Pirmasis „Tarmės ant miesto grindinio“ pradžios renginys – diskusija (10)

Veronika Povilionienė | K. Driskiaus nuotr.Šį antradienį, rugsėjo 24 d. 16 val. Vilniaus mokytojų namai pradeda naują renginių ciklą, skirtą Tarmių metams „Tarmės ant miesto grindinio“. Jo metu bus surengta per 10 renginių, kuriuose skambės muzika, tarmiškai skaitomi tekstai, vilniečių pasakojimai bei „patarimai“ kaip išlaikyti savo tarmę gyvenant didimiestyje, aplink knibdždant ne tik tarmių, bet ir kalbų įvairovei.

Ciklas prasidės diskusija tokiu pačiu pavadinimu kaip ir visas projektas – „Tarmės ant miesto grindinio“. Rugsėjo 24 d. 16 val., Vilniaus mokytojų namų svetainėje, etnologės Gražinos Kadžytės kalbinami, mokslininkai, folkloristai, moksleiviai kalbės ne vien apie tarmės išlaikymą miesto sąlygomis, bet ir galima jos išmokimą, gyvenant svetimoje terpėje.

Diskusijoje dalyvaus  folkloristas ir bardas – tarmių metų idėjos iniciatorius Algirdas Svidinskas, „Žemaičių žemės“ žurnalo redaktorė Danutė Mukienė, Lietuvių kalbos instituto mokslinė sekretorė dr. Violeta Meiliūnaitė, Klaipėdos universiteto BRIAI profesorius dr. Rimantas Sliužinskas, JAV lietuvių etnopaveldo tyrinėtoja dr. Elena Bradūnaitė, LLTI folkloro poskyrio vedėja Jūratė Šemetaitė, Simono Daukanto progimnazijos 5 klasės moksleivis Jarlas Brantingas, dainininkė Veronika Povilionienė, muzikologė Zita Kelmickaitė, žurnalistė Alia Zinkuvienė.

Diskusijoje galės pasisakyti visi norintys. Svarbiausia, kalbėti tarmiškai.

Renginių ciklo antroje dalyje, 18 val. Veronika Povilionienė surengs tradcinius savo „Pasidainavimus“. Čia skambės dainos įvairiomis tarmėmis. Kartu su dalyviais dainuoti galės visi renginio žiūrovai ir klausytojai. Nemokantiems žodžių, bus padalinti dainynėliai.

Daugiau informacijos rasite čia.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. pasirašykite peticiją:

  http://www.peticijos.lt/visos/71415

  Susigrąžinkime valstybę!:

  Lietuvos Respublikos piliečiai – valdžiai

  Lietuvos Respublikos Seimui 2013-09-19, Vilnius
  Lietuvos Respublikos Prezidentei
  Lietuvos Respublikos Vyriausybei

  Siekiant susigrąžinti valstybę Tautai, kviečiame:

  1. Vyriausybę – nedelsiant nutraukti Visagino AE projektą.

  2. Seimą – skubos tvarka:
  – įgyvendinti 2012 m. spalio 14 d. referendumo sprendimą;
  – priimti Seimo sprendimą dėl šiuo metu Lietuvos piliečių siekiamo referendumo dėl mūsų Konstitucijos 9, 47 ir 147 straipsnių pakeitimo;
  – svarstyti prokuratūros įstatymo pakeitimus dėl nepriklausomo prokuroro;
  – sustabdyti Europos Sąjungos teisės viršenybę prieš Lietuvos Respublikos įstatymus įtvirtinančių įstatymų priėmimą ir priimtų galiojimą iki tol, kol dėl jų referendume pasisakys tauta.

  3. Prezidentę Dalią Grybauskaitę – atsistatydinti.
  Faktas, kad Prezidentė neteisėtai nurodinėjo FNTT vadovybei pažeisti įstatymus, nesiderina su Prezidentės užimamomis pareigomis. Tai patvirtino ir teismo sprendimas dėl FNTT vadovo pavaduotojo V. Giržado atleidimo iš darbo ir teisės jam dirbti su slapta informacija atėmimo pripažinimo neteisėtais.
  Tai, kad Prezidentė slepia esminius savo biografijos faktus ir juos nuolat keičia, nepaaiškina savo lojalumo atkurtai Lietuvos valstybei aplinkybių, jai dirbant Vilniaus aukštojoje partinėje mokykloje – nesiderina su vadovavimu valstybei.
  Tai, kad Prezidentė ar jos viešai neatskleidžiami asmenys be Lietuvos valstybės suvereno – Tautos – pritarimo atidavinėja Lietuvos Respublikos suverenitetą Europos Sąjungai, yra Prezidentės priesaikos Lietuvos Respublikai ir jos Tautai sulaužymas, mūsų Konstitucijos pažeidimas.

 2. Kemblys:

  ,,Diskusijoje dalyvaus folkloristas ir bardas – tarmių metų idėjos iniciatorius Algirdas Svidinskas…” – varge, tu varge, dar jie apie tarmes mieste vapa: DISKUSIJOJE, FOLKLORISTAS, BARDAS, IDĖJOS, INICIATORIUS Algirdas Svidinskas 🙁 🙁 🙁

  Pastaba, paryškinau lotyniškus, angliškus, airiškus ir graikiškus žodžius viename sakinyje. Nesu kalbininkas, bet manau, kad reikėjo šiuo atveju rašyti FOLKLORININKAS..?

 3. Klodas:

  „Žmonės kalba”, jog kalbininkai iš tarmių išstumia Dainavos-Dzūkijos ir Sūduvos- Suvalkijos tarmes.

 4. sirmbardis:

  O “bardas”, tai kokia čia tarme?
  folkloristas ir bardas – tarmių metų idėjos iniciatorius Algirdas Svidinskas
  Jei prie svetimųjų priskaičiuosim ir suslavintą pavardę, tai ne tik tarmiškų, bet ir lietuviškų žodžių čia ne gausiai…

  • Kemblys:

   bárdas [air. bard — poetas]:
   1. sen. keltų poetas ir vid. amžių Airijos, Škotijos, Velso dvaro poetas profesionalas, kuriantis ir rečituojantis gamtinę, herojinę, religinę poeziją; 2*. poetas, reiškiantis patriotines idėjas.

   Turbūt jie čia ir keltų kalbos airių tarmę bando išsaugoti.

 5. lyvis:

  Pasakymas tarmių metai žemina dzūkų, žemgalių ir kitų kalbas. Mes visi kalbame savo motinų kalbomis o ne tarmėmis. Taisykime prorusišką palikta tarmių metus gatvinę šventę į žemaičių, sėlių, tuteišių – trakų gimtas kalbas. O kur galima laisvai nusipirkti „Žemaičių žemės“ žurnalo redaktorė Danutė Mukienė leidinius niekur jų nematau. lyvis

  • Kemblys:

   Gal prieš dešimt metų „Žemaičių žemę“ pirkdavau Skuodo liuteronų šventoriuje.

   • lyvis:

    Ar tau neatodo, Kembly, kad tas šventes daro kažkokiam paukšteliu. Manau tie kultūrininkai, etnologai ar kaip juos dar ten kitaip tik sau pasipinigauti, pasigraudenti o jūs kaip gyvenot taip ir gyvenkit. Bet kalba reikia rūpintis visą gyvenimą, o ne vienus metus paoliosim ir bus gerai. Žemaičiui net neimanoma įsigyti “Žemaičių žemės”. O kur kiti tarminiai leidiniai? Kodėl juos neplatina per įvairiausius renginius. lyvis

    • Kemblys:

     Gentys skirdavosi viena nuo kitos savo tarme ir pasaulėžiūra. Nėra genčių, nebus ir tarmių. Tarmė mieste yra tik vaidyba – tuo kart pažais ir pamirš. Nors pačią kalbą tie tuščiukai saugotų. Kad išsaugoti tarmes pirmiau reikia suvokti kodėl išnyko Gentys. Tarmes išgelbėtų tik visuomenės dariniai lygiaverčiai Gentims.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: