Dalia Grybauskaitė susitiko su Baraku Obama (video) (21)

Dalia Grybauskaitė ir Barakas Obama | lrp.lt, Dž.G.Barysaitės nuotr.

Dalia Grybauskaitė ir Barakas Obama | lrp.lt, Dž.G.Barysaitės nuotr.

Rugpjūčio 30 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Baltuosiuose rūmuose susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentu Baraku Obama ir aptarė šalių strateginio bendradarbiavimo stiprinimo galimybes, energetinio ir kibernetinio saugumo klausimus, transatlantinius ekonominius ryšius.

Susitikime taip pat kalbėta apie santykius su Rytų partnerystės šalimis ir Rusija, geopolitinius pokyčius ir regiono saugumui grėsmę keliančius procesus. Susitikime taip pat dalyvavo Latvijos Prezidentas Andris Bėrzinis ir Estijos Prezidentas Tomas Hendrikas Ilvesas.

Baltijos šalių ir JAV Prezidentų susitikime pabrėžta, kad JAV ir Europos saugumas yra neatsiejami, o Baltijos šalių nepriklausomybė, suverenumas ir teritorinis vientisumas yra nuolatinis JAV interesas.

JAV parengtoje informacijoje apie bendradarbiavimą su Lietuva (vadinamajame „Factsheet“) pabrėžiamas mūsų šalies indėlis sprendžiant viso pasauli0 saugumui kritinius klausimus. Aukštai įvertinami Lietuvos pasiekimai išmaniosios gynybos srityje – aktyviai veikia NATO energetinio saugumo ir Branduolinio saugumo kompetencijos centrai, užtikrinama parama ilgalaikei NATO oro policijos misijai Baltijos šalyse. Pripažįstamas profesionalus Lietuvos dalyvavimas saugumą ir stabilumą užtikrinančiose misijose Afganistane ir kituose pasaulio regionuose. Taip pat akcentuojamas bendradarbiavimas energetikos, prekybos, Rytų partnerystės, pasaulinės interneto politikos, kibernetinio saugumo, švietimo ir mokslo srityse, lyderių mainų programos, kuriose dalyvavo ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Visą JAV parengtą „Factsheets“ galima rasti čia.

Dalia Grybauskaitė ir Barakas Obama | lrp.lt, Dž.G.Barysaitės nuotr.

Dalia Grybauskaitė ir Barakas Obama | lrp.lt, Dž.G.Barysaitės nuotr.

Pasak Prezidentės, pasiekusi pirmojoje Partnerystės ir Bendradarbiavimo Chartijoje numatytus tikslus Lietuva pereina į naują, platesnio strateginio bendradarbiavimo su JAV lygį. Tai reiškia naujas galimybes užtikrinant Lietuvos žmonių saugumą ir gerovę.

„Lietuvos ir JAV bendradarbiavimas per pastaruosius metus kaip niekada sėkmingas ir rezultatyvus. Pasiekėme pagrindinius Chartijos tikslus. Dabar mūsų žmonių saugumui kyla naujų iššūkių, ir reikia kitų sprendimų. Todėl Lietuva ir Baltijos šalys pereina į naują strateginio bendradarbiavimo su JAV etapą“, – sakė Prezidentė.

Pasak Prezidentės, JAV siekis stiprinti bendradarbiavimą su Baltijos ir Šiaurės šalimis padės Lietuvai siekti strateginių tikslų.

Baltijos šalių prezidentai susitinka su B.Obama | lrp.lt, Dž.G.Barysaitės nuotr.

Baltijos šalių prezidentai susitinka su B.Obama | lrp.lt, Dž.G.Barysaitės nuotr.

JAV palaiko Lietuvos ir Baltijos šalių energetinio savarankiškumo siekį ir įsipareigoja stiprinti energetinį Baltijos regiono saugumą. Tiesioginė parama išsakyta Lietuvos vykdomam Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimui, energetinėms jungtims su Vakarais, energijos išteklių tiekimo įvairovės užtkrinimui. Prezidentės teigimu, prie alternatyvių energijos šaltinių gali prisidėti ir JAV, palengvindama leidimų išdavimą skalūninių dujų eksportui į NATO šalis, taip pat ir Lietuvą. JAV dujos yra keturis kartus pigesnės nei Europoje.

Branduolinio saugumo užtikrinimas – taip pat bendras Lietuvos ir JAV interesas. Bendradarbiavimas šioje srityje Lietuvai svarbus siekiant, kad aukščiausi tarptautiniai saugumo reikalavimai būtų taikomi kaimynystėje planuojamoms AE. Pernai Lietuva buvo pakviesta į Branduolinio saugumo viršūnių susitikimą Seule. Lietuvoje taip pat veikia kartu su JAV pagalba įsteigtas Branduolinio saugumo centras.

Saugi Rytų kaimynystė taip pat bendras Lietuvos, ES ir JAV siekis. Pasak Prezidentės, demokratizacijos plėtra Rytų partnerystės šalyse yra svarbi ne tik šių šalių raidai, bet ir viso pasaulio saugumui, todėl Ukrainos eurointegracija ir rezultatyvus Vilniaus viršūnių susitikimas turi geostrateginę reikšmę.

Santykių su Rytų partnerystės šalimis stiprinimas yra vienas svarbiausių šiuo metu ES Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos prioritetų. Lietuvos pastangomis siekiama, kad Vilniaus viršūnių susitikime šį rudenį būtų pasirašyta ES asociacijos sutartis su Ukraina bei parafuotos asociacijos sutartys su Moldova, Gruzija ir Armėnija.

Baltijos šalių prezidentai susitinka su B.Obama | lrp.lt, Dž.G.Barysaitės nuotr.

Baltijos šalių prezidentai susitinka su B.Obama | lrp.lt, Dž.G.Barysaitės nuotr.

Lietuvos vadovė su JAV Prezidentu taip pat aptarė per Lietuvos pirmininkavimą ES Tarybai pradėtas derybas dėl Transatlantinės ES ir JAV prekybos sutarties. Didžiausias pasaulyje prekybinis susitarimas padės sukurti milijonus naujų darbo vietų, paskatins investicijas ir ekonomikos augimą.

Baltijos šalių ir JAV Prezidentai aptarė ir padėtį Sirijoje, kuri kelia rimtą susirūpinimą visai tarptautinei bendruomenei. Šalies vadovė pabrėžė, kad cheminio ginklo naudojimas yra nepateisinamas.

B.Obama po susitikimo su Baltijos šalių prezidentais pareiškė, kad kokių veiksmų bus imtasi prieš Siriją, dar nėra nuspręsta. Pasak jo yra, svarstomas galimas nedidelio masto, ribotas karinis atsakas. B.Obama pabrėžė, kad JAV kariuomenė nesirengia ilgam kariniam procesui ar kovoms sausumoje.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .

21 komentaras

 1. Gyventojas:

  Dabar turėtų pradėti veikti Kremliaus propagandos institutas. Juk reikia kažkaip nukreipti Lietuvos žmones į rytus. O tai dar ims ir pasijus vakariečiais. Tuomet niekaip nesugrąžinsi buvusios CCCP…

 2. albinas:

  “Šalies vadovė pabrėžė, kad cheminio ginklo naudojimas yra nepateisinamas.”

  Koks neišpasakytas pastabumas. Banalus trafaretinis isireiškimas.

 3. Baltas:

  Kolonijinės teritorijos vyr. vadybininkė nuvyko pas savo šeimininką gauti nurodymų kaip toliau administruoti čiabuvių gyvenimą.Be to bus pabarta kad per mažai prisideda kolonizuojant Ukrainą ir Moldovą…

  • lyvis:

   Tu esi ne baltas o juodas juodošius. lyvis

  • Marta:

   gal nepastebėjot, kad tos šalys pačios veržiasi į Europą? Ruskij Reporter, pateikiantis WikiLeaks nutekėjimus, atskleidžia nemažai žinių apie tai, kad ir daugiau SNG šalių kratosi Rusijos diktato:

   В сливе попадаются блестящие образцы романтического шпионажа в духе Мата Хари. Один из файлов содержит необычное сообщение: ключевой работник Stratfor с «источниками» в евразийском регионе Лорен Гудрич оказалась в одном плавательном бассейне со своим новым источником: «Я случайно буквально наткнулась на министра энергетики Туркменистана в плавательном бассейне, где мы оба нарезали круги. Чтобы поговорить, мы отправились к бортику (кода источника я не присваиваю, поскольку, естественно, он не будет регулярным)». Это произошло в тяжелом для отношений России и Туркмении 2009 году, ознаменованном взрывом газопровода и началом переориентации нового лидера Туркмении в сторону Китая: «Министр сказал, что когда он беседовал с Бердымухамедовым о русских, тот был в бешенстве и исходил желчью» (1687728)
   В российском досье хитом должен стать сериал о клановых кремлевских войнах. Скажем, Юрий Чайка (RU101, источник с высшим уровнем доверия и информированности) так рассказывает о войне со Следственным комитетом: «Проблема в том, что Сечин/Патрушев хотели бы от меня избавиться, но Сурков им не позволит этого. Я уже говорил о том, что Путин установил базовые правила, по которым кланы воюют друг с другом. Например, попытка Суркова снять министра внутренних дел Нургалиева была быстро прекращена Путиным. Так и попытка Сечина уволить меня провалилась из-за щита сверху. Вместо этого летят головы тех, кто во втором эшелоне власти» (1717932).
   Представляет интерес и файл, в котором идет речь об аресте лидера тамбовской группировки Кумарина (Барсукова): «Поворотным пунктом стало то, Барсуков решил получить контроль над инфраструктурными нефтяными активами в Петербурге… Чайка был в шоке, потому что ни одна криминальная группировка не претендовала еще на энергетическую инфраструктуру. А шутка у него была такая: «Они могут быть сколько угодно криминальными авторитетами, но им не стоит надувать щеки перед лицом Суркова, Сечина, Богданчикова или людьми такого уровня. Иначе они увидят, как в реальности выглядит давление и тактика» (5410884).
   Кроме того, некоторые сообщения о «крутости» российского руководства выглядят почти невероятно. Так источник (RU108) из «экспертов Путина» утверждает, что Россия покупает позицию Франции по ряду стратегических вопросов: «Гудрич: Так что, Total так же оказывал давление на Сарко (Саркози)? RU108: У нас и с ними была отличная беседа. Яхты очень хороши для такого типа вещей» (1681491).

   • Marta:

    priminsiu, kad šie “nutekėjimai”, kuriuos susekė hakeriai, yra iš privačios pasaulinės šnipinėjimo kompanijos, kuri vadinasi “Stratfor”. Įdomus globalistinis reiškinys, jei ką.. nes atima kai kurias svarbias funkcijas iš valstybių. Kadangi tai privarti organizacija, ji gali parduoti žinias tiek valstybei, tiek korporacijom. Bet įdomiausia tai, kad hakeriai ir juos perspjovė:)

 4. Getas:

  Prezidentė iškėlė Karaliaučiaus demilitarizavimo būtinumą, o tai net Adamkui nebuvo pasiekiama. Tai strateginis Lietuvos klausimas. Dabar greitu laiku, po rinkimų Vokietijoje, apie tai aptars su A. Merkel, jei ją išrinks. Ateity Karaliaučius turėtų tapti ES nare ir Prūsų autonomija Lietuvos sudėtyje. Dauguma krašto gyventojų svajoje apie buvimą ES. Sėkmės Prezidente!

  • Marta:

   Įdomi naujiena. Iš kur ją ištraukėte? Pocdamo konferencija “paskolino” Rusijai šia teritoriją 20 metų.
   Gal tokios baikties ir tikėjosi Rusija kai nutraukė atominės statybą?

   Bet dėl autonomijos dar reiktų gerai pagalvoti. Lietuva pasipildytų daugybe rusakalbių gyventojų. Autonimiją siūlyčiau tik Mažosios Lietuvos teritorijoj. Tai koks 20 km ruožas anapus Nemuno.

  • Kažin:

   Tai, – kad po Ušacko… dėl Karaliaučiaus dalykų – Lietuvos bevizio režimo su juo klausimo, šalies valdžių imta nieko neveikti ir tylėti, netgi Donelaičio jubiliejus vyksta beveik be Lietuvos dėmesio, – rodytų dėl Karaliaučiaus kiek kitokius vyksmus.
   Kas dėl norų į ES konkrečiau, – tai galima sakyti, kad jau metai, kai Karaliaučius yra įžengęs į ES, – krašto gyventojai be vizų gali lankytis pasienėje Lenkijos dalyje, o pajūrio kurortinėje zonoje – visoje. Taigi, atrodytų, jog Rusija jau pradėjo Karaliaučių “priskyrinėti” Lenkijai, gal, kaip likusią Stalino Lenkijai duotos Prūsijos dalį. Tad, ar jau nevyksta tylus Karaliaučiaus įsilenkinimas. Beje, ir tai, kad žiniasklaida stengiasi to, kas vyksta kaiminystėje, nepastebti, taip pat galimai bylotų apie tai, kaip kieno interesų vykdymą.
   Taigi, panašu, kad Lenkija su Rusija jau įgyvendina tas “gyventojų svajones” ir ne tik jas, bet kartu Lenkija kitoje Lietuvos pusėje “artinasi” prie amžiais jos geistos Klaipėdos.
   Taigi, – Karaliaučiaus demilitarizavimo klausimas nėra toks vienareikšmis, kaip atrodytų…

 5. Kažin:

  Džiugu, kad Klintono, Bušo dvišalio pasitikėjimo politiką Lietuvos atžvilgiu ne tik pratęsė, bet ir sustiprino Obama.
  Valio Amerikai!

 6. Getas:

  Marta, imkite pavyzdį iš kaimynių: Lenkijos ir kt., jei dudodama teritorija, tai jos su džiaugsmu ima, ne taip kaip elgėsi Sniečkus, o paskui tampa didelėmis valstybėmis. Karaliaučiuje įvairios tautos gyvena, net gruzinai ir armėnai, o 21 a. ypač svarbi tampa žemė. Tik toks sprendimas: visas Karaliaučius tik Lietuvos priklausomybėje, nes pagriebs Lenkija, o paskui vėl kalbės lietuviai, kad mes maži ir pan. Nebūkime dvasios ubagai. Net istorikas A. Kasparavičius Delfyje labai atsargiai, bet kvietė mūsų elitą būti oriais ir nedaryti tokių sutarčių su Lenkija, kaip padarė1994 m. Brazauskas.

 7. Kažin:

  Iš 1994 metų sutarties matyti, kad Lietuva pagal ją tarpusavio santykiuose su Lenkija grįžo į Liublino sutarties laikų – ATR teisinę padėtį. Taigi, šia sutartimi Lietuvos valdžia sulaužė 1918 metų Nepriklausomybės deklaraciją, paskelbusią buvusios bendros su Lenkija valstybės – ATR santykių nutraukimą. Beje, šios Nepriklausomybės deklaracijos nuostatos sulaužymą yra padariusi ir Smetonos valdžia, nes 1938 metais priimdama Lenkijos ultimatumą tuo pripažino Lenkijos užgrobtą Vilnių su dalimi Lietuvos Lenkijai.
  Abiem atvejais tai padarę valdžios asmenys turi būti pasmerkti kaip išdavikai, o 1994 metų sutartis, jeigu ji kitais metais nesibaigia, turi būti nedelsiant denonsuota, o jei baigiasi – neatnaujinta. Jos denonsavimo klausimą Grybauskaitė galėtų pateikti Seimui, bet to nedaro! Tai rodo jos kaip Prezidentės viešos pozicijos Lenkijos atžvilgiu nenuoseklumą.

 8. Žaltys:

  Apdairiai išsireiškė apie cheminio ginklo panaudojimą. Iš jos pasakymo galima suprasti ir taip, kad JAV pasielgė nepateisinamai suorganizavusi cheminio ginklo panaudojimą atseit. Dar nepamiršta ir kad nerasta Sadamo Huseino atominio ginklo, dėl ko buvo užpultas Irakas.

 9. Atgalinis pranešimas: Lietuvos Prezidentė įteikė pirmokų pasus JAV gyvenančių lietuvių vaikams | Alkas.lt

 10. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Tame parodytame vaizdo klipe o ir nuotraukose galima izvelgti tikraja B.Obamos nuomone apie LR prezidente. As ta nuomone matau taip. Pasisodino is kaires, kad nereiktu i ja ziureti, o savo galva Obama pasukes laike i desine, kur sedejo Latvijos ir Estijos prezidentai. Taigi is to kas parodyta…. matau aiskia antipatija kompartinei skolai. Gal kas mato cia atsitiktinuma? Gal Obamai nera zinoma….. kad glamuriniai apdovanojimai siai poniai yra svarbeni uz susitikima su juo Prahoje?

 11. Marta,:

  visi pasuke galvas i tuos, kurie kalba, gerb. Ramanauskai. 🙂

 12. Atgalinis pranešimas: L.Balčiūnaitė. Ar išsivaduosime iš Lietuvos baimės? | Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: