A.Akstinavičius. Valdžios troškulys (4)

Arvydas Akstinavičius | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Arvydas Akstinavičius | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Valdžios troškulys atėmė politinę išmintį ir atsakomybę. Tokį vaizdą stebime po teismo nuosprendžio Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje. Baimė prarasti valdžią ir postus kausto valdančiąją koaliciją ir ašinę jos partiją – LSDP su premjeru priešakyje, o nuteisti Darbo partijos vadovai sėkmingai naudojasi tokia padėtimi. Bent jau kol kas.

Tikrai keistas teismo sprendimas. Sunkesne bausme nubaustas Viktoras Uspaskichas nevaržomas vyksta į Rusiją pavymui sulaukdamas dar ir Seimo vadovybės palaiminimo, o kitiems kaltinamiesiems, nubaustiems mažesne bausme, paliktas galioti rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Beje, nemažai daliai tautiečių panašiose situacijose teismo salėje būna uždedami antrankiai. (Bet teismų sprendimai, kaip ir pati teismų sistema – kita labai aktuali problema, apie kurią čia nekalbėsiu.) Dėl V.Uspaskicho kelionės į Rusiją, prisidengiant Urdomos švente, svarbus vienas klausimas: koks kaimyninės šalies politinis projektas gali būti dabar paruoštas Lietuvai?

Galimų prevencinių veiksmų iš Lietuvos valdžios nematyti. Demonstruojamas Prezidentės principingumas labiau panašus į viešųjų ryšių akciją, siekiant politinių dividendų, nei į nuoširdų siekį bandyti spręsti politinę krizę. Juolab, kai tokia politinė padėtis Daliai Grybauskaitei yra palanki prieš artėjančius Prezidento rinkimus. Nuoširdžiai ir atsakingai besielgiantis šalies vadovas turėtų sukviesti Seimo frakcijų ir partijų vadovus ar atstovus situacijai aptarti ir ieškotų galimų sprendimų padėčiai taisyti.

O jų yra tikrai ne vienas. Galimas ir dabartinės Vyriausybės išsaugojimas, bet be teisiamų Darbo partijos vadovų įtakos. Jei iš koalicijos partnerių būtų pademonstruotas principingumas ir politinė valia, Darbo partijos vadovams ištikimų fanatikų gretos staigiai ir nemenkai aptirptų. Taip jau buvo 2006 m. V.Uspaskich pabėgimo į Rusiją metu. Tokiu atveju dalis darbiečių tikrai būtų suinteresuota išsaugoti valdančiąją koaliciją. Galimas ir taip vadinamas mažumos Vyriausybės variantas, panašiai kaip G.Kirkilo valdymo metu. Neatmestinas turėtų būti civilizuotame demokratiniame pasaulyje politinei, ekonominei, socialinei padėčiai taisyti daug kartų sėkmingai išbandytas pirmalaikių rinkimų variantas.

Dabar Lietuvos politikoje dar dominuoja Darbo partijos vadovų veiksmai ir interesai. Padėtis galėtų keistis, jei Prezidentė ir ašinė koalicijos partija – LSDP baigtų tarpusavio konfrontaciją, susilaikytų nuo populiarumo vaikymosi reitingų lentelėse ir pradėtų ieškoti sprendimų valstybės ir žmonių labui. Visuomenė šioje situacijoje neturėtų likti pasyvia stebėtoja. Jos aktyvumas, manau, galėtų tapti politikų atsakomybės ir politinės valios budintoju.

Autorius yra Lietuvos socialdemokratų sąjungos pirmininkas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

4 komentarai

 1. Nepolitikas:

  Besmegenis. Jog viskas yra daroma dėl Lietuvos pirmininkavimo ES. Jog negalima „kratyti“ valdžią
  Šio metų. Kodėl kaip socialdemokratas – taip ir …..???

  • Tomas:

   Prieš priekaištaujant autoriui, neprošal tamstelei būtų pasitikrinti savo IQ. Ir arkliui turėtų būti aišku, kad niekas pirmininkavimui labiau nekenkia, kaip valdančiosios koalicijos nariai su kriminalo uodegom. Autorius kaip tiki ir siūlo variantą išsaugoti esamą vyriausybę, bet be kriminalo. Obelį sveika pakratyti, kad puvėkai nukristų. Normalioje valstybėje ir visuomenėje, gyvenančioje pagal sveiką, o ne kažkokią iškrypusią politinę logiką taip ir turėtų būti.

   • Marta:

    teisingai sakot. Reikia puvėsius nupurtyti, kad kiti jais neužsikrėstų.
    Viktoras išvažiavo palikęs pusės milijono užstatą. Kiti tokių pinigų neturėjo.
    Nors jis į lietuvą atvyko su Chiornomirdino dujomis, bet Gasprom dabar Putino rankose, o Chionomirdinas, Chodrkovskis, amžinatilsį Berezovskis ir kiti pirmieji oligarchai liko opozicijoje. Tad darau išvadą, kad Uspaskichas gali ieškotis rėmėjų tik tarp Putino opozicijos veikėjų ar Rusijos ždmafijos. Jei klystu, pataisykit. Bet interpolas, kaip liudijo E.Lukassas iš The Economist, jį laiko susidėjus su mafija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: