Tautininkai surengė piketą prie Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (nuotraukos, video) (12)

Alkas.lt, G.Brazauskaitės nuotr.

Alkas.lt, G.Brazauskaitės nuotr.

Gegužės 22 d. vidurdienį susirūpinusi, kad Lenkija per savo agentus valdančioje koalicijoje, siekia pakeisti lietuvišką abėcėlę Valstybinės lietuvių kalbos komisijos rankomis, Vilniaus tautininkų sueiga surengė piketą prie Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) būstinės Vilniuje, Gedimino pr. 60, „Šalin rankas nuo lietuviškos abėcėlės!“

„Seimo politikai daro milžinišką spaudimą šiai, Seimui pavaldžai institucijai, kad Valstybinė lietuvių kalbos komisija, įkurta lietuvių kalbai ginti, pati, pažeisdama Lietuvos Konstituciją, sunaikintų lietuvišką abėcėlę. Dalis komisijoje dirbančių valstybės pareigūnų pasidavė politikų spaudimui ir yra pasiruošę paklusti svetimos valstybės reikalavimams“, — sakė Tautininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Songaila.

Prie  VLKK susirinkę piketuotojai laikė plakatus: „Lietuvių kalba – konstitucinė Tautos vertybė“, „Lietuvių kalba „Lietuvių kalba šventa!!!“, „Šalyn rankas nuo lietuviškos abėcėlės!“, „Ar lietuvių kalba politinė prekė?“, J.Palionytei ne vieta VLKK!“, „Vietovardžiams lenkiškai – NE!“

Piketuotojų atstovai, tarp kurių buvo TS pirmininkas G.Songaila, Nepriklausomybės akto signataras Audrius Rudys, susitiko su VLKK pirmininke D.Vaišniene.

G.Songaila po susitikimo su VLKK pirmininke Alkas.lt portalui sakė: „Bandėme drąsinti VLKK, kad aktyviau gintų lietuvių kalbą ir aiškiai pasakytų politikams, kad negalima pažeisti lietuvių kalbos valstybinio statuso. Komisijos pirmininkė D.Vaišnienė pripažino, kad jokioje šalyje nėra perrašomos pavardės nevalstybinės kalbos rašmenimis. Tad ir Lietuvoje negalime pritarti tokiai išimčiai. Nes jeigu pasielgtume priešingai tai ne tik pažeistų valstybinės kalbos statusą, bet ir įneštų sumaištį į valstybės gyvenimą. Komisijos pirmininkė pasakė, kad supranta šitą. Ji sakė, jog ji siūlo politikams laikytis teisės aktų ir nedaryti jokių nepagristų išimčių.“

Piketo dalyviai VLKK įteikė raštą su piketo reikalavimais.

Kaip žinia, Lenkijos valstybei ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) radikalams darant nuolatinį beprecedentinį spaudimą Lietuvos Vyriausybė, vadovaujama Algirdo Butkevičiaus, sumanė VLKK rankomis išspręsti Lenkijai rūpimą klausimą – leisti Lietuvos respublikos piliečių pasuose vietoje lietuviškų naudoti nelietuviškus rašmenis.

VLKK pirmininkė Daiva Vaišnienė yra linkusi vadovautis Lietuvos Respublikos konstitucinio teismo sprendimais pagal kuriuos Lietuvos Respublikos piliečio pase vardas ir pavardė oficialiai privalo būti įrašyti valstybine kalba. Tačiau kai kurie VLKK nariai yra kitos nuomonės.

G.Songailos teigimu Valstybinė lietuvių kalbos komisija nesipriešina politikų spaudimui pažeisti konstitucinį valstybinės kalbos statusą ir siekiams įteisinti Lietuvos Respublikos piliečių vardų ir pavardžių rašymą asmens dokumentuose nevalstybine kalba.

„Piketo organizatoriai reikalaus laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir Konstitucinio teismo sprendimų, nurodančių, kad visa oficialioji rašyba turi būti valstybinė kalba, įskaitant ir vietovardžių bei asmenvardžių dokumentuose rašymą; jie protestuos prieš lietuvių kalbos trypimą ir painiavą, kuri atsirastų įvedus į lietuvišką abėcėlę raides, kurios dubliuos jau esančių abėcėlėje raidžių tarimą, piliečiai turės mokytis daugiau kaip šimtą raidžių su įvairių tautų diakritiniais ženklais“, – prieš piketą sakė G.Songaila.

Piketo dalyviai reikalavo, kad atsistatydintų VLKK pirmininkės pavaduotoja Jūratė Palionytė (dirbanti VLKK nuo 1998 m.), kuri, pasak piketo rengėjų, jau daug metų dezorganizuoja komisijos veiklą, negindama nei lietuvių kalbos nei jos konstitucinio statuso, klaidindama ir menkiau išsilavinusius politikus.

Prieš nekonstitucinius LLRA reikalavimus jau pasisakė kelios dešimtys tūkstančių Lietuvos piliečių pasirašiusių peticiją Lietuvos Respublikos Prezidentei, Seimui ir Vyriausybei.

Kaip žinia gegužės 20 d. įvyko Vyriausybės pasitarimas kuriame buvo svarstoma kas turėtų rengti nelietuviškos kilmės asmenvardžių rašybos taisykles.

Pagal Teisingumo ministerijos pateiktą projektą siūloma, kad Seimas šį klausimą pavestų VLKK.  Sumanyta yra, kad VLKK turėtų priimti norminio pobūdžio teisės aktą, kuriuo būtų nustatytos pamatinės nelietuviškos kilmės asmenvardžių rašybos taisyklės.

Tačiau VLKK pirmininkė Daiva Vaišnienė gegužės 20 d.  žurnalitsam sakė, kad, komisijos nuomone, Lietuvos Respublikos piliečių vardai turėtų būti rašomi taip kaip tai yra išašiškinės Konstitucinis Teismas tai yra – lietuviškais rašmenimis.

„Teisingumo ministerija ilgai ieškojo būdo, kurį galėtų surasti – tokį neprieštaraujantį Konstitucinio Teismo sprendimui ir galiojantiems teisės aktams. Tačiau, matyt, nėra taip paprasta jį surasti – tai rodo ir šiandieninio nutarimo svarstymas. Kalbos komisija taip pat gerbia Konstitucinio Teismo sprendimą, kuris sako, kad Lietuvos Respublikos piliečių vardai ir pavardės turi būti rašomi lietuvišku raidynu, lietuviškais rašmenimis“, – D.Vaišnienės žodžius cituoja BNS.

D.Vaišnienė priminė, kad Konstitucinis Teismas yra nurodęs, jog asmens dokumentas nėra tik su kalba susijęs dalykas. Jis nustato valstybės santykį su savo piliečiu. Todėl, pasak jos, ne Kalbos komisijos kompetencija yra nustatyti tą santykį.

 

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

12 komentarų

 1. Giedrius:

  Tikslas, – savalaikis ir puikus. Pagirtina.
  Priemonės ir kalba, – ne. Kodėl?

  “Iš sapnų”:
  > apie – Piketas –
  “””Piketas – raginimas dažniau laikytis savo nuomonės;
  Jei sapnuojate, kad kažką atkalbinėjate nedalyvauti pikete, rasite progą sutaupyti ne tik pinigų, bet ir visa kita.
  Išvaikytas piketas – nepavykęs sandėris. Šis sapnas gali reikšti ir nesutarimus šeimoje ar gausioje giminėje dėl turto.

  ….Atsitiktinės sapnų reikšmės:
  Priekaištas
  Priekaištas – Priekaištus sapne girdėti – perspėjimas, kad kiti pasisavins Jūsų idėjas;
  Jei jūs priekauštaujate kitiems – gausite dovanų.

  Velėjimas
  Velėjimas – Velėjimas – šis moteriškas darbas gali užklysti ir į vyrų sapną bei reikšti, kad atėjo laikas atsikratyti prietarų, baimės, imtis to, prie ko traukia nebe pirmus metus;
  Daug velėtojų – apkalbos be pagrindo taps vertinga pamoka.

  Auditorius
  Auditorius – Jei matote sapne save auditoriumi, kuris tikrina didelę kompaniją, reiškia, kad ateityje jūsų laukia sunkūs išbandymai ir dideli apribojimai;
  Pamatyti sapne auditorių, kuris jus tikrina reiškia, kad pasieksite sėkmės darbuose ir užimsite aukštą tarnybinę padėtį;
  Sapnas, kuriame jums siūlomas auditoriaus darbas, reiškia svarbų ir atsakingą darbą, kuris atneš jums daug nerimo ir dirglumo.”””
  http://monstras.lt/sapnininkas/sapnas/4810

  Ne taip vedant – ne ten ir nuves
  “tautininkas” Gintaras Songaila.
  Priemonę įvardinant svetimžodžiu “piketas”
  užuot kuopon, – priešintis, gynėjų būrin kviest, – kalbos lietuvių g y n y b a i,
  imt ir …”piketuot” (ar “koketuot”), na nerimta, net n e l i e t u v i š k a.

  O Seimui pribvalu:
  Valstybinei
  Lietuvių
  Kalbos
  (monstrancijai, ko?-misujai) atitikmenį skirt.

  • daktaras:

   Štai kas įvyksta, kai anksti pradedama vartoti kvaišalus.

  • Apie musę barščiuose
   – tarsi. Išimsi – prakalbės ar ne?
   Bet pabandyti verta.

   “1. Namie batviniai gardžiau, negu svečiuos pyragas –> geriau savi barščiai kaip svetimos kilbasos

   2. Juozapai šventas, ubago žentas, šaltais batviniais pavalgydintas
   batviniais pavalgydintas ubago
   3. Negrūsti ir batviniai negardūs, iš šakalių ir troba negraži

   4. Prasti batviniai – dangus regėt –> barščiai – dangus matosi
   barščiai batviniai: dangus matosi
   5. Kas kam rūpi mužikui batviniai, čigonui lašinėliai

   6. Kokia Uršulė, tokie ir batviniai
   batviniai kokia tokie uršulė
   7. … kaip batviniai be riebumo –> … kaip batviniai be mėsos

   8. Batviniais neatganysi ir neatsiganysi
   batviniais neatganysi neatsiganysi
   9. … kaip batviniai be mėsos

   Čia tai jau dėl Drąsos ir dėl tie-SOS.
   Apie VėeLKaKę, gal net ne apie
   (mat puikūs: kiekvienas smeniškai, tačiau ne “tautininkiškai” susirinkę nuotr.
   Lietuvos Piliečiai; pagarba jiems – UŽ ŽODĮ, dėl Žodžio),
   o apie beviltišką, beviltiškai “įprūdytą” Seimo sudėtį.

   O jei musė ims ir prakalbės – netgi lietuviškai,
   gal tai būtent VLKK sąstato užduotis ir pareiga: musės?

 2. Jotvingis:

  Užrašai naująja “lietuvių” kalba:moxlininkas,alxnis,weixmas,qryba,waqmas,qltas,qqrūzas……

 3. lyvis:

  Tautininkai padės paukštelį, kad surengė piketą. Bet vyrai politikai imkit jautį už ragų ir eikit reikalaukit iš glavariaus vadinamo triušiaus Butkevičiaus. O dabar piketuoja vos ne prie kiekvieno stulpo, kad padėtų paukštelį. lyvis

 4. A.L.:

  Ačiū piketavusiems. Ne visus globalistai pavertė betaučiais ir belyčiais, ne visi dar Lietuvoje virto judais, parduodančiais Tėvynę už “trupinį aukso, gardaus valgio šaukštą”.

 5. Jotvingis:

  Šiuo atveju yra aišku kaip 2×2=4,kad valdantieji siekia priimti antikonstitucinį įstatymą.Kad kai kam nekiltų noras tokius įstatymus prastūminėti,manau,kad turėtų būti įvesta bent jau administracinė atsakomybė už tokius neteisėtus veiksmus.Juo labiau,kad tokia veikla yra sąmoningas Seimo nario Priesaikos laužymas.

 6. jo:

  Jie bando brautis visokiais būdais. Jei ne iš karto pavardes pasuose, tai bando kitaip įvesti nelietuviškas raides. Vėliau gal argumentuos, kad jeigu įmonių pavadinimuose galima vartoti, tai kodėl gi pavardėse neleisti? Štai šiandien lrytas.lt pranešė:
  Grupė parlamentarų siūlo Civiliniame kodekse įrašyti galimybę įmonių, bendrovių pavadinimus rašyti ne tik lietuvių, bet lotynų kalbos abėcėlės raidėmis.
  Keturiolika įvairioms Seimo frakcijoms priklausančių Seimo narių įregistravo Civilinio kodekso pataisas, kurios leistų juridinių asmenų pavadinimuose naudoti nelietuviškas raides „w“, „q“, „x“.
  Pagal projektą, „juridinio asmens pavadinimas turi būti sudarytas laikantis lietuvių bendrinės kalbos normų, išskyrus atvejus, kai pavadinime vartojami tarminiai žodžiai ar lotynų kalbos abėcėlės pagrindu sudaryti užsienio kalbų žodžiai“. Jame taip pat sakoma, kad „juridinio asmens pavadinimas gali būti sudarytas iš lietuvių ar lotynų kalbos abėcėlės raidžių, kurios negali būti suprantamos kaip žodžiai, ir skaitmenų arba jų derinių“.
  Jie tikisi, kad ši norma palengvins įmonių registravimo procesą ir sudarys geresnes sąlygas verslo aplinkai Lietuvoje. Mat šiuo metu galiojantis reguliavimas esą sukelia per didelę administracinę naštą įmonėms, ypač mažoms Lietuvos gyventojų steigiamoms įmonėms bei smulkiems verslininkams iš užsienio valstybių, kadangi jų steigiamos įmonės nėra užsienio įmonių filialai ir neturi registruotų prekių ženklų, kuriuos galėtų vartoti įmonės pavadinime.

  Tarp projekto rengėjų – liberalai Remigijus Šimašius, Petras Auštrevičius, Eligijus Masiulis, socialdemokratas Darius Petrošius, „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis, konservatorius Kęstutis Masiulis, „darbietis“ Viktoras Uspaskichas ir kt.

 7. išeitis yra:

  reikalingas įstatymas leidžiantis naikint LT pilietybę už savo valstybės interesų išdavimą.Tik taip civilizuotai dar galima pataisyti ir tuos buvusius kubilo su jo gauja(du kartus stengesi Seime prakišt lietuvių kalbos statusą žeminančias nesąmones) ir dabartinio butkevičiaus su jo “atsiprašinėtoju” akibrokštus Lietuvos valstybei. Nebeliktų valdžioj ir daugelio iš Lietuvos valstybės drįstančių savo veika tyčiotis ,atseit, seimūnų .Su tais mužikais valdžioj jau nieko nepakeisi ,tą mazgą tiesiog laikas kirst , o ne bandyt beviltiškai dar painiot. Tik susipainiosiom,brangūs tautiečiai.

 8. čiabuvis:

  Sveikam žmogui tokia keista mintis net galvon netrenktų: pavesti LIETUVIŲ kalbos mokovams spręsti, kaip turi būti rašoma svetima kalba?!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: