Karinės fotografijos konkurso darbus šiemet vertins ir garsus karo korespondentas M.Jonas (0)

T.Jonas, I.Juodytės nuotr.

T.Jonas, I.Juodytės nuotr.

Didžiausias Lietuvoje karinės fotografijos konkursas Tado Dambrausko „Lietuvos kariuomenė fotografijoje 2012–2013“ jau kaupia profesionalų ir mėgėjų, kariškių ir civilių pateiktas nuotraukas, kurios netrukus bus perduotos vertinimo komisijai.

Šiemet tarp septynių jos narių ir du užsieniečiai – JAV karo korespondentas Michaelas Jonas (Michael Yon) ir aviacijos fotografas Tiemas Festneris (Tieme Festner).

„Fotografija gali būti sėkmingai panaudota tiek moksle, tiek švietimo įstaigose, tiek medicinoje, tiek ir kariuomenėje. Fotoaparatas – nepalyginamai galingesnis ginklas nei rašiklis, kai nori papasakoti apie karą, parodyti, kaip veikia kariai“, – sakė M. Jonas, JAV korespondentas, kurio darbus publikuoja CNN, FOX, BBC, „New York Times“. M. Yonas jau yra apkeliavęs daugiau nei 65 šalis, parašęs per 800 straipsnių, išleidęs keletą knygų. Nemažai laiko praleido dirbdamas su karinėmis pajėgomis Afganistane ir Irake. Po to, kai savo interneto žurnale prieš keletą metų publikavo straipsnį apie Lietuvos kariuomenės specialiųjų operacijų pajėgas, M. Jonas išgarsėjo ir Lietuvoje. Šiuo metu jis gyvena Tailande, tačiau, kaip pats sakė „neaišku, kiek ilgai, nes jau rytoj dėl gero kadro ar istorijos galiu būti suviliotas kitos šalies“.

„Išnaudokite fotografiją plačiai ir protingai,“ – iš Tailando linkėjimus konkurso dalyviams siunčia M. Jonas.

Taip pat konkursui pateiktas nuotraukas vertinsiantis T. Festneris yra Nyderlanduose veikiančios aviacijos fotografijos agentūros DAPPA fotografas ir savininkas. Jo nuotraukos ir straipsniai spausdinami įvairių pasaulio šalių laikraščiuose ir žurnaluose. T. Festneris yra gerai žinomas dėl ore darytų nuotraukų. Jis yra dirbęs su Lietuvos, Latvijos, Estijos, Vokietijos, JAV, Prancūzijos, Omano, Brazilijos ir daugelio kitų šalių karinėmis oro pajėgomis.

„Komisijos nariu esu pirmą kartą, tačiau ne pirmasis kartas, kai dalyvauju konkurse. 2008 m. netgi laimėjau antrąją vietą – tai man buvo ne tik įvertinimas, bet ir paskatinimas fotografuoti dar daugiau, dar išradingiau,“ – sako T. Fiesneris. Jis  drąsina visus nebijoti dalyvauti konkurse. „Siųskite savo geriausias nuotraukas, net jei jos jums ir atrodo neprofesionalios. Vertindamas nuotraukas aš asmeniškai daugiausiai dėmesio skirsiu tiems aspektams, dėl kurių nuotrauka tampa įdomi. Tai – įkvėpimas, aistra, atkaklumas, laiko pasirinkimas, įžvalgumas, patrauklumas, emocija, istorija, struktūra,“– teigia garsus aviacijos fotografas.

Konkurso darbus vertinis ir ilgametis konkurso vertinimo komisijos narys Jonas Staselis. Jis – Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas, viešosios įstaigos „Lietuvos spaudos fotografų klubas“ prezidentas, projektų „Lietuvos spaudos fotografija“ vadovas, Lietuvos kultūros ir meno tarybos narys. Rimčiau su fotografija J. Staselis susidraugavo jau žurnalistikos studijų Vilniaus universitete metu. Jis taip yra įvairių fotomenininkų organizacijų steigėjas, foto projektų, konkursų  organiztorius.  „Kolegoms norėčiau palinkėti, kad šiais metais kariuomenės tema nebūtų tikslas, o idėja, kurią perteiktų per savitą pasaulio suvokimą, įdėtų dalelę savęs ir taip tarytum pasidalintų savo mintimis. Pasidalintų taip, kad pajustume jo paties patyrimus ir suvokimą apie karį, karinio gyvenimo akimirką,“ – sako J. Staselis.

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, fotomenininkas Stanislovas Žvirgždas T. Dambrausko komisijos nariu buvo nuo pat pirmojo konkurso. „Nesivadovaukite vien buvusių konkursų kataloguose skelbtomis fotografijomis. Ieškokite naujų temų, venkite standartinio mąstymo. Tada ir rezultatas bus teigiamas, “ – ragina S.Žvirgždas.

T.Festneris, I.Juodytės nuotr.

T.Festneris, I.Juodytės nuotr.

Pirmą kartą konkurso vertinimo komisijos darbe dalyvausiantis Eduardas Bareika – VŠĮ „Big Adventure“ kinematografas. „Karo žurnalistika – nelengvas amatas. Neretai vaikydamiesi gero kadro savo gyvybe rizikuojame daugiau nei kariai. Skirtumas tik tas, kad mums kulkosvaidį ar granatsvaidį atstoja foto ar video kamera, su kuria apsiginti dorai tikrai neišeitų. Mūsų amatas reikalauja kiek kitokio, bet tikrai ne prastesnio nei kariuomenėje pasiruošimo. Mes taip pat šaudom: taikomės, tykom pasaloje, laukiam momento, spaudžiam nuleistuką ir…gaudom momentą,“ – sako E.Bareika. Pasak jo, žurnaluose ar laikraščiuose žiūrintys gražias, kvapą gniaužiančias karo nuotraukas, net nenutuokia, ką dėl to kadro patyrė fotografas.

„Ir kiekvienas unikalus kadras turi savo „kitą“, nepapasakotą istoriją. Įsijauskite į nuotrauką, pabandykite save įsivaizduoti esant kitoje objektyvo pusėje, “ – įsitikinęs E. Bareika. Fotografo karjerą pradėjo 2004 metais – pirmieji žingsniai pradėti žengti fotografuojant paties pamėgtą sportą – buriavimą burlentėmis. Burlentę pakeitus fotoaparatui gimė naujas ekstremalių sporto šakų bei situacijų fotografas. Daug fotografinės-žurnalistinės patirties suteikė nuolatinis lankymasis neramiuose pasaulio kampeliuose – Abchazija, Gruzijos-Abchazijos pasienis, Turkijos Kurdistanas, Egiptas, Afganistanas. Vienas iš artimiausių Lietuvos kariuomenei projektų – 2012 metais ekranuose pasirodžiusi dokumentinės realybės laida „Misija Afganistanas“.

Taip pat pirmą kartą karines fotografijas vertinsiantis Vladimiras Ivanovas – šiuo metu dirba foto informacijos skyriaus redaktoriumi dienraštyje „Verslo žinios“, žurnale „Verslo klase“. Fotografo karjerą pradėjo 1994 metais „Fujifilm Lietuva“, vėliau dirbo žurnale „Didysis šuo“, laikraštyje „Lietuvos žinios“. Vladimiras yra vienas iš Lietuvos spaudos fotografų klubo įkūrėjų, jo valdybos narys. Įvairių fotokonkursų žiuri narys. Konkurso dalyviams jis linki „taiklių fotošūvių ir kuo įdomesnių akimirkų, fiksuojant jas bet kokia fototechnika, pradedant mobiliaisiais telefonais ir baigiant profesionaliu fotoaparatu”.

Komisijai vadovaus Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius.

Primename, kad nuotraukas konkursui galite siųsti šiuo adresu iki balandžio 15 d.  Šiemetiniame konkurse laukiame ne tik profesionalų ar mėgėjų, civilių ar kariškių fotografų darbų, bet ir kuo įvairesnių nuotraukų iš karių gyvenimo. Atskirų temų nėra, svarbiausia, kad karinė akimirka būtų pagauta 2012–2013 metais.

Jau devintą kartą rengiamas karinės fotografijos konkursas „Lietuvos kariuomenė fotografijoje“ skirtas Krašto apsaugos ministerijos operatoriui ir fotografui Tadui Dambrauskui atminti. Fotografas ir operatorius Tadas Dambrauskas buvo talentingas, užsibrėžtam tikslui pasiekti galėjęs atrasti netikėčiausių sprendimo būdų, nebijojęs rizikos Lietuvos kariuomenės metraštininkas, dėl „gero kadro“ galėjęs pralaužti bet kokius ledus. Krašto apsaugos departamente jis pradėjo dirbti 1990 metais. Tadas buvo paskirtas Vilniaus operatyvinės grupės instruktoriumi-metodininku. Vėliau dirbo žurnalo „Karys“ fotografu, brigados „Geležinis Vilkas“ ir Krašto apsaugos ministerijos operatoriumi.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: