T.Baranauskas. „Tolerancijos“ ideologų taikiklyje – vaikų literatūra (33)

Tomas Baranauskas

Praėjusį penktadienį Štutgarte veikiančios Tynemano leidyklos (Thienemann Verlag), vienos seniausių Vokietijos leidyklos, leidžiančios knygas vaikams ir jaunimui, vadovas Klausas Vilbergas (Klaus Willberg) pareiškė: „Mes išvalysime visus mūsų klasikus“ („Wir werden alle unsere Klassiker durchforsten“). Anot jo, vaikams skirtas knygos būtina suderinti su pastarojo meto kalbinėmis ir politinėmis permainomis – esą „tik taip jos taps amžinomis“.

Tai – ne tušti žodžiai. Iš esmės K. Vilbergo pasisakymas susijęs su pirmuoju šio „valymo“ žingsniu: „tolerancijos“ ir „politkorektiškumo“ vardu veikiantys cenzoriai ėmėsi pirmosios aukos – vieno iš labiausiai gerbiamų Vokietijos vaikų literatūros klasikų Otfrydo Proislerio (Otfried Preußler) knygos „Raganiukė“ („Die kleine Hexe“), kuri parašyta dar tais senais „tikrosios tolerancijos“ nepažinojusiais 1957 m. Naujajame knygos leidime turės būti pašalintos vietos, kuriose minimi žodžiai „negras“ ar „negriukas“.

Šio žingsnio negalima pavadinti ir visiška naujiena, nes „tolerancijos“ debesys virš literatūros klasikos Vokietijoje kaupiasi jau kurį laiką. Neseniai (prieš Kalėdas) Vokietijos šeimos ministrė Kristina Šrioder (Kristina Schröder) gyrėsi, kad ji, savo mažametei dukrelei skaitydama klasikines vaikų knygas, visada praleidžia tokius neva „diskriminuojančius žodžius“, kaip „negras“.

Beje, jau prieš ketverius metus kita Vokietijos vaikų literatūros leidykla – Hamburge veikianti Frydricho Etingerio leidykla (Verlag Friedrich Oetinger) ėmėsi panašios cenzūros naujame švedų vaikų literatūros klasikės Astridos Lindgren knygų, tokių kaip „Pepė Ilgakojinė“ ir kitų, vertimuose į vokiečių kalbą. Iš jų buvo pašalinti „pasenę“ žodžiai „negras“ ir „čigonas“.

Beje, Tynemano leidykla sprendimą cenzūruoti vaikų literatūros klasiką priėmė po to, kai gavo piktą Berlyne „mokslinį“ darbą dirbančio afrikiečių kilmės „tolerancijos“ specialisto Mekoneno Mesgenos (Mekonnen Mesghena) laišką, kuriame šis skundėsi, esą jį ir jo dukrą šokiravo O.Proislerio knygoje aptiktas žodis „negras“. Išsigandusi leidykla jau šių metų vasarą planuoja išleisti „politiškai korektišką“ „Raganiukės“ versiją, nors jos autorius O. Proisleris anksčiau yra pasisakęs prieš bet kokius savo kūrinio pakeitimus. Šį kartą leidimą „taisyti“ kūrinį už 89 metų senuką O. Proislerį davė jo būsimieji paveldėtojai.

Ką gi, bent „tolerancijos“ pamokslininkas Mekonenas Mesgina liko patenkintas ir netgi parašė savo triumfo laišką leidyklai: „Mano dukra bet kuriuo atveju labai džiaugsis, kai ji galės vėl susitaikyti su „Raganiuke“. Ir aš džiaugiuosi, kad mūsų vaikai, linksmai skaitydami, nesusidurs su diskriminuojančiomis sąvokomis“.

O. Preussler. Raganiukė

Otfrydo Proislerio “Raganiukės” lietuviškas 2009 m. leidimas

O mums, čia, atsilikusioje ir tamsioje Lietuvoje, matyt, dar bus leista palūkėti, kol ši naujosios cenzūros praktika galutinai suleis šaknis Vokietijos žemėje, o tada jau nesitikėkime, kad tokia mūsų vaikų literatūros klasika, kaip Kazio Binkio „Jonas pas čigonus“ turi kokį nors šansą išlikti. Bibliotekose reikės atkurti sovietmečiu buvusius specfondus, tik šį kartą juose bus daugiau vaikų literatūros…

Tačiau neskubėkime dar skaičiuoti kandidatų į specfondų saugyklas, nes dar nesame įvertinę visos „tolerancijos“ programos. „Rasizmas“ nėra vienintelis galimas naujosios cenzūros taikinys. Europos parlamente iškyla ir dar „pažangesnių“ iniciatyvų.

Antai pernai parengtame Europos Parlamento lyčių lygybės komiteto pranešimo projekte nurodyta ir daugiau blogybių. Esą „lyčių diskriminacija žiniasklaidoje ir reklamoje vis dar yra dažna ir sudaro sąlygas lyčių stereotipų atsinaujinimui“, o „vaikai susiduria su lyčių stereotipais, būdami labai jauno amžiaus, televizijos serialuose, televizijos reklamoje, mokymo priemonėse ir mokymo programose, kurios įtakoja jų supratimą, kaip turi elgtis vyrai ir moterys“. Esą „lyčių stereotipai vaikų televizijos programų reklamose yra ypatinga problema“, o reikėtų gi įvesti „specialias mokymo programas ir mokymo priemones, kuriose vyrai ir moterys daugiau nebebūtų pateikiami jų „tradicinių vaidmenų“ pavyzdžiuose, kur vyras yra šeimos maitintojas, o moteris – ta, kuri rūpinasi vaikais“.

Šias nuostatas pritaikius vaikų literatūroje, žinia, iš mūsų klasikos neliktų akmens ant akmens. Visos rūpestingos mamos ir duoną uždirbantys tėčiai turėtų būti negailestingai pašalinti iš to, kas ten dar liks po apsivalymo nuo „rasizmo“. Taigi dabar mūsų vis dar išdidžiai išbrokuotos pasakos apie „karalių ir karalių“ bei jų ilgą ir laimingą tarpusavio meilę iš tiesų niekur nedingo, o tik kantriai laukia savo valandos…

Kategorijos: Akiračiai, Kultūra, Literatūra, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

33 komentarai

 1. Kazė:

  tikrieji Lietuvos europiečiai ilgai nelauks: tuoj pasipils parengiamieji straipsniai Delfi ir panašiuose skaitaluose.

 2. Audrius Kasperavičius:

  Labai liūdna naujiena… Kažkaip paskaičius šitą pranešimą prieš akis išplaukia dokumentiniai kino kadrai iš nacistinės Vokietijos gyvavimo, kur deginamos “netinkamos” knygos. Žinoma, šiuo atvėju jos nedeginamos, o tik pakoreguojamos. Tačiau korekcijos (ypač lyčių lygybės klausimu) gali būti iki idiotiško lygio. Aš jau nešneku apie tokios koreguotos literatūros įtaką vaiko supratimo apie aplinką formavimuisi ar jo lytinio tapatumo klausimams.
  Dabar leisiu sau drąsiai pafantazuoti. 🙂 Įsivaizduokite kiekį lietuvių liaudies dainų, kurias teks uždrausti arba “pakoreguoti”, nes jose akyvaizdus griežtas lyčių funkcijų gyvenime skirstymas. 🙂 Nerasime dainos kur mergelė į karą joja. Arba kur tėvulis audžia. Arba kur motulė aria. Arba dar geriau – kur bernelis joja pas bernelį. Jeigu tautosaka bus ruošiama leidybai (knygų pavidalu) ir jei bus įsigalėjusi tokia cenzūra kaip deklaruojama Germanijoj, tai liūdni popieriai.
  Tačiau neamirškime kad visa rytų Europa yra “netolerantiška” rasistiniais ir lyčių lygybės klausimais. Ne vien Lietuva, bet ir Lenkija (ačiū katalikams 🙂 ), Rusija, Gudija, Latvija ir gal Estija yra “vėluojančios” valstybės šių klausimų spendime. Ir daug požymių kad mes (ir mūsų kaimynai) požiūrio nekeis.
  Ačiū.

 3. Budrikis:

  Pasiutę tie vokietai.
  Džiugiąją naujieną pranešinėjo su kryžium ir muštynėm. Gelbėjo nuo raudonojo maro ir grynino genetiką. Dabar vėl naują versiją tvarkos tautoms neš.
  Šaunūs realizatoriai tie vokietai. Ir vėl lipa ant to pačio grėblio. Ir sugalvok tik taip.

  • vaikeli,:

   nebūk toks naivus. Tavo “vokietai” ant tiek buvo ir yra prispausti po II pasaulinio, kad nė cyptelt be karą neva laimėjusio pogrindinio nkvd nurodymų negali. enkevedistinis mąstymas išplito po Europą kartu su a la “disidentais”. Bet Vokietija, neužmirški, turėjo ir savo nkvd – stazi. Nkvd nusikaltimų sulyginimas su nacių nusikaltimais (PRAHOS DEKLARACIJA) yra rakštis subinėj buvusiems nkvdistams. Čia susiduria sveikas protas su nesveiku. Todėl nesveikas protas ir kyla prieš krikčionybę, nes puikiai žino, kad negalės valdyti to proto, kurį jau valdo Dievas.

   • Budrikis:

    >> … Tavo “vokietai”
    vokietai visai nemano, o būtų visai smagu 😀

    >> Tavo “vokietai” ant tiek buvo ir yra prispausti po II pasaulinio, kad nė cyptelt be karą neva laimėjusio pogrindinio nkvd nurodymų negali.
    Kas čia per šizofrenija. Kokia dar NKVD. NKVD savo uždavinius atliko ir likviduota. Kadrai pervesti į kitus skyrius ir visa daina. Toliau vykdo nurodymus 🙂

    >> … enkevedistinis mąstymas išplito po Europą kartu su a la “disidentais”.
    jetau. Kas čia per nkvd mąstymas. Nėra gamtoj tokio mąstymo, nebent pas tamstą galvoj nauja šizofrenijos atmaina.

    >> Bet Vokietija, neužmirški, turėjo ir savo nkvd – stazi. Nkvd nusikaltimų sulyginimas su nacių nusikaltimais (PRAHOS DEKLARACIJA) yra rakštis subinėj buvusiems nkvdistams.

    STAZI kaip ir NKVD savo uždavinius atliko ir likviduoti. O kadrai iš abiejų struktūrų susitikę Austrijos Alpėse slidinėja ir vakare prie židinio gurkšnodami jegermaisterį prisimenu būtuosius žygdarbius:
    – Ech buvo laikai, kai šviesinom rytojų.

    uždaviniai abiejų kadrų buvo iš to pačio centro tik antsiuvai ant milinės kiti.

    >> Čia susiduria sveikas protas su nesveiku. Todėl nesveikas protas ir kyla prieš krikčionybę, nes puikiai žino, kad negalės valdyti to proto, kurį jau valdo Dievas.

    na šitos rašliavos tai nesupratau ir nesuprasiu tikriausia. Sveikas protas ir nesveikas. Kas čia tokie ?
    Kokiu būdu “nesveikas protas kyla prieš krikščionybe”?
    Kokiu būdu Dievas protą, kurio negalės valdyti nesveikas protas ?
    man dėl tamstos neramu.

    • Darius Požaitis:

     Pritariu Budrikiui..tas pasivadinęs “vaikeli”kažkaip slaptai anonimiškai panašus į kitokį(aišku ,kad turiu galvoje piderastą),dėl jo tikrai kyla rūpestis…maždaug tokio mastymo ir yra mažiausiai prognozuojami…

 4. suomis:

  Reikia vainos, tada protelis pradėtų normaliau dirbti.

  • tikras lietuvis:

   Tikra tiesa, bet karas, mano akimis, jau seniai prasidėjo: visi tie komentatoriai, kurie buvo nubausti, jau seniai kariauja karą prieš blogio diktatą.
   Tautininkams yra kur pasireikšti: kodėl tautininkams neaktualizavus klausimo – kas leido organizacijoms, kurios dirba tik viena kryptimi – prieš Lietuvą, vadintis “tolerancijos, “žmogaus teisių” institutu, Europos žmogaus teisių fondu ir pan., kurie uzurpuoja visuomenės daugumos teisę į moralės, kurios dėka lietuvių tauta išgyveno tūkstantmečius sklaidą, primetinėti visuomenės daugumai iškrypėlių siekius ir, kas svarbiausia, pasisavinti ES Lietuvai skirtas lėšas?
   Reikia atimti iš jų tas lėšas ir jie susilikviduos savaime.
   Tautininkai, ULL, kur jūs?
   Nemiegokit – paskutinius Lietuvos centukus išvogs! 😉

 5. Spalvotoji Vokietijos pabaiga:

  Liūdna žiūrėti, kur ritasi mūsų istoriniai kaimynai ir kraujo broliai – vokiečiai.
  Prieš dešimt metų dar visi maži miesteliai kvėpavo vokiška dvasia.
  O šiandien jau tolerancija pasiekė tokį lygį, kad išmirus seniams vokiečiams į jų namus jau kraustosi afrikiečiai, lotynosai, turkai, arabai. Jie naudojasi vokiška socialine sistema: gauna pašalpas, gyvena iš vaikų, dirba tik nekvalifikuotą darbą ir NESIINTEGRUOJA į vokiečių valstybę. Priešingai: kuria savo parduotuves, restoranus, kavines, steigia savo maldos namus ir šnairuoja į vokiečius. Ir žinoma reikalauja besąlyginės tolerancijos ir iškirtinių teisių. Kiek dar METŲ reikės, kol vokiečiai susivoks, kad jiems galas? Jeigu jau vaikus auklės tolerancijos ir cenzūros dvasioje, tai nauja vokietukų-mankurtukų karta jau nebesipriešins – nacija bus sunaikinta.

  • Budrikis:

   Tai čia visoje geroje-senoje Europoj šitas virusas.
   Žiūrėsim ar išsigydis šitas negandas. Mums kaip ir visada visi šitie “džiaugsmai” paskutiniams tenka. Dėl to belieka tik džiaugtis.

  • Lamatas:

   Gamtos dėsnis- stiprus(netolerantiškas) visados maitinasi silpnais(toerantiškais).Todėl kuo objektas (augalas ,gyvūnas,žmogus,tauta ,valstybė ir t.t.) tolerantiškesnis ,tuo greičiau su juo bus pasielgta netolerantiškai.
   p. s. gal reikėtų uždrausti netolerantiškiems kaktusams auginti spyglius.Toks norinčiūjų juos suėsti teisių pažeidimas.

  • leitis:

   yra truputį kitaip…patys vokiečiai nuo praeito amžiaus 8-ojo dešimtmečio pražios pradėjo kviestis mažiau apmokamiems ir nekvalifikuotiems darbams gastarbeiterius iš Turkijos, buv. Jugoslavijos, o paskui ir prasidėjo masinis apsigyvenimas Vokietijoj. Vokiečiai nenori gimdyti vaikų, dirbti sunkesnių darbų, gyvena savo malonumui, tuo tarpu ten gyvenantys turkai ir kiti gimdo daug…taip ir gavosi. emigrantų vaikams Vokietija jau tapo tėvyne… deja, deja, ką čia mes bekalbėtume apie lietuvius, baltus ir jų vienybę, toks pat likimas laukia ir mūsų. tik akli to gali nematyti.

  • Darius Požaitis:

   Jo,įdomiai skamba…mūsų istoriniai kaimynai ir kraujo broliai – vokiečiai…Jai tamsta naudojiesi internetu,tai pasižiūrėk kur yra istorinės vokiečių žemės…taigi kaimynai jie tapo tik tada,kai išnaikino kartu su slavais dalį baltų genčių,konkrečiau Prūsūs…na o dėl kraujo brolių,čia jau visai gerai…neturiu ką ir pasakyti.Senai žinojau,kad jai mano tauta apsivalytų,nuo žydiško,slaviško ir vokiško kraujo,tai liktų geriausiu atveju 300000…

 6. Žiemgalys:

  Vokiečiai mėgsta kraštutinumus.20-ojo amžiaus pirmoje pusėje buvo nacistai,dabar kosmopolitai.Manau,kad šiuo atveju labai tinka posakis “kas per daug,tas nesveika”.

  • Marta:

   prie ko čia vokiečiai/ argi jie valdo savo šalį?

   o kas juos klupdė ant kelių visą tą laiką? ir tebeklupdo?
   naciais jie tapo, kai po I-o pasaulinio jų Veimaro vyriausybė, kurioje dominavo sionistai , dalino Vokietijos žemes į kairę ir į dešinę už tai kad Prancūzija, Austrija, Čekija palaikytų žd. žemės atgavimo idėją (žr. wikipedia.) Paskui tos žemės Hitleriui tapo Anšliuso priežastimi bandant jau tada įkūrti ES? Ir Stalinas to paties norėjo. Prancūzija pasidavė be šūvio. Gal todėl, kad jau prieš karą į ją Stalinas su Molotovu buvo pasiuntęs 500 avo komisarų ir jau laikė savo pavaldine. Daug ko mes nežinome, bet Vinco Krėvės prisiminimus – pokalbį su Molotovu auduose tikrai verta paskaityti.

 7. Bet:

  Tik kodėl autorius “naująją toleranciją” vadina tikrąja? Derėtų šias sąvokas skirti… Politkoretiškumo ideologų skleidžiama “naujoji tolerancija” neturi nieko bendra su tikrąja tolerancija arba pakantumu.

 8. Lamatas:

  Knygas vaikams,ypač pasakas, kažkada bandė cenzūruoti tokia Nadiežda Krupskaja.Eilinis komunistų ir tolerastų idealogijos bendrumo patvirtinimas.Tai tiesioginis kelias į absurdo pragarą.Kas toliau : netolerantiškos kilmės žodžiai (kenguru-nesuprantu) ar pavardės (pvz.Kiaulakis,Šudnagis ir t. t.)??? Skaitant susidaro įspūdis ,kad tai reportažas iš beprotnamio.

 9. Artūras Gotautas:

  O kiek istorijos knygų ir raštų yra suraityta,pasislepiant po pakantumu..?
  Viena iš paskutiniųjų apie Pilėnus..
  Kodėl Lietuvių liaudies pasakos vaikams,išleistose knygose surašytos pagrinde nuo suvalkijos,kapso,zanavykų,dzūkijos kraštų..? Kur Žemaičių,Žiemgalių,Kuršių pasakos?
  Nes perskaičius Lietuvių liaudies pasakas,kur beveik kiekvienoje raudos,neviltis,apmaudas,vergystė/tarnystė,nepilnavertiškumas,pašaipos..
  Siekis aiškus,vaikus paruošti nuolankius vartotojus,busimai mokyklai,”universitetui”,darbui,gyvenimui..
  ……………
  Kokias pasakas seksim,tokiam gyvenime gyvensim 🙂

  • Marta:

   labai teisingas pastebėjimas.
   Dėl tos pačios priežasties buvo uždraustos ir Mažlietuvių, bei liaudies dainos, kuriose minimas Dievulis. Sodindavo į cypę “už religijos propagandą”. Beprotybė tęsiasi. Iki šiol niekas nedrįsta išpausdinti autentiškų liaudies dainų ar pasakų.

 10. Marta:

  tiesa,
  būdama DB skaičiau kaip Judita Rotschild Šekspyrą, už jo “Venecijos pirklį” paskelbė antisemitu ir pareikalavo jį išmesti iš mokyklų vadovėlių. Ar tai susiję su tolerancija? Manau, kad visa ši naujai – sena trockistinė ideologija ir kyla iš šios dinastijos, kuri finansuoja Harvardo universitetą. Neužtenka jiems valdyti finansus, jiems reikia mūsų protų. Beprotybė. Girdėjau, kad ši dinastija išsigimsta. Berods Judita Rotschild ir yra to universiteto Istorijos katedros vedėja.

  • tikras lietuvis:

   Na, koks ten antisemitas tas V.Šekspyras – pasakė: “tu ginčijiesi su žydu” (suprask – beprasmiška).
   Kadangi žydai – ne tautybė, tai jie nėra ir semitai.
   Vienžo, visi, kurie kitus vadina antisemitais, yra žydomasonai.

 11. erkė:

  Oho, vienas paranojikas virktelėjo, o kiek nelaimėlių balsu raudot pradėjo. Man bet kokia cenzūra yra šlykšti, bet šiuo atveju nematau bėdos. visada atsiras leidyklų, kurios leisdamos originalius raštus norės užsikalt pinigo. žodis “negras” atsirado tada, kai baltaodžiai kolonizatoriai lygiai tokiu pat pavadinimu naudoto batų tepalo pavadinimu pradėjo vadinti ir juodaodžius. Tai yra žeminantis žmones su tamsesne odos spalva žodis.

  • Senis Šaltis:

   Labai keista. Kada dar mokiausi mokykloje, berods, per geografijos pamokas mus mokė, kad yra žemėje trys pagrindinės rasės, tai: europoidai, mongoloidai ir negroidai. Galiu ir klysti gal ir europidai, mongholidai ir negridai, bet atrodo, pirmas variantas. O prie ko čia batų tepalas, tai taip ir nesupratau.

   • erkė:

    Tai jei būtum mokesis nacių mokykloje, dar ne tokių dalykų būtum išmokes. “Negroidų” terminą nukalė tie patys kolonizatoriai ir palaipsniui jis tapo lyg ir visuotinai priimtinu, tik ne patiems juodukams, aišku, bet jų niekas ir neklausė, nes gi baltoji rasė žino geriau… Laikai keičiasi ir juodaodžių jau nebelaikome gyvuliais, nors matau, kad daug kas norėtu. Manau, kad ir jūs nesidžiaugtumėt jei lietuvius visi pradėtų vadint labusais, ar baltaodžius- baltašikniais. Todėl gerbk kitus ir pats būsi gerbiamas.

 12. Darius Požaitis:

  Palaukite kol Lietuva pradės pirmininkauti Euro sajuze…va tada ir išlys visi išgamos mūsų varganoje šalelėje kaip žiurkės iš urvų,visi gėjai,lesbės,žydai ir kiti piderastai su savo daug spalvingesnėm vėliavom nei mūsų,kuri taip panaši į afrikiečių…Nieko čia nepadarysi,vergų valstybė – vergų ir vėliava…

 13. Leonas M.:

  Gaila, bet Europoje vis dažniau atsiveria moraliniai ir dvasiniai puviniai. Todėl mums tenka būti dar tvirtesniais, dar labaiu rūpintis savo tautiška kultūra, tautinėmis tradicijomis. Ir nereikia bijoti viešai pareikšti savo nuomonę, išreikšti pasibjaurėjimą tuo, kas mūsų vaikams yra svetima ir žalinga. Europa pergyveno daug atgrasių reiškinių, kaip inkvizijų laužus, giljotinas, galvų kapojimo kalades, kartuves ir pan. Gal jau pradėjo atgailauti, tik gaila, kad ne nuo to galo, o dar giliau klimpdami į nuodėmę, moralinį išsigimimą.

 14. Gražina:

  O koks likimas laukia knygelės vaikams` Dėdės Tomo trobelė`? Ir kodėl tie negrai bijo žodžio negras? Kodėl kitų tautų žmonės net negalvoja pykti, kai juos vadina pagal jų tautybę?

 15. ...:

  tai gal vertetu isleidineti skirtingus editionus – originala ir politkorektiska (negram, cigonam ir t.t.) ? Greit uzsilenktu tie politkorektiniai leidimai del mazo tirazo 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: