Ar reikia mums griežlės griežimo, perkūno oželių mekenimo ir įspūdingo erelio skrydžio? (1)

Griežlė | Renato Jakaičio nuotr., natyrephoto.lt

Griežlė | Renato Jakaičio nuotr., natyrephoto.lt

Trakų rajone plytinčios Paluknio pievos – vienos svarbiausių ir turtingiausių Lietuvoje. Šioje didelėje, unikalioje ekosistemoje, per kurią teka sovietmečiu numelioruotas, kanalu paverstas Merkys, gyvena daug retų, europinės svarbos paukščių rūšių.

Kiek kartų Damoklo kardas kabėjo virš šios šalies gamtinio paveldo vietos, suskaičiuoti sunku. Tikrai, matyt, pievos gimė po nelaiminga žvaigžde.

Buvo pasklidusi žinia, kad „bevertėse“ pievose reikia statyti hipodromą. Bet stebuklo būdu (Aplinkos Ministerijos specialistų pastangomis) šis projektas įgyvendinamas nebuvo.

Toliau – daugiau. Trakų rajono savivaldybei gavus ES struktūrinių fondų pinigų, reikėjo trūks plyš įsisavinti 1,5 milijono. Nebuvo kur. Bet reikia – tai reikia. Įgyvendintas visiškai kriminalinis projektas – pačių vertingiausių Paluknio pievų dalių beprasmis, niekam nereikalingas dar kartą  numelioravimas. Aibė itin retų paukščių šio „įsisavinimo“ dėka išnaikinta. Bet ar tai svarbu? Juk lėšos tai įsisavintos. Kraupo ir Europos, ypač Anglijos, specialistai ir mėgėjai. Antraštės „ES lėšomis naikinamos unikalios Paluknio pievos Lietuvoje“ tikrai nepridėjo autoriteto mūsų gamtosaugai. Išnyko visai netoli plento buvusi griciukų perimvietė, smuko kitų nykstančių tilvikų skaičius.

Eilė šalies organizacijų beldėsi į Aplinkos ministerijos duris, prašydamos paskelbti Paluknio pievas Natura 2000 teritorija. Rezultatas? Kapų tyla.

Dabar gi – kažkurio dramos veiksmo kažkuris paveikslas. Paluknio pievose reikia kasti durpes! Suprantama – „darni plėtra“. Ten, kur peri rečiausios Lietuvoje paukščių rūšys, kur kūmuoja kūmutės ir dangų skrodžia galingi erelių sparnai. Ten reikia vėl „darniai“ plėstis verslui.

Pievinė lingė | Kęstučio Čepėno nuotr., naturephoto.lt

Pievinė lingė | Kęstučio Čepėno nuotr., naturephoto.lt

Primename, kad stulgiai, ereliai rėksniai, griciukai, balinės pelėdos, griežlės, švygždos ir kiti reti paukščiai – yra europinės svarbos rūšys. Kada mes pagaliau pripažinsime, kad mums privalu laikytis įstatymų, kurie ratifikuoti Seimo? Kiek iki užkimimo reikia kartoti, kad tarptautinės sutartys yra viršesnės už vietinius įstatymus? Kad Lietuvai privalu laikytis ES Paukščių ir Buveinių direktyvų?

Maža to, viskas, kaip pas mus jau įprasta, daroma su „unikaliu“ poveikio aplinkai (PAV) vertinimu. Mes prie šios aštrios problemos grįšime netolimoje ateityje. Lietuvoje nėra PAV-o, kuris kada nors būtų konstatavęs žalą gamtai. Visos gamyklos, durpynai, užtvankos, jėgainių parkai ir t.t., ir pan. – tik „tobulina“ gamtą, skatina ją vystytis. Taip ir su Palukniu.

Neaiški UAB „GJ Magma“, durpininkų užsakymu, atliko detalius tyrimus šioje teritorijoje, kurių metu buvo nustatyta, kad paukščių, o ir šiaip gamtos, ten kaip ir nėra!!! Še tau, boba, ir devintinės.

Kiek galima kentėti šitokį cinizmą, atviras patyčias iš Lietuvos visuomenės?

Judėjimas „Už gamtą“, kaip į pirmąją instanciją, kreipėsi į Aplinkos ministrą V.Mazuronį, prašydamas asmeniškai atkreipti dėmesį į šią aštrią problemą, kuri jau įgauna tarptautinį pagreitį. Ir kuo greičiau paskelbti unikalias Lietuvai ir Europai Paluknio pievas Natura 2000 teritorija, tuo sustabdant barbarišką mūsų gamtos naikinimą.

„Reikia mums griežlės griežimo, reikia perkūno oželių mekenimo, reikia ir įspūdingo erelio skrydžio.“ – sako atkaklūs judėjimo „Už gamtą“ entuziastai.

Judėjimo „Už gamtą“ info.

Daugiau informacijos rasite čia.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: