Leonas M.:

  Bet kokioje vietoje ir bet kokia forma dvikalbystės įteisinimas prieštrautų Lietuvos vientisumo Konstituciniam principui. Lietuva yra per maža valstybė, kad dar būtų skaldoma į atskirus darinius pagal oficialų kalbos vartojimą ir dvikalbius užrašus. Lenkiškų, rusiškų ir kt. vietovardžių, gatvių įteisinimas ne lietuvių kalba, būtų didelis kirtis ne tik lietuvių tautai, bet ir visai Lietuvai.

 12. Bronė:

  Lietuvos valstybėje turi būti tik viena lietuvių valstybinė kalba.
  Lietuva pagal plotą yra maža valstybė ir lietuvių taip pat mažas skaičius.
  Pačią lietuvių kalbą jau reikia saugoti, stiprinti visokiais būdais, bet kuri kita oficialialiai vartojama kalba tik silpnins valstybinę kalbą.
  Saugokime ir branginkime lietuvių kalbą.

 13. Jotvingis:

  Šis LLRA sukurptas Tautinių mažumų įstatymo projektas “su trenksmu” patvirtina, kad LLRA tiklas – sukurti lenkų autonomiją. O, kad Lietuvos lenkai ir “lenkai” nenori mokintis ir valstybinėse įstaigose bei oficialioje aplinkoje vartoti valstybinės – lietuvių – kalbos, yra žinoma jau seniai. Visa tai tik įrodo, kad jie siekia ne integruotis į Lietuvos visuomenę, bet tik dar labiau izoliuotis nuo jos. Argi toki “Lietuvos piliečiai”, tikrai yra verti Lietuvos pilietybės?

 14. lenkai ,namo:

  jei turit kazkokiu pretenziju-Lenkija jusu laukia.ate!!!!!!!!!!!

 15. Tuteiša:

  Jokių nuolaidų liankam lietuvių kalbos sąskaita.
  Pažeidusiems konstittuciją – apkalta.
  Prezidentė turės vetuoti antivalstybinius įstatymus.
  GĖDA PARDUODANTIEMS LIETUVIŲ KALBĄ IR LIETUVYBĘ.

 16. nu blyn!:

  “V.Tomaševskis grupės Seimo narių veiksmus pavadino populistiniu konservatorių ėjimu, kuriuo, esą, siekiama „įgyti nacionalistiškai nusiteikusių rinkėjų simpatijas“.”

  Blemba, nėra Lietuvoj didesnio nacio už šitą lenką, o jis veidmainiškai kitus nacionalistais vadina!

 17. Jotvingis:

  V.Tomaševskis: “Juk niekas nemenkina valstybinės kalbos rango, o pagal siūlomą teisės aktą tautinės mažumos kalba būtų vartojama greta valstybinės kalbos”.

  Tomaševskis, taip sakydamas, prieštarauja pats sau. Tautinės mažumos kalbos įvedimas kaip antros oficialios kalbos tam tikroje Lietuvos teritorijoje naikina toje teritorijoje lietuvių kalbos, kaip valstybinės kalbos, prasmę, taigi tuo pačiu ir jos turimą statusą. Valstybinės kalbos prasmė – apjungti visus Lietuvos piliečius, suteikti galimybę įvairių tautybių Lietuvos piliečiams tarpusavyje bendrauti, ir tuo pačiu palengvinti jiems integruotis į Lietuvos visuomenę. Taigi tomaševskininkų tikslai yra labai aiškūs – sipninti lietuvių kalbos, kaip valstybinės kalbos, statusą tam tikruose Lietuvos rajonuose; ne integruotis, bet izoliuotis nuo Lietuvos visuomenės, kas savaime veda į lenkų autonomijos sukūrimą Lietuvoje.

 18. rugilė:

  Lenkai turi Lenkiją, rusai – Rusiją ar Baltarusiją… tai apie kokią tautinę mažumą kalba eina? Lietuva buvo, yra ir išliks Lietuva. Rodot nepgarbą šiai šaliai ir jos įstatymams. Norit to, kas jums nepriklauso ir niekada nepriklausys.
  Gal vertėtų pilietybės klausimus persvarstyti – “Ar pagrįstai ji buvo suteikta”? Skelbiatės lietuvos piliečiais, o reikalaujat lenkiškų teisių, kitaip sakant, antrą Lenkiją ruošiatės kurti. Sakyčiau veidmainiška. Kas mūsų, tas mūsų, kitiems nevalia kištis.

 19. arvydas damijonaitis:

  LIETUVOJE NĖRA LENKŲ, RUSŲ, ŽYDŲ „TAUTINIŲ MAŽUMŲ“

  Terminas “Tautinė mažuma” Tarptautinės teisės erdvėje yra susieta su „išorinės valstybės” sąvoka.
  Pagal tarptautinę teisę tautinės grupės Lietuvoje turinčios išorines tautines valstybes(Lenkija- 40 milijonų, Rusija – 150milijonų,Izraelis- 8 milijonai gyventojų) negali turėti „tautinės mažumos“ statusą Lietuvoje(3 milijonai). Tik žydai nevardina savęs „tautine mažuma“. Okupantų privilegijos : lietuviai išlaiko 120 lenkiškų mokyklų, kuriose lenkinami lietuvių kilmės “tuteišai“. Tai yra GINESO REKORDAS. Pvz. USA, nėra nei vienos lenkiškos valstybės išlaikomos mokyklos, jas išlaiko lenkų bendruomenė. Rusijoje yra tik 8 valstybės išlaikomos lenkiškos mokyklos.
  Lenkiškų mokyklų nusikalstamas valstybinis finansavimas yra žiaurios lietuvių kilmės „ tuteišų“ polonizacijos faktas, kurie kalba ne lenkiškai “po prostu“. Tuteišų polonizacija yra lietuvių savižudybė, o tai prieštarauja Dievo valiai.
  Lietuvoje yra tik dvi tautinės mažumos – karaimai ir totoriai, neturi išorinės valstybės. Tautinės mažumos Europos Sąjungoje turi išimtines teises, todėl darome Lietuvai meškos paslaugą neatsargiai vartodami terminą „tautinė mažuma“ vietoje tautinė grupė,bendruomenė.
  Lenkai Lietuvoje, kurie įžūliai, chamiškai laksto su tautine Lenkijos vėliava ,yra Lenkijos piliečiai ar ne? Jeigu jie yra Lietuvos piliečiai, tai lenkiškų vėliavėlių viešas brukimas yra Lietuvos pilietybės atsisakymo aktas . Kas juos klaidina? Rusijos spectarnybos, marionetes tomaševskiai. Lenkų ir rusų tautinės grupės atsirado okupacijų metu, todėl yra lietuvių priverstinės asimiliacijos baudžiamųjų bylų objektas.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

 20. arvydas damijonaitis:

  Arvydas Damijonaitis Kopija VSD
  Kalvarijų g. Vilnius

  JOS EKSCELENCIJAI LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTEI
  LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMUI
  LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBEI
  PAREIŠKIMAS
  2014-02-28 ,Vilnius
  DĖL KLAIDINANČIO TERMINO „LENKŲ TAUTINĖ MAŽUMA“
  Pagal tarptautinę teisę tautinės grupės, turinčios išorines tautines valstybes (Lenkija – 40 milijonų gyventojų, Rusija – 150 milijonų, Izraelis – 8 milijonai), negali kitose valstybėse turėti „tautinės mažumos“ statusą, kitaip pažeidžiami pagrindiniai tarptautinės teisės principai. Buvusių okupantų privilegijos: lietuviai išlaiko 120 lenkiškų mokyklų, kuriose lenkinami lietuvių kilmės tuteišai, kurie kalba ne lenkiškai, o ,,poprostu“. Tai yra GINESO REKORDAS. Pvz., USA, nėra nei vienos lenkiškos valstybės išlaikomos mokyklos, Rusijoje – tik 8 lenkiškos biudžetinės mokyklos.
  1994 m. balandžio 26 d. Lenkijos Respublikos ir Lietuvos Respublikos draugiškų santykių ir gero bendradarbiavimo sutartis prieštarauja Europos Tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų Konvencijai (1995 m. vasario 1 d., Strasbūras). Europos Tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų Konvencijos 21 straipsnis: „Jokia šios pagrindų Konvencijos nuostata neturi būti aiškinama kaip suteikianti teisę dalyvauti veikloje ar atlikti veiksmus, kurie prieštarautų pagrindiniams tarptautinės teisės principams ir ypač valstybių suvereniteto lygybės, teritorinio vientisumo ir politinės nepriklausomybės principams“. Lenkų tautinė bendrija Lietuvoje negali turėti „tautinės mažumos“ statusą, nes tai grėstų Lietuvos nepriklausomybei, teritoriniam vientisumui ir politinei nepriklausomybei.
  Būtina įpareigoti LR Seimą ir Vyriausybę sustabdyti 1994 m. balandžio 26 d. pasirašytą sutartį, kuri prieštarauja 1995 m. vasario 1 d. tautinių mažumų apsaugos pagrindų Konvencijai, ir pasirašyti naują, PAKOREGUOTĄ sutartį.

  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: