Senovės baltų apeigų folkloro grupė „Kūlgrinda“ priima naujus narius (audio, video) (17)

„Kūlgrinda“

„Kūlgrinda“

Sausio 31 d. garsi senovės baltų apeigų folkloro grupė „Kūlgrinda“ paskelbė, kad priima naujus narius. „Kūlgrindos“ išplatintame pranešime spaudai skelbiama, kad grupėje yra laukiami dainuojantys arba grojantys jauni žmones.

Naujų narių priėmimas vyks vasario 6 dieną, trečiadienį, 18 val. Lietuvos technikos bibliotekos rūsio salėje (šv. Ignoto 6).

Kas yra kūlgrinda? Tai slaptas akmenimis grįstas kelias po vandeniu, per pelkę ar ežerą, kuriuo mūsų protėviai eidavo klaidindami savo priešus – kryžiuočius. Žinantieji šį slaptą kelią pasiekdavo sausumą, nežinantieji nugarmėdavo į klampias pragarmes.

Kūlgrinda tai ir iš protėvių paveldėtas mūsų Tautos apeigų, pasišventimo, dvasinio tobulėjimo kelias – paslaptingas, nelengvas, bet prasmingas ir tobulas.

„Kviečiame tave rinktis šį kelią, kurį „Kulgrindoje“ kartu mes jau einame daugiau nei dvidešimt metų  ir kurio vaisiais – kompaktinėmis plokštelėmis, parengtomis apeiginėmis programomis –  dalijamės su Lietuvos, Europos ir viso pasaulio bendruomenėmis.

Kūlgrinda – tai kelias, grįstas žiniomis, protėvių pasaulėjauta, teorija ir praktika.

Tai senolių patyrimo ir jaunatviškos jėgos dermė.

Tai galia, kuri sustiprina ir sujungia“, – ako apeiginės grupės „Kulgrinda“ vadovė Inija Trinkūnienė ir susidomėjusius šiuo pasiūlymu kviečia vasario 6 dieną, trečiadienį, 18 val. ateiti į Lietuvos technikos bibliotekos rūsio salėje (šv. Ignoto 6), o norinčius daugiau sužinoti prašo skambinti jai telefonu  8-676 74057.

Apeiginio folkloro grupė „Kūlgrinda“. Sutartinė „Nuslaidė saulala“:

Mūsų protėviams esame dėkingi už apgintą laisvę ir žemę.

Apeiginio folkloro grupė „Kūlgrinda“ gieda „Karingo augo“:

Apeiginės grupės „Kūlgrinda“ vadovė Inija Trinkūnienė

Apeiginės grupės „Kūlgrinda“ vadovė Inija Trinkūnienė

Inija Trinkūnienė

Inija Trinkūnienė

 

Apeiginė folkloro grupė „Kūlgrinda“ yra išleidusi audiokasetę „Kūlgrinda“(1996), ir 7 kompaktinės plokštelės: „Ugnies apeigos“(2002), „Žalvarinis“ (projektas su roko grupe „Ugnėlakis“) (2002), „Perkūno giesmės“ (2003), „Sotvaras“ (2003), „Prūsų giesmės” (2005), „Giesmės Saulei“ (2008), „Giesmės valdovui Gediminui“ (2009).

Giesmė „As kwai minintun pruusan“, CD „Prūsų giesmės“, atlieka apeiginio folkloro grupė „Kūlgrinda“:

Giemė „Miila swaiksta sauliika“

Giesmė „O, kas wakeei ten“

 „Giesmės valdovui Gediminui“ (2009):

Giesmė „Dai ko tas miestas“, CD „Giesmės Valdovui Gediminui“, atlieka apeiginio folkloro grupė „Kūlgrinda“:

„Kūlgrinda“ švenčia Deivės Žemynos šventę

„Kūlgrinda“ švenčia Deivės Žemynos šventę

Iniją ir Jonas Trinkūnai 2011 kovo 11 d. LRT radijo „Klasika“ laidoje „Muzikinis pastišas“ kalba apie save ir apie Lietuvos Romuvos apeigų folkloro grupės „Kūlgrinda“ veikla.

Apie apeiginio folkloro grupę „Kūlgrinda“:

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Mes baltai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .

17 komentarų

 1. Skeptikas:

  Nu jo, bet kažkaip keista, kad šito ansambliai nariai kaip nešvarios kojinės keičiami….

  • Šarūnas:

   Labas Skeptike. Nors tikrojo tavo vardo nežinau, prisistatysiu. Esu dabartinis ansamblio „Kūlgrinda“ narys. Groju Labanoro dūda, kurią pasigaminau 2012m. bėgyje. Visus keturis sezono metus mokome dainuoti sutartines, buvome keliuose 2012m. jaunimo festivaliuose vasarą. Taip pat sudalyvavome jaunimo stovykloje „Whatansu“ sausį, kur šviesų, pažangų jaunimą mokėme, kartu su Egle Sirvidyte, dainuoti ir šokti sutartines. Įgauname vis didesnį veiklos pagreitį. Džiaugiuosi, mano veiklos metu, ansamblyje būnant 1,5m. kalendorinių švenčių metu arba svarbių koncertų metu ateina kocertuoti senieji ansamblio nariai: Edmunda, Karolina, Deividas, Domas netgi Gerbiama mokslininkė Dalia Urbanavičienė, geografas Tadas Šidiškis. Kurie neturi priekaištų vadovams, t.y. Inijai ir Jonui. Jie yra seni ansamblio nariai ir matė visą kaitą. Visi mes turime ir papildomų darbų gyvenimuose, kurie galbūt trukdo pakelti papildomos veiklos naštą. Tad mūsų pasirinkimas ar suderinsime darbus su tradicijos išsaugojimu ar išeisime. Kai kurie žmonės tai geba padaryti. Be to gerbti vadovus, kurie pasėjo sėklas buvusių ansambliečių širdyse t.y. “Meilę lietuviškai Dainai”. Dabar esame ansamblyje devyniese ir mūsų Vadovai. Džiaugiuosi, kad spalio 8d. atkūrėme Lietuvos Jaunimo Ramuvos veiklą, vykdome neformalaus ugdymą: mokome tradicinių amatų, sutartinių, rodome mokomuosius filmus, padedame surengti šventes mokyklose, benruomenėse, dalyvaujame miesto kalendorinių švenčių renginiuose. Vakar grįžau po Užgavėnių kaukių dirbtuvėlių. Taip pat kiekvieną sekmadienį užlipame ant Gedimino kapo kalno, 17val., pagerbti Protėvių, Lietuvos Kūrėjų ir lietuviškų Dievų, įkvėpimo ir stiprybės dideliem darbams Tėvynėje Šaltinio. Trumpai tiek. O kelintą alaus bokalą keli Tu ir verkšleni?

   • Marta:

    kur galima būtų nusipirkti Kulgrindos kompaktų, jei ne paslaptis?

   • Skeptikas:

    Galvojau patylėt ir leist pasidžiaugt vaikui savo “protingais” žodžiais. Jei neklystu pagal vardą ir instrumentą, tai čia Jūs maivotes ir nusišnekat per savo ansamblio koncertus? Norėčiau pagirti, jok tokių pievų kaip Jus kalbat dar nėra man teke girdėt. Tad norėčiau paprašyt Jūsų, kaip Trinkūnų šėimos narys, nekalbėt už visus ir kitus. Man būtų įdomiau išgirst nuomonę tikrų žmonių, o ne nesubrendusio jaunuolio, kuriam mokama už tai, kad Krivį pavaidintu.

    • Šarūnas:

     Nuoširdus Ačiū, Gerbiamasis, už Jūsų svarbią nuomonę.
     Ir kartu džiaugiuosi, kad yra sąmoningų žmonių, kurie gali sumokėti už dalyvavimą apeigose, atrodo, kad ir aš esu toks pats menkas žmogutis kaip ir Jūs, Pilypai iš kanapių, kuriam šiuolaikiniame mieste gyventi reikia ir aukoti savo laiką švenčių organizavimui.
     Tačiau, jei gyvenate “oru” ir esate patyręs Šventikas, nušvitęs pagonis, galbūt indų jogą praktikuojantis asmuo – maloniai pasimokysiu iš Jūsų, kaip etiškai elgtis… Kokius žodžius kalbėti aplinkoje… Tiesiog, gerbiamas Pilypai iš kanapių, priimkit mane į mokinius! Juk jau minėjau, kad Jūsų psichologinės konsultacijos yra patrauklios.
     Ačiū, Pilypai. Ačiū labai už Jūsų dėmesį man ir lankykitės šventėse dažniau! ;o}

     • Šarūnas:

      Prašau žinoti Tiesą, kad už dalyvavimą kalendorinėse šventėse Vadovai nemoka pinigų… Dalyvavimas ir šventės organizavimas yra bendruomenės veikla ir gyvenimo būdas, skiriant laisvo laiko ir energijos jų įgyvendinimui… Kaip žinia, Kūlgrindos nariai yra skirtingų profesijų žmonės, kurie laisvu nuo darbo metu domisi etniniais papročiais, dainomis, tradicija…; Tikiuosi, kad užsienio šalių žmonės, kuriė pasikvies Kūlgrindos ansamblį į gastroles, galės tai sau leisti…

 2. Algirmantas:

  Nekaičiami nariai kaip kojinės, o žmonės ateina kažkiek laiko dalyvauja Kulgrindos veikloje, mato patinka ar nepatinka ar pasikeičia gyvenimo sąlygos ir išeina savo gyvenimo keliu, smagu jeigu tokie žmonės pradeda kurti savo folkliorines grupes ir bendruomenes, nes Kulgrindos šerdis lieka ta pati, o ją papildo ateinantieji, Vilkaviškyje yra Lankupa tokia grupė tai va žmonės ten virš 40 metų, o seniausias narys apie 80 metų, o jaunimo nebuvo, tai jie sugalvojo padaryti iki Kūčių laikotarpio atviras vakarones tokiu būdu pasikviesdami žmones pašokti ir padanuoti tai kaip kas moka, grupėje buvo likę apie 20 žmonių, dabar jau joje yra 33 nariai. Ir čia žmonių laisva valia ateina pabando jeigu patinka tai ir pasilieka, o o jeigu žmogui nepatiko ar gal būt jam tam laikotarpyje reikėjo to ar tų dalykų tai jis ir sudalyvauja tų grūpių- bendruomenių veikloje, gal ir gerai nes nauji nariai tarsi atsinaujinantis vanduo išstumia užsistovėjusį vandenį… 🙂

 3. Skeptikas:

  Na, atsiprašant, bet iš asmeninės patirties galiu pasakyt, kad didesnė dalis buvusių ansamblio narių, su kuriais yra teke bendraut, išreiškia tikrai negatyvias nuomones apie ansambli, ypač apie vidinę struktūrą ir politiką. Susidaro įspūdis, kad žmonės išeina tik neiškente sąlygų, iš savigarbos. O pasižiūrėjus į paskutinių praėjusių metų pasirodymų kokybę, atrodo, kad kažkaip labai įtartinai smunka lygis….

  • Šarūnas:

   Mielai ateičiau pabendrauti su Jumis gyvai, Gerbiamas psichologe, analitinių, demografinių tyrimų specialiste. Ar lankotės mūsų koncertuose, kalendorinių švenčių metu? Tarkim, Kalėdiniame arba Pusiaužiemio renginyje? O gal Jūs tik paskalų nešiotojas? Ir tik to tevertas? Be abejo, jei turite gabumų dainuoti, groti, šokti arba palaikyti kultūros paveldą piešiant, kuriant, dalyvaujant renginiuose – kviečiame prisijungti prie veiklos. Būkite gyvas ir Ugningas darbais, bet ne šnekomis.
   Ačiū! ॐ
   Tebūnie Darna!

   • Skeptikas:

    P.S.: kita karta kai kanklėm grosit, gerb. Šarūnai, tai siūlyčiau pirmiausia jas susiderinti, nes per Saulėgrįžą (taip, lankausi jūsų šventėse dažnai ir nuo senų laikų, tad galiu lygint kaip buvo su kaip yra) labai jau Jūs neskambėjot. Ir norėčiau pasiteirauti, kodėl Jūs ir čia ir savo Jaunimo Romuvos puslapyje pasirašinėjat Induizmui būdingu “om” simboliu. Ar Jūs esat romuvietis ar induistas, ar iš vis dar pasiklyde ieškot saves?

    • Šarūnas:

     Ačiū, Gerbiamas Skeptike. Tokių kaip Jūs žmonių reikia, kurie padėtų prisiminti koks netobulas žmogus yra. Pripažįstu Jūsų tiesą! Įžvalgus esate. Stengsiuosi paimti į rankas kankles dažniau, tik gaila, kad jos ant medžių neauga, kaip Lietuvoje gausiai vešantys obuoliai…

     Induizmas, manau, yra artima pagoniškajai Darnos tradicija? Ką manote?
     Beje, kas liečia ieškojimą. Tikrai ieškau savęs ir ieškosiu… Pasiklydęs esu.
     O Jūs, jau atradote? Tuomet… Palaimintas Esate…

     Ačiū Jums, tikiuosi Pasaulis taps šviesesnė vieta gyventi ir Jūs prisijungsite padainuoti Kūlgrindos ansamblyje, nes gabumų tikrai turite. Ne tik rašyti, bet ir dalyvauti šventėse. Jei dar dainuojate ar grojate kanklėmis, pamokinkite mane, toks jau esu, žalias, pirmąkart pasirodžiau scenoje grodamas šiuo instrumentu, atleiskit jei Jūsų jautrūs muzikai ausų būgneliai neišvėrė nederančių melodijos garsų…
     Laimingas esate, Mielasis, tiek daug mokate… Tik, daugiau optimizmo, žvelgiant į tamsą, mane, iš Šviesos… Ir ateikite pasikalbėti gyvai, tikiuosi pasimatyti su Jumis šventėse dažniau. Gal ir pravesit apeigas šventėje, už šypseną. Tokių žmonių reikia…
     Prieikite, juk mane jau pažįstate, o aš Jūsų ne…

     Ačiū ir tebūnie Darna! ॐ Telydi Šviesa ir Ramybė…
     O Romuva išsišakoja kaip šimtametis Ąžuolas! ॐ

  • Vilmantas Rutkauskas:

   Esa tekę girdėti, kaip tie žmonės dainavę Gamtoje. Tai tikėkit-patikėkit, toks jėgos, toks galios šauksmas, nuo kurio Protėviai pilkapiuose vartosi, o gyviesiems – pagaugai eina.
   Tos dainos, giesmės, nežinau, kaip pavadinti, nieko bendro neturi su pasmaguriavimu, labai skaudžios. Tai, kad Baltų religija tik kartais epi-žodiškai išgyvenama, bet nepriimama – tai čia irgi atskira ir labai žiauri tema.

 4. Marta:

  Įdomu. Gražu.
  Ir aš galiu padainuoti vieną ikikriksčionišką sugultuvių dainą iš Kintų:

  kad aš ėjau pajūrelėm
  pajūrelėm, pamarelėm
  sekė mane jauns bernelis
  sekė mane jauns bernelis

  nesek nesek jauns berneli
  nesek nesek jauns berneli
  aš tau duosiu nakvynele
  as tau duosiu nakvynele

  aš yau duosiu pagalvelę
  aš tau duosiu pagalvelę
  penkias šešias pinavokes
  penkias šešias pinavokes.

  aš tau duosiu apsiklioti
  aš tau duosiu apsiklioti
  dvejus trejus pataliukus
  dvejus trejus pataliukus

  taip sugulėm su berneliu
  taip sugulėm su berneliu
  kaip lelija su mirunu
  kaip lelija su mirunu.

 5. duonius:

  Jie ką atlieka vokiškas dainas ir šoka vokiškus šokius, kad įvardinta kaip “folkloro grupė”?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: