Dėl žiauraus Evelinos nužudymo policinėje valstybėje „kalti visi“, o labiausiai – prieš valdžios savivalę kylantys piliečiai? (5)

Evelina | šeimos nuotr.

Evelina | šeimos nuotr.

Sekmadienį, rugsėjo 29-ąją, Panevėžyje palaidota žiauriai nužudyta 17-metė Evelina. Rugsėjo 21-osios rytą Dembavos gyvenvietėje mergaitė buvo pagrobta, išniekinta ir sudeginta automobilio bagažinėje. Prieš mirtį mobiliuoju telefonu paskambinusi į Bendrąjį pagalbos centrą (BPC) ji visą pusvalandį prašė pagalbos, bet jos nesulaukė: valstybės tarnyba nepajėgė nustatyti žudomo vaiko buvimo vietos.

Per savaitę atsakingi valstybės pareigūnai ir politikai, užuot išsiaiškinę tokio jų vadovaujamų ir prižiūrimų institucijų aplaidumo priežastis, tik slėpė nuo piliečių informaciją arba kaltino vieni kitus. Po vieno iš slaptų Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdžių šio komiteto pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas pareiškė, kad dėl Dembavos mergaitės nužudymo esame „kalti visi“. Faktą, kad socialdemokratų valdoma vyriausybė 2007 metais vienintelė Europos Sąjungoje nutarė mokėti milijoninę „kompensaciją“ telekomunikacijos bendrovėms už informaciją apie skambinančiųjų pagalbos telefonu buvimo vietą ir tos informacijos teikimo iš dviejų bendrovių – „Bitės“ ir „Omnitel“ – net neišsireikalavo, socialdemokratas J.Sabatauskas nuo visuomenės nuslėpė.

J. Sabatauskas, Algirdo Butkevičiaus vyriausybė ir iškalbinga tylos siena nuo tautos atsiribojusi prezidentė Dalia Grybauskaitė slepia nuo piliečių, kad „Bitė“ ir kitos telekomunikacijos bendrovės, Valstybės saugumo departamentui paprašius, per keletą minučių pateikia išsamiausią informaciją apie klientų buvimo vietą, jei jie net nekalba telefonu ir nesinaudoja SIM kortele. Tai žiniasklaidai pripažino „Bitės“ vadovai. Pasak jų, neautomatizuotu būdu informacija apie telefono buvimo vietą operatyvinėms tarnyboms pateikiama nedelsiant: „Duomenų pateikimas vyksta operatyviai, nepaisant, ar tai savaitgalis, ar paprasta darbo diena.“ (Daugiau skaityti ČIA).

Tiesos.lt portalo paprašytas pakomentuoti tokią valstybės institucijų ir telekomunikacijų bendrovių bendradarbiavimo praktiką, Seimo narys Naglis Puteikis teigė: „Tai skandalinga policinių valstybių praktika. Lietuvos valdžiai rūpi užsitikrinti piliečių sekimo galimybes, bet nerūpi piliečių saugumas ir gyvybės. Kas šiandien galėtų paneigti, kad Gedimino Kirkilo vyriausybė skyrė kompensacijas telekomunikacijų bendrovėms visai už kitas valdžiai teikiamas paslaugas? Pasirodo, kad „Bitė“ ir „Omnitelis“, aprūpindamos visa informacija VSD, valdžiai sutikus pažeidinėjo įstatymą ir daug metų neteikė būtinos informacijos BPC. „Bitė“ saugumiečiams skambinančiojo vietą pateikia nedelsiant, o gelbėtojams – ne. Jei apie žudomos mergaitės buvimo vietą informacijos būtų paprašiusi VSD, „Bitė“ tą informaciją tuoj pat būtų pateikusi ir vaikas būtų išgelbėtas. Bet dabar tos informacijos reikėjo nereikšmingai įstaigai – BPC. Beje, „Bitė“ itin šiurkščiai pažeidžia įstatymo nuostatą, kad duomenys apie pagalbos prašančio asmens vietą PRIVALO BŪTI NEDELSIANT PATEIKTI GELBĖTOJAMS, kai tik paskambinama telefonu 112. Elektroninių ryšių įstatymo 68 straipsnio 2 dalis aiškiai sako: „viešųjų ryšių tinklų teikėjai ir viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjai kiekvieno pagalbos skambučio atveju neatlygintinai teikia vietos nustatymo duomenis (įskaitant ir srauto duomenis) be abonento ar faktinio elektroninių ryšių paslaugų naudotojo sutikimo Bendrajam pagalbos centrui. Vietos nustatymo duomenys kiekvieno pagalbos skambučio atveju neatlygintinai Bendrajam pagalbos centrui pateikiami iš karto, kai tik Bendrasis pagalbos centras atsako į tą pagalbos skambutį.“ Skandalinga ir tai, kad slapta posėdžiaujantis Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas tokius įstatymo pažeidimus toleruoja.“

Taigi dėl vaiko, kuris šaukėsi ir neprisišaukė valstybės tarnybų pagalbos, žiauraus nužudymo, pasak valdančiųjų socialdemokratų, esame „kalti visi“. O pasak generalinio policijos komisaro Sauliaus Skvernelio, kalčiausi dėl visko esą valdžia nepatenkinti piliečiai, kuriems policija skelbia kovą. Ir kada bei kur mes tai jau girdėjome, kada ir kur tokį valdžios elgesį matėme?

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

5 komentarai

 1. one:

  Reikia nepamiršti, kad kalčiausi yra banditai. Nes tuoj pradėsiu galvot, kad BPC 112 ir policija įvykdė nužudymą. Ar apskritai aks nors iš jūsų žinojo, kad galima taip tiksliai nustatyti žmogaus vietą? Dabar jau visi gudrūs sakyt “turėjo nustatyt, o nenustatė”. Beje nustatynmas ir veikė skambinantiems su savo kortele.
  Tai visų pirma pagarba TELE2, kurie laikėsi verslo etikos ir padarė tai, kas priklauso ir be nurodymų.

  • ...:

   mums (piliečiams ir kitiems) žinoti apie galimybes nustatyti buvimo vietą nebuvo jokio reikalo – tai žinojo BPC, policija ir kitos susijusios tarnybos, o šios paslaugos įdiegimui buvo išleisti tam skirti milijonai. tiksliau būtų sakyti, “įsisavinti” – kai pinigai pasisavinami (t.y. faktiškai įvykdoma vagystė), o darbas nepadarytas. todėl šiuo atveju kaip nors teisinti tikruosius kaltininkus yra gal net ne naivu, o veidmainiška ir gal sąmoningai apgaulinga. labiau domėkitės šia tema, skaitykite – suprasite kame bėda. p.s. banditų buvo, yra ir bus, o teisėsauga su visomis jai skirtomis priemonėmis tam ir skirta, kad žmones gelbėtų – nors laisvalaikiu, jei šiaip jaučiaisi per daug užimti lėšų “įsisavinimo” procese…

 2. suvalkietis:

  Barakauska,Sverneli,Sabatauska ir Sedbara butina teisti uz tycine zmogzudyste.

 3. Kemblys:

  Negaliu pamiršti Evelinos. Jos mirtis bus ne beprasmė, jei mes keisime požiūrį į nusikaltėlius ir ‘teisėtvarką’. Eveliną lyginčiau su Romu Kalanta – jie mirė, kad mes taptume nepakantūs blogiui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: