KT išaiškino dar kartą – po Kovo 11-osios užsienio pilietybę įgijusiems asmenims Konstitucija nesuteikia teisės į dvigubą pilietybę (8)

Konstitucinis Teismas | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Konstitucinis Teismas | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Kovo 13 d. Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė išvadą, kad po Nepriklausomybės atkūrimo išvykusiems iš Lietuvos  ir įgijusiems užsienio pilietybę lietuviams negalima įstatymu išsaugoti Lietuvos pilietybės.

KT pakartojo jau anksčiau skelbtas savo išvadas, kad dvigubos pilietybės atvejai pagal Konstitucija gali būti tik retos išimtys, bet ne paplitęs reiškinys.

Į Konstitucinį Teismą kreipėsi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, prašydama išaiškinti, ar galima tik įstatymu nekeičiant Konstitucijos nustatyti, kad po Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. kovo 11 d. išvykę iš Lietuvos Respublikos gyventi į kitas valstybes ir įgiję tų valstybių pilietybę, kartu galėtų būti Lietuvos Respublikos piliečiai.

Prezidentė taip pat prašė išaiškinti minėtų KT nutarimų nuostatas, pagal kurias Lietuvos Respublikos pilietybė užsienio valstybės piliečiui, asmeniui be pilietybės gali būti suteikta išimties tvarka, kai toks asmuo turi ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei ir yra integravęsis į Lietuvos visuomenę. Prašoma išaiškinti, ar tai reiškia, kad, nepadarius Konstitucijos pataisų, įstatymu gali būti nustatyti kiti pilietybės suteikimo išimties tvarka atvejai ir sąlygos.

Dėl Lietuvos pilietybės suteikimo išimties tvarka KT paaiškino, kad asmens, kuriam išimties tvarka teikiama pilietybė, nuopelnai Lietuvos valstybei turi nekelti jokių abejonių. KT taip pat nurodė, kad Lietuvos pilietybė išimties tvarka gali būti suteikiama tik tokiam asmeniui, kuris turi ypatingų nuopelnų valstybei ir yra integravęsis į visuomenę, ir, kad šių sąlygų negalima keisti įstatymu. Pasak KT tik reikalavimams dėl lietuvių kalbos mokėjimo ir nuolatinio gyvenimo gali būti numatomos išimtys.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Indrė Pukanasytė komentuodama KT nutarimą sakė, kad teismo išaiškinimas neduoda pagrindo išimties tvarka suteikti Lietuvos pilietybę amerikietei sportininkei Izabelai Tobias (Isabella Tobias). Ši sportininkė siekia Lietuvos pilietybės tam, kad kartu su savo porininku lietuviu Deividu Stagniūnu galėtų Lietuvai atstovauti Sočio olimpinėse žaidynėse.

Po KT sprendimo Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) atstovė Lietuvoje Vida Bandis pareiškė, kad šis KT sprendimas nuvylė ją ir visą pasaulio lietuvių bendruomenę. Ji sakė, kad po šio KT sprendimo PLB ketina siekti, kad būtų pakeistas dabartinis Referendumo įstatymas, siekiant lengvesnių sąlygų rengti referendumui. Jei tai pavyktų tuomet PLB bandytų siekti referendumo dėl platesnio dvigubos pilietybės įteisinimo.

Pasak PLB pirmininkės dviguba pilietybė užsienio lietuviams būtina tam, kad jie „neprastų realaus ryšio su savo Tėvyne.“

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. petras:

  Pritariu KT teismo sprendimui. Džiaugiuosi, kad KT teismas nepritarė antivalstybiniam liberalistiniam varijantui, bet apgynė Lietuvos valstybės ir Jos piliečių interesus. Juk pagalvokime, jei būtų kitaip, su dideliais emigracijos mastais perspektyvoje galėtų nutikti ir toks liūdnas varijantas, kada Lietuvoje gyvenantys piliečiai nebegalėtų išrinkti savo valdžios, jei dvigubą pilietybę turintys buvę tautiečiai, tutintys kitų valstybių pilietybę sudarytų didelę dalį Lietuvos piliečių. Kieno interesuose tada atsidurtų valdžia ir valstybė belieka spėlioti.

 2. Ačiū ir dar kartą AČIŪ:

  Sveikintinas Konstitucinio Teismo Teisingumas, kuris tvirtai pažodžiui vadovaujasi LR Konstitucija ir įstatymais be romantiškų nukrypimų “į lankas”. O ir “dvasių” Teisme, panašu, jau seniai nelikę. Ačiū KT- Jūs tikrai ginate mūsų Konstituciją.
  O dėl pilietybės klausimo- JOKIŲ dvigubų pilietybių, nei su išimtim, nei be išimties… Dviveidžių apsimetėlių “piliečių” Lietuvai tikrai nereikia.

 3. Jei galima dviguba – tai gal galima ir triguba? Kur galas?

  • nesileiskim apgaudinėjami:

   Neklyskit ir neklaidinkit: nėra nei dvigubos, nei trigubos, nei keturgubos pilietybės. Yra du, trys, keturi ir t.t. pasai ir dvi, trys, keturios ir t.t. pilietybės.

   • Nepolitikas:

    Labai „sterilizuota“ informacija pateikė portalas. O komentarai irgi „išvedžiojamais“ gyvena. Taigi, esmė : „Konstitucinis Teismas taip pat
    priminė, kad Konstitucijos 12 straipsnio nuostata, jog asmuo gali
    būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis tik
    atskirais įstatymo nustatytais atvejais, reiškia, kad dvigubos
    pilietybės atvejai turi būti ypač reti – išimtiniai, kad pagal
    Konstituciją negalima nustatyti tokio teisinio reguliavimo, pagal
    kurį dvigubos pilietybės atvejai būtų ne ypač retos išimtys, bet
    paplitęs reiškinys. Pagal Konstituciją įstatymų leidėjas negali
    vadovautis nuostata, kad dvigubos (daugybinės) pilietybės atvejų
    nereikia riboti.(…) Konstitucinis Teismas pažymėjo,
    kad Konstitucijos 12 straipsnio 2 dalis yra susijusi su kitomis
    Konstitucijos nuostatomis, pavyzdžiui, 56 straipsnio 1 dalies
    nuostata, kad “Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos
    Respublikos pilietis, kuris nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu
    užsienio valstybei”, t. y. Seimo nariu negali būti renkamas
    Lietuvos Respublikos pilietis, turintis ir kitos valstybės
    pilietybę. (…)Konstitucinis Teismas konstatavo, kad iš Konstitucijos 84
    straipsnio 21 punkto kyla išskirtinė Prezidento teisė teikti
    Lietuvos Respublikos pilietybę išimties tvarka už nuopelnus
    Lietuvos valstybei. Prezidento diskreciją spręsti dėl pilietybės
    suteikimo išimties tvarka už nuopelnus Lietuvos valstybei saisto
    konstituciniai imperatyvai, kad tai turi būti ypatingi ir
    neabejotini nuopelnai pačiai Lietuvos valstybei ir kad jų
    turintis asmuo turi būti susijęs su Lietuvos valstybe
    nuolatiniais faktiniais ryšiais, integravęsis į Lietuvos
    visuomenę.“

 4. Kol piliečiai mokantys lietuviškai, gimę Lietuvoje negali naudotis visomis teisėmis – piliečiai kurie nekalba lietuviškai ir nebuvę Lietuvoje tai daro ir vargo nemato. Plačiau apie problemą ir susijusiomis nuorodomis:

  https://www.lietuva2.lt/pasiulymas/lt-pilietybes-suteikimas-tik-mokantiems-lietuviu-kalba-islaikiusiems-egzamina/512d70820a1d0d06ac3cab73

  Paruoštas įstatymo projektas perduotas Patacko atstovei – gal kas paraginsite?
  https://docs.google.com/document/d/11LgoHtAkLYZgncbcWhjqFqJNYX2khbLob-d72IJaI1E/edit

 5. Antanas:

  Kas ten per zydmasoniu organizacija ta PLB.Tiems duoneliautojams reikia tos pilietybes kaip garanto,kad kai ten bus blogai galetu grizti i Lietuva.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: