Virš lietuviškų mokyklų Lenkijoje pakibo Damoklo kardas (8)

Navinykų k. moksleivės | Punskas.pl nuotr.

Navinykų k. moksleivės | Punskas.pl nuotr.

Damoklo kardas – tai nuolat gresiančio pavojaus simbolis. Pagal senovės graikų mitą, Sirakūzų tironas Dionisas, norėdamas parodyti tariamą valdovų laimę, pasisodino Damoklą per puotą šalia savęs, bet virš jo galvos liepė ant ašuto pakabinti aštrų kardą.

Neformaliai ir sąlyginai 2011-uosius metus galima vadinti neapykantos tautinėms mažumoms, lentelių tepliojimo, jų priverstinio kabinimo, lietuvių kultūros paminklų niekinimo metais. 2012-ieji galėtų vadintis vėjo jėgainių metais, kai valsčiaus tarybos posėdžio metu atsistatydino, o vėliau į savo postą sugrįžo Punsko valsčiaus viršaitis. Ar 2013-ieji bus lietuviškų mokyklų Lenkijoje likvidavimo metai?

2013-ųjų metų pradžioje Damoklo kardas pakibo virš lietuviškų mokyklų Lenkijoje. Vietoj lenkų valdžios žadėto 80 proc. padidinto mokyklų finansavimo sulaukta tik 20 proc. Tai, kaip tvirtina Punsko valsčiaus viršaitis Vytautas Liškauskas, toli gražu per mažai, kad būtų galima išlaikyti valsčiaus lietuviškas mokyklas.

Gražios, šiltos ir jaukios mūsų kaimų lietuviškos mokyklos. Nors ir nedidelės vaikų skaičiumi, bet šio krašto lietuvybės palaikymui labai reikšmingos. Tai reikalingi ir svarbūs lietuvių kultūros ir švietimo židiniai.

Tautinės savimonės išsaugojimas pinigais nematuojamas. Tai turėtų įsisąmoninti tie, kurie vasario 27 dieną turės spręsti šių mokyklų likimą.

Prieš keliolika metų, įgyvendinant švietimo reformą, panaikintos aštuonmetės mokyklos ir įkurtos gimnazijos regimai pablogino mūsų kaimo mokyklų padėtį.

Prieš keliolika metų Punsko valsčiaus tarybos sprendimas mažinti organizacinį lygį pastatė kai kurias iš jų ties buvimo ir nebuvimo riba.

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Užsienio lietuviai, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. Šiaip, tai Punskas ir Seinai yra LIETUVA, tik LAIKINAI 1920-1939 ir 1945-2013 okupuota Lenkijos.
  Kadangi tai LIETUVA, todėl nieko nuostabaus, jei Lietuva išlaikys SAVO mokyklas laikinai okupuotoje teritorijoje.

 2. Vycka:

  Taigi Europos sąjunga neretai skiria dideles paramas panašiems reikalams tvarkyti? Ar kažkur dingo pinigai? O gal mūsų euroskeptiški patriotai vietoj visuomenės skaldymo surastų partnerių ir parengtų projektą išgelbėti lietuviškoms mokykloms, užuot uję čiabuvius tuteišus, kurie lygiai taip pat jaučiasi “asimiliuojami”?

 3. ko laukiam?:

  Punsko lietuvius į Vilnijos kraštą, o Vilnijos lenkus į Punską. Ir reikalas išspręstas. Tą padarė Graikija su Turkija ir daugelis kitų kraštų. Laikas užbaigti šias provokacijas.

 4. Atgalinis pranešimas: Dėl lietuviškų mokyklų uždarymo bus surengti piketai | Alkas.lt

 5. Atgalinis pranešimas: Signatarai susirūpino Lenkijos lietuvių švietimu (video) | Alkas.lt

 6. Atgalinis pranešimas: Tautininkai piketavo dėl lietuviškų mokyklų uždarymo Lenkijoje (nuotraukos) | Alkas.lt

 7. Atgalinis pranešimas: Spaudos konferencija: Ar išliks lietuviškos mokyklos Lenkijoje? (tiesioginė transliacija) | Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: