Prezidentė priima skalūnų dujų žvalgus, žalieji perspėja – neskubėti (10)

D.Grybauskaitė susitinka su „Chevron“ atstovais | lrp.lt nuotr.

D.Grybauskaitė susitinka su „Chevron“ atstovais | lrp.lt nuotr.

Vasario 4 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su tarptautinės energetikos bendrovės „Chevron“ atstovais: „Chevron“ tyrinėjimo ir gamybos prezidentu Europai, Eurazijai ir Vidurio Rytams Džejum Džonsonu (Jay Johnson) ir „Chevron“ poskyriaus Lietuvoje vadovu Gibertu Ankenbaueriu (Gilbert Ankenbauer), kurie pristatė bendrovės patirtį vykdant skalūninių dujų paiešką.

„Kiekvienai valstybei svarbu žinoti savo gamtinius išteklius, energetinius resursus ir galimybes. Lietuvai taip pat būtina ištirti savo žemės gelmes, kad prireikus galėtų jas panaudoti žmonių gerovei kurti“, – sakė šalies vadovė.

Prezidentės teigimu, energetinio savarankiškumo siekiančiai Lietuvai labai svarbu užsitikrinti energetinių šaltinių įvairovę. Todėl jeigu paieška bus efektyvi, skalūnų dujos galėtų tapti dar viena papildoma alternatyva brangioms rusiškoms dujoms.

Pasak Prezidentės, vykdant skalūninių dujų žvalgybą, turi būti laikomasi visų gamtosauginių reikalavimų ir vykdomas aktyvus dialogas su vietos bendruomenėmis. Valstybės vadovės teigimu, šalies žmonėms turi būti pateikiama aiški ir suprantama informacija.

Skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba Lietuvos Respublikos Seimo ir Vyriausybės yra įvardyta vienu iš valstybės politikos prioritetų. Todėl Lietuva ir toliau skatins skalūnų žvalgybą šalyje ir ekonomiškai pagrįstą, su aplinkosaugos principais suderintą skalūnų angliavandenilių gavybą.

Politologas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vicepirmininkas Tomas Tomilinas šiandien kalbėdamas apie skalūnų dujas „Laisvosios bangos“ radijuje sakė, kad pasaulinis šio verslo kontekstas verčia sunerimti. Jis priminė jog JAV komerciniu pagrindu išgaunamos dujos kelia tenykštės visuomenei didelį nerymą.

„Remiantis įvairiais pranešimais, tose teritorijose fiksuojama didesnė tarša. Daugiausiai ūkininkų protestuoja JAV. Lietuvoje yra tik keletas seniūnijų, kurios pradeda užduoti klausimus, kas pas mus vyks, kokios įmonės dirbs, kaip bus laikomasi aplinkosauginių standartų, ką apie tai galvoja mūsų geologai, kokia bus valstybės priežiūra, kas gaus naudą. Šie gyventojų klausimai yra visiškai natūralūs, tačiau atsakymų jie negauna. Lietuvoje netrūksta informacijos, greičiau trūksta atsakymų. Taip pat aš nemanau, jog mūsų buvusi valdžia buvo numačiusi visas įmanomas pasekmes ir daug galvojo apie tai, kaip vyks skalūninių dujų išgavimas Lietuvoje. Jiems nebuvo labai svarbu aplinkosauginė pusė“, – sakė T.Tomilinas.

Jis atkreipė dėmesį ir į tai, kad Lietuvos teisinė bazė nėra pritaikyta didelių kiekių naftos ir dujų išgavimo verslui ir galimai taršai. Be to nurodė konkurencijos nebuvimą šioje srityje:

„Trys skirtingos įmonės dirba vakarų Lietuvoje skirtingais pavadinimais, bet visos priklauso tam pačiam koncernui. Mokestinė bazė Lietuvoje, kiek man žinoma, yra viena žemiausių žemės gelmių turtų išgavimui, todėl „Shevron“ „ateina“ labai pigiai“, –„Laisvajai bangai“ sakė T.Tomilinas.

2013 sausio mėnesį vyko konkursas dėl žemės gelmių naudojimo Šilutės-Tauragės plote, kuriame dalyvavo vienintelė kompanija – UAB „Chevron Exploration & Production Lietuva“. Šiai kompanijai leista ieškoti ir išgauti skalūnines dujas keliose Tauragės rajono ir Šilutės rajono seniūnijose.

Parengta pagal lrp.lt ir„Laisvosios bangos“ pranešimus

Kategorijos: Energetika, Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. dabar svarbu stebėti:

  Jei “Chevron” dirbs skaidriai ir laikysis visų gamtosauginių reikalavimų,kompanijai nebus jokio tikslo dalinti blizgučių čiabuviams-pirkti medicininę įrangą vietos gydymo įstaigoms,statyti kultūrnamius ir pan.Visą galimą naudą vietos savivalda ir bendruomenės turėtų gauti iš surenkamų mokesčių ir licencijos mokesčio,perskirstyto per vietos ir šalies biudžetą.Jei “Chevron” pradės dalinti blizgučius,iškart bus aišku,kad kažkas ten vyksta negero.
  Tautiniai PR specai greitai nušvietė situaciją užsienio užsakovams,kaip pasidaryti mielesniais runkelio širdžiai,spėjome prisižiūrėti nelabdaringų labdaros akcijų ir “Mažeikių naftos” privatizavimo metu,ir “Dalkia” žengiant į Lietuvą,taip paprastai jau nebenupirks simpatijų.
  Kadangi galiu būti apstaugtas tarnyste “Gazprom” ,norėčiau pridurti,kad esu visomis keturiomis skalūninę alternatyvą Sibiro dujoms,tačiau geriamo vandens šaltiniai yra daug didesnis turtas jau artimiausioje ateityje.Aš esu skalūninių dujų gavybą,jeigu ji tikrai yra ekologiškai švari ir saugi.Viešojoje erdvėje matome daug mėšlo ir manipuliacijų.Be abejo,”Gazprom” taip pat nemiega ir prisideda prie bauginimų.
  Taigi,jei skalūninių dujų gavyba Lietuvoje gali būti švari ir saugi,tik pirmyn,gerbiamieji,tačiau argumentuokite ir klokite faktus! Kodėl “Chevron” negalėtų on-line teikti komercinės paslapties neaprėpiančią informaciją iš žvalgybos vietovių?

 2. go:

  kai tik iskyla svarbus strateginis antiruskiskas klausimas, toks, kaip Budinge, atomine elektrine arba skalunu dujos, ziurek islenda is urvu “zalieji”. Ir pradeda kovoti uz Lietuva…

  • Prusas:

   tu gal durnas??? kokie cia strateginiai ir kam strateginiai???? ar tu pats ir nebusi gazpromo suo siustas paloti ant savo zemes gelmes sauganciu zmoniu???? strateginis tikslas yra pereiti prie atsinaujinanciu saltiniu o ne tavo gazpromosevroniniu

 3. Nepolitikas:

  Akivaizdus faktas: prezidentė parduoda tai kas jai nepriklauso. Pagal LR Konstitucijos 47 str. „Lietuvos Respublikai IŠIMTINE(!!!) nuosavybės teise priklauso: žemės GELMĖS, taip pat valstybinės reikšmės vidaus vandenys, miškai, parkai, keliai, istorijos, archeologijos ir kultūros objektai.“ Tai yra IŠIMTINIS Tautos turtas. Jį naudoti gali tik LR! Prezidentes išvedžiojimais, pakeisti Konstituciją negalima. „Valdžios galias riboja Konstitucija“. O dabar žemę užsieniečiams, naftą irgi, dar ir dujos atiduoda, be referendumo. Pasak prezidentės(nenoriu ją vadinti Lietuvos valstybės vadovė), „Lietuvai taip pat būtina IŠTIRTI savo žemės gelmes, kad prireikus galėtų jas panaudoti žmonių gerovei kurti“, bet leidimas „dėl žemės gelmių naudojimo“. Ir visi „visuomeniniai aktyvistai“ tyli, kur baltos pirštinės sukišot …sau į …. ? Va, taip naikinama Lietuva! Po Stalino nors teritorija liko, o dabar ?

 4. Romas:

  Pritariu nepolitikui. Kol kas skalūninių dujų išgavimo technologija NĖRA švari. Tegu Amerikonai pas save išgauna, skystina ir pardavinėja mums pigiau, nei Gazpromas. Nes USA jau nebeperka Sauditų suskystintų dujų, nes pilnai apsirūpina skalūninėmis, jas skystina ir patys eksportuoja. Mums derėtų neskubėti. Žiūrėk, praeis koks dešimtmetis, o ten gal ir švaresnės išgavimo technologijos atsiras. Imti eksploatuti savo skalūnus dabar – nusikaltimas.

 5. Gintautė:

  toje Lietuvos vietoje liks tik subjaurota dykynė, deja.

 6. potzilla:

  Nereikia mum shitu Shevron kraujasiurbiu !!!

 7. Tadas:

  Aš nesuprantu, prezidentė durna ar tik apsimeta tokia. Ji sako:
  „Kiekvienai valstybei svarbu žinoti savo gamtinius išteklius, energetinius resursus ir galimybes. Lietuvai taip pat būtina ištirti savo žemės gelmes, kad prireikus galėtų jas panaudoti žmonių gerovei kurti“.
  Lituvoje dar sovietmečiu buvo atlikti tyrimai ir yra žinoma, kad sklūnų turime. O su šita tariama ŽVALGYBA yra pridengta gavyba, nes konkurso sąlygose apie žvalgyba užsimenama tik vienoje pastraipoje o likusiuose penkiuose lapuose kalba eina tik apie GAVYBĄ o apie gamtos apsaugą neužsimenama nė žodeliu. GĖDA turėtų būti PREZIDENTEI…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: