A. Andriušaitis. Ar naujoji valdžia pasiduos Maskvos diriguojamai Lenkijai? (30)

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Klausimas retorinis. Nes naujoji valdžia yra promaskvietiška. Tai nedviprasmiškai rodo daugybė jos daromų ar numatomų daryti žingsnių. Dauguma Lietuvos piliečių net nesuvoks, į kokį žaidimą jie yra įvelti, ir kas yra šio žaidimo užsakovas.

Maskva pagal geriausias šimtametes tradicijas žaidžia plataus masto geopolitinį žaidimą prie Baltijos. Ji jau suprato, kad raktas į šį regioną yra Lenkijoje. Didžiausią ir įtakingiausią iš Baltijos šalių – Lietuvą – su Lenkija sieja pilna šešėlių istorinė praeitis. Lenkija yra Europos Sąjungos ir NATO narė, o kartu ir didžiausia postkomunistinė šalis, kurioje KGB (ir jos lenkiškoji pavaldi organizacija) turėjo plačiausią ir įtakingiausią agentūrinį tinklą. Ta agentūra niekur nedingo – dabar tai labai įtakingų Lenkijos sluoksnių atstovai. Jų ypač gausu „patriotinėse“ ir „kresų“ organizacijose  (čia Lenkija niekuo neišsiskiria iš kitų postkomunistinių šalių). Lubiankos strategai sumaniai spaudo senąsias „knopkes“ – seni užgrūdinti draugai niekada nenuvilia.

Kokį gi scenarijų Maskva paruošė? Apeliuodama į „europietiškąsias tradicijas“, Lenkija spaudžia Lietuvą pakeisti labai liberalų švietimo įstatymą, įvesti kitataučių pavardžių rašybą svetimomis raidėmis, vietovardžius bei vandenvardžius rašyti ir slavizuotomis formomis, įvesti dvigubus gatvių pavadinimus ir, svarbiausia, – viešajame gyvenime leisti naudoti vadinamąsias „regionines kalbas“, kas faktiškai reiškia dvikalbystę. Kas toliau? Toliau Rusija to paties pareikalaus iš Latvijos ir Estijos. Kaip manote, ar latviai ir estai sutiks, kad ištisi jų regionai nusidažytų dvigubais pavadinimais bei viešąja dvikalbyste? Prasidės jų kaltinimai Lietuvai išdavyste, mūsų tautų laisvės pamatų griovimu, Baltijos vienybės ardymu. Ypatingai estai pareikš, kad Lietuva tą daro iš SSRS „gautuose“ regionuose, o Estija ir Latvija kaip tik prarado savo žemes (nors tai netiesa – būtent Lietuva prarado daugiausia savo teritorijos, pripažintos jai 1920 m. sutartimi).

Štai į kokį žaidimą veliasi naujoji valdžia.Teisingai sakoma, kad kvailys nukenčia labiausiai. Kartais kyla klausimas – kodėl Lietuvoje tiek daug naivuolių ir kvailių, kuriais manipuliuoja kas tik netingi?

Europa puikiai suvokia separatizmo pavojų. Matyt, žemyne nėra šalies, kuri nebūtų su šiuo reiškiniu susidūrusi. Todėl neatsitiktinai tautinių mažumų reikalai palikti nacionalinei, ir tik nacionalinei kompetencijai. Kiekviena valstybė šioje srityje tvarkosi pagal vietos specifiką – istorinį kontekstą, visuomeninę raidą, ekonominius procesus ir t. t. Nėra vieningo „europietiško“ standarto (pabraukta mano, – autorius). Kvailiams tai reikia pabrėžti dar ir dar kartą. Kodėl Prancūzijos Elzase ir Lotaringijoje nėra viešosios dvikalbystės, nors daug gyventojų ten vokiečių kilmės? Todėl, kad šie Prancūzijos regionai naujausiais laikais du kartus buvo okupuoti Vokietijos (1871- 1919 ir 1940- 1944 m.). Kodėl Lenkijoje kai kur tai leista? Todėl, kad Lenkijos tautinės mažumos sudaro vos kelis procentus šalies gyventojų ir jos gyvena savo etninėse žemėse. Kodėl Lietuvoje to negali būti? Todėl, kad šios mažumos Lietuvoje atsirado okupacijų pasekoje, okupantams žiauriai slavizuojant vietos gyventojus – lietuvius, todėl, kad net Nepriklausomos valstybės dalis su sostine buvo atplėštos ir jose buvo vykdoma brutali polonizacija bei teroras prieš lietuvių tautą. Žymus britų publicistas Eduardas Lukasas (Edward Lucas) ne kartą ragino Lietuvą šiuos istorinius faktus garsinti užsienyje, užuot vėlusis į beprasmiškus ginčus su Lenkija. Deja, kvailiai visko bijo. Taip pat ir papasakoti kitiems savo tikrąją istoriją.

Taigi, Rusija žaidžia savo žaidimus… Žaidė, žaidžia ir žais – kol egzistuos. O štai, ar išliks kvailiai? Tegul klausimas lieka atviras.

Autorius yra istorikas, leidėjas

Kategorijos: Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

30 komentarų

 1. Getautas:

  Mano nuomone tai jokia Maskva Lenkijai nediriguoja. Dauguma Lenkijos vadovų iš prigimties yra buki šovinistai ir imperialistai, dėl ko nesugeba blaiviai vertinti tarptautinės situacijos.

 2. Lamatas:

  mano nuomone ,yra tik vienas būdas atsikratyti šitų problemų -kietas ir nedviprasmis valstybinės valios rodymas.Jokių teisinimosi ,jokių aiškinimų ,jokių atsiprašinėjimų.Tai lietuvių Tautos valstybė, ir nėra jokio reikalo dairytis kas kur ką pasakys.Kai tą Lietuva sugebės įtikinamai parodyti ,visos problemos šioje srityje savaime išnyks .O tautinės bendrijos būs laimingos tūrėdamos kokias tai “sekmadienines mokyklas”,ar folklorinius kolektyvus.Ir sakys didelį AČIŪ.

  • Man tai aišku irgi.:

   Teisingai ir tik taip, bet tai neįgyvendinama – juk komsorgai… komuniagos kremliniai valdžioje, o juos išrinko Lietuvos žmonės, dar kiatip vadinami runkeliais.

  • Viktoras:

   Kieta ir nedviprasmė valia turi būti pastoviai derinami su Lietuvos pozicijos aiškinimu užsienio spaudoje.Bet kuriame užsienio laikraštyje,kur tik pasirodo lenkų arba liankų propaganda,operatyviai turi būti išspausdinti mūsų komentarai ir paaiškinimai.Lukasas tai labai puikiai supranta,deja to nesupranta LT valdžiažmogiai;to pasėkoje mes absoliučiai pralaimim Lenkijai propagandinį karą ir visam pasauliui esame tautinių mažumų skriaudėjai.

 3. Marta:

  Nieko naujo žmogus čia neparašė. Kasdieninė saviplaka. Bet šiems žodžiams tirai pritariu:

  “Žymus britų publicistas Eduardas Lukasas (Edward Lucas) ne kartą ragino Lietuvą šiuos istorinius faktus garsinti užsienyje, užuot vėlusis į beprasmiškus ginčus su Lenkija. Deja, kvailiai visko bijo. Taip pat ir papasakoti kitiems savo tikrąją istoriją.”

  Atrodo kad Lukasas serga už mus labiau, nei mes patys. Užsitupėję seimūnai netobulėja, bet nuo savo intrigų dėl valdžios, dėl postų, atrodo tik kretinėja. Nebegaliu žiūrėti tv į jų bukas galvas su įžūliai savo koalicijos partnerius šantažuojančiu Tomaševskiu, sorri. O bėda ta greičiausiai, kad nemoka anglų kalbos. Todėl net BNS įdėto į Valstybės žinias, bet neišversto iš anglų kalbos interviu su Lukasu, niekas neperskaitė, O juk labai svarbias temas lieyė Lukassas.

  • Aš tuo stebiuosi.:

   Aš tuo stebiuosi, kaip Briuselyje lenkai renka parašus, kad Lietuvoje jų “tautiečiai” diskriminuojami, o mūsų parlamentarai Briuselyje – TYLI KAIP TELIUKAI prieš piovimą..?

   • Getautas:

    Tai kad mūsų parlamentaras Briuselyje – tai Tomašewskis.

    • Kažin:

     Matai tam, kad rinkimų kartelę į ES parlamentą peršoktų Landsbergis, reikėjo ją nuleisti beveik “ant žemės”, tuo pasinaudojo Tomaševskis ir stryktelėjo kartu su juo, kaip tas oželis į rūtų darželį… ir dabar abu sau sėdi Briuselyje. O kas tokius Rinkimų įstatymus gamina – Seimas. Taip ratas ir užsidaro…

     • jo:

      kuo čia dėtas Landsbergis? Landsbergis peršoko keturgubai aukštesnę kortelę (TS-LKD gavo 4 vietas). Jeigu runkeliai būtų šiek tiek aktyviau dalyvavę rinkimuose ir balsavę už bet ką tik ne už lenkus, tai lenkų partija nebūtų surinkusi reikalingo procento. Dabar, kai Lietuvai sumažės vietų iki 12-os, tai patekti bus truputį sunkiau, gal kaip tik lenkas ir nepateks, jeigu mūsų runkeliai nedegraduos dar labiau.

 4. Marta:

  pirmiausia reiktų sutvarkyti Lietuvos žiniasklaidą. Į labai negeras rankas ji pateko. Kas tie žinių BNS, ELTA vadovai? kas juos renka, skiria?

  Atvira diskusija gėjų santuokų tema beveik sunaikino literatūrairmenas.lt savaitraštį, kuriame redaktorius Platelis buvo maloniai leidęs diskutuoti visame pasaulyje išsibarsčiusiems lietuviams emigrantams skyrelije “Laisvų diskusijų klubas”.

  O prasidėjo puolimas nuo tada, kai teatro kritikas V.Gedgaudas patalpino savo kritinį straipsnį, kurio antraštei pasirinko žodžius iš Varno statyto spektaklio pagal švedų dramaturgo pjesę:: “ESU PY DARAS, MAMA, IR TUOM DIDŽIUOJUOSI”. Nepatikėsit koks kilo ažiotažas! Ir laikraščio redakcija ir pats autorius buvo tampomi Žurnalistų sąjungos etikos komisijos ir teismus… bet viskas baigėsi tuom, kad panaikintas diskusijų klubas, pašalintas jo archyvas, o komentarams įvesta sugriežtinta cenzūra, o Gedgaudas amžiams nutildytas..

  O ką tai rodo? kad gėjus globoja labai jau NKVD primenanti jėga. O kaip šios jėgos pateko į JAV, ES, JK? Gali paaiškinti nebent tik “disidentų” iš Rusijos migracija į šias šalis. Nes tikrų disidentų kaip V.Bukovskis ar Solženycinas buvo vienetai. Ir tai turėjo būti labai žinomi, kad nebūtų grąžinti kaip lietuvių pabėgę jūreiviai..

  Gėjų judėjimas globojamas, nes turi tarnauti tautų “demontažui”. Nesunaikinsi tautos, jei nesunaikinsi šeimos, gimi nės… tuo pačiu mažinama populiacija. Ekonomiška, argi nežinot? Naujos technologijos išstūmė daugelį nuo darbo rinkos, o kam dalintis pelnu? o jei dalinsies, tai žiū nieks dirbt nebnorės.
  Tautinės “mažumos” kaip ir seksualinės, atlieka tą pačią funkciją. Tik reiktų išmokti skirti “tautinę bendruomenę” nuo “tautinės mažumos”. Lietuvoje tautinės mažumos yra čigonai, karaimai – tautos, kurios neturi savo valstybės.
  Osetinai neturėjo savo valstybės, jie galėjo pretenduoti į autonomiją. Pagal tarptautinę teisę, kartą pripažinus nepriklausomybę, suverinitetas išlieka amžiams. Tą įtvirtino patys žydai, norėdami atgaut Palestinos žemes.

  Tigi, lenkų tautinė bendruomenė, turinti lenkų kortą niekaip negali būti tautine mažuma, tik imigrantais. Nes greta jie turi didžiulę tautinę daugumą. Jei kas galima būtų susikeisti su lenkais žmonėmis kaip padarė graikai. Jie mums lietuvius, mes jiem slenkus su visom žemėm Punske.

 5. Marius:

  Dešinėn jojantis Vytis – labai simboliškas. Juk tai gudų Vytis. Išvada – Rusiją įveiksime tik susivieniję su gudų tautininkais.

  • Zalieska:

   Ir netik Rusiją, bet ir Kiniją ida indenus Irokezus kartu paėmus su pigmėjais ir netgi patys savę.

  • Marta:

   ne gudų, bet vieno iš dvejų Lietuvos valdovų. Vienas saugojo rytų sienas – pvz. Algirdas, kitas Vakarų – Kęstutis. Vėliau taip dalinosi VYrtautas su Jogaila. Prieš tai Gedimnas su Vyteniu.

   • Kažin:

    Nieko panašaus – neklaidinkite, Vytenio veikimo metu Gediminas nėra minimas. Su Vyteniu ypač vakarinėje pusėje veikė atskiri didikai (Surminas, Mažonas ir t.t.). Čia yra viena iš didžiųjų Lietuvos istorijos mįslių, iš kur atsirado Gediminas ir apskritai, ar Gedimino tapimas valdovu nebuvo dinastinis valdovų pasikeitimas Lietuvoje, atliktas Vokiečių ordino kartu su mozūrais.
    Kas dėl Vyties, tai visa esmė išreikšta paskutiname pavaizdavimas, kur Vytį matome jau vištos skrandyje…

 6. Kažin:

  Rusijos interesus čia įžvelgti sunku, manau, kad tai yra grynų gryniausi Lenkijos ekspansinės strategijos interesai, kuriuos Anriušaitis, kaip ir britas E. Lukas, stengiasi aprengti Rusijos kailiu…
  Tikiuosi Lenkijos “kriaučiams” apdumti mums akis nepavyks…

 7. >>>:

  jums (shyzikai) gydytis jau per velu, jums jau niekas nepades!!! LYGONIAI!

 8. Autorius:

  Ačiū už puikų paveikslėlį! Geriau negalima sugalvoti – pataikyta į 10.

 9. arvydas damijonaitis:

  Vagiama Lietuvos istorija.
  Kodėl Lietuvos istorikai nutyli, bijo(?) liesti siaubingus masinius Lietuvos gyventojų žudymus,genocidą, 17 amžiaus viduryje(„Tvanas“)? 1655 m. rusų caro kariuomenė nužudė 70 proc. (apie 2 milijonai) beginklių Lietuvos gyventojų,fantastinio grožio sostinė Vilnius buvo sudegintas,sugriautas iki pamatų.

  VYTAUTO TRAGEDIJA:
  1.Po mūšio prie Tanenbergo ( Žalgirio mūšis) ,ordino sostinė nebuvo užimta, jokių strateginių pranašumų lietuviams nebuvo skirta, atskirtis nuo Vakarų Europos padidėjo;
  2.Penkiolikto amžiaus pradžioje Rytų Europoje vyko tautų formavimosi laikotarpis, lietuviai turėjo istorinį šansą įsitvirtinti Europoje, kaip krikščioniškų Vakarų sąjungininkai. Vytautas , augęs ir auklėtas ordino aplinkoje, nesugebėjo savo galybe sutriuškinti vasalus maskolius, busimus engėjus rusus. Tai yra Vytauto tragedijos priežastis – Lietuvių imperijai nuo Baltijos iki Juodosios jūros sąlygas pradeda diktuoti Vytauto proanūkis Maskvos caras Ivan Grozni , toliau sekė siaubingas karas su Maskvos DK, “Tvanas“, kurio metu Lietuva neteko 60-70 % savo gyventojų, fantastinio grožio sostinė Vilnius buvo sudegintas iki pamatų;
  3.Tolimesnė įvykių raidos istorija parodė , kad Žalgiris tapo klastingų okupantų smegenų plovimo sistemos mechanizmo dalis, pragaištingos Lietuvos orientacijos į Rusiją , į “Stalino saulę” ,trėmimus, masines lietuvių žudynes.Net „Žalgirio” sporto klubas propagandos tikslu buvo įkurtas Maskvoje, 1943 metais;
  4.Rusijos imperija yra ne tik blogio(R.Reiganas) ,bet ir melo imperija, nes jos istorija yra parašyta pagal politikų scenarijų. Pavyzdžiui, epas “Slovo o polku Igoreve”, yra falsifikatas, pagamintas Prahoje 19 amžiaus pradžioje. Šio epo ir kitų klastingų pasakų pagrindu sukurta imperinės ,totalitarinės Rusijos „istorija“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: