Tautininkai palaikė šventės „Skamba skamba kankliai“ rengėjus eitynėmis (video) (36)

Tautininkia palaikė šventės „Skamba skamba kankliai“ rengėjus | M.Ėringio nuotr.

Tautininkia palaikė šventės „Skamba skamba kankliai“ rengėjus | M.Ėringio nuotr.

Gegužės 26 d. pavakarę Vilniuje besibaigiant tarptautinei folkloro šventei „Skamba skamba kankliai“ nuo S.Daukanto aikštės iki V.Kudirkos aikštės nusidriekus margaspalvei šventės dalyvių eisenai į ją įsijungė ir būrys tautininkų su trispalvėmis bei didžiuliu transparantu smerkiančiu Vilniaus valdžią vengiančia šiam senas tradicijas turinčiam renginiui skirti lėšų.

„Šventė „Skamba, skamba kankliai“ gimė dar gūdžiu sovietmečiu. Jos dėka vilniečiai ir Vilniaus svečiai galėjo ne tik stebėti, bet ir patys šokti bei dainuoti lietuviškus šokius ir dainas. Tačiau dabartinei Vilniaus savivaldybei, kurioje kultūrinius renginius ėmė tvarkyti Vilniaus savivaldybėje įsitvirtinę tomaševskininkai, buvusios „Jedinstvos“ pasekėjai, nepatinka lietuviški šokiai ir dainos Vilniaus gatvėse ir aikštėse, todėl jie nutarė nebeskirti finansavimo šiam festivaliui. To nedrįso daryti netgi komunistų partija sovietmečiu. Kalbas, jog trūksta lėšų, paneigia faktas, kad savivaldybė randa 250 000 litų sovietinių skulptūrų, kurių vieta yra Grūto parke, ant Žaliojo tilto restauravimu“, – sakė Lietuviųs tautinio jaunimo sąjungos (LTJS) pirmininkas Julius Panka.

Tautininkia palaikė šventės „Skamba skamba kankliai“ rengėjus | M.Ėringio nuotr.

Tautininkia palaikė šventės „Skamba skamba kankliai“ rengėjus | M.Ėringio nuotr.

Ir nors policija apie 100 tautininkų nešinų vėliavomis ir plakatais bei skandavusių tautinius šūkius eiseną atskyrė nuo pagrindinės šventės dalyvių voros, tačiau, kaip sakė patys tautininkai,  žygiuodami, kad ir atskirti nuo folkloro ansamblių, jie taip pat dainavo liaudies dainas ir jautėsi tikri šios šventės dalyviai.

Kaip jau buvo rašyta Vilniaus savivaldybė prieš prasidedant tarptautiniam folkloro festivaliui „Skamba skamba kankliai“  šiemet neketino skirti piniginės paramos. Tik paskutiniu metu tuo pradėjus domėtis žiniasklaidai buvo pranešta, kad žadama skirti 20 tūkst. litų…  Iškilo grėsmė, kad šventės rengėjų gali nepasiekti ir Kultūros ministerijos skirtos lėšos, nes, kad jas būtų galima gauti reikalingas savivaldybės prisidėjimas.

„Skamba skamba kankliai“ | M.Ėringio nuotr.

„Skamba skamba kankliai“ | M.Ėringio nuotr.

Šventės rengėjai ir savivaldybės tarnautojai teigia, kad prieš šį tarptautinį folkloro festivalį yra nusistatęs radikaliai lenkų politinei grupuotei – Lietuvos lenkų rinkimų akcijai (LLRA) atstovaujantis Vilniaus vicemeras Jaroslavas Kaminskis. Teigiama esą kol bus šis vicemeras pinigų  „Skamba skamba kankliai“ nematys…

Užgimusi Lietuvą į Sąjūdį atvedusio folklorinio judėjimo priešaušryje skambančių kanklių šventė reiškėsi kaip visuomeninis pasipriešinimas dirbtinai diegiamoms sovietinių švenčių, stilizuoto folkloro ir sovietizuotos saviveiklinės kultūros niveliuojančiai ideologijai. Nuo 1973 iki 1988 metų nemažai buvo paplušėta, kad būtų susigrąžintas tikėjimas gimtosios kultūros verte, kad kiekvienas galėtų pajusti jos nenusakomą paveikumą, kad būtų atgaivinta lietuvybės dvasia.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: