L.Balsys: „Chevron“ vis dar gali ieškoti ir išgauti skalūnines dujas per su ja susijusias įmones (9)

Linas Balsys | Alkas.lt nuotr.

Linas Balsys | Alkas.lt nuotr.

JAV kompanijos „Chevron“ vadovų pareiškimą, kad jie traukiasi iš konkurso dėl angliavandenilių išteklių naudojimo, tačiau lieka Lietuvoje ir tęs iki šiol vykdytą veiklą, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys vertina kaip kompanijos bandymą išnaudoti „planą B“ bei toliau veikti per su ja susijusias įmones.

Pasak L.Balsio, šiandieniniai įstatymai atveria galimybę „Chevron“ ir toliau vykdyti skalūninių dujų  žvalgybą ir gavybą aplinkai pavojingu hidraulinio ardymo metodu net jai ir pasitraukus iš konkurso.

„Priimtų ir dar planuojamų Seime svarstyti įstatymų išsigandusi „Chevron“ vadovybė gali imtis „plano B“ ir toliau žvalgyti ir net išgauti skalūninius angliavandenilius per su šia kompanija susijusias „LL investicijas“ bei „Minijos naftą“. Šioms ir kitoms Lietuvoje įregistruotoms naftos bendrovėms  anksčiau buvo išduotos bendros licencijos žvalgyti ir išgauti angliavandenilius, į kurių sąvoką pagal iki šiol galiojusius įstatymus įeina ne tik paprasta, bet ir skalūninė nafta bei dujos. Todėl „LL investicijos“ ir „Minijos nafta“ ir kitos naftos bendrovės, gavusios bendras licencijas, gali žvalgyti bei išgauti ir skalūninę naftą, ir dujas. Joms net nereikalingas poveikio aplinkai vertinimas, kadangi jos leidimus vykdyti savo veiklai gavo gerokai prieš naujų įstatymų  priėmimą“, – sakė L.Balsys

Pavasario pabaigoje „Minijos nafta“ pradėjo skalūninių angliavandenilių žvalgybą ir išgręžė pirmąjį gręžinį Kalnainių kaime, netoli Švėkšnos. Stemplių kaime, esančiame Šilutės rajone, darbus vykdanti „Chevron“ deklaruoja atliekanti naftos žvalgymo darbus per „LL investicijas“, kurių 50 proc. akcijų valdo JAV kompanija.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko teigimu, šiuo metu reikia kuo skubiau sustabdyti anksčiau visoms naftos bendrovėms išduotas licencijas ir įpareigoti jas per mėnesį deklaruoti, kokios rūšies angliavandenilių – paprastų, ar skalūninių jos ieško ir kokius žvalgybos bei gavybos metodus naudoja.

Lietuvos žaliųjų partija, Žemaitijos bendruomenės, įvairios aplinkosaugos bei pilietinės nevyriausybinės organizacijos prieštarauja skalūninių dujų žvalgybai ir gavybai Lietuvoje naudojant hidraulinio ardymo technologiją dėl jos metu kartu su vandeniu į gręžinius pumpuojamų toksiškų chemikalų, kurie gali pasiekti ir užteršti požeminio geriamojo vandens išteklius bei sukelti neigiamus padarinius aplinkai, žmonių sveikatai.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

9 komentarai

 1. medus:

  na štai, ir išlindo yla iš maišo. tiesą sakant, nelabai ko kito ir tikėjomės – bandoma apeiti aplinkiniais keliais, nes tiesus kelias lengvai nepraeis – tą jau vakar pastebėjo dauguma tautiečių. būtina išlaikyti budrumą ir toliau kovoti prieš grobuoniškos-vergoviškos įstatyminės bazės parengimą ir įteisinimą. pritariu jog “.. šiuo metu reikia kuo skubiau sustabdyti anksčiau visoms naftos bendrovėms išduotas licencijas ir įpareigoti jas per mėnesį deklaruoti, kokios rūšies angliavandenilių – paprastų, ar skalūninių jos ieško ir kokius žvalgybos bei gavybos metodus naudoja.” beje, kaip galima buvo išduoti tokias licencijas?

 2. medus:

  geros mintys iš:
  Stop skalūninėms dujoms Lietuvoje Chevron Go Home/ Vytautas Švanys
  “Manau, džiaugtis Chevrono “pasitraukimu” yra gerokai per anksti. Niekur jis nepasitraukė, o tik surengė kvalifikuotą ir gana efektyvią viešųjų ryšių akciją, paspaudžiančią Lietuvos valdžią, užmigdančią dalį visuomenės, o kitus net nuteikiančią pries skalūnų dujų priešininkus (“per Žygaičių runkelius ir kitus Gazpromo agentus nebeturėsim tris kart pigesnių dujų”, “toliau tarnausim Gazpromui”, “praradom viltį išsikovoti energetinę nepriklausomybę, praradom rimtos kompanijos didžiules investicijas” ir t.t.).
  O iš esmės niekas tai juk nepasikeitė- Chevronas liko. Jis yra pagrindinis akcininkas “LL investicijos”, turi licencijas skalūnų angliavandenilių žvalgybai ir gavybai Rietavo, Raseinių ir kituose plotuose ir gali toliau laisvai tęsti jau pradėtus darbus.
  Taigi negalime sustoti ir mes, būtina tęsti pradėtus darbus: sviesti visuomenę, organizuoti referendumą, spausti savivaldybes, Seimą, Vyriausybę, kreiptis į KT dėl naujo Žemės gelmių įstatymo nekonstitucingumo (L.Balsys), neleisti priimti Syso pataisos, būti labai budriems ir prireikus „gultis po tankais“, nes skalūnų angliavandenilių gavybos darbai nėra nutraukti, juos bus stengiamasi visais būdais vykdyti. Tik Chevronas kiek pakeitė taktiką- pasiraukė į šešėlį.”

 3. medus:

  šaunuoliai Žygaičių bendruomenė:

  “Žygaičių bendruomenė, aktyviai besipriešinusi „Chevron“ ketinimui Šilutės-Tauragės plote ieškoti skalūnų dujų, triumfuoja. Bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas sveikina JAV kompaniją priėmus tokį sprendimą, tačiau tikina, kad bendruomenės nenurims.
  „Gerai, kad „Chevron“ susiprato ir pasitraukė iš konkurso. Bet jis pasilieka, kaip pats minėjo, Rietavo plote tęsti darbų, o į šitą plotą patenka ir didžioji dalis mūsų seniūnijos ir nemaža dalis Žemaitijos. (…) Todėl vienaip ar kitaip kontaktuoti su jais teks“, – sakė J.Nairanauskas.
  „Chevron“ turi licenciją ieškoti angliavandenilių Rietavo plote. Šilutės rajono Stemplių kaime bendrovė jau ieško ir naftos, ir skalūnų dujų, tačiau aiškina, kad tikisi ten rasti naftos, o skalūnų sluoksnius tik tiria.
  Todėl, nepaisant „Chevron“ sprendimo trauktis iš skalūnų žvalgybos ir gavybos konkurso Tauragės-Šilutės plote, Žygaičių bendruomenė nurimti neketina – žada kurti judėjimą.
  „Jo pavadinimas būtų skambus, tai galėtų būti Lietuvos piliečių sąjūdis, judėjimas už žemę ir jos turtų išsaugojimą bei teisę spręsti patiems. Tai turi būti didesnis judėjimas, kad nebūtų galvojama, jog tai yra vien tik keli Žygaičių žmonės“, – sakė J.Nairanauskas.
  Pasak jo, pati kompanija „Chevron“ nėra problema.
  „Čia gali būti ne tik „Chevron“, gali ateiti kitų visokių reikalų, problema yra mūsų ydinga politinė sistema, valdžia. „Chevron“ yra tik pasekmė“, – sakė J.Nairanauskas.”

 4. otto:

  Šitas ponas man panašus į kaimo kvailelį, besidžiaugiantį degančiais pinigais. Bet kvailelis jis nėra. Gazpromui gerai dirba ir kitus kvailina.

 5. erikas:

  Matyt, Nairanauskui ideali politinė sistema būtų tokia, kurioje galiotų liberum veto – vieno balso veto. Juk panašiai įvyko ir Žygaičių atveju: mažuma pašokdino visą Lietuvą, o ypač miestus. Per tą libertum veto ir nusivažiavo Abiejų Tautų Respublika, rusams reikėjo tik ateiti ir pasiimti, apie ką porą šimtų metų svajojo. Trumpas ekskursas į tai, kaip atrodė vadinamoji Nuolatinė Taryba (Abiejų Tautų Respublikos vykdomosios valdžios aukščiausiasis organas). Buvo renkama Seimo. Tarybą sudarė 36 nariai (18 senatorių ir 18 atstovų – po 9 nuo Lenkijos ir LDK). Taryba įkurta spaudžiant Rusijai, kuri, siekdama sustiprinti savo įtaką Abiejų Tautų Respublikai, veikė per savo pasiuntinį Otoną Magnusą fon Štakelbergą. Dalis Tarybos narių net algą gaudavo iš Rusijos ambasados, šitaip tapdami mokamais rusų agentais. Nuolatinė Taryba (lenk. Rada Nieustająca) amžininkų dar vadinta Nuolatine Išdavyste (Zdrada Nieustająca), Seimo panaikinta 1789. Nesakau, kad žemės gelmių patriotai yra papirkti, gal jie tiesiog siaurakakčiai.

 6. LosAngeles:

  Tai viskas kaip ir aiksu 🙂 Ko gi dar galima tiketis? Tokia chebryte kaip sevron taip pigiai kasnelio nepaleis. Patirtis aferose per didele, kad nepabandytu pritaikyti jos cia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: