Šiandien minima Angelų sargų arba Policijos diena (5)

S.Gorodeckio nuotr.

S.Gorodeckio nuotr.

Atkuriant nepriklausomos Lietuvos valstybės institucijas, 1990 m. gruodžio 11 d. priimtas Lietuvos Respublikos policijos įstatymas, sukurta vėliava, kurioje įrašyti prasmingi žodžiai: „Įstatymas ir teisėtumas“, atkurta Policijos diena – spalio 2-oji.

Kilniems priesakams vykdyti bei policijos darbuotojams rengti pirmaisiais nepriklausomybės metais Lietuvoje duris atvėrė Teisės akademija, jos filialas Kaune, Klaipėdos aukštesnioji policijos mokykla.

Lietuvos policijos tradicijos buvo kuriamos ne vieną dešimtmetį. Pradžią davė 1918–1924 m. Lietuvoje įkurta milicijos organizacija, dirbo milicininkai savanoriai. 1924 m. sausio 1 d. milicija oficialiai pervardyta į policiją. Jos veiklą reglamentavo to meto įstatymai ir statutai. Pagrindiniai jų: 1920 m. gegužės 14 d. Milicijos įstatymas, 1935 m. gegužės 19 d. Valstybinio saugumo departamento statutas, Policijos aplinkraščių Sąvados ir Instrukcija policijos tarnautojams.

Nuo 1924 m. policijos organizacija ne kartą keitėsi. Iš pradžių policijos reikalus tvarkė Vidaus reikalų ministerijos Piliečių apsaugos departamentas. Vėliau jis buvo reorganizuotas ir 1935 m. sausio 1 d. įkurtas Policijos departamentas, kuriam priklausė viešoji arba tvarkos, geležinkelio, pasienio, privatinė ir vandens kelių policija. Kriminalinė policija veikė kaip atskira Valstybės saugumo departamento dalis.

Šiandien Lietuvos policija, nors ir orientuota į prieškarinės policijos tradicijas, turi kitokią struktūrą. Yra dvi sudėtinės policijos dalys: kriminalinė ir viešoji. Tai vientisa policijos organizacija, kurios jungiamoji ir vadovaujamoji grandis – Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos.

Policijos departamento tarnybos, skyriai palaiko glaudžius ryšius su užsienio valstybėmis, keičiasi delegacijomis, bendradarbiauja rengiant bendras programas, analizuoja bei prognozuoja kriminogeninę situaciją, keičiasi darbo patirtimi. Sudaro bendradarbiavimo sutartis, nagrinėja nusikalstamumo didėjimo tendencijas, sąlygas bei priežastis, palaiko viešąją tvarką, vykdo prevencines programas, bendradarbiauja su valstybinėmis bei visuomeninėmis organizacijomis.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė  ir Premjeras Algirdas Brazauskas pasveikino policijos pareigūnus su šiandien minima Angelų sargų diena.

„Policijos dieną apie Jūsų darbą kalbame daugiausiai. Tačiau žodžiai „ginti, saugoti, padėti” mums visiems yra svarbūs kasdien. Dar svarbiau, kad tai būtų ne tik žodžiai“, – sakoma šalies vadovės sveikinime.

„Spalį minime Angelų sargų – Lietuvos policijos – dieną ir 95-erių metų įkūrimo jubiliejų. Mūsų policija nusipelnė pagarbos. Juk dažniausiai žmogui sunkią ar pavojingą gyvenimo akimirką tampate vienintele atrama ir gynėju. Lietuvos policija ne kartą įrodė, kad yra stipri ir profesionali.

Keleri pastarieji metai buvo sunkūs policijai, turėjusiai gerokai suveržti ir taip suveržtus diržus. Esame Jums dėkingi, kad atlaikėte šį prailgusį periodą, neretai ekstremaliomis finansinėmis sąlygomis vykdėte savo pareigą žmonėms  ir valstybei.

Prasmingi žodžiai – „Ginti. Saugoti. Padėti“ – aprėpia visą policininko misijos esmę. Tačiau policijai padėti turi ir visuomenė. Todėl linkiu stiprinti ryšius su bendruomenėmis, ugdyti dar didesnį žmonių pasitikėjimą. Rimtis, tvarka ir įstatymo viršenybė valstybėje priklauso ne tik nuo jūsų profesionalumo, sąžiningumo, padorumo, bet kartais ir nuo mokėjimo suprasti suklydusį žmogų.

Gerbiami pareigūnai, nuoširdžiai sveikinu Jus su profesine švente ir gimtadieniu, artėjančiu prie jubiliejinės sukakties. Linkiu susitelkimo ir tvirtybės tarnyboje, o namuose – patikimo šeimos užnugario. Sveikatos ir ištvermės darbe, kuris niekada nebus lengvas. Dėkoju už tarnybą Lietuvos ir visų mūsų labui“ – rašoma A.Butkevičiaus svaikinime.

Kategorijos: Kultūra, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: