J. Vaiškūnas. Ar Lietuvos Respublika dabar šoks pagal lenkų nacionalistų dūdelę? (audio) (59)

Jonas Vaiškūnas | Alkas.lt nuotr.

Jonas Vaiškūnas | Alkas.lt nuotr.

Dar nespėjęs apsiplunksnuoti kaip Kultūros viceministras, arogantiškas nacionalistinės Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) narys Edvardas Trusevičius (Edward Trusewicz) niekieno neprašytas paskubėjo išgarsinti savo užduotis: „įteisinti užrašus dviem kalbomis ir nelietuviškų pavardžių rašymą“, – rašo Delfi.lt.

E.Trusevičius  sau išsikėlė tikslą parengti naują Nacionalinių mažumų įstatymą, kuriuo būtų įteisinti dabar Lietuvos Respublikos įstatymus pažeidžiantys lenkiški užrašai, taip pat nelietuviškų vardų ir pavardžių rašymas dokumentuose ne valstybine kalba.

Duodamas interviu rusiškai Delfi.lt redakcijai, jis nesivaržydamas pareiškė, kad „kitų abėcėlių (kirilicos, arabiškosios ir t. t.) neturėtų būti dokumentuose. Mano nuomone, rašant originalius vardus ir pavardes raidėmis, kurių nėra lietuvių kalbos abėcėlėje, dokumentuose galima transkribuoti lotyniškomis raidėmis…“

Toks karštakošiškas naujai iškepto viceministro iššokimas iš dar tik pradedančio važiuoti naujosios vyriausybės vežimo ir noras, mojuojant lenko korta, parodyti kur link visiems dabar jau reiks važiuoti, šiek tiek suglumino vyriausybės ir socialdemokratų partijos vadovą Algirdą Butkevičių. Pastarasis šiandien, sausio 17 d., kalbėdamas Žinių radijo laidoje „Pozicija“ jautė pareigą pareikšti, kad tai buvo skubotas politinis pareiškimas.

„Kiekvienas ministras ir viceministras vadovausis Vyriausybės priimta programa. Šiuo metu ruošiamas priemonių planas. Priemonių planas irgi ruošiamas atsižvelgiant į patvirtintą Vyriausybės programą. Manau, kad politikavimo šioje srityje bus kuo mažiau“, – aptakiai teisinosi premjeras A.Butkevičius.

Premjero kalba sausio 17 d. „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ (laidos vedėjas Aurimas Perednis):

Socialdemokrato A.Butkevičiaus vadovaujamos 16-os Vyriausybės, kurioje dalyvauja ir LLRA, veiklos programoje 2012-2016 metams yra žadama  išspręsti nelietuviškų vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose bei gatvių ir vietovių pavadinimų rašymo klausimus, esą atsižvelgiant į Europos Tarybos (ET) Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvenciją.

Tokias Vyriausybės programos nuostatas „Vilnijos“ draugija ir Lietuvių kalbos gynėjų sąjunga yra įvardijusi kaip antikonstitucines.  Dėl jų gruodžio 11 d. šios visuomeninės organizacijos išsiuntė laiškus Lietuvos Prezidentei ir Seimo Pirmininkui.

Šiame laiške buvo atkreiptas aukščiausių Lietuvos vadovų dėmesys į tai, kad  „Europos Tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvenciją“ reikalauja laikytis nacionalinių teisės aktų, o LR Konstitucija skelbia: valstybinė kalba – lietuvių kalba.

„Minėti klausimai seniai yra išspręsti. Valstybė ir Tauta atsisakė eiti Jedinstvos ir autonomininkų keliais. Konstitucinis teismas, Europos Sąjungos institucijos kelis kartus patvirtino, jog vardai ir pavardės asmens dokumentuose, oficialūs gatvių pavadinimai turi būti rašomi valstybine kalba“, – rašoma pareiškime.

Taip pat primenama, jog: „Lietuvos Respublika 1918 m. buvo atkurta etninėse lietuvių žemėse, kuriose autentiški vietovių pavadinimai yra lietuviški. Teisėtai ir džiaugsmingai atgavus Vilniaus kraštą visi autentiški vietovių pavadinimai valstybės įgaliotų institucijų buvo paskelbti 1939 metais, todėl dabar pagal autonomininkų reikalavimus vardų, pavardžių, gatvių, vietovių pavadinimų rašymo klausimus galima ne „išspręsti“, o tik sugadinti, pažeidžiant Konstituciją, įstatymus, tarptautinės teisės aktus, Seimo nario priesaiką saugoti Lietuvos nepriklausomybę ir jos žemių vientisumą“.

Europos rėminėje tautinių mažumų apsaugos konvencijoje dėl gatvių pavadinimų rašymo mažumos kalba sakoma, kad „šalys privalo deramai atsižvelgti į savo specifines sąlygas ir savo teisines sistemas“  ir aiškiai pabrėžia, kad  „tautinėms mažumoms priklausantys asmenys  privalo gerbti Konstituciją ir kitus įpareigojančius jų šalių įstatymus“. Tad visiems Lietuvos piliečiams yra privalomas  Lietuvoje Valstybinės kalbos įstatymas nurodantis, kad „oficialios, sunormintos vietovardžių lytys Lietuvos Respublikoje rašomos valstybine kalba“. Deja, nacionalistinės lenkų partijos veikėjai kursto antivalstybines ir antikonstitucines nuotaikas savo veiksmais demonstruodami, kad Lietuvos Respublikos Konstitucija ir įstatymai jiems nieko nereiškia. Lentelės su į lenkų kalbą išverstais lietuviškais gatvių pavadinimais pietryčių Lietuvos gyvenvietėse yra tebekabinamos, nepaisant įsiteisėjusių teismo sprendimų, jog jos yra neteisėtos. Lietuvos Respublikos Teismų sprendimų nevykdantys valstybės tarnautojai, susimokėję eilines baudas, toliau tebedirba valstybinėje tarnyboje…

Tuo tarpu dėl galimybės nelietuvių pavardžių Lietuvos Respublikos oficialiuose dokumentuose rašymo  nevalstybine kalba jau kelis kartus yra pasisakęs Konstitucinis teismas (KT).  KT išaiškinimas yra vienareikšmis: vardai ir pavardės  Lietuvos Respublikos oficialiuose dokumentuose turi būti rašomi valstybine kalba. KT taip pat yra pareiškęs, kad vardus ir pavardes nelietuviškais rašmenimis ir nesugramatinta forma galima įrašyti kitame paso skyriuje, tačiau nepaisant šio įrašo galimybės, dokumente privalo išlikti „oficialus asmens tapatybės patvirtinimas valstybine kalba“.

Praeitos kadencijos Seime tuometinio Lietuvos premjero, TS-LKD lyderio Andriaus Kubiliaus pastangomis buvo parengtas ir Seimui pateiktas projektas leisti  Lietuvos respublikos piliečių pasuose pavardes rašyti nevalstybine kalba, tačiau Seimas šį projektą  2010 04 08 d. atmetė, kaip galimai prieštaraujantį Lietuvos Konstitucijai, kadangi jame buvo siūloma leisti Lietuvos piliečio pase  piliečių pavardes rašyti nelietuviškais rašmenimis dabar įteisintų lietuviškų įrašų sąskaita. Tuo pačiu Seimas po pateikimo pritarė alternatyviam Tautininkų sąjungos pirmininko Gintaro Songailos ir Ryto Kupčinsko pateiktam projektui, kuris leidžia pavardes rašyti nevalstybine kalba, bet tik kaip papildomą įrašą šalia oficialiosios formos, pateiktos lietuviška rašyba. Nors Seimas balsavo, kad šio projekto galutinis priėmimas būtų surengtas 2010 06 08 d., o vėliau šiam pasiūlymui pritarė net Lenkijos intelektualų forumo atstovai, tačiau LLRA (taip pat ir dabartinio kultūros viceministro E.Trusevičiaus)  bei valdančiųjų konservatorių ir liberalų – Andriaus Kubiliaus, Emanuelio Zingerio, Remigijaus Šimašiaus pastangomis šis įstatymas buvo pristabdytas, ir priėmimui Seime buvo nepateiktas, nepaisant net Seimo pirmininkės Irenos Degutienės raginimų tai padaryti.

Dar 2011 m. spalio 21 d. Lenkijos intelektualai pritarė idėjai, kad Seimas imtųsi svarstyti įstatymo projektą, kuriuo Lietuvos piliečiams turėtų būti suteikta teisė savo asmenvardžius pasuose įrašyti jų norimais lotyniško pagrindo gimtosios kalbos rašmenimis, kaip papildomą informaciją šalia oficialiosios formos, pateiktos lietuviška rašyba. Toks pavardžių rašymo modelis jau yra pritaikytas Latvijoje ir jam priekaištų neturi jokios tarptautinės institucijos.

„Šis variantas atitiktų Europos Sąjungos Teisingumo teismo sprendimą, Lietuvos Konstituciją, būtų didelis žingsnis į priekį, nes priėmus tokį įstatymą nelietuviškos kilmės asmenvardžius pase būtų galima rašyti gimtaisiais rašmenimis kitų įrašų puslapiuose“, – lygiai prieš metus susitikime su Lenkijos intelektualais teigė I.Degutienė.

Tad kas trukdo dabar, naujai išrinktai valdžiai, priimti minėtą įstatymą ir nutraukti jau kelis metus kurstomą ir, sprendžiant iš E.Trusevičiaus pareiškimų, toliau žadamą kurstyti  antilietuvišką propagandą šiuo klausimu? Kokios neįveikiamos kliūtys trukdo mums tvarkytis su savo kalba, raštu ir kultūra savo Tėvynėje, savoje Lietuvos Respublikoje?

O gal naujoji vyriausybė jau baigia rengti programą kaip išmokyti lietuvių tautą šokti pagal lenkų  nacionalistų dūdelę?

_____________________

P.S: sausio 17 d. 17:05 val. „Žinių radijo“ laidoje „Aktualusis interviu“ bus kalbama apie šiame straipsnyje aptartus klausimus. Laidos garso įrašą rasite ČIA.

Kategorijos: Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

59 komentarai

 1. er:

  Etnoastronomija lygu etnoseksologijai lygu…
  Atrodo, vargsu nepriatapeliu burelio autoritetas net nejaucia, kuriame amziuje ir kur gyvena…

  • Gintautė:

   Mėgstat lenkišką dūdelę 🙂 O mums nereikia nei jų religijos, nei jų kalbos!

  • zigmas:

   na, suprantu: lietuviškų raidžių tavo klaviatūroje nėra…

  • Giedraitis:

   Ponas er, pope, bajore etc. žinome jūsų nuomonę, jau teko skaityti:

   Mulkiams pries lenkus rasinejanciams.Vieninteliai XVIII am. lietuviai, tai lenkiskai snekantys ir lietuviais save bevadinanti slekta.Kitokiu nebuvo. Bauzdiauninkai net nezinojo kas jie yra./…/
   Lenkai- mums tikri broliai. Lietuvis tai surusejes lenkas. (2006-09-28).

   Taip, kad nesinervuokite, turėkite tą savo kortą ir jumis bus pasirūpinta.

  • Amelija:

   Meldžiasi, tikrai mačiau, gūdžias giesmes traukia, marškom apsivynioję, tiki visokiais akmenim, augalais, patys save šventina, patys krikštijasi, net laidotuvių apeigas kuria. Saviveiklinis teatras, tik režisierius brangiai apmokamas.

   • Lamatas:

    Pilnai su Jūmis sutinku.Tikrai juokingai atrodo kunigai ,apsivilkę juodomis sukniomis ir apsikabinėję visokiais blizgučiais.Bei raginančius garbinti ,saniai myriop nuteistą,kriminalinį nusikaltėlį. Nors ,kita vertus,žinant kaip dievinami šiuolaikiniai kriminaliniai ” autoritetai” ,ne taip jau ir nuostabu darosi.Ačiū Jūms už supratimą.

    • Amelija:

     Piktžodžiauji, o Tavo močiutė karste vartosi. Nors gal ir neturėjai nei močiutės, nei mamos – juk tokius ateistus sovietiniai vaiknamiai ugdė.

     • Lamatas:

      pirmiausia nesu joks ateistas ,bet megstu tiesa.O mociutes,ir mamos tikrai gaila- seinai jau Anapilin iskeliavo pagal aferistu sukurtas apeigas.Bet tvirtai tikiu kad Ten susitiko su tikraja Tiesa.Manau tenais zmones vertinami pagal tai kaip teisingai nugyveno jiems skirta gyvenima,o ne pagal tai kaip kazka garbino.Beje cia ir yra esminis lietuviu Tikejimo(darnos)ir krikcionybes(aklo asmens garbinimo)skirtumas.Beje ,kodel Jus asmenini pasityciojima is kitokiu isitikinimo ir apeigu zmoniu ,suprantate kaip tiesos sakyma,o gauta net pati nekalciausia atkirti savo ispuoliams ,laikote piktzodziavimu.
      atsiprasau uz svepluma-svetimas kompiuteris

  • Wee:

   Visiems aišku, kad Lietuva nešoks nei pagal lenkų nei pagal lietuvių nacionalistų dūdelę.

   • Mindaugas:

    Negalima taip pasitikėti tais,kurie į valdžią veržiasi labiau dėl asmeninio pralobimo,negu dėl Lietuvos valstybinių interesų gynimo.Manau,kad toki “skrandžio patriotai” tikrai gali kada nors išduoti Lietuvos,kaip valstybės,interesus.Štai dėl to yra būtina,kad į valdžią pakliūtų tik toki politikai,kuriems Lietuvos valstybinių interesų gynimas yra pats aukščiausias politinis tikslas,o visa kita tik po to.

 2. Valdas:

  Lietuva vis labiau yra naikinama politinių gaujų, seimo bunkeryje.
  Blogai

 3. lietuvis:

  budinkit lietuvių savimonę.Taip elgtis Lietuvos vyriausybėje yra tiesiog neetiška.Vienžo būtina ,kad ekstremistai suprastų ,jog nebaudžiamai siautėti jiems niekas neleis.

 4. Jonai, pataisyk straipsnio pavadinimą – čia jokie ne lenkų nacionalistai, o lenkų šovinistai, siekiantys nutautinti Lietuvius istorinėse-etninėse Lietuvių Tautos žemėse.

  Vartokime teisingas sąvokas – nepasiduodami sovietinei ir liberastinei propagandai, paremtai įvairių sąvokų turinio iškraipymu.

 5. Pritariu Gintaro Songailos ir Ryto Kupčinsko pateiktam projektui,

 6. Arūnas:

  Man keista, kad šovinizmas net šio autoriaus vadinamas nacionalizmu (lietuviškai – tautininkais). Kodėl pasiduodame siekiams keisti žodžių ir terminų prasmes?

  • Gerbiami Arūnai, Žygeivi, šiuo atveju žodį nacionalistas aš pavartojau būtent gerąja prasme :). Tiesa, kai kurie, su Lenkija o ne su Lietuva save tapatinančių lenkakalbių, poelgiai jau peržengia to nacionalizmo ribas ir gali būti vertinami griežčiau – būtent kaip šovinizmas. Tad palikau geros valios atsargą dar, su viltimi, kad liūdnesnės diagnozės neprireiks.

   • Jonai,

    jei jau rašai, kad “Ar Lietuvos Respublika dabar šoks pagal lenkų nacionalistų dūdelę?”, tai čia ir kalbos negali būti apie kokį nors lenkų nacionalizmą, “šokdinantį” Lietuvos Valstybę.

    Lietuvių Tautos istorinėje etninėje žemėje taip gali elgtis tik lenkų šovinistai.

    P.S. Toks pobūdžio pavadinimas būtų teisingas tik tuo atveju, jei jis, pvz., būtų taikomas Rusijos imperijos ar Austro-Vengrijos imperijos užgrobtoms iki 1918 m. lenkų tautos tikrosioms etninėms žemėms.

    • Pavadinimas apibendrintas – lenkų nacionalistai – tai ne tik ir ne tiek saujelė LLRA lenkakalbių veikėjų, kiek režisierių diriguojančių iš vadinamos „strateginės“ partnerės. Bet termino „šovinizmas“ kovo mėnesį, regis, dar gali prireikti. Patausokime šovinius.

     • Vilna:

      Jeigu jau viskas yra “partnerės darbeliai”, tai tada nepykime ant visų vadinamų “savo lenkų”, o visą pyktį nukreipkime ant tos “partnerės”.
      Dabar vyksta atvirkščiai – pykstama ant “savo lenkų”, bet juk “partnerė” savo derigavimais ir siekia nuteikinėti vienus prieš kitus, kad trukdytų integravimosi procesus valstybėje ir taip išlaikytų savo strategines galimybes Lietuvoje.

      • tikras lietuvis:

       Abu klystat:
       nei nacionalistai (Lietuvoje lenkų nėra), nei šovinistai, o Lenkijos (ir rasiejiniai) imperialistai, nes – Lietuvoje esantys persivertėliai tarnauja tiems, kurie moka – kaip ciucikai.
       Taigi: muziką užsako Lenkija ir Rusija, o krakoviaką šoka tamoševskiai ir C’o..

    • Zalieska:

     Kitaip ir būt negali pas mumi , mažiausiai žiūrime į teksto turinį, visų svarbiausia yra prie kokio nors žodžio prsip…….kabint, gal neduok Dieve gramatinę kur nors užmatysiu o tada jau laikykis.Šiuo Žygeivis turėjo parašyt : Jonai ,kiek turi beisbulo lazdų kovo11 pasiruošęs, o ne nacionalizmas ar šovinizmas.Kada į tavę lekia kulkos neber svarbu iš ko šaudo ar iš automato, ar iš kulkosvaidžio.Būtų gerai per kovo 11 -tos eitynes primint( raštu) prezidentei, ministrui pirm. parlamento pirm., kad laikytusi mūsų konstitucijos,konst.teismo išaiškinimų ir kad per porą men.būtų reikalas sutvarkytas, o jei ne tad reikėt griežtai pareikalaut. Ne Triuševičs kalts, kad mūsų dobils ėd, o mes, kad leidžiam.

   • Jonai,

    visa esmė tame, kad tu labai gražų tarptautinį terminą “nacionalistai” pateiki labai neigiama prasme – tokiu būdu “išplaudamas” tikrąją šio žodžio prasmę.

    Ir tokiu būdu “pili vandenį” ant kosmopolitų “malūno ratų”, nes skaitantiems šis žodis tokiame kontekste sukelia neigiamas asociacijas, kurios išlieka ir ateityje.

    Štai mūsų priešai šią masinėje propagandoje naudojamą metodiką naudoja labai plačiai. Ir jie visai ne be reikalo taip siekia, kad būtų naudojami būtent jų siūlomi įvairūs “naujadarai” vietoje Lietuvių kalboje įprastų žodžių, kurie jau seniai reiškia tai, ką jie ir reiškia… 🙂

    Jei jau sutinkame vadovautis mūsų priešų ideologinėmis “klišėmis”, suprasdami tarptautinius terminus, būtent taip, kaip juos “aiškina” mūsų priešai, tada gal naudokimės ir jų teikiamais terminais – “naujadarais”, tai ir pederastus gal pradėkime vadinti kokiais nors “gėjais”, čigonus – “romais”, sovietus – “Tarybų valdžia”, bolševikus – “daugumiečiais”, o pakantumą blogiui vadinkime “tolerancija” – kaip kokiame nors Delfyje jau reikalaujama…

 7. Mindaugas:

  Taigi Seimo valdančioji koalicija planuoja spręsti,kaip pradėti “be didelio politikavimo” Lietuvos valstybinių pagrindų griovimo darbus.Vien už tolius planus iš jų reikia nedelsiant atimti Seimo narių mandatus.

 8. Vilna:

  Jeigu Seimas yra koliageliai sprendžianti institucija, tai ministras, viceministras yra vienasmenė valstybės institucija. Tokiu atveju vienas dalykas yra svetimos valstybės “kortininko” buvimas Seime ir visiškai kitas dalykas yra, kai jis tampa vienasmenius sprendimus priimančiu ministru, viceministru. Akivaizdu, kad “kortininko” įsipareigojimais pilietinis lojalumas savo valstybei yra pažeidžiamas.Taigi pažeisto lojalumo “kortininkui” tapus ministru, viceministru atsiranda galimybė valstybei nelojaliam asmeniui priiminėti valstybės valdymo rango sprendimus. Matosi, kad Butkevičius, formuodamas vyriausybę, į šį esminį skirtumą tarp “kortininko” Seime ir “kortininką” Vyriausybėje nebuvo įsigilinęs. Dėl to jo suformuota Vyriausybė yra su akivaizdžia lojalumo savo valstybei yda. Ką šiuo atveju ir pademostravo Trusevičius. Tai akivaizdus teisinis neraštingumas. Matyt, neveltui Butkevičius greitą savo pozicijos kitu klausimu pasikeitimą neseniai viešai teisino, būtent teisininkų padarytomis klaidomis.

 9. kaunietis:

  Nematau problemos. Nori but lenku buk. Atsisakai Lietuvos pilietybes priimi lenkijos ir problema ispresta. Turi pasa visiškai lenkiška.

  • S:

   Matai, čia ir problema, kad jie to nenori. Nes niekam tie šnypščiantys šlėktos ir jų draugai iš valdžios nėra reikalingi kaip žmonės. Va nebent jei atimtų Lenkijos naudai kitos valstybės teritoriją ir dar priverstų lietuvius tarnauti Lenkijos imperijai – tada kita kalba, čia ir jų funkcija.

 10. Rytas:

  kaip atrodys kompiuterio klaviatūra???

  Jau lietuviškos raidės 9 papildomi ženklai : ąčęėįšųūž. Dar lenkiškų apie 10, vokiškų su umliautais 10 ir t.t. Viso lotynų abėcėlėje Europos šalyse naudojama apie 100 papildomų ženklų. Kaip atrodys klaviatūra ? Kaip apklijuosit raidytėmis? Paaiškinkit???

 11. Pagrindinė ir svarbiausia Nepriklausomos Lietuvos Valstybės egzistavimo prasmė bei tikslas

  Kalbant iš esmės, visi tie – čia jau išvardinti įvairūs teisiniai ir kitokie argumentai – yra tik antriniai.

  Esminis ir pirminis klausimas visai kitas – kokia yra pagrindinė ir svarbiausia Nepriklausomos Lietuvos Valstybės egzistavimo prasmė bei tikslas?

  Ir atsakymas yra akivaizdus: Nepriklausoma Lietuvos Valstybė – tai yra Lietuvybės (Lietuvių Kalbos, Lietuvių Tautos, Lietuvių Kultūros…) išsaugojimo bei puoselėjimo pagrindinis instrumentas; nuosavi Tautos Namai, o ne koks nors bendrabutis ar pereinamas kiemas.

  Nes jei to nebus, ir Valstybėje liks tik visokie merkantiliniai “gero materialinio gyvenimo” reikalavimai “Lietuvos gyventojams-piliečiams”, tokia valstybė apskritai praras bet kokią realią prasmę toliau egzistuoti kaip nepriklausoma valstybė.

  Juk tada daug naudingiau tapti dalimi kokios nors žymiai turtingesnės, didesnės, turinčios daugiau įvairių resursų, valstybės dalimi.

  Ir kaip tik tokiais argumentais ir yra grindžiami visų daugiataučių imperijų egzistavimo pateisinimai – tame tarpe ir “žydrojo” Jievrosojuzo, ir Rusijos imperijos, ir JAV.

  • Plačiau:

   Kęstutis Čeponis (internete – Žygeivis). Lietuvių nacionalistų politiniai tikslai ir veiklos gairės (programiniai pamąstymai)

   http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?f=61&t=9942

  • Ku Klux Klan:

   “……..Ir atsakymas yra akivaizdus: Nepriklausoma Lietuvos Valstybė – tai yra Lietuvybės (Lietuvių Kalbos, Lietuvių Tautos, Lietuvių Kultūros…) išsaugojimo bei puoselėjimo pagrindinis instrumentas; nuosavi Tautos Namai, o ne koks nors bendrabutis ar pereinamas kiemas….”

   deja, Lietuva ir yra bendrabutis, pereinamas kiemas, nes joje gyvena LR Piliečiai, o “pilietis” ne tautybė. Tautos apie kurią kalba LR Konstitucija jau nėra 23 metai, tiksliau jos ir nebuvo nuo pat nepriklausomybės pradžių. Toji dingusi taurta, sovietmečiu buvo vadinama “Litovec”, “Litovka” ir ta tauta ištraukė Lietuvą iš sovietinio kalėjimo ir tuoj pat tiesiog dingo pagaminusi nepriklausomos Lietuvos asmens dokumentus LR PASĄ. Valstybę kuria Tauta. O tauta – dingo, todėl dabar valstybę kuria Piliečiai lenkai, piliečiai rusai, piliečiai žydai, piliečiai čigonai, piliečiai pydarai ir kt. o kur nekur dar gyvas lietuvis vadinamas neonaciu ir jam užmautas apynasris.

   Jei LR Pasuose būtu parašyta tautybė, tai lietuviai ir tik lietuviai galėtu dalyvauti valstybės kurimo procese, nes VALSTYBĘ KURIA TAUTA, o tauta-lietuvių, o lenkai ne lietuviai, vadinas į kanalizaciją.

   Atkurkite LR asmens tapatybės dokumentuose tautybės įrašus, tik tada išvalysime šiukšles iš seimo, valdžios ir kitų valstybei ir tautai svarbių sferų. Ir nereikės čia kaskart rašinėti tokių straipsnelių apie lekus šovinistus valdžioje ir kitą pornografiją…

 12. Mindaugas:

  Toki dalykai,tikriausiai,yra įmanomi tik Lietuvoje,kai Lietuvos valstybingumo pamatus bando patys savo rankomis silpninti dalis lietuvių.Labai geras pavyzdys-Latvija,kur latviai iš rusakalbių gyventojų patiria žymiai didesnį spaudimą,negu mes iš lenkų.Tačiau ten,Seime,tokių nuolaidų rusakalbiams net nežadama svarstyti.Latvijoje visi viešieji užrašai rašomi tik latvių kalba,dokumentuose rusakalbių vardažodžiai-tik latviškai,mokyklose rusakalbiai apie pusę dalykų mokosi latvių kalba.
  P.S. Palyginimui:Latvijoje gyvena 59% latvių,o Lietuvoje lietuvių-apie 80%.

 13. Bet kokia užsienietiškų užrašų ir rašmenų invazija į lietuvių kalbos erdvę (tiek viešąją, tiek dokumentų) palaipsniui “išplauna” Lietuvių Kalbos autoritetą ir menkina būtinybę ją mokėti.

  Lygiai tą pačią nuoseklaus nutautinimo politiką lietuviams taikė lenkai (nepamirškite, kad masinės lenkų kolonizacijos į Lietuvos Valstybę iki 1920-1939 m. nebuvo – išskyrus lenkų kunigus), ir per keletą šimtų metų nemaža dalis mūsų Tautos sulenkėjo.

  Kaip tik todėl kuriant Lietuvių kalbos abėcėlę mūsų protėviai atsisakė lenkiškų raidžių (kurios jau buvo plačiai įsigalėjusios lietuvių raštijoje) ir pakeitė jas čekiškos abėcėlės raidėmis.

  Lygiai taip pat vokiečiai, kaip ir lenkai, lietuviams įvedę vokiškas gotikines raides, palaipsniui, kultūriškai paveikdami, nutautino Mažosios Lietuvos lietuvius. Juk Didžiojoje Lietuvoje tuo metu jau naudojo lotyniškus-lietuviškus rašmenis, ir lietuviai iš skirtingų Lietuvos dalių nebemokėjo skaityti vieni kitų knygų.

  Rusijos imperijoje valdžia taip pat bandė priversti lietuvius atsisakyti savo abėcėlės ir priversti vartoti kirilicą – garsusis “spaudos draudimas” – tai yra lietuviškų raidžių spaudoje draudimo laikotarpis 1864 – 1904.

  Uždrausta visa spauda lietuvių kalba lotyniškais rašmenimis, išskyrus kirilica parašytus maldaknyges ir elementorius:

  Vėliau lygiai tą patį darė sovietai, rusifikuodami ir lietuvius, ir visas kitas imperijos pavergtas tautas.

  Beje, būtent sovietai dar iki Antrojo pasaulinio karo pakeitė daugybės tautų istorinius rašmenis į rusiškus. Išsilaikė tik armėnai, gruzinai, lietuviai, latviai ir estai, nors ir visoms šioms kalboms jau buvo sukurti rusiški kirilicos variantai, ir po Antrojo pasaulinio karo buvo keletą kartų siūloma juos įvesti. Tačiau sovietų valdžia, KGB įspėta, pabijojo masinių protestų ir net sukilimų. Tik vadinamojoje Moldavijos SSR buvo įvesta kirilica, nes taip bet kokia kaina sovietų valdžia siekė atskirti “sovietinius” rumunus (“moldavus”) nuo “tikrųjų” rumunų Rumunijoje.

  Mums dabar kaip tik būtina vykdyti atvirkštinę, labai griežtą Lietuvybės palaikymo politiką, sukuriant Lietuvių kalbai ir lietuviškiems rašmenims neginčijamą valstybinį autoritetą ir jų vartojimo besąlyginį neišvengiamumą visose be išimties srityse.

  Tačiau Lietuvą valdantys posovietiniai persidažėliai ir išdavikai stengiasi viską daryti, kad tik Lietuvių kalba ir lietuviška abėcėlė būtų suniekintos, o jas pakeistų užsienio kalbos ir rašmenys.

  Žinoma, be jokios abejonės, tokių nelietuviškų rašmenų įteisinimas Lietuvių Tautos Valstybėje būtų naudingiausias lenkų šovinistams ir vietiniams nutautėjusiems šūdlenkiams, vis dar rėkaujantiems “Wilno nasze”.

  Plačiau čia:

  Pietryčių Lietuvos lenkinimas tęsiasi ir Nepriklausomoje Lietuvoje – kodėl?
  http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?f=5&t=7000

  Užsienietiškų pavardžių rašymas lietuviškai
  http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?f=92&t=8371

 14. Galindas:

  Viceministras Trusevičius šiomis kalbomis pažeidžia Konstituciją ir priesaiką Lietuvai, todėl nepakanka, kad tik visuomeninės organizacijos pareikštų protestą, bet juk mūsų valstybėje yra Konstituciją ginančios struktūros tai Valstybės saugumo departamentas ir Generalinė prokuratūra. Na, o Konstitucijos garantas yra Prezidentė, todėl šios struktūros turi imtis atitinkamų priemonių prieš Trusevičių – Lietuvos Respublikos išdaviką. Šis lenkomanas imasi provokacinių veiksmų ir stebi, kokia bus reakcija, aišku, kad yra inspiruotas iš užsienio.
  Dabar televizija kasdien rodo Seimo narės, LLRA narės, namą su dvikalbiu užrašu ir niekas iš galios struktūrų neapkaltina jos įstatymų pažeidimu. Kas pateiks skundą Gen. prokuratūrai? Ar atsiras tokių organizacijų ar asmenų, kad teisiškai apsaugoti Lietuvos valstybę nuo pseudolenkų ir lenkomanų?

 15. Wee:

  Visiems aišku, kad Lietuva nešoks nei pagal lenkų nei pagal lietuvių nacionalistų dūdelę.

 16. Prusas:

  dar Sirokomle pries beveik 200 metu sake kad jei gudas provoslavas sukuria misria seima su lietuviu kataliku tai kad seimoje susikalbetu naudoja lenku kalba, veliau buvo ir prievarta lenkinama ypac spaudos draudimo laikotarpiu, o gudinama jau buvo nuo Mindaugo laiku, dar Vytauto laikais iki Minsko ir Brastos buvo lietuviakalbiu gyvenama, o kitur buvo misrios sritys, po 400 metu ta sritis visiskai buvo sugudinta-surusinta, o misrios sritys pasidare tarp Vilniaus ir Minsko-Brastos

 17. Prusas:

  taip pat kryzeiviu keliu aprasymuose minimi vedliai prusai buvo su graziomis lietuviskomis pavardemis visi iki vieno, nebuvo jokios prusu kalbos kaip tuo metu niekas dar net ir nezemaiciavo, visa tai atsirado jau po unijos su parsekais

 18. Dainius Razauskas:

  Būtina vis priminti, kad iš tikrųjų niekas nė neketina drausti kitų tautybių atstovams rašyti pasuose savo pavardes kokiomis tik nori kalbomis bei rašmenimis, tik NE VIETOJ lietuviškų, o greta. Todėl turi būti labai aišku, kad lenkų šovinistai siekia, kad Lietuvos piliečių pasuose NELIKTŲ LIETUVIŠKŲ užrašų. Gerai, kad tei eilinįsyk priminta, o dera ir toliau nepamiršti.

 19. Tomas J.:

  Tautinių mažumų įstatymas Lietuvoje nereikalingas ir neturi būti priimtas.
  Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencija Lietuvoje turi būti denonsuota, nes ji prieštarauja Lietuvos Konstitucijai.
  Lietuvos Konstitucijoje neminimos jokios tautinės mažumos.
  Konstitucija sako kad visi lygūs prieš įstatymą, nepriklausomai nuo tautybės.
  1. Todėl yra visiškai aišku, kaip reikia elgtis kai viena tauta užsigeidžia išskirtinių teisių. Reikia šaltai atsakyti: gerbkite Konstituciją. Ir nesileisti į JOKIAS KALBAS.
  O svarstyti ir balsuoti Seime, kad gal suteikime vienai tautybei išskirtinių teisių? – štai pati didžiausia klaida! Tokie svarstymai tik pakursto svetimtaučius, jiems ima atrodyti kad ĮMANOMA pasiekti sau išskirtinių teisių.
  2. Kodėl tad kai kurių tautybių asmenys nenori mokytis mokyklose valstybine kalba?!
  Reikia bausti tokius už Konstitucijos negerbimą. Pvz., atimti pilietybę..!

 20. Romas:

  Gatvių pavadinimai, be abejo, privalo likti Lietuviški.
  O į pasą galėtų rašyti Lietuviškai ir “saviškai”.
  Pažvelgus į pasą išsyk pasidarys aišku, su kuo turi reikalą.

  • Tai, kad jie nenori, kad būtų dar ir lietuviškai. Tame ir esmė. Panas Trusevičius man asmeniškai sakė, kad visas lietuvių pastangas patvirtinti rašybos tvarką tokią kaip Latvijoje (valstybine kalba + svetima) JIE blokuos.

   • Ku Klux Klan:

    Ponas Vaiškūnai, o kodėl Jūs nepaklausėte, kodėl trusikinis būdamas čigonas, o greičiau žydas nori lenkiškų užrašų ir įrašų? Kam žydčigonui to reikia? Sakysit , kad trusikinis ne čigonas ir ne žydas?, o kas gali įrodyti, kad jis lenkas, jei jis pats to negali padaryti, nes jo asmens tapatybės dokumente nurodoma jo tautybė yra “nationality-LR Pilietis”. Kodėl Jūs to nedarote? Kodėl tų atmatų nenokautuojate vienu smūgiu? Stovite Jūs ir trusikinis, kaip teisėjui jus abu atskirti? katras lenkas, katras lietuvis jei abu kalbate lenkiškai ar lietuviškai? kaip jus abu atskirti? teisėjui reikia įrodymų, tikėti jūsų abiejų kalbomis jis neturi pagrindo, jam reikalingi įrodymai, ekspertų įšvados ir pan. Pagrindinis įrodymas, tai asmens tapatybės dokumentas, o jis sako, kad abu esate LR Piliečiai, vadinas – vienodi ir lygūs visiškai.

 21. Romas:

  Labai rimtas filmukas lenkiškų pavardžių rašybos klausimu: http://www.youtube.com/watch?v=p5vEc6PSVwo

 22. Romas:

  Jonai, jeigu jie nori, kad jų pavardės lietuviškuose pasuose būsų rašomos TIK lenkiškai, tai nėra įstatymo, įpareigojančio mus suprasti tokį įrašą, tuo labiau kompiuteriuose nėra jų spec.raidžių. Tai ką jie sau galvoja? Savam prote, ar Liublino Uniją prisiminė?

 23. tikras lietuvis:

  Ei, :nacionalistai”,
  ko miegat – jau Lietuvoje net Gedimino stulpus tie, kuriuos moko valstybinėse mokyklose už lietuvių lėšas nevalstybinėm kalbom (ir išmoko lenkiškų – rasiejinių imperialistų agentais), skelbia fašistiniu ženklu:
  http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/prie-graikijos-ambasados-akcija-pries-desiniji-eksremizma.d?id=60472129#!/4668023/ifoto.delfi.lt
  Ar jau visko pasaulyje bijot?
  Kas už jus balsuos, jei net tokiu atveju išsižioti bijot?
  Pabandykit nieko nedaryti. 😉 😉 😉

 24. Iš miškų:

  Tai stengiasi tuteišai dėl visų tautinių mažumų, bet kalbą bruka išimtinai vien tik lenkų. Net nežinojau, kad visos likusios tautos lenkiškom raidėm bendrauja:-)
  LIETUVA- LIETUVIAMS. Su žeme, su raštu, su istorija, su gamta ir žmonėmis ne tik kalbančiais, rašančiais, bet ir mąstančiais LIETUVIŠKAI.

 25. Jonas:

  Sakysim įsivedėm visų pasaulio kalbų raides į lietuvių kalbą. O kaip išmokti jas ištarti?

 26. Esminis Lietuvių Tautos sukurtos Nepriklausomos Lietuvos Valstybės egzistavimo principas

  Lietuvių Tauta sukūrė Nepriklausomą Lietuvos Valstybę, o 20 amžiuje tris kartus atkūrė šią Nepriklausomybę tam, kad garantuotų Lietuvybės klestėjimą Lietuvių Tautos Valstybėje, Lietuvių istorinėse-etninėse žemėse bei išeivijoje.

  Tie, kas niekina Lietuvybę, propaguoja nutautėjimą ir Nepriklausomybės praradimą, turi būti teisiami kaip valstybiniai nusikaltėliai – Tautos ir Valstybės išdavikai.

  “Žydrojo blogio” imperija – Jievrosojuzas – neišvengiamai ir labai sparčiai ritasi į visišką krachą – ir vertybinį-dorovinį, ir ekonominį, ir politinį… 🙂

  O valdžia daugelyje Jievrosojuzo imperijos pavergtų tautinių valstybių pereis į tikrųjų nacionalistų rankas.

  Ir tada visiems Tautiškumo ir Nepriklausomybės naikintojams, visokiausių iškrypimų “prastūminėtojams” teks stoti prieš atitinkamos Tautos Teismą.

  Visus šiuos šiurpius nusikaltimus atlieka ne kokios nors abstrakčios dvasios, o labai konkretūs asmenys, užimantys labai konkrečias pareigas Lietuvių Tautos Valstybėje (ir kitose valstybėse).

  Todėl tam, kad atėjus Teismo Dienai, tiksliai žinotume “kas yra kas”, jau dabar privalome labai kruopščiai ir išsamiai registruoti bei dokumentuoti visus iki vieno šių antitautinių, antilietuviškų iškrypėlių ir išdavikų daromus nusikaltimus Lietuvybei – Lietuvių kalbai, lietuviškam raštui, Lietuvių Tautos kultūrai, šeimai, dorovei ir moralei, Lietuvos Valstybės Nepriklausomybei.

  Niekas neturi būti užmirštas, ir niekas neturi būti pamiršta.

 27. Bronius:

  Lietuvos respublikoje veikia konsitucija Be referendumo ji nelieciama Ir viskas Be to lenku grupuote pagal ES normas nera nacionaline dauguma Atsiminkime

 28. Romaldas:

  Gal tiksliau skambėtų, jeigu klausimas būtų skirtas Lietuvos Tautai.
  Ar, Lietuvos Tauta, šoksite pagal lenkų šovinistų dūdelę? Sakau – NIEKADA. Kas dar.?
  Nes dabar Lietuvos Respublikai atstovauja ne patys išmintingiausi, doriausi, ne patys drąsiausi, garbingiausi veikėjai.

 29. arvydas damijonaitis:

  LIETUVOJE NĖRA LENKŲ, RUSŲ, ŽYDŲ „TAUTINIŲ MAŽUMŲ“

  Terminas “Tautinė mažuma” Tarptautinės teisės erdvėje yra susieta su „išorinės valstybės” sąvoka.
  Pagal tarptautinę teisę tautinės grupės Lietuvoje turinčios išorines tautines valstybes(Lenkija- 40 milijonų, Rusija – 150milijonų,Izraelis- 8 milijonai gyventojų) negali turėti „tautinės mažumos“ statusą Lietuvoje(3 milijonai). Tik žydai nevardina savęs „tautine mažuma“. Okupantų privilegijos : lietuviai išlaiko 120 lenkiškų mokyklų, kuriose lenkinami lietuvių kilmės “tuteišai“. Tai yra GINESO REKORDAS. Pvz. USA, nėra nei vienos lenkiškos valstybės išlaikomos mokyklos, jas išlaiko lenkų bendruomenė. Rusijoje yra tik 8 valstybės išlaikomos lenkiškos mokyklos.
  Lenkiškų mokyklų nusikalstamas valstybinis finansavimas yra žiaurios lietuvių kilmės „ tuteišų“ polonizacijos faktas, kurie kalba ne lenkiškai “po prostu“. Tuteišų polonizacija yra lietuvių savižudybė, o tai prieštarauja Dievo valiai.
  Lietuvoje yra tik dvi tautinės mažumos – karaimai ir totoriai, neturi išorinės valstybės. Tautinės mažumos Europos Sąjungoje turi išimtines teises, todėl darome Lietuvai meškos paslaugą neatsargiai vartodami terminą „tautinė mažuma“ vietoje tautinė grupė,bendruomenė.
  Lenkai Lietuvoje, kurie įžūliai, chamiškai laksto su tautine Lenkijos vėliava ,yra Lenkijos piliečiai ar ne? Jeigu jie yra Lietuvos piliečiai, tai lenkiškų vėliavėlių viešas brukimas yra Lietuvos pilietybės atsisakymo aktas . Kas juos klaidina? Rusijos spectarnybos, marionetes tomaševskiai. Lenkų ir rusų tautinės grupės atsirado okupacijų metu, todėl yra lietuvių priverstinės asimiliacijos baudžiamųjų bylų objektas.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: