Rytų Europos studijų centre pristatytas naujas gudų almanachas „Siver“ (nuotraukos, audio, video) (2)

Almanacho „Siver“ pristatymas Vilniuje| cytadel.org nuotr.

Almanacho „Siver“ pristatymas Vilniuje| cytadel.org nuotr.

Rugpjūčio 8 d. Vilniuje, Rytų Europos studijų centre (RESC) buvo pristatytas Gudijos visuomenininkų pastangomis išleistas naujas istorijos-filosofijos almanachas „Siver“ („Сівер“).

Leidinio pristatyme dalyvavo RESC direktorius Laurynas Kasčiūnas, almanacho „Siver“vyriausiasis redaktorius, filosofas Aliaksejus Dzermantas  (Аляксей Дзермант), vienas iš pirmojo almanacho numerio autorių Aleksandras Sinkevičius (Александр Синкевич), vienas iš almanacho steigėjų, organizacijos „Aktualnaja koncepcija“ direktorius („Актуальная концепция“) Aleksandras Špakovskis (Александр Шпаковский), gudų politologas, Europos integracijos problemų centro direktorius Jurijus Ševcovas (Юрий Шевцов), taip pat Lietuvos politologai Vaidas Augūnas, Vilius Ivanauskas, Vytautas Keršanskas, Linas Kojala, Marius Kundrotas, Dovilė Šukytė, apžvalgininkas Arūnas Brazauskas  ir kiti.

Svečiai iš Gudijos (iš kairės į dešinę): A.Sinkevičius,  A.Dzermantas, A.Špakovskis  | cytadel.org nuotr.

Svečiai iš Gudijos (iš kairės į dešinę): A.Sinkevičius, A.Dzermantas, A.Špakovskis | cytadel.org nuotr.

A.Dziermanto pasisakymo garso įrašas:

A.Sinkevičiaus pasisakymo garso įrašas:

A.Špakovskio pasisakymo garso įrašas:

Svečiams iš Gudijos pristačius naująjį almanachą vyko diskusija apie Gudijos identitetą jos valstybingumo formavimosi ir įtvirtinimo kontekste.

Almanacho pavadinimui parinktas gudiškas žodis сівер reiškia šiaurinį vėją – šiaurį ir pasaulio šalį – šiaurę. Pasak šio leidinio leidybos organizatoriaus ir vyriausiojo redaktorius, filosofo Aliaksejaus Dzermanto įprotis kultūriniame, filosofiniame ir geopolitiniame kontekste skirstyti reiškinius Vakarai-Rytai kategorijomis  nieko gero Baltarusijai nedavė. Jo nuomone pagal visus istorinius ir etnokultūrinius parametrus Baltarusija turėtų būti priskirta Šiaurės sferai. Pasak jo šiaurės kategorijai reikia priskirti ne kokią nors apibrėžta teritorija Europoje, bet ištisą kontinentą nuo Dublino iki Vladivostoko kurio politinių ir kultūrinių įvykių epicentre visada buvo ir yra Baltarusija.

Pirmajame almanacho numeryje skelbiami rašiniai skirti pačios Šiaurės idėjos pristatymui ir Baltarusijos vietos šiame kontekste aptarimui.

Alkas.lt mintimis apie naująjį almanachą paprašė pasidalinti pristatymo renginyje dalyvavusį žurnalistą, apžvalgininką Arūną Brazauska.

Kalba Arūnas Brazauskas | cytadel.org nuotr.

Kalba Arūnas Brazauskas | cytadel.org nuotr.

A.Brazauskas:  „Almanachą «Сiвер» – lietuviškai tai reiškia šiaurį, šiaurės vėją – sunku apibūdinti jo neskaičius, o tik dalyvavus pristatyme. Pavarčius leidinį, lieka įspūdis, kad ir pristatyti jį, kaip tai padaryta Rytų Europos studijų centre, nėra lengva dėl temų įvairovės.

Apie leidinį sužinojau atsitiktinai. Jo autoriai buvo apibūdinti kaip „naujieji dešinieji“. Tai pakankamai stipri žymė. Almanacho tekstuose cituojamų autorių pavardės: Alain de Benoist, Julius Evola, Aleksandras Duginas – žinovams iškart nurodo, kokiai minties srovei atstovaujama.

Rašo gudų autoriai, almanacho straipsniai pateikti rusų ir gudų kalbomis. Greta „metapolitinių“ svarstymų apie Šiaurę, yra keli tekstai apie Lietuvos imperiją – tai yra LDK. Nenuostabu, kad tarp cituojamų autorių randame Gintarą Beresnevičių, Darių Kuolį.

„Naujųjų dešiniųjų“ idėjų spektras platus, tos pakraipos neįmanoma apibūdinti nei trumpai, nei labai aiškiai. Vis dėlto, pabandysiu suprantamai, jei pavyks, nusakyti vieną skirtį tarp kairiųjų ir dešiniųjų. Tarkime, susikūrė muzikantų profsąjunga. Natūralu, kad ji kada nors pareikalaus didesnių atlyginimų. Bet būtų kvaila, jeigu profsąjunga reikalautų sulyginti muzikantų talentus. Galima trukdyti talentingam muzikantui groti, tačiau neįmanoma nevykėliui pridėti gabumų. Kairiesiems labiau rūpi žmogaus teisės, teisingumas, o dešiniesiems – asmeninės pastangos, kokybė. Apibūdinimai netobuli, tačiau nėra galimybių dabar plėstis.

Grįžkime prie almanacho: vienintelis būdas įvertinti medžiagą – visa tai kada nors perskaityti. Norintiems nekils sunkumų, nes yra lengvai prieinama elektroninė almanacho versija“.

Skaitykite almanacho „Сівер“ internetinė versija:

Žiūrėkite almanacho„Сівер“ pristatymo RESC vaizdo įrašą 2013-02-11 d.:

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: