A.Butkevičius susitiko su „Ševron“ atstovais. Žygaičių bendruomenė surengė piketą (4)

Alkas.lt pav.

Alkas.lt pav.

Šiandien Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius susitiko su kompanijos „Ševron“ („Chevron“) atstovais, kurie Lietuvos vyriausybės vadovui pranešė apie savo bendradarbiavimą su visuomene, požiūrį į teisės aktų pasikeitimus bei vykdomus darbus.

Ne kartą minėjęs, jog Lietuva privalo žinoti, kas slypi žemės gelmėse, o esant naujoms, modernioms technologijoms, nekenkiančioms aplinkai ir žmonėms, pasinaudoti žemės gelmių turtais, Vyriausybės vadovas kompanijos atstovų klausė, kaip vyksta bendravimas su bendruomenėmis, kur bus vykdoma žvalgyba.

„Ševron“ kompanijos atstovai pasakojo, jog turima licencija Rietavo plote ir Stemplių kaimo pavyzdys rodo, kad susitarimą galima pasiekti, kai bendradarbiauja bendruomenė, investuotojas ir Vyriausybė. Stemplių kaime jau vykdomi angliavandenilių žvalgybos darbai, licencija galioja nuo 2007 metų. Būtent į šios, jau seniai gautos licencijos galiojimo plotą patenka Žygaičių kaimas, kurio bendruomenė šiandien labiausiai priešinasi naujai skalūnų dujų žvalgybai.

„Šiandien gavau informacijos, kad į galimą naują skalūnų dujų žvalgybos plotą Žygaičių kaimas nepatenka. Tačiau net ir tokiu atveju „Ševron“ atstovai teigia norintys bendradarbiauti su bendruomene, išvengti susipriešinimo, ir tai vertinu teigiamai“, – sako Ministras Pirmininkas.

Konkurso dėl skalūnų dujų nugalėtojas dar nepaskelbtas, jį turi skelbti Aplinkos ministerijos sušaukta komisija. Tik paskelbus nugalėtoją bus išduota licencija. Amerikiečių kompanija teigia, jog naujai priimti įstatymai jų neišgąsdino, nors nuolatiniai pokyčiai tikrai neramina, o mokesčių įstatymai gali išauginti projekto kaštus.

Ketinimų investuoti Lietuvoje „Ševron“ neatsisako bei žada, net ir neturėdama licencijos, pradėti bendradarbiauti su bendruomenėmis, o taip pat su Lietuvos geologijos tarnyba, siekiant pateikti pasiūlymus reglamentams, kurie remtųsi moksliniais faktais ir atitiktų tarptautinę praktiką.

Žygaičių gyventojai surengė dar vieną piketą prie Vyriausybės

Vykstant premjero Algirdo Butkevičiaus susitikimui su „Ševron“ atstovais Žygaičių gyventojai, vis dar besipriešinantys galimiems „Ševron“ skalūninių dujų ir naftos žvalgybos darbams jų žemėje, prie Vyriausybės rūmų surengė piketą. Priešais Vyriausybės rūmus susirinkę Žygaičių kaimo atstovai laikė plakatus su užrašais: „Chevron – von!“, „Stop Chevron“, „Chevron pas premjerą – žemaičiai už borto“, „Ką žinai apie skalūnų dujų gavybą?“ ir kitus.

Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas žurnalistams sakė , kad „Ševron“  planuojama naudoti technologija yra kenksminga ir kaimo gyventojai visomis išgalėmis tam priešinsis, priminė, kad „Ševron“ atstovai nebendravo su Tauragės rajono Žygaičių bendruomene ir sakė, kad visuomenės atstovai buvo net neįsileisti į Vilkyškių gręžinį. Jis pabrėžė, kad Žygaičių ir kitos bendruomenės pasisako prieš skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą.

Premjero A.Butkevičiaus ir „Ševron“ atstovų Lietuvoje susitikimo išvakarėse, liepos 9 d., Žygaičių bendruomenės pirmininkas J.Nairanauskas išplatino šį pranešimą spaudai:

Ar Lietuvos Vyriausybė parduos Žemaitiją?

„Žinių radijo“ pateikta informacija, kad liepos 10 d. 10 val. „Chevron“ korporacijos atstovai atvyksta tartis su Ministru Pirmininku dėl skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos, buvo naujiena Žemaitijos bendruomenėms, su kuriomis „Chevron“ vengia diskutuoti tiesiogiai. Iki šiol Ministras Pirmininkas Algirdo Butkevičius viešai teigė, kad viskas priklausys nuo to, ar „Chevron“ atliks „namų darbus“ ir susitars vietos bendruomenėmis dėl numatytos ūkinės veiklos, ar gaus jų pritarimą.

Žemaitijos bendruomenės dar praėjusį antradienį, sužinojusios apie numatomą Premjero susitikimą su „Chevron“ atstovais, prie Vyriausybės atsiuntė grupelę savo žmonių, kurie metę visus savo ūkio darbus, atsiprašę iš darbų, surengė protesto akciją. Tik pusiaukelėje iki Vilniaus bendruomenių atstovai sužinojo, kad „Chevron“ ir A.Butkevičiaus susitikimas staigiai atšauktas, tad žemaičius priėmė tik Ministro Pirmininko patarėja aplinkos apsaugai Jūratė Juozaitienė ir Ministro Pirmininko padėjėjas Vilius Kavaliauskas, kuriems buvo išdėstyta, kad „Chevron“ kompanija su Tauragės–Šilutės bendruomenėmis nebendravo ir nebendrauja.

Nei tada, lygiai prieš savaitę, nei dabar Premjero oficialioje darbotvarkėje nebuvo ir nėra paminėtas susitikimas su „Chevron“ atstovais, todėl baiminantis, kad susitikimas vėl gali būti atšauktas, prie Vyriausybės protestuoti susirinks tik žemaičių bendruomenių palaikytojai iš Vilniaus. Vietoj to Žemaitijos bendruomenės liepos 17 dieną rengia didelę konferenciją Kvėdarnoje, į kurią „Chevron“ atstovai ir atsakingi pareigūnai vengia atvykti. „Chevron“ taip pat atšaukė leidimą konferencijos dalyviams apžiūrėti savo gręžinį, esantį Stemplių kaime.

Ar gali būti, kad Ministras Pirmininkas kaip bendravimo su bendruomenėmis pavyzdį gali pripažinti neseniai (birželio 5 dieną) kilusį skandalą, kai Seimo Aplinkos apsaugos komiteto išvažiuojamojo posėdžio metu lankant Vilkyčiuose esantį „Minijos naftos“, betarpiškai susijusios su „Chevron“, gręžinį, jos vadovas Tomas Haselton griebė už plaukų vieną iš vietinės bendruomenės narių ir partrenkė žemėn?.. „Minijos naftos“ vadovas supyko, kad susirinkę bendruomenių atstovai nepastebimai prisijungė prie komiteto ir kartu pateko į gręžinio teritoriją. Neva, visuomenininkai nebuvo praėję saugos instruktažo. Tačiau prieš tai visuomenės atstovai ilgai stovėjo po langais ir laukė, kol komiteto nariai buvo vaišinami pietumis privačiose patalpose. Abejotina, ar įmanoma nepastebėti tai, kas akivaizdu. Gal vienai stambiausių pasaulio kompanijų tokie metodai yra įprasti, tačiau ar tai priimtina Lietuvos Vyriausybei ir politikams, kurie matė šį incidentą?

Būsimo „Chevron“ ir A.Butkevičiaus susitikimo metu galimai bus manipuliuojama tuo, kad „Chevron“ bendravo su Stemplių ir Vadžgirio bendruomenėmis. Tačiau šios bendruomenės viešai ir atsakingai pareiškia, kad jos neprieštarauja tik naftos gavybai, bet jokiu būdu nesutinka su žemės gelmių išteklių gavyba, naudojant hidraulinio ardymo būdus.

T. Haseltonas gal ir norėtų nušluoti nuo žemės paviršiaus Žygaičius, kurie sutelkė į kovą visos Žemaitijos bendruomenes. Tačiau to paties incidento metu, kai jis „auklėjo“ vieną bendruomenės narį, jo darbuotojas pareiškė, kad Lietuvos jiems nereikia. Tuomet ko iš tikro korporacijai „Chevron“ reikia Lietuvoje?

Tauragės–Šilutės bendruomenės taip pat viešai pareiškia, kad Ministro Pirmininko A. Butkevičiaus „Chevron“ kompanijai pasiūlytas bendravimas su vietinėmis bendruomenėmis neįvyko.

Seime siūlytas įstatymų paketas, kuris sureguliuotų investicijų ir visuomenės interesų darnius santykius, apsiribojo vos keleto įstatymų priėmimu. Priimtuose įstatymuose atsakomybė už priimamus sprendimus dėl žemės gelmių gavybos perkeliama Vyriausybei. Todėl rytdienos susitikimas parodys ar Ministrui Pirmininkui rūpi Žemaitijos, tuo pačiu – Lietuvos likimas, ar ir toliau bus leidžiama ne tik už plaukų tampyti šio krašto gyventojus, bet ir jį okupuoti.

Žygaičių bendruomenės pirmininkas
Jonas Nairanauskas
2013 m. liepos 9 d.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: