P. Gylys. Gauja, mafija ar klika – kas užvaldo Lietuvą? (19)

Povilas Gylys

Povilas Gylys

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje užvirė kova tarp dviejų jėgų. Ta kova vyko ir anksčiau, tačiau „virimo“ būseną pasiekė dabar.

Vienai jėgai dabar svarbiausia valstybės problema yra Seimo nario mandato atėmimas iš Neringos Venckienės. Kitos visuomenės gyvenimo problemos yra antraeilės. Ši jėga bando žmonėms įteigti, jog padėtis šalyje yra normali, kad mes gyvename visavertės  demokratijos sąlygomis, kad mūsų teisėsauga užtikrina teisingumą, kad Lietuvos generalinis prokuroras Darius Valys, policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis dirba gerai. Jiems Garliavos mergaitės ir jos motinos dingimas iš Lietuvos, Biržuose, Ariogaloje ar Panevėžio apylinkėse įvykdyti nusikaltimai yra didesnio dėmesio neverti įvykiai. Juk ir normalioje šalyje, suprask, būna kai kurių smulkių nesėkmių. Ši grupuotė politiniame folklore įgijo „valstybininkų“ vardą.

Tačiau egzistuoja ir kita jėga, ją sąlyginai pavadinkime naujaisiais disidentais arba valstybininkais be kabučių, kurios retorika ir argumentacija ypač sustiprėjo pastarosiomis savaitėmis, kai garsiai prabilo generolas Vitalijus Gailius, buvęs prezidentas Rolandas Paksas, kai buvo išteisintas Vytautas Giržadas. Gerai informuotam buvusiam FNTT vadovui V.Gailiui pareiškus, kad Lietuvą užvaldo buvusių ir esamų saugumiečių gauja, R.Paksas viešai papasakojo savo prezidentavimo ir nuvertimo istoriją ir įvardino dalį asmenų, kurie jį slapta ir neteisėtai sekė, kurie kontroliavo jo paskyrimus bei kitus sprendimus. Jo pasakojimas patvirtina blaiviems politinio gyvenimo dalyviams gerai žinomą faktą, kad taip vadinama „valstybininkų“ grupė elgėsi taip, lyg konstitucinė valstybės sąranga, įstatymai neegzistuotų, lyg ji būtų virš valstybės, aukščiau tautos išrinktų žmonių. Iš jo pasakojimo matyti, kaip veikė prezidentinio pučo organizatoriai.

Jis praplėtė institucijų, kurios tarnavo kaip „stogas“ šios grupuotės veiklai, įvairovę, įtraukdamas į „stoginių“ institucijų sąrašą ne tik Valstybės saugumo departamentą, bet ir Užsienio reikalų ministeriją. Kai kas papildo buvusį šalies prezidentą prie „stoginių“ darinių priskirdami ir Prezidentūrą. „Stogo“ konstrukcija nebūtų pakankamai tvirta, jei joje nebūtų seiminės dalies. Ir ji yra.

Manau daugelis mąslių viešojo gyvenimo stebėtojų sutiktų, kad į virškonstitucinės, viršvalstybinės niekieno nerinktos grupuotės sudėtį būtų įtraukta ir dalis teismų, prokuratūros, policijos atstovų. Taip pat tos grupuotės milžiniškų galių – ji pajėgi nuversti  valstybės vadovą – tie  stebėtojai negalėtų paaiškinti jeigu ignoruotų faktą, jog dalis žinomų žurnalistikos atstovų taip pat prisidėjo ir prisideda prie Lietuvos valstybės užvaldymo. Jie manipuliuoja žmonių protais per informacinę erdvę, kuri, galime pasidžiaugti, nepasiekė Gebelso propagandinės sistemos lygio, bet tokios žmones mulkinančios sistemos elementų egzistavimas mūsų šalies gyvenime yra nenuneigiamas. Įtakingų sociologų bei politologų ranka taip pat jaučiama. Jų užduotis – ne tik tirti,  bet ir formuoti viešąją nuomonę ir atitinkamai politinių procesų kryptį, grupuotei  palankia linkme.

Tik propagandos galia galima paaiškinti tai, kad iki šiol ramiai valstybinėse institucijose dirba R.Pakso, V.Gailiaus ir kitų minėti valstybei kenkę ir tebekenkiantys  pareigūnai, kad taip vadinamame nacionaliniame transliuotojuje, grupuotės labui tebepluša prezidentinio pučo dalyviai, o kaip teisės ekspertai pristatomi teisinį dengimą grupuotei užtikrinantys teisininkai. Šia informacine, o tiksliau dezinformacine, grupuotės galia galima paaiškinti ir tai, kad nepriklausomos Lietuvos valstybės saugumo departamentui kažkada buvo paskirtas vadovauti buvęs KGB rezervo karininkas, o kitas buvęs KGB rezervistas tapo Užsienio reikalų ministerijos vadovu. Arba, kad D.Valys iki šiol išsilaikė generalinio prokuroro poste, nors jis akivaizdžiai diskredituoja šią aukštą poziciją. Už dezinformacinės dūmų uždangos įvykęs VSD iškilimas virš valstybės yra dar vienas, ir tikrai ne pats menkiausias propagandinės grupuotės galios įrodymas.

Ta milžiniška propagandinė galia panaudojama ne tik savųjų pridengimui, neigiamos informacijos apie juos blokavimui, bet ir oponentų, kurie tapo savotiškais naujaisiais disidentais dergimui, aktyvesnių, drąsesnių viešojo intereso, valstybės gynėjų  niekinimui ir, tuo pačiu, baimės atmosferos kūrimui. Šia prasme situacija primena gūdžius pokario laikus, kai per informacinę viešąją  erdvę buvo palaikoma baimės  atmosfera ir melu buvo triuškinami teisingumo siekę žmonės.

Įbauginus, o po to izoliavus ar net sunaikinus teisuolius ir drąsuolius, visuomenė yra lengviau valdoma. Nelikus moralinių ir intelektualinių lyderių, „lengviau dirbti“  teisingumą  imituojantiems teisėjams, prokurorams. Tuomet prieš nepatenkintuosius, prisidengus viešosios tvarkos užtikrinimo šūkiu, lengviau panaudoti   policinę jėgą, mįslingas  mirtis  pateikti kaip natūralias. Apskritai, turint tokią  propagandinę galią, nusikaltimo auką galima paversti nusikaltėliu ir atvirkščiai, nusikaltėlius – aukomis.

Generolas V.Gailius save virš valstybės iškėlusius žmones vadina gauja. Prezidentas R.Paksas nesiveldamas į terminologinius ginčus su tokiu pavadinimu sutinka. Nemanau, kad vardai čia svarbiausi. Visgi teigčiau, kad gaujos terminas nuvertina, įžeidžiai pažemina prieš Lietuvos valstybės santvarką veikiančią jėgą. JIE nėra gatvės gangsteriai. Nuvertintume tą jėgą net ir tuomet, jei ją pavadintume mafija. Nors mafijos organizuotų nusikaltimų hierarchijoje yra aukščiau nei gatvės ir gyvenvietės gaujos, nes jose dalyvauja ir teisėsaugos bei politikos atstovai, jų tiesioginis tikslas nėra užvaldyti valstybę. Daugelis  mafiozų linkę vadinti save verslininkais. Kai Konstituciją, įstatymus, valstybės tvarką laužo žmonės, kurie siekia užvaldyti svarbiausias – politines, teisines – valstybės institucijas ir taip tapti svarbiausiu šalies galios centru, ji tampa klika – niekieno nerinkta, tačiau realiai, oligarchiniais pagrindais valdančia grupe, kuri, skirtingai nuo  karinės  chuntos, remiasi  ne karine jėga, o platesniu galios, įtakos formų rinkiniu. Todėl drįstu teigti, kad JIEMS geriausiai tinka ne gaujos, ne mafijos, o klikos pavadinimas.

Kova tarp klikos ir naujųjų disidentų – prie jų prisijungė ir daugelis  senųjų disidentų – aštrėja. Viena pusė, klika bando išgelbėti savo kailį, nes jis JIEMS ima svilti. Tam metamos didelės žurnalistinės, teisinės ir politinės pajėgos, siekiant neutralizuoti kitą stovyklą – žmones, kurie suvokia grėsmių valstybei pobūdį bei mąstą, ir kurie tai suvokdami nestovi po medžiu rizikuodami savo geru vardu, šeimos gerove ir, galbūt, net gyvybe, kovoja už valstybės atgavimą, už demokratinių visuomenės pagrindų atkūrimą. Nežinau kaip baigsis šiuo metu įsiplieskęs mūšis, tačiau karą virš valstybės, Konstitucijos ir įstatymų save iškėlę žmonės tikrai pralaimės. Valstybė bus atgauta. Tai tik laiko klausimas. Po karo klikos žmonės bus teisiami. Vieni įstatymo vardu, kiti – bent viešumu. Tada mes sužinosime visų šiandien mus melu ir baime bandančių valdyti žmonių pavardes. Šiuo metu visoms redakcijoms gerai žinomos bent  dalies grupuotės dalyvių  pavardės. Jos laisvos tas pavardes skelbti.

P.S. Dažnai užduodu sau klausimą – o koks yra prezidentės vaidmuo šiuose procesuose? R.Pakso istorijoje prezidentas tikrai nebuvo dalyvis. Prezidentas buvo auka. V.Adamkus, iš visko sprendžiant, buvo arba pasyvus stebėtojas, arba situacijoje  nesusivokiantis nominalus šalies vadovas. Dėl D.Grybauskaitės vaidmens kol kas nesu visiškai tikras. Ji gali būti įkaite, spaudimo, pavyzdžiui, šantažo auka. Neatmestinas ir kitas – susitarimo tarp jos bei grupuotės variantas. Tačiau nėra požymių, kad ji kovotų prieš kliką ir, tuo pačiu, už valstybę bei demokratiją. Nors duodama  priesaiką, ji įsipareigojo tai daryti.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .

19 komentarų

 1. medus:

  autoriui dėkoju už tai: “Nežinau kaip baigsis šiuo metu įsiplieskęs mūšis, tačiau karą virš valstybės, Konstitucijos ir įstatymų save iškėlę žmonės tikrai pralaimės. Valstybė bus atgauta. Tai tik laiko klausimas. Po karo klikos žmonės bus teisiami.”
  labai reikia ir tokių žodžių. tai, kas aprašyta, mato visi, tik vilties atgauti valstybę mažai kas beturi, todėl ir bėga. ačiū visiems šviesios dvasios žmonėms, kurie šviečia ir telkia tautą.

  • medus:

   p.s. vieno iš mūšių artėjanti atomazga šiandien taikliai paliesta Ekspertuose, kam įdomu, skaitykite : “Generalinis – ne prie ko, D. Grybauskaitė turi prisiimti atsakomybę už D. Valio vardu įvykdytus savo darbus”. spėju, kad atomazga tiesos link nebus nei lengva, nei greita.

 2. otto:

  Politinis lavonas bando vaidinti gyvą.

 3. Nepolitikas:

  Julius Puras : “Visa šita klika, hunta negalėtu nei dienos išgiventi be lsdp ir koncervatoriu, o taipogi aplink jas besisukančiu satelitiniu grupuočiu paramos.” – Klystat ir labai. O kur „rinkėjai“, kurie balsuoja už VISUS?

  • Julius Puras:

   Karuselė yra tokia. Vagis rememi politiku vagia pinigus iš valstybės ir už dali tu pinigu išlaiko purvina žiniasklaida kuri savo ruoštu manipuliaudama rinkėju sąmone reme purvinus politikus kurie reme vagis. Tokioje karuselėja Lietuva dabar yra isukta. Klika. Atmatos.

 4. Abraomas:

  Duok Dieve, kad gerb. Gylio viltys dėl klikos išnykimo išsipildytų Bet manau, kad to niekada nebus. Lietuva yra
  JAV kolonija, kaip ir visa ES. CŽV struktūros seka ir kontroliuoja kiekvieną mūsų politikų ir stambesnių verslininkų žingsnį, įtakoja televizijas, spaudą. O kad buvę KGB rezervistai, ar lytiniai iškrypėliai yra tinkama dirva žvalgyboms-senai visiems žinoma tendensija.

 5. pensininkas:

  Visiems žinoma, kad valstybė be teisingumo – didelė plėšikų gauja.

 6. Kažin:

  “Valstybės užvaldymas” prasidėjo jau 1990 metais. Konkrečiai jis buvo pradėtas LRT sąjūdžio, kuris tuo metu dar valdė LRT, triuškinimu. Mat visos kitos valdžios jau buvo suformuotos išrinkto Seimo (AT buvo tuo metu), o LRT vis dar valdė LRT sąjūdis. Sąjūdžiui išvaikyti AT – LRT vadovu atsiuntė L.Tapiną. Išvaikymo sprendimas “išdygo” labai staigiai, atrodo, kad tai buvo Kauno iniciatyva (atsakingais buvo Patackas, Zingeris).
  Nepalenkiamus LRT sąjūdininkus L.Tapinas sudorojo panašiai, kaip dabar buvo sudoroti Giržadas su Gailiumi.
  Apskritai LRT sąjūdžio indėlis visoje Lietuvos kovoje buvo didžiulis. Tačiau apie tai nutylima, kadangi jį darė “ne tie”, kurie yra užvaldę LRT…
  Todėl keistai atrodo, kai apie valstybės užvaldymą pradėta kalbėti tik dabar, kai jau 1997 metais valstybė buvo užvaldyta 100%.
  Taip, kad Gylys, tuo metu būdamas užsienio reikalų ministru, prie valstybės užvaldymo yra prisidėjęs ir pats.

 7. jonas:

  kaip marksizmo-leninizmo politekonomijos teoretikas prof. P.Gylys buvo grėsmingas audros debesis. Dabartinis išsikvėpęs ir monotoniškas violetinis pakibirkščiavimas net nepanašus į jaunystėje siautusias žaibų audras ardančias imperializmo bastionus.

 8. Va - taip!:

  Ponas Gylys sako, kad dalis klikos narių pavardžių žinomos.Be abejo, jas žino ir autorius, ir dauguma politikų bei redakcijų.Tačiau, kodėl Gylys neparašė: štai jie – tie žmonės, štai jų pavardės?Išeina, kad dauguma žino, bet kolaboruoja su nusikaltėliais, kurie griauna valstybę.Žodžiu, jie tampa nusikaltimo bendrininkais.Vietoj to, kad visais ruporais garsiai šauktų apie pavojų, skelbtų niekšų sąrašus – jie tyli, lyg žuvys.Paskutiniu metu labai išryškėjo, kad gyvename vien paradoksais garsėjančioje valstybėje, jei mūsų Lietuvą dar galima vadinti valstybe.Gal labiau tiktų – klikos prieglobstis, klikos buveinė, klikos rojus ir panašiai.Visuomenės nebeliko, nes visus dešimtmečius ji buvo “ne prie ko” – tik siurbėlių-klikos maitintoja…

 9. aras:

  Tautiečiai,
  tėvynei reikia Jūsų nuomonės dėl visuotinio referendumo surengimo! Jūsų parašas būtinas, kad Lietuvos liaudies išsakyta valia taptų privaloma seimui, vyriausybei, visų lygių valdininkams ir tarnautojams, politikams, partijoms! Tik iki š.m. lapkričio mėn. pabaigos privalome padaryti beveik neįmanomą – surinkti 300.000 Lietuvos piliečių parašų. Turime galbūt paskutinę galimybę išsaugoti tėvynės nepriklausomybę, sutramdyti lobuotų seimo, vyriausybės ir korumpuotų valdininkų savivalę, Lietuvos senbuvių nuvarymą nuo savo žemių, šeimų drąskymą, ekonomikos ir kultūros žlugdymą, referendume balsuodami už tai kad:
  1. … referendumu priimti sprendimai gali būti keičiami tik referendumu.
  2. … privalomajam referendumui surengti reikalingą piliečių parašų kiekį sumažinti nuo 300.000 iki 100.000.
  3. … Lietuvos žemės, vidaus vandenys ir miškai nuosavybės teise gali priklausyti tik Lietuvos piliečiams ir valstybei.
  4. … žemės gelmių ir gamtos išteklių naudojimą pramoniniu būdu, tik pritarus tautai privalomuoju referendumu.
  Mūsų bendrai pareikšta nuomonė gali ir turi tapti privalomu įstatymu.
  Tai ne politinė, o pilietinė akcija, aktuali visiems Lietuvos liaudies bet kokių pažiūrų, įsitikinimų ar tautybių atstovams.
  Iki susitikimo referendume, žemiečiai.

 10. Lėja:

  Ir aš nesuprantu prezidentės. Stebėsiu

 11. piliete:

  tik laiko klausimas ,bet norim gyvent siandie ir rytoj ,kada bus viesinami tautos naikintojai ju valstybes ardomais darbais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: