Č. Iškauskas. Politiniai gegužės žiedai (pirmadienio mintys) (4)

Česlovas Iškausaks | iskauskas.lt nuotr.

Česlovas Iškausaks

„Vėl gegužio žiedai išpuošė pievas ir klonius,
Ir laukus, ir miškus, ir sodybas senas…“

Tiesiog spontaniškai iš atminties lenda šie nuotaikingi Jungėnų kaimo kapelos dainos žodžiai, kaip ir muzika, parašyti Vincento Kazimiero Svitojaus (šios ir kitų dainų galima pasiklausyti ČIA ). Gal ši populiari užstalės daina ir turi liaudiško kičo atspalvį, tačiau, kaip sakoma, iš dainos žodžių neišmesi, o jie – paprasti, uždegantys, lengvai įsimenami…

***

Bet gamtos atsinaujinimą nustelbia pilka politinė kasdienybė. Jos paletė nuobodi, bet gausi. Štai padidėjo Prezidentės D.Grybauskaitės, gavusios politikos „Oskarą“, galimybės tapti ES vadove, tačiau, kaip sako politologai, jos karjerai koją pakišti gali šiurkštūs, neapgalvoti pasisakymai. O ir Prezidentės šalininkai nenorėtų politikės paleisti iš Lietuvos vadovo posto per kitų metų gegužę vyksiančius rinkimus…

Darbo partijos (leiboristų) ekslyderis V.Uspaskichas, bėgdamas nuo ant uodegos minančios teisėtvarkos, žada trauktis apskritai iš politikos ir rudenį visiškai atsiduoti verslui.

Lietuvos žmonių partijos vadovas V.Romanovas, sako, gydosi Maskvoje, pakirstas insulto. „Drąsos kelio“ lyderė N.Venckienė su sūnumi glaudžiasi Čikagoje, o į jos vietą gviešiasi partijos kolegos…

Tuo tarpu pagrindinės Lietuvos partijos, susikeitusios vietomis per praėjusius Seimo rinkimus, murkdosi savo sultyse. TS-LKD suvažiavimas patvirtino A.Kubilių savo pirmininku, o buvęs jo oponentas rinkimuose europarlamentaras V.Landsbergis atsisakė vadovauti Politikos komitetui, taip dar labiau nutoldamas nuo dešiniųjų jėgų centro. Šio komiteto vadovu išrinktas ir savo pozicijas sustiprino Seimo narys istorikas Arvydas Anušauskas, šiaip jau atidžiai atrenkantis žodžius duodamuose interviu ir gana nuoseklus politinėse pozicijose.

Neseniai savo vadovą tvirtino ir valdantieji socialdemokratai, tačiau politologas V.Dumbliauskas Lietuvos radijui pastebėjo, kad konservatoriai pademonstravo geresnį demokratiškumą, savo lyderį rinkę visuotiniuose partiniuose rinkimuose. Tuo tarpu A.Butkevičius išrinktas iš vieno kandidato, žodžiu, kaip anais senais gerais laikais…

Taigi, pagrindinės šalies politinės jėgos – parlamentinė pozicija ir opozicija – sudėliojo taškus ant „i“. O štai politikų reitingai rodo kai kurias įdomias tendencijas.

***

Bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa parodė, kad smunka premjero A.Butkevičiaus populiarumas. Per du mėnesius jis nusmuko labiausiai (4,1 proc.) iš visų 10 svarbiausių šalies politikų. Tuo tarpu pakilo opozicijos lyderių A.Kubiliaus ir I.Degutienės reitingai, šiek tiek ir V.Mazuronio. Apžvalgininkai tvirtina, kad valdančiosios koalicijos euforija baigiasi, ir kaip ant mielių augęs premjero populiarumas jau nekelia gyventojams tokių gerų emocijų. Kartu mažėja ir patenkintų Vyriausybės darbu: teigiamai vertinusių ministrų kabineto darbą per du mėnesius nukrito 2,3 punkto. Politologas M.Jastramskis tokią medaus mėnesio pabaigą komentavo taip: žmonės iš valdančiųjų tikėjosi konkrečių žingsnių, ypač energetikos klausimais, o premjeras niekaip neapsisprendžia. Kita vertus, koją kiša keleto ministrų bravūriški pasisakymai, nesiorientavimas ūkyje, lėta reformų eiga. Galima įtarti, kad poveikį turėjo ir tokie politiniai demaršai, kaip L.Linkevičiaus atsiprašinėjimas Varšuvoje. Meškos paslaugą daro ir partneriai koalicijoje, kurie tai jungiasi, tai abejoja šiuo žingsniu, o neseniai „Tvarka ir teisingumas“ visiškai nutraukė jungimosi procedūrą. Galima tikėtis, kad gegužę valdančiųjų reitingai dar gerokai smuktels.

Vis dėl to socdemai kaip politinė jėga gerina savo pozicijas. Jeigu balandį būtų vykę rinkimai, už LSDP balsuotų beveik 3 proc. rinkėjų daugiau negu kovą. O štai Darbo partijos reitingas smuko. Ieškodamas išeities V.Uspaskichas, kaip prognozuoja apžvalgininkai, sąjungą gali pasiūlyti ir A.Kubiliaus konservatoriams. Juk jie kažkada draugavo…

***

Visa ši politinė-partinė rokiruotė nieko bendro neturi su realiais žmonių lūkesčiais, kuriuos politikai noriai stimuliavo per rinkimus. Ateis laikas, kai rinkėjai dar labiau nusigręš nuo jų ir koneveiks partijas, kad jos nevykdo pažadų. Ir vėl mūsų gyvenimo smagratis suksis ratu, netgi ne spirale. Kaip tie „gegužio žiedai“ iš Jungėnų kapelos repertuaro: žydėjo pernai, žydi šiemet, žydės ir kitąmet. Gerai, jei duos kokį nors vaisių…

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

4 komentarai

 1. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Na nenori Valdzia vadovautis protu nors tu ka! Na nori taip veikti, kaip Suslovo ideologijoje sudeliota – Lietuva be lietuviu. Taigi video siuzete maciau kalbancias galvas be principu, be patriotizmo, be jokio teises supratimo, be Konstitucijos suvokimo. Kazkokie pedofilinemis dvasiomis apsiginklave Kuriai prismardina…. o jie uosto, uosto ir uostys.

 2. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Pasiziurekime ar laikomasi Konstitucijos: “99 straipsnis
  Ministras Pirmininkas ir ministrai negali užimti jokių kitų renkamų ar skiriamų pareigų, dirbti verslo, komercijos ar kitokiose privačiose įstaigose ar įmonėse, taip pat gauti kitokį atlyginimą, išskyrus jam nustatytą pagal pareigas Vyriausybėje bei užmokestį už kūrybinę veiklą.”
  Matau ir ministra pirmininka ir ministrus BALSUOJANCIUS Seime, kas reiskia, kad Jiems nusispjauti ant LR Konstitucijos, tai ta va ir dare kalbancios galvos. Nusispjauti i valdziu atskyrimo principa!!! Nusispjauti ant demokratijos ir visos Lietuvos zmoniu. Tanaujantys priesui bukagalviai!

 3. et,:

  negirdėjau nei vieno šiurkštaus Prezidentės pasisakymo.
  kažkodėl publika niekaip negali priprasti prie jos trumpo drūto ir aiškaus kalbos stiliaus, neleidžiančio jos žodžių kaip nors interpretuoti.

 4. Getas:

  Palaukite, kai sprogs pritvinkęs lenkomanų gaujos (LLRA) raidyno keitimo klausimas, tada socdemai su DP arba pakels savo reitingą arba visiškai nukris arba LLRA iškris iš koalicijos. Dabar ir brandiną šį sprogimą, kad panaudoti savo reitingams. Kaip kadaise 1991m. brandino Gorbačiovas perversmą, net išvyko iš Maskvos, kad kuo greičiau sprogtų ir būtų supokuoti perversmininkai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: